Aspuru nasıl kullanacağım?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan YunusZ
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

YunusZ

Yasaklanmış Kişilik
Merhabalar, elimde yaklaşık 1 kg güzel bir yem var. Tazeliği ve darı oranı iyi ama aspur ve yulaf oranı kötü. Yarın aspur alacağım ve yüzde kaç oran katmam gerek? Ayrıca yulafta almam gerekmi sizce? Tek kuş için söylerseniz sevinirim.

@Doğanay Y.
@Kaan Omurtak
@Taha Avcu
@Ümit T.

Son düzenleme:
Aspuru 1 kilo yemin yüzde 50-60i aspur olabilir böyle bir oranlama yapın. Yeminizde nekadar bilmiyorum göz kararı ekleyin.

Oyla 0
Her yerde farklı bir bilgi var. Kimisi %30 aspur diyor kimisi %60 kimisi %5 aspur diyor. Sizce hangisini uygulamam gerek?
@Kaan Omurtak
@Doğanay Y.
Ben sana ideal karışımım yazayım:
%40 ak darı
%30 aspur
%10 Japon darısı
%5 perilla
%5 yulaf
%2 Nijer tohumu
%2 keten tohumu
%2 kenevir tohumu
%4 kızıl darı

Yemde %30 aspur idealdir. %40’a kadar çıkabilir ama %60, %70 gibi abartılı rakamlar olmaz. En fazla %40 hadi %50 diyeyim. %50’yi asla aşmamalı.

Oyla 0
%40 ak darı
%30 aspur
%10 Japon darısı
%5 perilla
%5 yulaf
%2 Nijer tohumu
%2 keten tohumu
%2 kenevir tohumu
%4 kızıl darı

Yemde %30 aspur idealdir. %40’a kadar çıkabilir ama %60, %70 gibi abartılı rakamlar olmaz. En fazla %40 hadi %50 diyeyim. %50’yi asla aşmamalı.
Tamamdır hocam. Bu karışımı uygulamaya çalışacağım.

Oyla 0
%40 ak darı
%30 aspur
%10 Japon darısı
%5 perilla
%5 yulaf
%2 Nijer tohumu
%2 keten tohumu
%2 kenevir tohumu
%4 kızıl darı

Sen kimsin yem otoritesi misin?

Oyla 0
Canımın içikesinlikle felan diyorsun. Yapmayın artık şunu rica ede ede bir hal oldum. Zor bir şey değil olmalı olabilir demek
Tamam olabilir diyeyim de, benim için %50’yi aşmamalı. Senin dediğin gibi herkesin görüşü farklı olabilir, kimse kimsenin aklı değil. Bunu söyleyen sendin. Benim için aspur %50’yi aşmaz, bana göre bu böyledir. Sana göre %70’tir. Tamam, burada herkese saygı duyuyoruz ama küçümseyici, aşağılayıcı yorumlar atıyorsun. Dalga geçiyorsun insanla olmaz böyle.

Oyla 0
Tamam olabilir diyeyim de, benim için %50’yi aşmamalı. Senin dediğin gibi herkesin görüşü farklı olabilir, kimse kimsenin aklı değil. Bunu söyleyen sendin. Benim için aspur %50’yi aşmaz, bana göre bu böyledir. Sana göre %70’tir. Tamam, burada herkese saygı duyuyoruz ama küçümseyici, aşağılayıcı yorumlar atıyorsun. Dalga geçiyorsun insanla olmaz böyle.
Kaan sözümün sende bir kıymeti, yararı yok. O yüzden senş yormayacağım.%70 demedim olabilir “çıkabilir” Bu aralığa kadar dedim. Doğru mu?
Şimdi seni aşağılama küçümseme gibi bir durumum yok. Senin söylemlerin ilginç. Benim yapımda küçümseme yok. üslubun bozuk Onu bir kenara koyacağım hadi neyse ben zaten sık kullanamıyorum diyelim. Diğer taraftanda kesin kesin konuşuyorsun. Bana göre olmamalı mı demişsin yukarıda yazdığına bak lütfen

