Dışkıda Yem , İnatçı İshal Ve Fazlası...

Ümit T.

iyikus.com Üyesi
Üretici
Hocam bağırsak florasında her bakteriden bulunur. Denge önemlidir. Gram pozitif veya gram negatif bakteriler her canlıda mevcuttur. Dengede olan Florayı Bozacak bir dış etken sonucu artış azalış oluyor. Yani yer değiştirme diyebiliriz. Eğer sorun sadece buysa kaliteli bir probiyotik kullanımıyla geçmesi gerekiyordu. Ben hala anlamadım bu kuştan bişey. Hareketleri iyi gibi videoda hafif bir Kırgınlık var gibi ama o bu dışkılardaki düzensizliği açıklamıyor.
Aynen çok doğru her bakteri vardır vücutta zaten mesele sizinde dediğiniz gibi bu bakterilerin azalıp artması...

Eyunal

iyikus.com Üyesi
Doğanayın dediği hastalığa baktım biraz. Hastalıkla ilgili makalelerde şu kısım ilgimi çekti aynen kopyalıyorum;

Karaciğerdeki rahatsızlık kuşun kendisini hasta hissetmesine neden olur. Yeme karşı ilgisi azalır. Yemi iyi sindiremez. Karaciğer ve sindirim sistemindeki rahatsızlık ishale neden olur. Bazı kuşlarda ise bu bulgular bir görülüp bir kaybolabilir. Bu kuşlar zayıftırlar. Arada bir halsizlik ve iştahsızlık görülebilir. Bazı hayvanlarda tüyleri kabartarak kafes dibinde oturma gözlenebilir. Arada sırada ishal de göze çarpar. Bu bulguların bir ara görülüp kaybolması hastalığın teşhisini zorlaştırmaktadır.
Benim de aynen dikkatimi çekti burası.
Hocam bağırsak florasında her bakteriden bulunur. Denge önemlidir. Gram pozitif veya gram negatif bakteriler her canlıda mevcuttur. Dengede olan Florayı Bozacak bir dış etken sonucu artış azalış oluyor. Yani yer değiştirme diyebiliriz. Eğer sorun sadece buysa kaliteli bir probiyotik kullanımıyla geçmesi gerekiyordu. Ben hala anlamadım bu kuştan bişey. Hareketleri iyi gibi videoda hafif bir Kırgınlık var gibi ama o bu dışkılardaki düzensizliği açıklamıyor.
Maalesef ki öyle , şuan yemi neredeyse hiç sindiremiyor yediği tohumu genellikle çıkartıyor mamayı ve irmiği ise sindiriyor @Ümit T. ince bulguru denedim ama maalesef yemiyor , alışması için irmiğin içine az miktarda katıp denedim ama fark edip kafasını yan çevirip bakıp yemedi :)
Şuan probiyotik bir yana sedochol de var elimde belki düzenli olarak buna abanırsam bir şeyler değişir bilmiyorum çıkmazdayım. Mamayı alırken belki K vitamini eksikliği vardır diyip
Powermax ACK Vitamin bunu da aldım .Kuşum her ne kadar brokoli yese de bazen onu da doğru düzgün tüketmiyor .

Moderatörün son düzenlenenleri:

Farukk

Moderatör
Üretici
Başından sağmaz karşılıklı vefa var :)
Ben laba basiliyi görünce birden antibiyogram yapılabilir mi dedim , toksik bir durum yok o yüzden gerek yok dediler o yüzden bilmiyorum . Ancak video da ve fotoğrafta gördüğünüz gibi kuşun hali bile garip zaten kendi haline bırakınca uyuyor ilgilenince de kuduruyor
Probiyotik markanız neydi?

Farukk

Moderatör
Üretici
Röhnfried entrobac kullanıyorum
Kullandığınız probiyotikteki tek bakteri türü. Bağırsak florasını tek yönlü beslemek demek. Tek çeşit bakteri bozuk bir florayı kendine benzetir. Farklı bakteri kombinasyonları olan ürünlerden edinin.
@Ümit T. Bence benim size anlattığım tedavi yöntemiNi denemek lazım. Bağırsağı ve sindirim sistemini sıfırlayıp birden fazla pozitif bakteri İhtiva eden bir probiyotiklede yeniden inşa etmek. Aklıma başka bir şey gelmiyor

Ekli dosyalar

Eyunal

iyikus.com Üyesi
Kullandığınız probiyotikteki tek bakteri türü. Bağırsak florasını tek yönlü beslemek demek. Tek çeşit bakteri bozuk bir florayı kendine benzetir. Farklı bakteri kombinasyonları olan ürünlerden edinin.
@Ümit T. Bence benim size anlattığım tedavi yöntemiNi denemek lazım. Bağırsağı ve sindirim sistemini sıfırlayıp birden fazla pozitif bakteri İhtiva eden bir probiyotiklede yeniden inşa etmek. Aklıma başka bir şey gelmiyor
Benim düşüncem ise şu , problem bağırsaklardan önce oluyor , biraz araştırdım kuşların sindirim sistemine bence bağırsağa kadar sindirimin katı parçaları ufalama aşaması bitmiş olmalı ve bağırsaklarda da emilim ve bu sırada da sindirimi tam bitmemiş ama koca tohum parçalarından da daha düşük yapıların sindirimi biter diye düşünüyorum. Bu yüzden sanki problem kursak itibariyle ince bağırsağa kadar diye düşünüyorum tabi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum

Recai

iyikus.com Üyesi
Üretici
Faruk hocam diazyme 256 şuan kullanmaktayım onun hakkında düşünceleriniz nelerdir.

