Muhabbet Kuşları Beslenme Çizelgesi değişikliği

Hayel.E

iyikus.com Üyesi
Bence programının yanlış.
Kuşlar için temiz su ağırlıklı bir plan yapmalısınız.
Limon suyu mamaya eklenebilir, vitamin mamaya eklenebilir, probiyotikte keza mamaya eklenebilir.
Haftanın en az 3-4 günü sade su mutlaka sunmakta yarar var. 7 günlük program sıkıştırması yapılınca böyle oluyor bu nedenle 7 günlük değil de daha geniş periyotlu bir çizelge hazırlamanızı öneririm. Günlük sebze meyve sunulabilir elbette ancak seçimlerin doğru yapılması lazım. Bazı sebze ve meyveler kuş mukazasını zedeleyebilir fazla sunulduğunda. Bu nedenle aralıklı vermek daha iyi olur. 2-3 günde 1 kez gibi.
Kopyala yapıştır yapacağım. Başka bir konuya yazmıştım.
1.gün
Sadece temiz su + yem
2.gün
Mama verilebilir, içerisine kenevir, probiyotik ve vitaminer ilave edilebilir. Mama tüketimi azsa vitamini su ile veriniz.
3. gün
Temiz su + yemi + kullanacaksanız dal darı olabilir
4. gün
Yeşillik sunulabilir. Semiz otu, taze kekik nane gibi
5. gün
Temiz su + yem
6. gün
Temiz su + yem + sevdiği bir meyve
7. gün
Sebze maması + ilave premiksler (vitamin, aminoasit, probiyotik) + temiz su + yemi
8. gün
Temiz su + yem
9. gün
Temiz su + yem (yulaf ve kenevir takviyeli) + kullanıyorsanız canlı yemler (un kurdu)
10. gün
Temiz su + yem + yapılıyorsa çimlendirme olabilir.

Elinizde ki ürünlere göre doldurmak gerekir ama öncelik her zaman taze su ve iyi bir yem karışımıdır. Bir tüyo vermek isterim eğer kuşlar için doğru karışımı keşfederseniz üretim aşamasında süreç çok hızlı ilerliyor ve adapte oluyorlar. Bazen katkılar beklenmedik problemler doğurabiliyor. Örneğin ishal, böbrek sorunları gibi bu nedenle haftada 1-2 kez ideal olacaktır. Eğer çok uçuş talimi yapıyorlarsa, devamlı egzersiz halindelerse belki bir miktar oranlar arttırılabilir ama bunun haricinde gerek yoktur. Benzer içerikler doğal olarak yumurta mamasında da olduğundan aslında haftada 2 kez mama da verdiğinizi düşündüğümüzde 4 gün vitamin ve aminoasit stokluyorlar.
Naçizane bu benim programım (üretim dönemi değil).
Merhaba benim gecen haftaki programim galuba boyleydi nasil?
1-mandalina yemle beraber tabakta
2-yesillikle
3-salatalik
4-yumurta
5-biber(yanlış hatirlamiyorsam)
6-portakal,kivi
7-tere,turp,azicik salatalik
Salatalik kucuk papaganlara olculu verilmelidir.ve her gun su veriyorum marketden aldigim su veriyorum cesme kullanmiyorum.Sizde kullanmayin.?
Ve haftada 1 kez kekik suyu vermeye calisiyorum

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba benim gecen haftaki programim galuba boyleydi nasil?
1-mandalina yemle beraber tabakta
2-yesillikle
3-salatalik
4-yumurta
5-biber(yanlış hatirlamiyorsam)
6-portakal,kivi
7-tere,turp,azicik salatalik
Salatalik kucuk papaganlara olculu verilmelidir.ve her gun su veriyorum marketden aldigim su veriyorum cesme kullanmiyorum.Sizde kullanmayin.?
Ve haftada 1 kez kekik suyu vermeye calisiyorum
yeşillik destekli beslenmeleri güzel. İyi bence program