Yuvalık Dışında bir sistem

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,548
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Yuvalık Dışında bir sistem
Bu sevimli kuşlara kaliteli yemekler ve beş yıldızlı konaklama imkanı sağlamaya çalışsakta, üreme muhabbet kuşları zor olabilir. Hepimizin gayret gösterdiği iyi bir sağlıklı bebek debriyajı elde etmek için, muhabbet kuşlarımıza yumurtalarını bırakmaları için güvenli ve rahat bir yer vermeliyiz. Kuşların “eşit” olduğunu hissetmeleri için yuva kutularının hepsinin düz olması gerektiği ve yuva kutusunun yuvarlak mı kare mi, uzun mu kısa mı, kuzeye mı, güneye mi, doğuya mı yoksa batıya mı bakacağı tartışılır! El değmemiş temiz kutu içbükey bir tabana sahip olmalıdır, böylece yumurta yuvaların tam ortasında durur. Kutunun dış tarafında, belirli bir uzunluk ve çapta bir kalamar olmalıdır, böylece kuşlar kolay erişebilir ve beslenmeleri onlar için daha kolay hale getirilir ve böylece muhabbet kuşu yetiştiriciliği taleplerinin listesi uzayıp gidiyor!

Bu tür ödüller kazanmak için, bu yönergeleri izleyerek de bir kuş kafesi kurdum. Kayınpederim, kesin spesifikasyonları izleyerek benim için yuva kutuları yaptı ve bunları daha “kullanıcı dostu” hale getirmek için yıllar içinde birçok kez değiştirildi. Tüm el değmemiş kutularımı en yakın milimetreye tam olarak uyacak şekilde, tüm içbükeylere, her birinin tüneği olan, en telaşlı kuşlar için mükemmel bir yuvaya sahip ortak bir üreme alanlar oluşturdum.
Birkaç ay önce kuş salma kafesimde birkaç çift muhabbet kuşu koydum ve her bir çiftin bir yuvadan diğerine rahatlıkla sıçrayabileceği tünekler yerleştirdim. Ayrıca fazladan bir kaç yuvalık daha koymak gerektiğinden bunu da yaptım.

Muhabbet kuşlarım bütün bu teorileri ters çıkartacak bir şey yaptı!
2912
Büyükbabamın zemininde baş aşağı büyük bir saksısı vardı. Yüksekte duran yuvalıkları incelemek için kullanıyordum. Saksıyı kutulara ve oraya bakacak şekilde hareket ettirmek için yukarı kaldırdığımda şok yaşadım. Kirli, engebeli bir zeminde, saksının altında üç yeni yumurtadan bebekler vardı! Doğru yerde asıldığını düşündüğümüz yuvalık yok, içbükey zemin yok, çaplı bir kapı yok! Saksı altından erişmek için bir çift muhabbet kuşu yere küçük bir oluk açmış.

2913

Kim bilir, bir sonraki muhabbet kuşu yavrularım, kirli, eski bir saksının altında yerde yumurtadan çıkmış mütevazi başlangıçlardan gelebilir !!
Jane Todd
 

Halil Yildiz

iyikus.com Üyesi
Katılım
24 Ara 2018
Mesajlar
147
Puanları
83
Yaş
30
Konum
Ankara
Boşa tavuk demiyorum . Yer seçme konusunda tüm kanatlilarin kafası ayni çalışıyor
 
Üst