Forpus Beslenme Hakkında Sorular

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Opheilas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Opheilas

iyikus.com Üyesi
Merhabalar,

Benim bir forpusum var, 11 aylık, ve mama gayet güzel yiyor, fakat sorun orada başlıyor ki yeminden başka (ve yumurta, ki o konuya da geleceğim) bir yemek yemiyor malesef.

Beslendiği yemin içindekiler bunlar "%15 Cedene (Kenevir) %30 Sarı Darı %20 Kızıl Darı %14 Çizgili Çekirdek %8 Aspir Çekirdeği %7 Beyaz Darı% 3 Aspur (Sade Yem) %3 Soyulmuş Yulaf".

Pellet yemin daha sağlıklı olduğunu ve sadece yem yemenin uzun vadede kuş için zararlı olduğunu duydum ve hatta Pupa Papağan Pellet yem aldım, küçük parçalara böldüm ama yemiyor.

Ayrıca, çok yumurta düşkünü, sabah benle yumurta yemeyi çok istiyor ama haftada iki kere felan çok az miktarda yediriyorum. Kötü mü yapıyorum?

Bir de, yemek maması verebileceğimizi duydum, bunu yapan var mı , varsa marka önerebilir misiniz?

Bunun dışında mama öneriniz varsa veya takviye/tüyo verebilirseniz çok memnun olurum

Sevgiler.

Merhaba, yem harici yumurta tüketimi mevcut ise haftada 2-3 gün verilebilir. Tohumdan gerekeni alacaktır ve ek olarak suya ilaveler yapabilirsiniz. Pelete alıştırmak zor olabilir bu nedenle uzun uğraş gerekir. Yemek maması derken anlayamadım

Oyla 0
Merhabalar,

Benim bir forpusum var, 11 aylık, ve mama gayet güzel yiyor, fakat sorun orada başlıyor ki yeminden başka (ve yumurta, ki o konuya da geleceğim) bir yemek yemiyor malesef.

Beslendiği yemin içindekiler bunlar "%15 Cedene (Kenevir) %30 Sarı Darı %20 Kızıl Darı %14 Çizgili Çekirdek %8 Aspir Çekirdeği %7 Beyaz Darı% 3 Aspur (Sade Yem) %3 Soyulmuş Yulaf".

Pellet yemin daha sağlıklı olduğunu ve sadece yem yemenin uzun vadede kuş için zararlı olduğunu duydum ve hatta Pupa Papağan Pellet yem aldım, küçük parçalara böldüm ama yemiyor.

Ayrıca, çok yumurta düşkünü, sabah benle yumurta yemeyi çok istiyor ama haftada iki kere felan çok az miktarda yediriyorum. Kötü mü yapıyorum?

Bir de, yemek maması verebileceğimizi duydum, bunu yapan var mı , varsa marka önerebilir misiniz?

Bunun dışında mama öneriniz varsa veya takviye/tüyo verebilirseniz çok memnun olurum

Sevgiler.
Merhaba,ben de forpus besliyorum.Forpus papağanları çok hareketli ve metabalizması hızlı çalışan kuşlar olduğu için ben yemlerinde kenevir ve aspur oranını %30'ar oranında kullanıyorum geriye kalan %40'lık bölümünde ise darı çeşitlerini (siyah, ak, kızıl) kullanıyorum.(sizdeki yemin kenevir ve aspur oranı bana biraz düşük geldi)
Mama olarak da haftada 5 gün mama veriyorum (2 günü yumurtalı olmak üzere). Mamalarda genelde havuç, hazır kuru mama ve az miktarda soyulmuş iç yulaf kullanıyorum. Özellikle mamaya alıştırmak için iç yulaf etkili oluyor. Mamaları 1 çift kuşun yiyeceği kadar (1 yemek kaşığı)önlerine koyuyorum. Mamaların bakteri oluşturmaması için sebzeli mamaları en fazla 8 saat, yumurtalı mamayı da en fazla 5 saat tutup, önlerinden alıyorum.
Mamalarda oluşacak muhtemel kötü bakteriler için mamalara probiyotik ekliyorum.

