Gözleri görmeyen kuşum

Ponpon

Forum Sakini
Merhabalar 2 gündür kuşumun gözlerinin görmediğini farkettim. Zaten uçamayan, sürekli tüyleri cansız gözüken bir kuştu, böyle sahiplendim kronik bir hastalığının olduğunu düşünüyordum. Ara ara gözleri kızarıyordu, terramycin kullanıyordum. Ama şimdi tamamen görmüyor, genel durumu da halsiz, yemini yiyor ama biraz kabarık gibi. suyunu henüz keşfedemedi enjektörle vermeye çalışıyorum . Vitamin takviyesi veriyordum 2 gündür, ancak ishali yoktu su an ishali de başlamış. Neden olabilir acaba? Videosunu paylaşacağım, teşekkür ederim.

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Video yetersiz sizden ricam biraz daha uzun bir video paylaşırsanız sevinirim
Güncel dışkı resmini de aynı şekilde
Göz çevresine ait net resim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üzüldüm durumuna 😔 bu tip durumlarda asla kafes düzeni degismemesi gerekiyor. Bakiminda yaptığınız değişimler (son günlerde) + strese daha yatkın olması ishale ve diğer hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Ponpon

Forum Sakini
Üzüldüm durumuna 😔 bu tip durumlarda asla kafes düzeni degismemesi gerekiyor. Bakiminda yaptığınız değişimler (son günlerde) + strese daha yatkın olması ishale ve diğer hastalıklara davetiye çıkartıyor.
Salmadaydı Doğanay bey, yemini yediğinden emin olamazdım ☹😓 dışkısı nasıl sizce? Böyle hastalıklar var mı, hem körlük hem ishale neden olabilen?

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Salmadaydı Doğanay bey, yemini yediğinden emin olamazdım ☹😓 dışkısı nasıl sizce? Böyle hastalıklar var mı, hem körlük hem ishale neden olabilen?

Hem körlük hemde ishale neden olan bir hastalık yok benim bildiğim. Ancak körlük yaşamaya başlayınca muhtemelen strese girdi ve dışkısıda bu yüzden bozuldu. Şu aşamada önemli olan dışkısı değil bence.. Körlük yaşamasının iki nedeni olabilir. Birincisi gözde enfeksiyon oluştu ve buda zamanla körlüğe neden oldu.. İkincisi A vitamini eksikliğinden kaynaklandı..

Siz bence bir tane A vitamini takviyesi alın ve sabah akşam kuşun ağzına bir damla damlatıp içirin.. İkinciside eczaneden antibiyotikli göz damlası alın ve yine sabah akşam bunuda gözlerine damaltın birer damla..

Bu aşamada ne kadar faydası olur bilemem ama denemekle birşey kaybetmeyiz.. Çok üzüldüm kuşun durumuna...

Ponpon

Forum Sakini
Hem körlük hemde ishale neden olan bir hastalık yok benim bildiğim. Ancak körlük yaşamaya başlayınca muhtemelen strese girdi ve dışkısıda bu yüzden bozuldu. Şu aşamada önemli olan dışkısı değil bence.. Körlük yaşamasının iki nedeni olabilir. Birincisi gözde enfeksiyon oluştu ve buda zamanla körlüğe neden oldu.. İkincisi A vitamini eksikliğinden kaynaklandı..

Siz bence bir tane A vitamini takviyesi alın ve sabah akşam kuşun ağzına bir damla damlatıp içirin.. İkinciside eczaneden antibiyotikli göz damlası alın ve yine sabah akşam bunuda gözlerine damaltın birer damla..

Bu aşamada ne kadar faydası olur bilemem ama denemekle birşey kaybetmeyiz.. Çok üzüldüm kuşun durumuna...
Sadece A vitamini takviyesi içeren ne alabilirim, gervit ve avipharm veriyorum. Gözünün üzerinde de bir tabaka var , ama ondan kaynaklansa flu da olursa görürdü diye düşünüyorum. hiç görmediğinden emin gibiyim.Dediğinizi uygulayayım, başta ishal yoktu aslında ama sonra acaba ilintili enfeksiyonlar var mı bilinen diye düşündüm. Gözünde enfeksiyon vardı bu arada, kızarıyordu arada. Yani çok sağlıklı bir kuş hiç bir zaman olmadı ama tamamen kör olması hem onu hem beni strese sokuyor😓 umarım düzeliriz. Önceliğim görmesi tabii ki🙏🏼 A vitamini söylerseniz alayım..

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Sadece A vitamini takviyesi içeren ne alabilirim, gervit ve avipharm veriyorum. Gözünün üzerinde de bir tabaka var , ama ondan kaynaklansa flu da olursa görürdü diye düşünüyorum. hiç görmediğinden emin gibiyim.Dediğinizi uygulayayım, başta ishal yoktu aslında ama sonra acaba ilintili enfeksiyonlar var mı bilinen diye düşündüm. Gözünde enfeksiyon vardı bu arada, kızarıyordu arada. Yani çok sağlıklı bir kuş hiç bir zaman olmadı ama tamamen kör olması hem onu hem beni strese sokuyor😓 umarım düzeliriz. Önceliğim görmesi tabii ki🙏🏼 A vitamini söylerseniz alayım..
Önceliğiniz A vitamininden ziyade bence durumunuz el veriyorsa veteriner olsun şayet enfeksiyon veya hastalık etkeni başka bir unsur varsa çok geçmeden durum daha kötü olabilir vitamin bence şu durumda zaman kaybı olur.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Siz yine veterinerle görüşün tabiki.. Ama randevuyla çalıştıkları için hemen götüremiyeceksiniz.. Bu geçen sürede de A vitamini ve göz damlası uygulayın. En azından boşa vakit kaybetmemiş olursunuz. Yarın arayınca bunlarıda sorun yine kullansam faydası olurmu diye..

Göz damlası olarak tobrased yada stafine göz damlası alın eczaneden.. A vitamini içinde yine eczaneden şurup isteyin.. Sade A vitamini bulamayabilirsiniz ACK yada ACD olarak satılır..

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gözü yakından incelediğinizde içte halkalaşma gerçekleşmiş mi yoksa görünümü hala eskisi gibi mi? Bazen enfeksiyonlardan kaynaklı bu tip hassaslıklar olabiliyor. Mutlaka veteriner görmeli. İshalin çok nedeni var ancak görme durumuyla bağlantılı bir hastalık olduğunu sanmıyorum

Ponpon

Forum Sakini
Gözü yakından incelediğinizde içte halkalaşma gerçekleşmiş mi yoksa görünümü hala eskisi gibi mi? Bazen enfeksiyonlardan kaynaklı bu tip hassaslıklar olabiliyor. Mutlaka veteriner görmeli. İshalin çok nedeni var ancak görme durumuyla bağlantılı bir hastalık olduğunu sanmıyorum
Tam kastettiğinizi anlayamadım ama bugün gözüne baktım her iki gözünün üzerinde de bir katman var saydam duran bir şekilde duran. ışık refleksi yok.. umarım enfeksiyona bağlıdır ve geçer. Daha önce de göz enfeksiyonu olmuştu çünkü. kafesine alıştı yemini ve suyunu bulabiliyor, dışkısı düzeldi sayılabilir.