Dışkıda Yem , İnatçı İshal Ve Fazlası...

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Selamlar , muhabbet kuşum bir süredir hasta yaklaşık 2 yıldır yem yeme ile ilgili sorunları var. Bununla beraber zamanla ishal ve zayıflık oldu .
Yem yerken yaşanan sorun genellikle böyleydi. Bunun sonucu ağzında ki tohum parçası etrafa sıçrıyor ve yediği ve yemden bir şeyler anladığını da sanmıyorum.
Onun dışında kuşun genel durusu böyle ;

Dışkı fotoğrafları bir kaç günlük. Şuan kuşumun yeme düşkünlüğü az bu yüzden mecburen irmik + soyulmuş yem karışımından oluşan mama ile takviye yapıyorum. İshal rengi de değişik oluyor. Gün içinde güncel dışkı fotoğraflarını da paylaşmaya devam edeceğim.
Kuşumun genel durumu özetle
ishal (yaklaşık 3 haftadır)
iştahsız ve su içmeye de aşırı ilgili değil.
Tüyleri bazen kabarık olabiliyor ve nadir de olsa uyumak için gagasını kanat arasına sokuyor.
Kuşum kendi halinde ötüp konuşabiliyor ama sessiz olduğu da oluyor bize rol mü yapıyor bilmiyorum. Biliyorsunuz papağanlar hastalıklarını gizliyor.
Kuşum aşırı zayıf.
ishal dışkısında sindirilmemiş yem mevcut.
Not:Kuşumu İzmir'de bir veterinere götürdüm ancak swap testi vs yapılmadı, bundan yine 3.5 hafta önce Ankara'da özel bir labda test yaptım ve o zaman hastalığı baya gerilemiş ve kilo alıyordu ishal yoktu , ancak dışkısını labın verdiği steril kaba koyarken elimi kullanmak gibi bir hata yaptım ve o zaman fark etmedim. Özel lab sadece mikroskobi yaptı ve candida çıktı tabi bende mikostatin kullanmaya başladım ama sonuç negatif. Muhtemelen tahlilin yanlış olmasına sebep oldum.
İzmir'de ki veterinerden umudum olmadığı için daha sonra İzmir'de ki başka bir vet ile konuştum ancak kuşumu tekrar İzmir'e götürme imkanım yoktu.(Kuşadasındayım) Bende swap testi için anlaştım ve gerekli örnekleri teslim ettim sonuçlar bu hafta bekleniyor ancak o kadar vakit kaybetmek istemiyorum. Umarım forumda bilgili ve tecrübeli kişiler konuma bakıp yardımcı olabilirler :(

Ekli dosyalar

• 20190817_132651.jpg
    20190817_132651.jpg
    913.7 KB · Görüntüleme: 76
  • 20190817_125200.jpg
    20190817_125200.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 81
  • 20190816_193818.jpg
    20190816_193818.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 73

GüzelKuş

Veteran
Bilmiyorum ama kuşumun muhtemelen ekstra hoşuna gitmiyor malum zaten sindirimde zorlanıyor bunun ağrısı sızısı illa oluyordur çıkarken birde üstüne tüy dökme çıkartma... Dışkıda sindirilmemiş yemin artmasıyla uyuklaması da arttı
Halsizlik, kabarma olursa müdahale edelim. Diğer arkadaşlarlada görüştük. Bende Ankaradayım yardımcı olurum elimden geldiğince ama bu kadar uzun süre devam etmesi Doğanay’ın tezini kuvvetlendiriyor. Ümit hocam daha vâkıfmış konuya biraz daha duralım.
Öte yandan tüy bu sene baş belası oldu. Ne kuşları eşe atabildik, ne verim alabildik. Bir tek sizde Yada bende Olduğunuda sanmıyorum. Genel durum bu. Şubattan başlayarak dengesiz giden hava kuşları sürekli tüye sokuyor. Ha oda ısısı sabit mi sabit. Sorun ışıkta olabiliyor. Güneş görünüyor hayvan bahar sanıyor, kayboluyor geri gece uzuyor sanıyor. Yani bu tüy işi garip. Yulafı fazla kaçırmasıda etkendir ama genel olarak mevsim anormaldi.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Sindirimi daha kolay olan bir beslenme programı hazırlaman lazım. Mesela sade ak darı ver bir süre. Ak darı sindirimi en kolay olan darı. Ve ekstrada sebzeli mama ver düzenli, bence bir sürede böyle dene. Powermax mama işini görür...

