Halsizlik

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.10 günlüğüne oğlumu ve kızımı arkadaşıma emanet etmiştim.Dışkıları bozulmuş,yeşil leke bırakıyor.Bir de halsizler ve az yem yiyorlar.Dişi kuşum normalde de çok sakindir ama erkek çok hareketli.Şu anda da günde 2-3 kez çıkmak istiyor, ötmesi neşesi vs yerinde ama eskiye göre bi tık fark var.İlaca gerek var mı sizce? 5 gün oldu ben döneli bu arada,bekledim yani düzelmedi.

Son düzenleme:
görüştük bile çok sağolun, kuşlara bakmıyorlarmış. Tam o hizada bakan bi yer var daha önce de gitmiştim ona gidicem. Esas kuşlara bakan bi veteriner bulmuştum ama tatildeymiş maalesef.Ben kuşumun koksidiyoz olduğunu düşünüyorum
Tüh ya Google'da öyle yazmışlardı. Koksidiyoz da olabilir tabiki

Sağolun yorumlarınız için 🙏 yarın gideceğim bir veterinere , güvendiğimden değil ama başka çarem yok dışkı analizine göndermek dışında,onun da ankaraya gidişi dönüşünü bekleyecek kadar vaktim yok.

Sağolun yorumlarınız için 🙏 yarın gideceğim bir veterinere , güvendiğimden değil ama başka çarem yok dışkı analizine göndermek dışında,onun da ankaraya gidişi dönüşünü bekleyecek kadar vaktim yok.
Bu arada koksidiyoz olmaya da bilir aşırı çok kötü değil dışkıları. Antibiyotikle toparlar gibi geldi bana

Bu kadar safrali olması durumunda akla ilk beslenme problemi ardından iç parazit gelmeli. Bu iki sorun çözüldüğünde hâlâ benzer dışkı geliyorsa böbrek veya karaciğer sorunlarını ele almak gerekiyor

Kuşunuzu götürdünüz mü? Ne teşhis koydular acaba
Evet,dün gittik dediğim gibi.Bactrime başladığımı söyleyince onu 5 güne tamamla ondan sonra duruma bakalım ama o arada tekrar kötüleşirse gel dedi.Yarın tekrar gideceğim. Dışkılar ilk defa bu gece biraz düzeldi,hala iştahsız ama.Resim yükleyeceğim şimdi.

Evet,dün gittik dediğim gibi.Bactrime başladığımı söyleyince onu 5 güne tamamla ondan sonra duruma bakalım ama o arada tekrar kötüleşirse gel dedi.Yarın tekrar gideceğim. Dışkılar ilk defa bu gece biraz düzeldi,hala iştahsız ama.Resim yükleyeceğim şimdi.
Durum böyle.Şimdilik kusması durdu ama iştahsız hala.Yarın yine dediklerini yazarım.Teşhis koymadı bu arada kullandığım ilacın etken maddesine göre eleme yapacakmış öyle söyledi.İç parazit olabilir mi dediğimde evet dedi.Yaklaşık 6 ayda durumun tekrarlamasının da bundan kaynaklı olabileceğini ama bactrimin etkisine göre bakacağını söyledi.

Durum böyle.Şimdilik kusması durdu ama iştahsız hala.Yarın yine dediklerini yazarım.Teşhis koymadı bu arada kullandığım ilacın etken maddesine göre eleme yapacakmış öyle söyledi.İç parazit olabilir mi dediğimde evet dedi.Yaklaşık 6 ayda durumun tekrarlamasının da bundan kaynaklı olabileceğini ama bactrimin etkisine göre bakacağını söyledi.
Bu arada elinizde sedochol varsa suyuna katmanizi öneririm karaciğer biraz problemli gibi duruyor

IMG_20240827_094243.jpg
Bactrimin 6.günü ve geceki dışkıları böyle.Yem yemesi,kusması şu anlık düzeldi görünüyor.Veterinere dün gittik düzeldiği için ek bir ilaca gerek görmediğini söylüyor.Size de sormak istedim. Ben karaciğer destekleyici satın aldım o arada,gelince başlayacağım ama parazit ilacına veya ek bir şeye gerek var mı sizce?

Elmayla falan alakası yok. Antibiyotik belki mantarı azdırmıştır. 2-3 günde mikostatin yada triflucan kullanabilirsin..

İç parazit konusu ise hasta veya sağlıklı olsun düzenli yapılması gerekiyor. Kuşların %99unda iç parazit vardır zaten. Önemli olan kontrol altında tutmak. Çoğalırsa kuşları hasta eder..

Geri