Yumurtaları kırar mı? Lütfen yardımcı olun.

Çağla kaymak

iyikus.com Üyesi
Erkek kuş çok sık yuvaya giriyor ve dişi çıktığında bile yuvada kalıp bir şeyler yapıyor. Çok sinirli görünüyor dişiyi sürekli rahatsız ediyor. Ne yapmaya çalışıyor normal mi bu süreç? Dişi o girdiğinde yuvadan çıkıyor. Ama o kalıyor içeriden sesler geliyor. Yumurtayı oradan oraya ittiriyor gibi, ne yapıyor?
Dişiye bağırıp peşinden demirlere çıkıyor gaga atıyor. Yani ilgi mi istiyor? Zarar verir diye endişeleniyorum yumurtalara.. dişi o girdiğinde çıkıyor çünkü yuvadan ve yuvada duramaz oldu son 20 dakikadır. İkisi yuvadayken dişi kuş sessizce bağırıyor ve ikisinden biri çıkıyor ama 1 saattir tekrarlanıyor bu. Yumurtalara baktım zarar vermemiş ama korkuyorum.

Lütfen yardımcı olun.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dişi yuvaya girmesinden rahatsız oluyor belli ki. Erkekler de yuvada zaman geçirmeyi seviyor ama kimi dişiler buna müsade etmiyor. Belli ki sizde de bu durum var. Ben olsam erkeği ayırırdım. Kaç yumurtası var?

Hala yumurta yapmaya devam ediyorsa durabilir ama yumurtalarını tamamlamışsa ayırabilirsiniz bence.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kırıyor genelde :( . Geç kalmadan alın derim ya da yapay yumurta yerleştirip 4. günde diğer yumurtalar altına sürülebilir.

Oyla 0

Çağla kaymak

iyikus.com Üyesi
Yarın aynı tavrına devam ederse erkeği ayıracağım. Dişi kırılanla beraber 3. Yumurtasını yapmış olacak yarın çünkü. Bugün 15 dakikalığına erkeği aldığımda dişi şöyle rahat rahat yuvada yattı. Ayırmam doğru olur mu yumurtlama süresinde?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yumurtalar boş çıkabilir. Yumurta sürecinde çiftleşiyorlar çünkü. Bunun harici kötü bir durum olmaz.

Oyla 0