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Halsizlik, kabarma olursa müdahale edelim. Diğer arkadaşlarlada görüştük. Bende Ankaradayım yardımcı olurum elimden geldiğince ama bu kadar uzun süre devam etmesi Doğanay’ın tezini kuvvetlendiriyor. Ümit hocam daha vâkıfmış konuya biraz daha duralım.
Öte yandan tüy bu sene baş belası oldu. Ne kuşları eşe atabildik, ne verim alabildik. Bir tek sizde Yada bende Olduğunuda sanmıyorum. Genel durum bu. Şubattan başlayarak dengesiz giden hava kuşları sürekli tüye sokuyor. Ha oda ısısı sabit mi sabit. Sorun ışıkta olabiliyor. Güneş görünüyor hayvan bahar sanıyor, kayboluyor geri gece uzuyor sanıyor. Yani bu tüy işi garip. Yulafı fazla kaçırmasıda etkendir ama genel olarak mevsim anormaldi.
Halsizlik olarak sadece uyuma ve durgunlaşma oluyor, gün içinde toplasak 1 veya 2 saat civarı eder sanırım.
Sindirimi daha kolay olan bir beslenme programı hazırlaman lazım. Mesela sade ak darı ver bir süre. Ak darı sindirimi en kolay olan darı. Ve ekstrada sebzeli mama ver düzenli, bence bir sürede böyle dene. Powermax mama işini görür...
Bu rasyonu mu deneyim sizce yoksa doğrudan powermax gibi mamalara mı yöneleyim

Oyla 0

GüzelKuş

Veteran
Halsizlik olarak sadece uyuma ve durgunlaşma oluyor, gün içinde toplasak 1 veya 2 saat civarı eder sanırım.

Bu rasyonu mu deneyim sizce yoksa doğrudan powermax gibi mamalara mı yöneleyim
Bana kalırsa rasyona hiç girme şu an için. Protein ve yağ oranı düşük besle demek istedik. Proteinin her canlıda sindirimi zordur. Karbonhidrat ağırlıklı gıdalar kolay hazmedilir çabuk enerjiye çevrili. Sindirim için gerekli olan enerji düşüktür. Proteinlerde oran artar. Yağlar kolay sindirilir ama geç hazmedilir. Gıdanın sindirim sisteminde kalma süresi uzar. Dolayısıyla en mantıklısı sade beslemen. Ak darı gibi. Mamanı yaparkende ekstra yumurta eklemezsin bir süre sebze ağırlıklı olur

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
He şunuda ekliyim her mamada kullanılmaz kesinlikle. Mesela adını unuttum bir mama vardı adam ne kadar bakliyat tohum vs hepsini çiğ çiğ rondodan geçirmiş ve mama diye satıyor. Bu tarz bir mamanın sindirimi çok daha zor olucağı için durumu daha kötü yapar...

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Bana kalırsa rasyona hiç girme şu an için. Protein ve yağ oranı düşük besle demek istedik. Proteinin her canlıda sindirimi zordur. Karbonhidrat ağırlıklı gıdalar kolay hazmedilir çabuk enerjiye çevrili. Sindirim için gerekli olan enerji düşüktür. Proteinlerde oran artar. Yağlar kolay sindirilir ama geç hazmedilir. Gıdanın sindirim sisteminde kalma süresi uzar. Dolayısıyla en mantıklısı sade beslemen. Ak darı gibi. Mamanı yaparkende ekstra yumurta eklemezsin bir süre sebze ağırlıklı olur
Elimden geldiğince öyle yapmaya da çalışıyorum zaten yemliği tamamen ak darı ile dolu birde arada kafesten çıkarttığım dal darı var.
Bence önce powermax klasik kullan. Çünkü rasyonu henüz bilmiyoruz nasıl bişey olduğunu. Powermax mamada güzel bir mama fırında pişirilip kurutulmuş bir mama.
Tamamdır o halde Çarşamba günü onu sipariş geçerim.

Çarşamba günü aynı zamanda dışkı örneği alıp yine Ankara'da anlaştığım özel laba örnek götüreceğim açıklarsa
Sonu 114 ile biten fotoğraf öğlen akşam üstü arasında ki dışkılar alttaki fotoğrafta ise nispeten daha taze

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200519-001144_Gallery.jpg
    Screenshot_20200519-001144_Gallery.jpg
    550.8 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_20200519-001200_Gallery.jpg
    Screenshot_20200519-001200_Gallery.jpg
    578.4 KB · Görüntüleme: 13
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Dal darıda verme bence darılar küçük olabilir ama sindirimi zordur onunda. Ak darı ve besinsiz kalmasın diyede arada mama yapıp ver yeterli. Dışkıları çok değişken bilemedim...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Fazlaca su kaybetmesi, dışkı bozuklukları, dengesiz beslenme durumları + tüy ister istemez onu yoruyor ki halsiz.
Spesifik olmayan bir tedavi için soğuk tatlı siyah çay birkaç durumda iyi çalışır, çaydaki tanen bağırsak için bir kaplama görevi görür, şeker bir enerji kaynağı görevi görür ve sıvı kaybedilen suyun yerini alacaktır.

