Yuvalık içinde Kum Kullanmayınız!

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,170
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Yuvalık içinde Kum Kullanmayınız!
Yuvalık içinde kullanılan bazı malzemelerden bir tanesi de grit kumlardır. Son edindiğim bilgiler doğrultusunda kumların kuşların ve çıkacak yavruların sağlığını etkilediği gözlemlenmiştir.

Grit kumlar, kuşlarınız için en iyi Kalsiyum takviyesi şekli değildir. Yumurtlayan dişiler, normal şartlardan daha fazla oranda konsantre bir mineral takviyesi tüketme eğilimindedirler. Bu nedenle kafesinizde bulunan içerisinde deniz kabuğu vb. kırıklarından oluşan kuma yönelecektir. Bu kuşlar için doğru bir karışım olmadığından yararından çok zararı olacaktır. Kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için çok fazla kabuk taneciği yenir. Yumurtlayan dişiler hastalanır, kusar ve kabuk taneciği taşlandıktan sonra taşlık tıkanıklığından ölebilir.

Anormal derecede yüksek oranda yumurta bağlanması, kloakal prolapsus, bebeklerde bacak problemleri veya düşük yumurta kabuğu kalitesi, diyette düşük kalsiyum seviyesine veya kalsiyumun zayıf emilimine işaret eder.

Yuvada Neden Kum Olmaz?
Islak kum, muhabbet kuşları için büyük bir sağlık tehlikesi yaratır, çünkü kumdaki nem zararlı bakteriyel büyüme ve kirlenmeyi teşvik eder. E.coli ve ilgili bakteriler yaygın olarak, bu kumlardaki deniz kabuklarında yaşayan ölü ve çürüyen yumuşakçalardan kaynaklanan ıslak gritte bulunur. Bu çürüyen şeyler, deniz hayvanları tarafından üretilen bakterilerin bir kısmı toksiktir. Islak ve kontamine kum, muhabbet kuşlarında enterit, ıslak yuva ve kötü üreme performansının ortak bir nedenidir.

Yuvada olduğunda dişi kuşlar o grit kumu tüketme eğilimine girerler ve hastalanabilirler. Tıkanmış bir taşlığa sahip kuşlarda, kusma gözlemlenir. Bazende ölümlerle sonuçlanabilir.

Mineral, kalsiyum eksikliklerinde tüy yolma olayları gözlemlenebilmektedir.

Eser elementler

Muhabbet kuşları yetiştiriciliği için en önemli eser elementler İyot, Demir, Bakır ve Çinkodur.

Herhangi bir eser elementin eksikliği, üreme performansını düşürecektir. İyot, ıslah için en önemli iz elementtir. İz element takviyesi en iyi üreme mevsiminde su veya yumuşak gıda karışımında verilebilir ya da himelaya tuz kayaları kafes tabanına konulabilir (minimum 3 cm)

İyot muhabbet kuşlarının metabolizmasını harekete geçirir ve kuşçuların üreme durumuna uyarmak için gereklidir. Sesli bir ıslık sesi veya gıcırtı iyot eksikliğini gösterir.
 
Üst