Forpus Beslenme Hakkında Sorular

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Opheilas
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Opheilas

iyikus.com Üyesi
Merhabalar,

Benim bir forpusum var, 11 aylık, ve mama gayet güzel yiyor, fakat sorun orada başlıyor ki yeminden başka (ve yumurta, ki o konuya da geleceğim) bir yemek yemiyor malesef.

Beslendiği yemin içindekiler bunlar "%15 Cedene (Kenevir) %30 Sarı Darı %20 Kızıl Darı %14 Çizgili Çekirdek %8 Aspir Çekirdeği %7 Beyaz Darı% 3 Aspur (Sade Yem) %3 Soyulmuş Yulaf".

Pellet yemin daha sağlıklı olduğunu ve sadece yem yemenin uzun vadede kuş için zararlı olduğunu duydum ve hatta Pupa Papağan Pellet yem aldım, küçük parçalara böldüm ama yemiyor.

Ayrıca, çok yumurta düşkünü, sabah benle yumurta yemeyi çok istiyor ama haftada iki kere felan çok az miktarda yediriyorum. Kötü mü yapıyorum?

Bir de, yemek maması verebileceğimizi duydum, bunu yapan var mı , varsa marka önerebilir misiniz?

Bunun dışında mama öneriniz varsa veya takviye/tüyo verebilirseniz çok memnun olurum

Sevgiler.

.......bundan önce bir yıl bekledim demeyin hocam bana :( kuşa üzülüyorum ya.
Mama ve yem markasını ve modelini devamlı değiştirmek hayvanda bağırsak sorunlarına yol açabiliyor.
Tek marka yem,y marka mama benim terhicim. Kuşun bağırsak florası bir kere bozuldu mu düzeltmesi sıkıntı oluyor.Bu yüzden devamlı bulunan ve stokta olan mamaları tercih ederseniz iyi olur.(bence)

Oyla 0
Mama ve yem markasını ve modelini devamlı değiştirmek hayvanda bağırsak sorunlarına yol açabiliyor.
Tek marka yem,y marka mama benim terhicim. Kuşun bağırsak florası bir kere bozuldu mu düzeltmesi sıkıntı oluyor.Bu yüzden devamlı bulunan ve stokta olan mamaları tercih ederseniz iyi olur.(bence)
aslında buldum b14'ü yabancı bir siteden...90 tl kargo ama.
c15e de baktım, birazcık daha yağlı. çok kararsız kaldım,paraya kıyıp b14'ü yabancı siteden alacağım sanırsam.

Oyla 0
puhaha açıkcası kafam karıştı

pelet yem kullandırtmak istiyordum kuşa daha sağlıklı diye buldum diye, ama c14 versele laga kanaryalara özelmiş, açıkcası bilemedim ne yapacağımı çünkü başka pelet yem bulamadım

Mammamıa Full+Full Kuş Maması buldum, bunu tek besleyebilir miyim veya her gün sebzelerle mi besleyeyim? Veya sadece bunu yeseler olur mu , yoksa buradaki forpus papağan yemi gibi tohumlarla kombine mi edeyim?

kusura bakmayın cidden çok soru sordum biliyorum

Oyla 0
puhaha açıkcası kafam karıştı

pelet yem kullandırtmak istiyordum kuşa daha sağlıklı diye buldum diye, ama c14 versele laga kanaryalara özelmiş, açıkcası bilemedim ne yapacağımı çünkü başka pelet yem bulamadım

Mammamıa Full+Full Kuş Maması buldum, bunu tek besleyebilir miyim veya her gün sebzelerle mi besleyeyim? Veya sadece bunu yeseler olur mu , yoksa buradaki forpus papağan yemi gibi tohumlarla kombine mi edeyim?

kusura bakmayın cidden çok soru sordum biliyorum
Ben mamamia full+full 3 lü pakedi kullanıyorum.3 pakedi karıştırıp (kızıştırıcı toz veriyorlar siz onu kullanmayacaksınız)cam kavanozlarda buzdolabına koyuyorum.her gün 1/4 ufak havuk,1 gr toz probiotik,1 dolu tatlı kaşığı mamadan blendıra koyup 5-10 saniye karıştırıyorum.Kısır kıvamında veriyorum.İçine tohum vs de katmıyorum,çünkü içeriğini okursanız 100 çeşit tohum zaten var.bazen 1 çay kaşığı iç yulaf koyuyorum,o kadar.