Ayrıca çimlendirilmiş ya da ıslatılmış yumuşamış tohumlarda iyi gelecektir.
Şimdi birkaç sebepten dolayı ishal ve dışkı bozukluğu türevi durumlara sebep olan hastalıkları yazacağım.
Sindirim sistemini ilk önce alarak, en yaygın durum bağırsakların iltihaplanması olan enterittir. Bunu, bakteriyel enfeksiyonlar, en yaygın olarak Escherichia coli (bazen E.coli olarak da adlandırılır) olan çeşitli nedenleri vardır. Ara sıra vakalar, Salmonella ve Clostridia gibi diğer bakterilere bağlıdır.
Megabacteriosis tabanlı ishaller gözlemlendiğinde genellikle sarı renkli dışkılara rastlanıyor. Bir ihtimal düşünmek gerekir bunu.
Ayrıca karaciğerin görevi mühim kuşlarda. Diyette yağların ve gıdaların parçalanmasına yardımcı olan maddeler üreten organdır. Karaciğer iltihaplanırsa, bu maddelerin daha az miktarları üretilir ve dışkı bozulmaları gözlemlenir.
Bunlardan biri olduğu kesin fakat hepside ciddi durumlardır. Vakaların %17 si megabakteri kaynaklı gözlemlenir ve en çok pay ondadır. Villöz atrofi denilen çölyak hastalığı peşinden geliyor. Bizi daha çok ilgilendirenler taşlık anormalileri, taşlık mantar enfeksiyonları, bağırsak kanserleri ve kurtlar.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Hocam siyah çay zararlı diye hatırlıyorum? Siz kullanıyormusunuz sürekli?

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Dal darıda verme bence darılar küçük olabilir ama sindirimi zordur onunda. Ak darı ve besinsiz kalmasın diyede arada mama yapıp ver yeterli. Dışkıları çok değişken bilemedim...
tamamdır öyle yapalım , gün içine yeşil biber verdim onu da epey yedi , sabah yoğun olarak sindirilmemiş yem görünce epey canım sıkılmıştı.
Fazlaca su kaybetmesi, dışkı bozuklukları, dengesiz beslenme durumları + tüy ister istemez onu yoruyor ki halsiz.
Spesifik olmayan bir tedavi için soğuk tatlı siyah çay birkaç durumda iyi çalışır, çaydaki tanen bağırsak için bir kaplama görevi görür, şeker bir enerji kaynağı görevi görür ve sıvı kaybedilen suyun yerini alacaktır.

Ayrıca çimlendirilmiş ya da ıslatılmış yumuşamış tohumlarda iyi gelecektir.
Şimdi birkaç sebepten dolayı ishal ve dışkı bozukluğu türevi durumlara sebep olan hastalıkları yazacağım.
Sindirim sistemini ilk önce alarak, en yaygın durum bağırsakların iltihaplanması olan enterittir. Bunu, bakteriyel enfeksiyonlar, en yaygın olarak Escherichia coli (bazen E.coli olarak da adlandırılır) olan çeşitli nedenleri vardır. Ara sıra vakalar, Salmonella ve Clostridia gibi diğer bakterilere bağlıdır.
Megabacteriosis tabanlı ishaller gözlemlendiğinde genellikle sarı renkli dışkılara rastlanıyor. Bir ihtimal düşünmek gerekir bunu.
Ayrıca karaciğerin görevi mühim kuşlarda. Diyette yağların ve gıdaların parçalanmasına yardımcı olan maddeler üreten organdır. Karaciğer iltihaplanırsa, bu maddelerin daha az miktarları üretilir ve dışkı bozulmaları gözlemlenir.
Bunlardan biri olduğu kesin fakat hepside ciddi durumlardır. Vakaların %17 si megabakteri kaynaklı gözlemlenir ve en çok pay ondadır. Villöz atrofi denilen çölyak hastalığı peşinden geliyor. Bizi daha çok ilgilendirenler taşlık anormalileri, taşlık mantar enfeksiyonları, bağırsak kanserleri ve kurtlar.
Dışkıların sarımsı olmasının nedeni irmikten de olabilir , kuşum zayıf düşmesin diye günde 4 bazen 3 durumuna bağlı bu sayının 5 olduğu da oldu kaynar su ile kabarttığımız irmiği veriyoruz. Yavrunun haline göre irmik desteğimiz değişiyor yani. İrmiği kesip hiç vermezsem muhtemelen kilo kaybı yaşar gibi geliyor :(

