Muhabbet Kuşları Ev yapımı Yumurta mamam nasıl??

Hasan.

Veteran
Benim oturduğum yerde hazır mamalar yok bu yüzden kendim yapıyorum kusuma hem daha organik koy yumurtasi falan kullaniyorum. Benim kusum bu mamayi gorunce yerinde duramiyor hemen yemek istiyor :D icinde zararli bisey var mi ekleyeceğim daha neler var bilmiyorum tavsiye verebilirmisiniz bi de mamanin kusuma ne kadar saglikli olcagini 10 uzerinden degerlendirirmisiniz

Malzeme
!İyice haslanmis kati hale gelmis ve sogumus koy yumurtasi
!Havuç
!İrmik
!Yumurta kabuğu
!1 adet fındık
!sivi probiyotik

Hazırlanış

Yumurtanin sarisinin ve beyazının yarısını kucuk rende yardımıyla tabağa ufaliyoruz. Büyük olanlari kasikla ufaliyoruz. Yumurtanin kabuklarini atmayip birkac tanesini alıyoruz ve zarını çıkarıp havana atıp dovuyoruz un haline geliyo tabaga aktariyoz. Havucun kabugunu soyup havucu küçük küçük doğruyoruz ve tabaga aktariyoz. 1 tane fındığı havanda ezip tabaga aktariyoz. Çok faydalı fakat fazla kullanmayın findigi kusunuz yağlı olur. Sonra irmigi ekliyoruz ben 1 tatli kaşığı kadar ekliyom ve karistiyoruz. Sonra sivi probiyotik ten 7-8 damla ekleyip karıştırıyoruz yine. Hepsini karıştırıp büyük olanlari da ufaladiktan sonra kusumuza verebiliriz.
Resimler de bu sekilde
TiR7th.md.jpg
TiRM20.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu mama kuşlar için iyi görünüyor. Ellerine sağlık.
Ek olarak sebzeler eklenebilir. Örneğin brokoli, roka, nane, kekik gibi
Ayrıca bazı tohumları mamada yiyebiliyorlar. Örneğin cedene, keten gibi. Bunlarda eklenebilir bir miktar

Hasan.

Veteran
Bu mama kuşlar için iyi görünüyor. Ellerine sağlık.
Ek olarak sebzeler eklenebilir. Örneğin brokoli, roka, nane, kekik gibi
Ayrıca bazı tohumları mamada yiyebiliyorlar. Örneğin cedene, keten gibi. Bunlarda eklenebilir bir miktar
teşekkürler doğanay abi başka nasıl bi sebze ekleyebilirim böyle kuru olsun ıslak olmasin islak olunca bizimki pek yemiyo da o tohumlar yok ta başka nasıl bi tohum olabilir mesela aspur yulaf dal darının tohumları eklenebilir mi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Normal yeminden de karıştırılabilir, dediklerinde eklenebilir. Yeşillikleri iyi yıkadıktan sonra bir peçete yardımıyla kurulayabilirsin.
Kıvamda sorun yaşanıyorsa etimek tuzsuz tercih edilebilir ek olarak.

Hasan.

Veteran
Normal yeminden de karıştırılabilir, dediklerinde eklenebilir. Yeşillikleri iyi yıkadıktan sonra bir peçete yardımıyla kurulayabilirsin.
Kıvamda sorun yaşanıyorsa etimek tuzsuz tercih edilebilir ek olarak.
tamam cok teşekkür ederim kuşuma faydalı bir mama yaptığımı öğrenince mutlu oldum

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eksiği yok ama geliştirilebilir elbette. Konuyu açtığınız kategoride ki tarifleri incelemeni öneririm.

Hasan.

Veteran
Eksiği yok ama geliştirilebilir elbette. Konuyu açtığınız kategoride ki tarifleri incelemeni öneririm.
sagol ama benim kusum o püreyi yemez cünkü lapa ve ıslak ve ıslak olanları kusum yemiyo nedense sevmiyo

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Sebze çeşitliliğini arttırabilirsiniz,ben her mamaya en az 2 çeşit koyuyorum.Bir mama havuç/pancar/brokoli diğer mama kapya biber/kereviz sapı gibi.Meyveyi ayrı sevdiği için katmıyorum mamaya.Siz de bu şekilde değiştirerek içeriği verebilirsiniz.