Oyla 0
Hazır kuru yumurta maması araştırmaları yapınız. Örneğin cede, versele laga, witte molen gibi.
Bebek mamaları kullananlar var ancak içeriğinden dolayı çok uygun olmuyor kuşlara.

Oyla 0
Hazır kuru mama derken hocam neyden bahsediyorsunuz? Çok teşekkür ederim cevap verirseniz
Hazır kuru mama çeşitli markaları derken çeşitli markların mamaları var. Cede, versela laga, mamamia, powermax vb. gibi. Mamayı bunlarla yapabilirsiniz.(Siz yavru besleme maması kullanıyorsunuz anladığım kadarı ile, doğru mu?)
Bu arada verdiğiniz tohumların oranlarını gözden geçirin bence. Kenevir ve aspur oranını arttırmanızda fayda var.
Soyulmuş iç yulafı da hazırladığınız mamanın üzerine serpin, birazcık da içine karıştırın ki yulafı yemek isterken mamanın tadını alıp mamaya alışsın.

Oyla 0
Hazır kuru mama çeşitli markaları derken çeşitli markların mamaları var. Cede, versela laga, mamamia, powermax vb. gibi. Mamayı bunlarla yapabilirsiniz.(Siz yavru besleme maması kullanıyorsunuz anladığım kadarı ile, doğru mu?)
Bu arada verdiğiniz tohumların oranlarını gözden geçirin bence. Kenevir ve aspur oranını arttırmanızda fayda var.
Soyulmuş iç yulafı da hazırladığınız mamanın üzerine serpin, birazcık da içine karıştırın ki yulafı yemek isterken mamanın tadını alıp mamaya alışsın.
Hocam pardon geç cevap verdim ,size de çok teşekkür ederim <3
Yavru besleme maması değil de, üreticinin bana verdiği bi darı-mama karışımı (yukarıda yazdığım)
Kenevir ve aspuru niye artırmam gerektiğini yazarsanız çok sevinirim

Oyla 0
Hocam pardon geç cevap verdim ,size de çok teşekkür ederim <3
Yavru besleme maması değil de, üreticinin bana verdiği bi darı-mama karışımı (yukarıda yazdığım)
Kenevir ve aspuru niye artırmam gerektiğini yazarsanız çok sevinirim
Önemli değil, rica edederim.Forpus'lar çok hareketli hayvanlar metabolizmaları çok hızlı. Bu yüzden yağlı tohumlar kullanmak gerekiyor. Benim karşımım kenevir ağırlıklı.
Şu ürünü de öneriyorlar. Ben elimdeki yem bitince bu ürüne geçmeyi planlıyorum.

Oyla 0
Önemli değil, rica edederim.Forpus'lar çok hareketli hayvanlar metabolizmaları çok hızlı. Bu yüzden yağlı tohumlar kullanmak gerekiyor. Benim karşımım kenevir ağırlıklı.
Şu ürünü de öneriyorlar. Ben elimdeki yem bitince bu ürüne geçmeyi planlıyorum.

Çok teşekkür ederim <3

Son bir sorum, Versele Laga'nın kuru mamasını veya Powermax Classic Mama almayı planlıyorum, "Versele Laga Nutribird B18" diye geçen, yanlız bu sanırsam üreyen hayvanlar için öneriliyor yanlış anlamadıysam???? Benim forpusum yalnız ve üretmeyi düşünmüyorum, yedirsem yine de sorun olur mu?

Powermax Classic Mamayı ise sade yedirebilir miyim, veya taze sebzeyle yedirmem daha mantıklı olur değil mi? Mesela büyük bir kaba hazırlasam,haftada 4-5 kere yedirsem?

