Muhabbet Kuşları Beslenme Çizelgesi değişikliği

Merve naptın sen ya :D Kuşun suyuna hergün birşey katılmaz!! Hele limon ve sirke külliyen lüzumsuz...
  • 10 günde bir suyuna multivitamin (tavsiyem opti breed)
  • 5 günde bir sebzeli ve az meyveli mama (tavsiyem powermax)
  • 5 günde bir yeşillikler (kafese asılarak dönüşümlü; nane, roka, kıvırcık, semiz otu vs.)
  • 2 haftada bir bir tane dal darı
  • 2 haftada bir kere kekik çayı
Geri kalan günler sadece su ve yem ;)

Röhnfried kullanıyorum probiyotik ve multivitamin olarak. Havalar çok fena soğudu ister istemez biraz tedirgin oldum Ankara'nın ayazı da malum sert. Birde tüydeler bi çıkamadılar :/ Ne bileyim abi kafama göre öyle yaptım da düzenleme yapıcam tekrar bugün temizliklerini yaptım yarına çizelgesi bitiririm :)

Çereze bi alıştıramadım ya sadece bi bakıp çekiliyolar bende mamalarına adetle koyuyorum :D siz nasıl alıştırdınız :)
Valla ben alıştırmadım. Bizimkiler aşırı meraklı olduğu için ne yesek ne içsek dibimizde bitiyor. Artık 10 liralık bi karışım yaptırıyorum çerezciden. Çiğ kaju, çiğ badem, çiğ fındık, çiğ ceviz. Haftada 1 kere bir kaju veriyorum diğer hafta 1 fındık gibi. Çerez yiyeceğimiz zaman bizim oğlanlarınkini ayrı kapta getiriyoruz yoksa bizimkine dadanıyorlar :D

Valla ben alıştırmadım. Bizimkiler aşırı meraklı olduğu için ne yesek ne içsek dibimizde bitiyor. Artık 10 liralık bi karışım yaptırıyorum çerezciden. Çiğ kaju, çiğ badem, çiğ fındık, çiğ ceviz. Haftada 1 kere bir kaju veriyorum diğer hafta 1 fındık gibi. Çerez yiyeceğimiz zaman bizim oğlanlarınkini ayrı kapta getiriyoruz yoksa bizimkine dadanıyorlar :D
Yaaa maşallah size :D bende çiğ alıp deneyeyim belki severler sevmezlerse ben yerim :D

Çok merak ettim kuru üzüm yeseler sıkıntı olur mu? Bizimki onunla oynamayı çok seviyor. Kaseye çıkıp tutup fırlatıyo etrafa.
eğer yanlış bilmiyorsam şeker ilave edilmemiş kuru meyveler verilebiliyordu. ama bir bakayım veya tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktırlar

Kopyala yapıştır yapacağım. Başka bir konuya yazmıştım.
1.gün
Sadece temiz su + yem
2.gün
Mama verilebilir, içerisine kenevir, probiyotik ve vitaminer ilave edilebilir. Mama tüketimi azsa vitamini su ile veriniz.
3. gün
Temiz su + yemi + kullanacaksanız dal darı olabilir
4. gün
Yeşillik sunulabilir. Semiz otu, taze kekik nane gibi
5. gün
Temiz su + yem
6. gün
Temiz su + yem + sevdiği bir meyve
7. gün
Sebze maması + ilave premiksler (vitamin, aminoasit, probiyotik) + temiz su + yemi
8. gün
Temiz su + yem
9. gün
Temiz su + yem (yulaf ve kenevir takviyeli) + kullanıyorsanız canlı yemler (un kurdu)
10. gün
Temiz su + yem + yapılıyorsa çimlendirme olabilir.

Elinizde ki ürünlere göre doldurmak gerekir ama öncelik her zaman taze su ve iyi bir yem karışımıdır. Bir tüyo vermek isterim eğer kuşlar için doğru karışımı keşfederseniz üretim aşamasında süreç çok hızlı ilerliyor ve adapte oluyorlar. Bazen katkılar beklenmedik problemler doğurabiliyor. Örneğin ishal, böbrek sorunları gibi bu nedenle haftada 1-2 kez ideal olacaktır. Eğer çok uçuş talimi yapıyorlarsa, devamlı egzersiz halindelerse belki bir miktar oranlar arttırılabilir ama bunun haricinde gerek yoktur. Benzer içerikler doğal olarak yumurta mamasında da olduğundan aslında haftada 2 kez mama da verdiğinizi düşündüğümüzde 4 gün vitamin ve aminoasit stokluyorlar.
Naçizane bu benim programım (üretim dönemi değil).

Sizin kullandığınız programda ufak oynamalar yaparak bu şekilde düzenledim. Düzeltmem gereken birşey var mı :/

Başlangıç için bu şekilde bir deneyin. Kuşlar mutlu olursa devam edilebilir. Zaten plan yapıyoruzda biraz bizlerin moduna bağlı gelişiyor her şey :/