Dışkıda Yem , İnatçı İshal Ve Fazlası...

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Selamlar , muhabbet kuşum bir süredir hasta yaklaşık 2 yıldır yem yeme ile ilgili sorunları var. Bununla beraber zamanla ishal ve zayıflık oldu .
Yem yerken yaşanan sorun genellikle böyleydi. Bunun sonucu ağzında ki tohum parçası etrafa sıçrıyor ve yediği ve yemden bir şeyler anladığını da sanmıyorum.
Onun dışında kuşun genel durusu böyle ;

Dışkı fotoğrafları bir kaç günlük. Şuan kuşumun yeme düşkünlüğü az bu yüzden mecburen irmik + soyulmuş yem karışımından oluşan mama ile takviye yapıyorum. İshal rengi de değişik oluyor. Gün içinde güncel dışkı fotoğraflarını da paylaşmaya devam edeceğim.
Kuşumun genel durumu özetle
ishal (yaklaşık 3 haftadır)
iştahsız ve su içmeye de aşırı ilgili değil.
Tüyleri bazen kabarık olabiliyor ve nadir de olsa uyumak için gagasını kanat arasına sokuyor.
Kuşum kendi halinde ötüp konuşabiliyor ama sessiz olduğu da oluyor bize rol mü yapıyor bilmiyorum. Biliyorsunuz papağanlar hastalıklarını gizliyor.
Kuşum aşırı zayıf.
ishal dışkısında sindirilmemiş yem mevcut.
Not:Kuşumu İzmir'de bir veterinere götürdüm ancak swap testi vs yapılmadı, bundan yine 3.5 hafta önce Ankara'da özel bir labda test yaptım ve o zaman hastalığı baya gerilemiş ve kilo alıyordu ishal yoktu , ancak dışkısını labın verdiği steril kaba koyarken elimi kullanmak gibi bir hata yaptım ve o zaman fark etmedim. Özel lab sadece mikroskobi yaptı ve candida çıktı tabi bende mikostatin kullanmaya başladım ama sonuç negatif. Muhtemelen tahlilin yanlış olmasına sebep oldum.
İzmir'de ki veterinerden umudum olmadığı için daha sonra İzmir'de ki başka bir vet ile konuştum ancak kuşumu tekrar İzmir'e götürme imkanım yoktu.(Kuşadasındayım) Bende swap testi için anlaştım ve gerekli örnekleri teslim ettim sonuçlar bu hafta bekleniyor ancak o kadar vakit kaybetmek istemiyorum. Umarım forumda bilgili ve tecrübeli kişiler konuma bakıp yardımcı olabilirler :(

Ekli dosyalar

• 20190817_132651.jpg
    20190817_132651.jpg
    913.7 KB · Görüntüleme: 76
  • 20190817_125200.jpg
    20190817_125200.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 81
  • 20190816_193818.jpg
    20190816_193818.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 73

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Geceden sabaha dışkısı

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200519-101048_Gallery.jpg
    Screenshot_20200519-101048_Gallery.jpg
    474.8 KB · Görüntüleme: 12
Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Neden bilmiyorum ama düne göre genel olarak daha kötü , neredeyse iştahı yok . Aldığımız karar sebebiyle dal darıyı çıkartmıştım ama durum böyle olunca en azından yesin diye takarken dökülmeler oldu . Sabah dan bu saate kadar kafes tabanı bu şekilde
Kendi haline bırakınca bir süre sonra kafasını döndürüp kanat arasına sokuyor
Dışkı da leke bırakıyor

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba zaman kaybetmeden lab. testi yaptırınız. Seferber olduk fakat düzelmeyen bir anormalisi var. Ne sizin ne bizim ek olarak yapabileceğimiz bir durum değil.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Merhaba zaman kaybetmeden lab. testi yaptırınız. Seferber olduk fakat düzelmeyen bir anormalisi var. Ne sizin ne bizim ek olarak yapabileceğimiz bir durum değil.
Maalesef haklısınız. Şuan ki bu durumu canımı çok sıkıyor , iştahta biraz açılma oldu gibi ama uyuklama var .

