Yuvaların içindeki Tüyleri Almayın!

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba arkadaşlar, uzun süredir yuvalık içine koyduğumuz taban malzemelerinin etkileri üzerine yazılar okumaktayım ve halen uygun malzemenin ne olabileceğine dair kesin bir bilgiye ulaşamadım. Yapılan bazı araştırmalarda kuşların yuvalarında bıraktıkları miraslarla bir çok konuya açıklık getirmiş ve bilinçli olarak seçtikleri bazı materyaller labaratuvar ortamlarında incelenmiştir. Burada kısaca bahsedeyim. Örneğin doğadan topladıkları yeşil yaprakların bazıları yuva içinde paraziti önlediğini ve kuşlar tarafından bilinçli olarak seçildiğinden bahsedilmiş.

Bu sırada araya kaynamış bir anekdot fark ettim. Kuşlar yuva içerisine döktükleri tüylerinin sebebi aslında yuva içi termal dengeyi koruması içinmiş. Bu demek oluyor ki kuş tüyleri yuva içerisini ve yumurtaları daha uzun süre sıcak tutuyor. Bu nedenle yuvalıktan atılmamalıdır. Ayrıca yavruların ektoparazitlere maruz kalmalarında bir azalmaya sebep olmasa da sonuç olarak nötr kalmıştır.

Muhtemelen parazit bolluğunu sınırlayan, izolasyon sağlayan ve cinsel seçimde rol oynayan çok işlevli materyallerdir tüyler ve bu olasılıkları eş zamanlı olarak inceleyen daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Bu konuya eklemeler yapılacaktır zaman zaman

Son düzenleme:

Merve B.

Veteran
Benim dişi bir ara yapmıştı bunu ama yumurta falan yok diye almıştım.Bidaha yapmadı.Bir daha almayayım bari Şimdi dışkısını tutuyor yuvalığa yapmıyor.Baya büyük bir dışkısı var.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yapıyorlar öyle. Yumurtalara yatarken bile yapabiliyorlar ama dişi maalesef pek oralı olmuyor yumurta varken :D

Merve B.

Veteran
Yok ki daha yumurta.Ben anlamadım bunları bakalım nolcak bekliyorumdoğru dürüst çiftleşemiyor bile