Oyla 0

Recai

Forum Sakini
Yapacağın mamaya az miktar mavi haşhaş ta ekleyebilirsin. Sindirimi düzenler. Faydasını bir müddet de olsa görebilirsin.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
tamamdır öyle yapalım , gün içine yeşil biber verdim onu da epey yedi , sabah yoğun olarak sindirilmemiş yem görünce epey canım sıkılmıştı.

Dışkıların sarımsı olmasının nedeni irmikten de olabilir , kuşum zayıf düşmesin diye günde 4 bazen 3 durumuna bağlı bu sayının 5 olduğu da oldu kaynar su ile kabarttığımız irmiği veriyoruz. Yavrunun haline göre irmik desteğimiz değişiyor yani. İrmiği kesip hiç vermezsem muhtemelen kilo kaybı yaşar gibi geliyor :(

İrmik bildiğim kadarı ile durum buğdayından üretiliyor ve durum buğdayı sert bir buğdaydır bence sindirimi zor olur, ayrıyetten irmikte dahil çoğu işlenmiş unda ruşeym bulunmaz (buğdayın en vitaminli ve besleyici yeri) İşlem sırasında ruşeym ayrıştırılır. Yani bir besleyiciliği yok boş kalori. Ve irmiğin kuşlara dokunduğunu duydum bir kaç üreticiden mamalarında kesinlikle irmik kullanmıyorlar. Bence onun yerine ince bulgur kullan. İnce bulgurun ruşeymi alınmaz, tam buğdaydan üretilir. Üretilirken buğdaylar pişirilir ve güneşte kurutulur daha sonra ince bulgur üretilir. Yani hemde pişmiş bir üründür. Aynı şekilde sıcak suyla şişirip kuşa yedirebilirsin irmikten çok daha besleyicidir ;)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Acil durumlarda ya da hassas kabarmalar gözlemlendiğinde az şekerli siyah çay yararlıdır. Özellikle hipotermi ve şok durumlarında.
Muhabbet kuşunun kan dolaşımını uyarmak için Siyah Çay tercih edilebiliyor. Tabi direk sunmuyoruz. Seyreltilip az oranda verilir. Siyah çay, örneğin stres durumundan veya ishale karşı bir ilaç olarak kullanılıyor yurt dışında.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
İrmik bildiğim kadarı ile durum buğdayından üretiliyor ve durum buğdayı sert bir buğdaydır bence sindirimi zor olur, ayrıyetten irmikte dahil çoğu işlenmiş unda ruşeym bulunmaz (buğdayın en vitaminli ve besleyici yeri) İşlem sırasında ruşeym ayrıştırılır. Yani bir besleyiciliği yok boş kalori. Ve irmiğin kuşlara dokunduğunu duydum bir kaç üreticiden mamalarında kesinlikle irmik kullanmıyorlar. Bence onun yerine ince bulgur kullan. İnce bulgurun ruşeymi alınmaz, tam buğdaydan üretilir. Üretilirken buğdaylar pişirilir ve güneşte kurutulur daha sonra ince bulgur üretilir. Yani hemde pişmiş bir üründür. Aynı şekilde sıcak suyla şişirip kuşa yedirebilirsin irmikten çok daha besleyicidir ;)
Kesinlikle deneyeceğim annem fikir olarak söylemişti ama deneyememiştik. Dışkılarının sabit olmaması beni sinir ediyor kuşun altına yeni kağıt havlu koydum bakalım sabaha kadar nasıl dışkı yapacak .

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Eğer kabarınca yumuşuyor ise yiyebilir belki ama sertse sanmıyorum . İrmik ambalajında besin değerleri yazıyor genelde artık ne kadar doğru bilemiyorum o değerlerde :unsure:

Yok yumuşuyor kuşlarda iştahla yiyor, tabi kuştan kuşa değişebilir senin kuş beğenmeyebilir. Bir kaç sefer dene bence tadını alınca yer muhtemelen. Dediğim gibi irmik şüpheli bence kuşlara dokunduğunu duymuştum. Bir süre irmik vermesen daha iyi olur diye düşünüyorum.

Oyla 0