Ayağının üstüne kusma durumu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Melih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Melih

iyikus.com Üyesi
Aşağıdaki videosundaki hareketini bugünlerde her gün yapıyor(bu video güncel 2 gün önce çektim)

Bu videoyu ise 30 Ocak 2022 de çekmiştim bu videosundaki zamanlarda salıncağa tutunup ayağına kusma hareketi yapmıyordu ama yine de kusmaya çalışıyormuş gibi yapıyordu

Kursak mantarı gibi bir durum söz konusu olabilir mi eğer böyle bir şey varsa hemen tedaviye başlamalıyım mı?

Veterinere gitmeden bir tedavi uygulasam nasıl bir yol izlemeliyim
Mikostatin yada trifuculan gibi beşeri bir ilaçla mı ilerleyeyim yoksa kuşlar için olan ilaçlarla mı?

Birkaç üretici de bu mikostatin ve trifulanın içinde şeker ve alkol olduğu için durumunu daha kötü yapacağını bu iki ilaç yerine zolax kullanın diyor kafam çok karıştı tedaviye başlıcam artık kesin olarak çünkü dışkısı biraz sakız kıvamında sertleşmiş ve tüylerini yoluyor arada

Son düzenleme:
Mikostatin, fungostatin, triflucan, flagy hangisini bulabilirseniz artık başlanabilir ancak size bağlı bir durum. Veterinerden önce ilaç kullanmamak daha doğru olur. Zolax da tercih edilebilir ancak hem pahalı hem de likit ürün değil. Oran ayarlaması sıkıntılı olabilir. Laktoz ve nişasta içeriyor zolax da. Dediğiniz açıdan bakıldığında aynı kapıya çıkıyor.

Mikostatin, fungostatin, triflucan, flagy hangisini bulabilirseniz artık başlanabilir ancak size bağlı bir durum. Veterinerden önce ilaç kullanmamak daha doğru olur. Zolax da tercih edilebilir ancak hem pahalı hem de likit ürün değil. Oran ayarlaması sıkıntılı olabilir. Laktoz ve nişasta içeriyor zolax da. Dediğiniz açıdan bakıldığında aynı kapıya çıkıyor.
Evet doğru söylüyorsun Doğanay abi sonuçta beşeri ürünler olduğu için içerikleri kuşlara göre hazırlanmıyor bazı etken maddeleri aynı olduğu için veriliyor kuşlara birde her kuşa farklı yan etki ediyor bazı ilaçlar sanırım aynı insanlardaki gibi,

bugün üst komşumuzun kedisi vardı onlara veteriner sordum sağolsun kedilerini götürdükleri veteriner kuşlara da bakıyormuş İnşallah ayarlayıp yarına götürücem.

Az önce veterinerden döndüm herhangi bir teşhis konmadı bir sorun yokmuş.

Kursak mantarından şüphelendiğimi söyledim kursağını kontrol etti ve kursağı dolu dedi mantar olan kuşun kursağı boş olurmuş tüy döneminde ve kızgınlık döneminde olduğu için yapıyormuş bu davranışları.
Açıkçası kuş kusarken çektiğim videoları göstermeyi unuttum :d tam kuşu eve getirdiğim de aklıma geldi.
Probiyotiğin dozajını arttırmamı söyledi ve 1 hafta boyunca her gün kullan dedi.

20220523_163409.jpg20220523_163336.jpg
Bugün ilk defa mama yedirdim o cıvık sarı dışkılar mamadan kaynaklı olabilir mi?

Verdiğim mama bu çok yaş bir mama değil aslında.

Hiç yem yemedi bugün ciddi bir ishali var su içiyor sadece aç kalmaması için ne yapabilirim, trifuculan yoktu hiç birinde şimdi mikostatin için eczane arıyorum