Oyla 0
Kaan sözümün sende bir kıymeti, yararı yok. O yüzden senş yormayacağım.%70 demedim olabilir “çıkabilir” Bu aralığa kadar dedim. Doğru mu?
Şimdi seni aşağılama küçümseme gibi bir durumum yok. Senin söylemlerin ilginç. Benim yapımda küçümseme yok. üslubun bozuk Onu bir kenara koyacağım hadi neyse ben zaten sık kullanamıyorum diyelim. Diğer taraftanda kesin kesin konuşuyorsun. Bana göre olmamalı mı demişsin yukarıda yazdığına bak lütfen
Ben eğer bir mesaj yazıyorsam bu mesaj benim düşüncelerimi yansıtacaktır değil mi? Başkasının görüşünü yansıtmaz. Şimdi ben burada dünyadaki bütün üreticilerin kullandığı aspur oranlarını bulup onları mı yazayım? Benim görüşüm böyledir, bu yöndedir. Ben ne düşünüyorsam onu yazarım. Benim için aspur %50’nin üstüne çıkamaz, ben de onu yazıyorum. Ben yazarım %30, sen yazarsın %50, X kişisi yazar %10. Herkese göre değişir. Biz burada öneri yapıyoruz, öneri isteyen kişi bizim önerilerimizden bir tanesini seçer ve uygular. Herkes istediğini yapmakta özgürdür. Biz sadece öneri yaparız ve kendi görüşlerimizi söyleriz. Ben sana laf atmıyorum, olur mu lan öyle şey diye bir şey de demiyorum. Sen hemen aşağılıyorsun insanı.

Oyla 0
Ben eğer bir mesaj yazıyorsam bu mesaj benim düşüncelerimi yansıtacaktır değil mi? Başkasının görüşünü yansıtmaz. Şimdi ben burada dünyadaki bütün üreticilerin kullandığı aspur oranlarını bulup onları mı yazayım? Benim görüşüm böyledir, bu yöndedir. Ben ne düşünüyorsam onu yazarım. Benim için aspur %50’nin üstüne çıkamaz, ben de onu yazıyorum. Ben yazarım %30, sen yazarsın %50, X kişisi yazar %10. Herkese göre değişir. Biz burada öneri yapıyoruz, öneri isteyen kişi bizim önerilerimizden bir tanesini seçer ve uygular. Herkes istediğini yapmakta özgürdür. Biz sadece öneri yaparız ve kendi görüşlerimizi söyleriz. Ben sana laf atmıyorum, olur mu lan öyle şey diye bir şey de demiyorum. Sen hemen aşağılıyorsun insanı.
Kaan durup durup aynı şeyleri yazıyorsun sana foruma ilk katıldığın zamanlarda “oku, deneyimle fikrin olur” anlamında bir şey söylemiştim. Güzel okuyorsun maşallah. Bir tarafın hala eksik. O yüzden diyorum ki yem oranlarında bana göre bu şekilde olmalı ile bunun üzerinden “kesinlikle” Olmamalı arasındaki farkı kontrol et...
Olmaz, kesinlikle denilen şeyleri çok olduranlar var örnek buldukça atarım ben sanada güzel kardeşim ;)

Oyla 0
Oyla 0
Yulaf diğer tohumlara göre büyüktür. Ama merak etme kuşun yiyecektir. Yulafı, muhabbetler zaten tam olarak yutarak yemezler. Yulafı kırarlar ve ortadan ikiye bölüp kemirirler. Sen yulafı ver ona o yemesini bilir.
Tamamdır. Birazdan yem karışımını hazırlayacağım. Bu arada aspur tekrardan zamlanmış gibi.

Oyla 0
Bugün her ikisinide aldım ama bu yulaf baya uzun. Kuş nasıl yiyecek anlamadım pek.

@Doğanay Y.
@Kaan Omurtak
@Taha Avcu
@Farukk
Yulaf yeminizde varsa eklemenizi önermem. Yeminizde yoksada yemin yüzde 5 ini oluşturacak az bir oranda ekleyin. Aslında kışa girdigimiz için tuyde değilse eğer kus yulafa gerek olmadığını düşünüyorum. Haftada bir 1 kuş için 1 çay kaşığı ayrı olarak yeme karıştırarak ya da mama içinde verebilirsiniz

Oyla 0
Yulaf yeminizde varsa eklemenizi önermem. Yeminizde yoksada yemin yüzde 5 ini oluşturacak az bir oranda ekleyin. Aslında kışa girdigimiz için tuyde değilse eğer kus yulafa gerek olmadığını düşünüyorum. Haftada bir 1 kuş için 1 çay kaşığı ayrı olarak yeme karıştırarak ya da mama içinde verebilirsiniz
Şuana kadar kullandığım hiçbir yemde yulaf yoktu. O yüzden şuanki yeme %8 civarında kattım. Kuş ilk defa yulaf yiyecek. Hatta şuan yemeyi bile bilmiyor.

Oyla 0