Recai

iyikus.com Üyesi
Üretici
Benim düşüncem ise şu , problem bağırsaklardan önce oluyor , biraz araştırdım kuşların sindirim sistemine bence bağırsağa kadar sindirimin katı parçaları ufalama aşaması bitmiş olmalı ve bağırsaklarda da emilim ve bu sırada da sindirimi tam bitmemiş ama koca tohum parçalarından da daha düşük yapıların sindirimi biter diye düşünüyorum. Bu yüzden sanki problem kursak itibariyle ince bağırsağa kadar diye düşünüyorum tabi ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum
Kuşun taşlığında problem olduğu kesin. Dışkı da hep yem çıkıyor.

Farukk

Moderatör
Üretici
Unuttuğunuz şey sindirim sisteminin bir bütün olduğu. Bir yerdeki bozulma diğer yerleri işlemez kılıyor. Benim bahsettiğim zaten sindirim sistemi üzerine komplike bir tedavi. Ümit bey baksın size bilgi verir.

Farukk

Moderatör
Üretici
Faruk hocam diazyme 256 şuan kullanmaktayım onun hakkında düşünceleriniz nelerdir.
Diazyme orjinalini denk getirirseniz güzel üründür. Senelerce onu kullandık. Bu sene çokta bilindik bir yerden almama rağmen bir faydasını göremedim. 200 gr. Ürünü çöpe döktüm. Siz hesap edin :)

Eyunal

iyikus.com Üyesi
Unuttuğunuz şey sindirim sisteminin bir bütün olduğu. Bir yerdeki bozulma diğer yerleri işlemez kılıyor. Benim bahsettiğim zaten sindirim sistemi üzerine komplike bir tedavi. Ümit bey baksın size bilgi verir.
Orası öyle zaten karaciğer büyümesi de veteriner teşhisi de verildi kuşuma. Yani sindirim sisteminin bir bölümü veteriner tarafından teyit edilmiş bir şekilde sorunlu

Ümit T.

iyikus.com Üyesi
Üretici
Bu kuşa ilaç kullanıcaksak zaten bir kaç etken maddeli bir kombinasyon kullanmamız gerekicek. Ardındanda dediğiniz gibi kaliteli bir probiyotik.

Sizin öneriniz şuydu;
Metranidazol
Nifuroksazid
Nistatin
Flukanazol

Bence mantar için bir etken madde yeterli diye düşünüyorum. Metronidazol kesin olmalı ama nifuroksazidden emin değilim. Sanki onun yerine siprofloksasin daha iyi olur diye düşünüyorum.

Eyunal

iyikus.com Üyesi
Bu kuşa ilaç kullanıcaksak zaten bir kaç etken maddeli bir kombinasyon kullanmamız gerekicek. Ardındanda dediğiniz gibi kaliteli bir probiyotik.

Sizin öneriniz şuydu;
Metranidazol
Nifuroksazid
Nistatin
Flukanazol

Bence mantar için bir etken madde yeterli diye düşünüyorum. Metronidazol kesin olmalı ama nifuroksazidden emin değilim. Sanki onun yerine siprofloksasin daha iyi olur diye düşünüyorum.
Bu kadari ağır gelebilir :/

Farukk

Moderatör
Üretici
Bu kadari ağır gelebilir :/
İlaç kullanımında doz önemlidir. Herşeyin fazlasın “Vitamininde” fazlası ağır gelir. Biz söyleyim tercih size kalır. @Ümit T. Olabilir. Ben denemediğim için bişey diyemiyorum. Mantar için çift mantıkta etken maddeye direnç geliştirmişse onu ekarte etmek için.

Eyunal

iyikus.com Üyesi
İlaç kullanımında doz önemlidir. Herşeyin fazlasın “Vitamininde” fazlası ağır gelir. Biz söyleyim tercih size kalır. @Ümit T. Olabilir. Ben denemediğim için bişey diyemiyorum. Mantar için çift mantıkta etken maddeye direnç geliştirmişse onu ekarte etmek için.
Nistatin çok az kullanıldı geçmişte yani hedef mantarlar flukonazol için bağışıklık almış olabilir.

Ümit T.

iyikus.com Üyesi
Üretici
Ben flukanazol ile nistatinin arasında etki bakımından bir fark olduğunu düşünmüyorum. Hatta genel olarak nistatin daha başarılı. Ama direnç gelişmişmidir bilemem. Bence metronidazol, siprofloksasin, nistatin üçlüsü yeterli. Tabi son karar @Eyunal 'lın oda araştırsın ilaçları ona göre karar versin.

Eyunal

iyikus.com Üyesi
Bunun dışında şöyle bir not düşmek istiyorum. Konumu güncellemeden önce kuşum yine bariz sindirim problemi yaşıyordu, bende mecbur zolax +enrofloksasin kullandım, ilk dozlarda olumlu sonuç aldım ancak 4. Doz itibariyle her şey sarpa sardı yani bu ikiliyi hiç kullanmadan önce ki haline döngü belki bir sey var önce tesir etti ama ölümcül darbeyi vuramadı bağışıklık kazanıldı @Farukk

Farukk

Moderatör
Üretici
Bunun dışında şöyle bir not düşmek istiyorum. Konumu güncellemeden önce kuşum yine bariz sindirim problemi yaşıyordu, bende mecbur zolax +enrofloksasin kullandım, ilk dozlarda olumlu sonuç aldım ancak 4. Doz itibariyle her şey sarpa sardı yani bu ikiliyi hiç kullanmadan önce ki haline döngü belki bir sey var önce tesir etti ama ölümcül darbeyi vuramadı bağışıklık kazanıldı @Farukk
Olabilir. İhtimal var. Yada patojen direnç geliştirdi. Her halükarda işe yaramadı. Bununda yarayacağının garantisi yok maalesef. Bu benim deneyip sonuç aldığım bir yöntem. Güvercin camiasında yaygın bşr tedavi yöntemi.