Kusura bakmayın çok soru sordum, çok teşekkür ederim yeniden

Edit: Nutribird b14 normal mama öneriliyormuş , b18 maması breeding için,yani üretim için öneriliyormuş.

Son düzenleme:
Oyla 0
Çok teşekkür ederim <3

Son bir sorum, Versele Laga'nın kuru mamasını veya Powermax Classic Mama almayı planlıyorum, "Versele Laga Nutribird B18" diye geçen, yanlız bu sanırsam üreyen hayvanlar için öneriliyor yanlış anlamadıysam???? Benim forpusum yalnız ve üretmeyi düşünmüyorum, yedirsem yine de sorun olur mu?
Powermax Classic Mamayı ise sade yedirebilir miyim, veya taze sebzeyle yedirmem daha mantıklı olur değil mi? Mesela büyük bir kaba hazırlasam, haftada 4-5 kere yedirsem?

Kusura bakmayın çok soru sordum, çok teşekkür ederim yeniden
Büyük kaba 1 kerede olmaz,mamayı her gün taze hazırlamanız lazım, bekletemezsiniz, buzdolabında da tutamazsınız.1 Yemek kaşığı yeter bir kuşa, ona göre az az sebze kullanırsanız israf olmaz. Mamayı önüne koyduktan en fazla 6-7 saat sonra alın. Yumurtalı mamayı 4 saatten fazla tutmayın önünde.versela, deli nature veya cede bence iyi markalar. Povermax kullanmadım ama kullanan çok, mamamia da güzel.Bunlardan uygun gördüğünüz bir kuru mamayı kullanabilirsiniz.Klasik modelleri tercih edebilirsiniz.

Oyla 0
Büyük kaba 1 kerede olmaz,mamayı her gün taze hazırlamanız lazım, bekletemezsiniz, buzdolabında da tutamazsınız.1 Yemek kaşığı yeter bir kuşa, ona göre az az sebze kullanırsanız israf olmaz. Mamayı önüne koyduktan en fazla 6-7 saat sonra alın. Yumurtalı mamayı 4 saatten fazla tutmayın önünde.versela, deli nature veya cede bence iyi markalar. Povermax kullanmadım ama kullanan çok, mamamia da güzel.Bunlardan uygun gördüğünüz bir kuru mamayı kullanabilirsiniz.Klasik modelleri tercih edebilirisiniz.
tamamdır hocam , çok teşekkür ederim <3

Oyla 0
Stoklar çok çabuk bitmiş,ben alalı 1 ay bile olmadı.Yalnız mama olarak değil normal yem olarak kullanılıyor B14.Bulursanız ona göre değerlendirin.
evet evet hocam biliyorum , normal yem için istiyordum zaten. versele laga nutribird c15i de öneriyorlar ama o kanaryalar için ve içinde kanarya tohumu var darı yerine..............ne yapsam şaşırdım cidden sinirliyim.

Oyla 0
evet evet hocam biliyorum , normal yem için istiyordum zaten. versele laga nutribird c15i de öneriyorlar ama o kanaryalar için ve içinde kanarya tohumu var darı yerine..............ne yapsam şaşırdım cidden sinirliyim.
Tamam o zaman ben mama konusunda kalmışım :) bu kadar çabuk bitip talep olduğu halde,neden getirmezler anlamıyorum.B14 alana kadar ben de C15 kullandım.Veterinerler olur diyor ama,kendi türüne uygun olması daha iyidir her zaman.

Oyla 0
Tamam o zaman ben mama konusunda kalmışım :) bu kadar çabuk bitip talep olduğu halde,neden getirmezler anlamıyorum.B14 alana kadar ben de C15 kullandım.Veterinerler olur diyor ama,kendi türüne uygun olması daha iyidir her zaman.
ben de araştırdım baktım şimdi, kanarya tohumu olur diyorlar. şimdilik ondan alıp b14 gelene kadar onla besleyeceğim. teşekkür ederim yeniden

Oyla 0