Halsizlik

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.10 günlüğüne oğlumu ve kızımı arkadaşıma emanet etmiştim.Dışkıları bozulmuş,yeşil leke bırakıyor.Bir de halsizler ve az yem yiyorlar.Dişi kuşum normalde de çok sakindir ama erkek çok hareketli.Şu anda da günde 2-3 kez çıkmak istiyor, ötmesi neşesi vs yerinde ama eskiye göre bi tık fark var.İlaca gerek var mı sizce? 5 gün oldu ben döneli bu arada,bekledim yani düzelmedi.

Son düzenleme:
Valla dışkılar hiç normal değil. Hatta biri diğerinden daha kötü dışkılıyor. Muhtemelen o kuşun karaciğer problemide var..

Yani ben olsam önce bakım şartlarını gözden geçirirdim. Yem su hijyen vs. Yem kötü olmuşsa yemi değiştirin, kafes telleri oksitlenmişse kafesi yenileyin vs.

Ardından iç parazit, koksidiyoz, mantar ilaçları kullanırdım kısa süreli. Daha sonra düzenli deve dikeni çayı, multivitamin, multimineral, kapsamlı bir probiyotik (tyson ürünü olabilir) kullanırdım..

Valla dışkılar hiç normal değil. Hatta biri diğerinden daha kötü dışkılıyor. Muhtemelen o kuşun karaciğer problemide var..

Yani ben olsam önce bakım şartlarını gözden geçirirdim. Yem su hijyen vs. Yem kötü olmuşsa yemi değiştirin, kafes telleri oksitlenmişse kafesi yenileyin vs.

Ardından iç parazit, koksidiyoz, mantar ilaçları kullanırdım kısa süreli. Daha sonra düzenli deve dikeni çayı, multivitamin, multimineral, kapsamlı bir probiyotik (tyson ürünü olabilir) kullanırdım..
:( hocam daha önce de demiştiniz de valla dört dörtlük bakıyorum artık delireceğim.Kafesin resmini atayım bakın istiyosanız çok üzülüyorum artık bu duruma.Sürekli yumurta,meyve,sebze vs ile de destekliyorum beslenmesini.Sizin mesajı görünce buzdolabıma baktım, bactrim var elimde şu anda ama temin ederim ilaç kullanmak lazımsa.Nasıl bir yol izleyelim

Sadece kuşlarda kullandığım bir bulaşık süngerim ve beyaz katı sabunum var.Onunla temizliyorum.Suyu günlük değişiyorum,suluğu bazen karbonat bazen katı sabunla yıkıyorum.Yemleri dökmeden elekten geçirip tozunu alıyorum.Kafesimin boyası olduğu gibi duruyor,zaten tel kemirme huyu yok kuşlarımın.Yani daha ne yapabilirim bilmiyorum gerçekten

Kumu karbonatlı sudan geçir demiştiniz o işi de hallettim.Antepte kuştan anlayan veteriner bulamıyorum,olsa hiç durmam gerçekten yoruldum çünkü.Bilen varsa yazsın lütfen.İç paraziti tahlilsiz göremezler mi hocam götürsem?
**maalesef sürekli hastalık konusu açtığım için forumu bir taradım,en son Mayıs ayında yine dışkıları bozulduğu için yazmışım.Onda düzenli kekik çayı vermiştim ve toparlamışlardı o yüzden ilaç vermedim.O zamandan bu zamana şüphelendiğim tek şey dal darı.Mayısta yazmışım, garden mix vardı elimde.Siz onu verme demiştiniz o zamandan beri vermedim.Mayıs öncesinden süregelen bir sorun ilerlemiş olabilir mi, çünkü bakımlarına gerçekten çok özen gösteriyorum ve çok üzülüyorum sürekli hastalanmalarına...

Son düzenleme:
Anladım bazı kuşlar genetik olarakta hastalıklara yatkın oluyorlar. Kuş kumu beyaz olanlardan dimi? Yem markası neydi? Daha öncede yazmıştım sanırım iç parazit kürü yapıldımı kuşlara?

Anladım bazı kuşlar genetik olarakta hastalıklara yatkın oluyorlar. Kuş kumu beyaz olanlardan dimi? Yem markası neydi? Daha öncede yazmıştım sanırım iç parazit kürü yapıldımı kuşlara?
beyaz değil hayır gritli kum.Garden mix pembe olan yemi.Yok çayla dışkıları düzelmişti kürü yapmadım hocam.

Hocam dişi kuş kustu az önce.Elimde bactrim ve toz olarak amoksisilin var.Hemen bactrime başlasam faydası olur mu? @Umit.
-sularına bactrim kattım,dişi yine kustu ama midesi boş su damlacığı çıkardı.Kusmuğu çok kötü kokuyor.
Dişi aylar önce yine birden kötüleşip kusmaya başlamıştı baytril ve amoksisilin vermişti veteriner öyle düzelmişti.

Son düzenleme:
2.de eşi dışardayken çıkmak istediği için öyle hareketli.Ama yemek yemeyi reddediyo şırıngayla ilaçlı sudan ağzına birkaç damla damlattım.Tüm detayları yazıyorum doğru yönlendirmek için 🥲
**son durum 😅 Dişi ilacı içince yem yemeye başladı,bi tık düzeldi, dışkısı hala çok kötü.Erkek hep çok hareketliydi,onun dışkısı daha düzgün resim atacağım 🙏

Son düzenleme:
On ikiye kadar açık
görüştük bile çok sağolun, kuşlara bakmıyorlarmış. Tam o hizada bakan bi yer var daha önce de gitmiştim ona gidicem. Esas kuşlara bakan bi veteriner bulmuştum ama tatildeymiş maalesef.Ben kuşumun koksidiyoz olduğunu düşünüyorum

Son düzenleme:
Geri