Hava Temizleme Ve Hava Nemlendirme Hakkında Çözüm Önerisi

Atilla Algansoy

Veteran
Merhaba. Hava temizleme cihazları konusunda bu zaman itibari ile temizleme cihazı tecrübesi olan arkadaşlar bilgi verebilir mi?
Kış ayalarında kapalı ortamlar için önerilen yeni bir ürün var mı?
UV lambalı ürünler var mesela, alıp kullanan var mı?

Harlequin

Forum Sakini
Konuyu yeni farkettim. Paşa hapşırmaya başlayınca araştırmıştım. Nem seviyesi %45 in altına düşerse Paşa hapşırıyor. Nem makinesi olarak Xiaomi Mi Akıllı Antibakteriyel Hava Nemlendirici bu ürünü almıştım. Memnunum fakat diğer nemlendiriciler de iş görecektir.
Hava temizleyici olarak da Xiaomi 3h hava temizleyici kullanıyoruz. Hava temizleyici seçerken dikkat etmeniz gereken iyonlaştırıcı ve ozontörleri tercih etmemelisiniz.(Hayvanlar için zararlı) Gerçek bir HEPA FİLTRE olmalı. Bu üründen de çok memnunum hakikaten övmek için söylemiyorum,benim polen alerjim çok yüksektir ve %80 azaldı. Paşa ise çok daha rahat. Paşanın odasını ne kadar temizlesem de küçük tozlar hemen oluşuyor ve makine onları dahi temizliyor. Örneğin parfüm kokusu olursa 2 dk içinde kesinlikle kalmıyor. Yalan olmasın Paşa ya da bana da çok faydası oldu. Sigara konusunda bir benim tecrübem olmadı ama dayım da kullanıyor 2 dk içinde koku kalmıyor demişti.

Berke E.

iyikus.com Üyesi
Şimdi yorumlara baktığım zaman nem çokta iyi değil diyen de var nem olmayınca kuşum hapşırıyor diyen de var iki ucu .. değnek gibi bir şey oldum şuan :D Sinbo buhar makinesinden bende de var fakat, kendim için veya kardeşim için kullanıyordum hasta olunca tabi uzun zamandır hasta olmadığımız için kullanmıyoruz ne yapmamızı önerirsiniz? Kullanmalı mıyız kullanmamalı mıyız?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Nem oranınızı bilmiyorum. Bu nedenle yanıltmak istemem ancak bir cihaz varsa kullanımı uygun olur. Hava temizleyiciler daha mühim.

Harlequin

Forum Sakini
Şimdi yorumlara baktığım zaman nem çokta iyi değil diyen de var nem olmayınca kuşum hapşırıyor diyen de var iki ucu .. değnek gibi bir şey oldum şuan :D Sinbo buhar makinesinden bende de var fakat, kendim için veya kardeşim için kullanıyordum hasta olunca tabi uzun zamandır hasta olmadığımız için kullanmıyoruz ne yapmamızı önerirsiniz? Kullanmalı mıyız kullanmamalı mıyız?
Merhabalar.
Kuşlar için ideal nem oranı %40-60 arası. Düşük nem papağanınızın sinüs boşluğunu kurutabilir. ( Ki ben bu sorunu Paşa'da yaşadım.)
%60 dan fazla nem oranı küf büyümesine yol açar. Ayrıca nemlendiricinin bakteri içermemesi gerekiyor bu yüzden düzenli olarak temizlemelisiniz.
Kuşunuz bu durumdan rahatsız değil ise, hapşırma veya burun deliklerinde çizik yok ise tabii ki nemlendirici kullanmak zorunda değilsiniz. Islak bir bez ile de odayı küçük ölçüde nemlendirebilirsiniz.

Enes153

Forum Sakini
Kuş camiasında sinbonun bu ürünü çok tercih ediliyor. İyi bir makale olmuş teşekkür ederim.
Ben aldım aynı ürünü kuluçka başladıktan sonra.Fakat sanki bir sorun var soğuk buhar verdiği için havayı hızlı nemlendirmiyor.Sürekli full kullanımda 45 e getirebildim ancak değeri 25 den. Ya benim bulunduğum yer nemsiz yada oda büyük ondan anlamadım yumurtalar için 50-55 e çıkarmaya çalışıyorum ama çıkmıyor.Geceleri kaçak vb.den yangın çıkma ihtimaline karşı kapatıyoruz sabaha kadar nem 25 geriliyor 45 e gelinceye kadar saat 9 u buluyor.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Folluklu yuvalıklar kullanıyorsanız bir kapağa su koyup folluk altında bırakabilirsiniz. Ortam nemi ile yuva nemi arasında farklar olacaktır ister istemez. Genelde aşırı sorun teşkil etmese de belirli saatlerde çalıştırılması yeterli olur kanaatindeyim. Sıcak üfleyen bir cihaz daha uygun olur nem oranını sabitleme konusunda ama yine de tam zamanlı çalışma olasılığı yok elbette.

Mzafa

Forum Sakini
Merhabalar,
Dün doktora gittim ve maalesef astım hastası olduğum ortaya çıktı, evde de 4 tane sultan papağanı olduğu için böyle bir çözüm arıyorum hem benim hem kuşlar için, fakat başlık açılalı çok uzun zaman olduğu için güncel hava temizleme ve toz giderici ürün önerilerinizi merak ediyorum.

Hobici

Forum Sakini
Geçmiş olsun. Şahsen himalaya kaya tuzu lambası alın faydasını görürsünüz. Yada negatif iyon yayan cihazlardan alabilirsiniz. Güncel hava temizleme aracı olarakta dyson a bi bakın derim.

Mzafa

Forum Sakini
Geçmiş olsun. Şahsen himalaya kaya tuzu lambası alın faydasını görürsünüz. Yada negatif iyon yayan cihazlardan alabilirsiniz. Güncel hava temizleme aracı olarakta dyson a bi bakın derim.
Teşekkürler, lambayı deneyeceğim ama bu kuşlardan çıkan toza karşı bir çözüm değil sanırım demi,
Dyson'a sadece bakabildim :ROFLMAO:

Hobici

Forum Sakini
Teşekkürler, lambayı deneyeceğim ama bu kuşlardan çıkan toza karşı bir çözüm değil sanırım demi,
Dyson'a sadece bakabildim :ROFLMAO:
:D Toz emme özeliği olsa da dyson kadar etkili değildir. Ama astım için özellikle gece lambası olarak deneyin ışığın ısısyla negatif iyon yayıyor bu sebeble lambanın açık olması önemli faydasını görürsünüz.:D

Mzafa

Forum Sakini
:D Toz emme özeliği olsa da dyson kadar etkili değildir. Ama astım için özellikle gece lambası olarak deneyin ışığın ısısyla negatif iyon yayıyor bu sebeble lambanın açık olması önemli faydasını görürsünüz.:D

Deneyeyim hocam teşekkürler 😁