Muhabbet Kuşları Albino ve Lutino Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Kardelen ceyhn

Yeni Üye
Albino ve Lutino Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı
Çift faktör dominant genler hariç tüm albino ve lutino türlerinde , görselde olduğu gibi cere renginde pembemsi bir mor görülür. Burun etrafı beyazdan çok hafif açık mavimsi olabiliyor. Mor görülmüyorsa bir erkek muhabbet kuşunda ya hormonsal problemler bulunur yada yeni bir yavrudur. Yavrular olgunlaştığında pembe / mor cere rengine sahip olacaktır . Genelde cere renkleri hep aynı kalır.

Ekli dosyayı görüntüle 152

Albinolar genelde beyaz, lutino ise sarıdır. İki mutasyonunda gözleri kırmızıdır.

Ekli dosyayı görüntüle 153
Ekli dosyayı görüntüle 4356Ekli dosyayı görüntüle 4356

GüzelKuş

Veteran

GüzelKuş

Veteran
kesin erkekmi hocam yavru iken aldım çok alıştı bize bi dosttan aldım işimden dolayı çok ilgilenmiyorum eşimde çalışıyo tek kalmaması için eş almak istiyorum
Erkek hocam. Gönül rahatlığıyla dişi alabilirsiniz. Ama @Doğanay Y. Bey bilgi versin ona göre bir mutasyon seçimi yapın renk olarak güzel yavrular alırsınız. Etiketledim konuya yorum yaptığında bildirim düşer. :)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşunuz erkek lakin lutino değil. Gözleri fotoğraflara göre siyah görünüyor. Çift faktörlü spangle.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ben bu tarz mutasyonlarda çift faktör özelliğinin kaybolmasını sevmediğim için aynı kendisi gibi düz beyaz ya da sarı bir kuşla eşlemeyi tercih ederdim. Eğer öyle bir eş bulamıyorsam parçalı kuşla eşlerdim sanırım. Örneğin:
Ekli dosyayı görüntüle 4422

Sezer akça

iyikus.com Üyesi
Ben bu tarz mutasyonlarda çift faktör özelliğinin kaybolmasını sevmediğim için aynı kendisi gibi düz beyaz ya da sarı bir kuşla eşlemeyi tercih ederdim. Eğer öyle bir eş bulamıyorsam parçalı kuşla eşlerdim sanırım. Örneğin:
Ekli dosyayı görüntüle 4422
Çok teşekkür ederiö verdiğiniz bilgilerden dolayı en kısa sürede aldığım eşinde resmini atıcağım

Serdar akin

iyikus.com Üyesi
Merhaba,herkese selamlar hobi olarak başlamıştım ama 2.kusumuzu aldığımızda hevesimiz biraz daha arttı.yavru almak için sanal alemde makul her bilgiyi inceledim.mumkun olan her şartı yerine getirdigimizi sanıyorum.ancak henüz yumurta alamadım.neyse tesadüfen sayfanızı gördüm oldukca ilginç ve güzel bilgiler edindim.ellerinize bilginize sağlık.baktim ki benim kuslarimdan biri de lutinoymus acaba cinsiyetinde mi sorun var diye düşünmekten kendimi alamadım ve görüşlerinize ihtiyaç duydum.gorus verirseniz çok memnun olurum

Moderatörün son düzenlenenleri:

Serdar akin

iyikus.com Üyesi
Merhaba,herkese selamlar hobi olarak başlamıştım ama 2.kusumuzu aldığımızda hevesimiz biraz daha arttı.yavru almak için sanal alemde makul her bilgiyi inceledim.mumkun olan her şartı yerine getirdigimizi sanıyorum.ancak henüz yumurta alamadım.neyse tesadüfen sayfanızı gördüm oldukca ilginç ve güzel bilgiler edindim.ellerinize bilginize sağlık.baktim ki benim kuslarimdan biri de lutinoymus acaba cinsiyetinde mi sorun var diye düşünmekten kendimi alamadım ve görüşlerinize ihtiyaç duydum.gorus verirseniz çok memnun olurumEkli dosyayı görüntüle 4444

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maşallah nede tatlılar ama kuşunuz lutino değil. Renk olarak benzer görünsede göz rengi siyah olduğu için lutino diyemiyoruz. Çift faktörlü spangle kuşunuzun mutasyonu ve eşleme uygun bir yaşta. 1,5-2 yaş arası gibi geldi kuşunuz. Yeni ortamına alışması gerekiyor. Bu süreçte gerekli ihtiyaçları karşılandığında örneğin yemi, maması, taze suyu ve ara ara vitamini eşleşme isteği artacaktır. Sabretmek lazım :)

Serdar akin

iyikus.com Üyesi
Maşallah nede tatlılar ama kuşunuz lutino değil. Renk olarak benzer görünsede göz rengi siyah olduğu için lutino diyemiyoruz. Çift faktörlü spangle kuşunuzun mutasyonu ve eşleme uygun bir yaşta. 1,5-2 yaş arası gibi geldi kuşunuz. Yeni ortamına alışması gerekiyor. Bu süreçte gerekli ihtiyaçları karşılandığında örneğin yemi, maması, taze suyu ve ara ara vitamini eşleşme isteği artacaktır. Sabretmek lazım :)
Hızlı cevap için teşekkürler.yani sarı olan dişi diyorsunuz 1 eylül den bu yana beraberler.soylediginiz her şeye özen gosteriyorum.mavinin türü nedir?