26 günlük muhabbet kuşu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan A. Murat
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

A. Murat

iyikus.com Üyesi
Yumurtadan çıkalı 26 gün olan muhabbet kuşumun kanatları ve kuyrukları çıktı. Yem yedirmem gerekiyor mu? Kuş sürekli kapıda bekliyor ne yapmalıyım? Hiçbir bilgim yok yardımcı olurmusunuz?
.

Merhaba öncelikle yuvaliga daldariyi koyun kemirmeye başlasinlar gün içinde bir kaç saatliğine kafes tabanına indirin bol aspurlu bir yem verin baba kafes tabanına inecektir ve yem kırmayı öğrenecektir
Yumurta maması da öğrenmesine katkı sağlıyor bence ben güzel bir mama yapıyorum baba hemen atlıyor tabi yavrular da çekine çekine yemeye başlıyor ve yem kırma konusunda büyük adım atmış oluyurlar

Merhaba öncelikle yuvaliga daldariyi koyun kemirmeye başlasinlar gün içinde bir kaç saatliğine kafes tabanına indirin bol aspurlu bir yem verin baba kafes tabanına inecektir ve yem kırmayı öğrenecektir
Yumurta maması da öğrenmesine katkı sağlıyor bence ben güzel bir mama yapıyorum baba hemen atlıyor tabi yavrular da çekine çekine yemeye başlıyor ve yem kırma konusunda büyük adım atmış oluyurlar
kafes papağan kafesi olduğu için kafes tabanındaki teller çok geniş. Farklı bir kafese babasıyla yavruyu koysam sıkıntı olurmu?

Genelde kafes değişimi bu süreçte önerilmez ama kimi kuş aldırışta etmiyor. Tabana bez ve onun üzerine de gazete seriniz. Taban telleri sorun yaratmayacaktır bu sürede. 26 gün hala çok erken. 30-32. günden itibaren belirgin yem kırma davranışı sergilerler

kuşu bugün yuvalığın kapısında gördüm tamamen çıkmıştı. Bir soru daha sormak istiyorum kuşu dışarıda çıkarıp yürümesini sağlayabilrimiyiz?
Ben doğru bulmuyorum yürümesi için yere bıraktığınız an karanlık bir yer arayacaktır ve koltuk altına vs. Girebilir dikkatli olmak şartıyla olabilir

kuşu bugün yuvalığın kapısında gördüm tamamen çıkmıştı. Bir soru daha sormak istiyorum kuşu dışarıda çıkarıp yürümesini sağlayabilrimiyiz?
iepk hocamın dediği gibi yapıyorlar. Karanlık ya da bir şeyin altına saklanma ihtiyaçları oluyor. Kontrollü salarsanız eğer sorun olmaz (kısa süreli)

@Doğanay Y. hocam annesiyle yavrusuna yastıklardan minik bir çadır yaptım yavru içeri girdi babası ve anneside girdi içeride dal darı vardı beraber yediler sonrasında babası kaçtı masamdada salata vardı. Bir baktım kemirmey çalışıyor. Hocam bir şey olurmu.