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Dün gece yatmadan önce rahat edemedim ge oral aldım. Bugün iştah olarak da biraz daha iyi enerji olarak da . Sabah dışkıyı götürmeden önce bu powermax ürünlerini Ankara'da satan bir yer buldum (sitesinde bayiler sekmesinde var) tam da yolumun üstündeydi bende hem klasik mamasını hemde K vitamini içeren ürününü aldım. Mamayı yaptım başta çok sevmedi ama bakalım devamında ne olacak

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Dün gece yatmadan önce rahat edemedim ge oral aldım. Bugün iştah olarak da biraz daha iyi enerji olarak da . Sabah dışkıyı götürmeden önce bu powermax ürünlerini Ankara'da satan bir yer buldum (sitesinde bayiler sekmesinde var) tam da yolumun üstündeydi bende hem klasik mamasını hemde K vitamini içeren ürününü aldım. Mamayı yaptım başta çok sevmedi ama bakalım devamında ne olacak

Sevdiği sebze meyvelerden ekle mamaya yemesede bir kaç sefer önüne koy alışır mutlaka.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Sevdiği sebze meyvelerden ekle mamaya yemesede bir kaç sefer önüne koy alışır mutlaka.
Şuan için alıştı diyebilirim , içinde nijer olmasa iyiydi ama varmış en azından seyrek dikkatini nijer çekmiyor doğrudan . Dün iştahı ve gün içinde ki uyuması ciddi anlamda kötüydü. Sabahtan neredeyse akşama kadar hiç bir şey yememişti. Bugün neyse ki açıldı. Dışkı örneklerini laba da teslim ettim bakalım ne çıkacak . Özellikle megabakteri için de belirttim latince adını gösterdim, hangi boyama ile gözlemlenir onu söyledim . Açıkcası diğer bakteri/mantarlar bir yana en çok o illetten korkuyorum .

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Şuan için alıştı diyebilirim , içinde nijer olmasa iyiydi ama varmış en azından seyrek dikkatini nijer çekmiyor doğrudan . Dün iştahı ve gün içinde ki uyuması ciddi anlamda kötüydü. Sabahtan neredeyse akşama kadar hiç bir şey yememişti. Bugün neyse ki açıldı. Dışkı örneklerini laba da teslim ettim bakalım ne çıkacak . Özellikle megabakteri için de belirttim latince adını gösterdim, hangi boyama ile gözlemlenir onu söyledim . Açıkcası diğer bakteri/mantarlar bir yana en çok o illetten korkuyorum .

Evet megabakterden de şüphelenmeliyiz çünkü bir türlü düzelmiyor hayvancağız.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Maalesef . Umarım olası duruma karşı ilacı istanbul dan temin edebilirim . Taze ak darı yemde aldım bu arada . Bakalım sindirimini ne derece toplayacağız.

Olası megabakter durumları için amfoterisin b bulmak lazım oda Türkiyede yok malesef. Florya istanbulvette var bir tek diye biliyorum. Birde facebookta yurt dışından getirtenler varmış ama bilemiyorum.

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Kuşum ne yazık ki ağırlık kaybetmiyor gibi dursa da göğüs kısmının eridiğini anlayabiliyorum :/

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Kuşum ne yazıkki diye başlayınca cümleye öldü diyeceksin sandım üzüldüm aman neyseki hayatta diğer şeyler çözülür sıkma canını.
Yani bu konuda canım çok sıkkın geçen laba dışkı götürürken de kaç tane yolda ezilmiş kuş gördüm , bugün petshopun önünden geçerken kafeslere baktım kanarya kafesinde ki tüm kuşlar hastaydı , bir tanesi sırt üstü yatmış can çekişiyordu psikolojimi siz düşünün :(

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Yani bu konuda canım çok sıkkın geçen laba dışkı götürürken de kaç tane yolda ezilmiş kuş gördüm , bugün petshopun önünden geçerken kafeslere baktım kanarya kafesinde ki tüm kuşlar hastaydı , bir tanesi sırt üstü yatmış can çekişiyordu psikolojimi siz düşünün :(

O petshopları hiç sorma zaten geçen bir tanesine girdim öyle kuşlara bakıyım diye. Kafes pislik içinde sağlam kuş hasta olur o kafeste. Suları çamurlu su gibi sulukları kir bağlamış artık, temiz su koymayı bırak sulukları bile yıkamamışlar hiç. Yemleri desen en ucuz bayat yem. Bu petshoplarında veterinerlerinde %90'ında hayvan sevgisi yok:confused:

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
O petshopları hiç sorma zaten geçen bir tanesine girdim öyle kuşlara bakıyım diye. Kafes pislik içinde sağlam kuş hasta olur o kafeste. Suları çamurlu su gibi sulukları kir bağlamış artık, temiz su koymayı bırak sulukları bile yıkamamışlar hiç. Yemleri desen en ucuz bayat yem. Bu petshoplarında veterinerlerinde %90'ında hayvan sevgisi yok:confused:
Psikolojik olarak baya bi kötü durumdayım ve bugün düne göre uyuması artmıştı ve akşam itibariyle de iyice arttı

Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Güncel dışkısı ekte , flash yüzünden rengi böyle çıkmış hafif koyu yeşil , sanki mukuslu yeşil gibi garip , fotoğraf makinemi ayarlayıp olduğu rengi aktarmaya çalışacağım

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200521-235002_Gallery.jpg
    Screenshot_20200521-235002_Gallery.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 7
Oyla 0