Oyla 0
Ben çok bekledim maalesef,tam yurtdışı alacaktım hem 800 gr 2 kutu hediye geldi hem de stok gelince 4 kg aldım neyse ki.Kargo ücreti çok fazla miscotada :/
Muhabbet için B14 daha gerekli ama sizin kuşun türü için olanlar kolay bulunuyordu.Hatta ben pelete G14 paraket yemiyle ilk geçişi yaptım.

Oyla 0
3 in 1 MAMA SETİ – Petciyiz bunu kullanıyorum.
Mamayı haftada 5 gün veriyorum ve akıllı yemlikte kenevir ve aspur ağırlıklı yemim var.Ayrıca kuş toprağı kullanıyorum.Başka bir tohum vs vermiyorum.Ne kadar karıştırırsanız o kadar sıkıntı oluyor bağırsak konusunda.Sade beslemek en güzeli bence.

Oyla 0
Ben mamamia full+full 3 lü pakedi kullanıyorum.3 pakedi karıştırıp (kızıştırıcı toz veriyorlar siz onu kullanmayacaksınız)cam kavanozlarda buzdolabına koyuyorum.her gün 1/4 ufak havuk,1 gr toz probiotik,1 dolu tatlı kaşığı mamadan blendıra koyup 5-10 saniye karıştırıyorum.Kısır kıvamında veriyorum.İçine tohum vs de katmıyorum,çünkü içeriğini okursanız 100 çeşit tohum zaten var.bazen 1 çay kaşığı iç yulaf koyuyorum,o kadar.
teşekkürler hocam bilgi için. olmadı öyle yapacağım <3
Muhabbet için B14 daha gerekli ama sizin kuşun türü için olanlar kolay bulunuyordu.Hatta ben pelete G14 paraket yemiyle ilk geçişi yaptım.
hocam forpuslar küçük türler olduğundan g14 parekeet büyük gelir mi diye düşünmüyor değilim , çünkü evde Pupa Papağan Pelet Yem 1kg var, bölmeme rağmen yemiyor büyük geldiğinden sanırsam. (ki büyükler)
eğer aklınızda bi pelet varsa sevinirim söylerseniz

Oyla 0

hocam forpuslar küçük türler olduğundan g14 parekeet büyük gelir mi diye düşünmüyor değilim , çünkü evde Pupa Papağan Pelet Yem 1kg var, bölmeme rağmen yemiyor büyük geldiğinden sanırsam. (ki büyükler)
Ben palet yem kullanmıyorum.Bence forpusa uygun değil.

Oyla 0

Yememesi alışmadığı için büyük ihtimalle.Ben robotta ufaladım gene yemedi.C15 i daha çok sevdi.B14 zaten aynı tat-koku o yüzden sorun olmadı.Boyuttan ziyade pelete geçiş zor oluyor.Sadece B14 uygunsa(paraketlerden hiç anlamıyorum maalesef) o zaman onu alacaksınız.Ama C15 mi G14 mü derseniz G size daha uygun olur.

Oyla 0
Yememesi alışmadığı için büyük ihtimalle.Ben robotta ufaladım gene yemedi.C15 i daha çok sevdi.B14 zaten aynı tat-koku o yüzden sorun olmadı.Boyuttan ziyade pelete geçiş zor oluyor.Sadece B14 uygunsa(paraketlerden hiç anlamıyorum maalesef) o zaman onu alacaksınız.Ama C15 mi G14 mü derseniz G size daha uygun olur.
Alıştımak için ben mamanın içine iç yulaf koyarak alıştırdım. Mamaya alışması bakımından iyi oluyor.

Oyla 0
G1 Experience Muhabbet Kuşu Üretici Yemi (Bölünmüş Vakum Paket) 1 kg sadece 23,00 TL bu yemin içine 250 gram kenevir ilave edip de kullanabilirsiniz.(yem için 2.alternatif)
teşekkür ederim tavsiye için
(umarım haha) son sorum, 3 in 1 mama setiyle alakalı

yanlış anlamıyorsam hepsini karıştırıp ayrı bir kavanozda tutup, forpusun beslenme vakti geldiğinde bir tatlı kaşığı karıştırdığınız mamayı alıp , havuçla karıştırıyorsunuz değil mi?

tamamdır hocam bir bakacağım, b14 alacağım sanırsam.

Oyla 0