Felç Sultan Papağanı

ShupLuck

iyikus.com Üyesi
Merhabalar,
Yaklaşık 15 yıldır bir sultan papağanı besliyorum, 01/05/2021 tarihi itibari ile 1 bacağı felç geçirdi, kafesine tırmanamıyor yerde öylece oturuyor, bende hayvan zorlanmasın diye suyunu ve mamasını yere koydum.
İyileştirmenin bir yolu var mıdır ? Biraz araştırdım çoğu insan Devit 3 adlı bir ilaç kullanıyormuş hatta youtubda 1-2 videoya denk geldim ilacı kullanan kişiler olumlu sonuç alıyormuş.
Daha önce bir kaç kişiye sordum bana - o hayvan çok yaşlı, ölecek bırak , bi kaç güne ölür zaten - gibi cevaplar geldi. Aynı şeyleri yazacaksanız hiç uğraşmayın çok duydum.
Bu kuş benim hayatımın yarısında benleydi eğer ufacık bir ihtimal dahi varsa bacağını toparlamanın denemek istiyorum. Veterinerlere götürmek istedim fakat corona dolayısı ile civarımdaki veterinerler kapalı, elim kolum bağlı oturmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
İlginiz ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim
İyi Günler.

Çok geçmiş olsun. D vitaminleri evet felç türevi durumlarda, kirilma ve incinmelerde ağrı kesici gibi görev ustlenirler ancak tedavi için yeterli olmazlar. Özellikle kalsiyum d ve b grubu vitaminle desteklemek gerekir. Tutulma enfeksiyon kaynaklı ise mutlaka ilaç kullanımı gerekir.

Oyla 0
Felçler bir çok sebepten ötürü karşımıza çıkabilirken temel sebebi olarak; Kalsiyum+D3 ve B vitamini eksikliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Yemini ve suyunu kafes tabanına koymanız iyi olmuş.. Hayvanı yormamaya özen gösterin.

Veterinerler 10 ile 4 arasında açık diye biliyorum. Bu tür durumlarda veteriner kontrolü en sağlıklısı olacaktır..

Oyla 0

Ekli dosyalar

Oyla 0
Çok geçmiş olsun. D vitaminleri evet felç türevi durumlarda, kirilma ve incinmelerde ağrı kesici gibi görev ustlenirler ancak tedavi için yeterli olmazlar. Özellikle kalsiyum d ve b grubu vitaminle desteklemek gerekir. Tutulma enfeksiyon kaynaklı ise mutlaka ilaç kullanımı gerekir.
Teşekkür ederim. Bu vitaminlerin ve ilaçların kullanım şekli nasıl oluyor ? Suyuna mı karıştırmam gerek direkt olarak ağzına damlatarak mı vermem gerek ? Günde mi haftada mı ? Mümkünse en detaylı biçimde öğrenmek isterim.

Oyla 0
Merhabalar,
Yaklaşık 15 yıldır bir sultan papağanı besliyorum, 01/05/2021 tarihi itibari ile 1 bacağı felç geçirdi, kafesine tırmanamıyor yerde öylece oturuyor, bende hayvan zorlanmasın diye suyunu ve mamasını yere koydum.
İyileştirmenin bir yolu var mıdır ? Biraz araştırdım çoğu insan Devit 3 adlı bir ilaç kullanıyormuş hatta youtubda 1-2 videoya denk geldim ilacı kullanan kişiler olumlu sonuç alıyormuş.
Daha önce bir kaç kişiye sordum bana - o hayvan çok yaşlı, ölecek bırak , bi kaç güne ölür zaten - gibi cevaplar geldi. Aynı şeyleri yazacaksanız hiç uğraşmayın çok duydum.
Bu kuş benim hayatımın yarısında benleydi eğer ufacık bir ihtimal dahi varsa bacağını toparlamanın denemek istiyorum. Veterinerlere götürmek istedim fakat corona dolayısı ile civarımdaki veterinerler kapalı, elim kolum bağlı oturmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
İlginiz ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim
İyi Günler.
Ağızdan vitamin ve mineral desteğinin yanında,veterinerler böyle bir durumda iğne ile gerekli vitamin ve mineralleri kuşa iğne ile enjekte ederek de tedavi ediyorlar,daha hızlı toparlanma sağlıyor.Geçmiş olsun.
(bu arada veterinerler açık diye biliyorum ben)

Son düzenleme:
Oyla 0
Bu süreçte kafes dışına çıkartmazsanız iyi olacaktır. Bir kaç gün içinde bahsettiğim takviyelerde sağlanırsa toparlanması gerekir ağır bir durum yoksa.
Ek olarak parfümsüz vazelin ya da pomadlarla ayağını çekiştirmeden hafif masajlar yapılabilir.

Oyla 0
Dışkısına bakabilirmiyim. Enfeksiyon gibi bir durumu yoksa vitaminler ile toparlıyabilir.. Bu gibi durumlarda ben özellikle supradyn all day gibi güçlü vitaminleri öneriyorum..

Oyla 0
Araştırdım Veterinerler belirli saatler arası açıkmış ama Çevremde 5-6 tane veteriner var ve hiçbiri kanatlı canlılarla ilgilenmiyormuş. Usta kişilere götürme gibi bir şansım da kalmadı ben bu hayvanı nasıl tedavi ettiricem :(

Oyla 0
Araştırdım Veterinerler belirli saatler arası açıkmış ama Çevremde 5-6 tane veteriner var ve hiçbiri kanatlı canlılarla ilgilenmiyormuş. Usta kişilere götürme gibi bir şansım da kalmadı ben bu hayvanı nasıl tedavi ettiricem :(
Videodan anladığım kadarı ile felç değil ama ayağı acıyor.İncinmiş görünüyor.Çünkü siz ona dokunmak isteyince hamle yapıyor ayrıca pençesi kıvrık değil açık pozisyonda bu ada ayağının hissiz değil,acıdığını işaret ediyor.Bir şekilde ayağı enfeksiyon kapmış da olabilir.Yani bence sinirsel,felç ile ilgili değil.
Ağrı kesici bir kremle masaj yapma imkanınız varsa günde 1-2 defa yapmaya çalışın.

Oyla 0