İç parazit mi kuruma mı?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kevserak
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kevserak

iyikus.com Üyesi
Merhaba, 1 aydır geçmeyen ishal vardı ve sol ayak felç olmuştu. Dr izindeydi, Bactril yazdıramadım, veterinerden eşdeğer istedim, o da nilverm verdi. Bugün 4. gün. Dışkı artık ishal değil, katı ve yapışık halde. Tüylerine yapışıyor. Çok zayıfladı, yiyor ama zayıf.

Son durumunun fotoğraflarını paylaşıyorum, göğüs kemiğini görünce kuruma da olabileceğini düşündüm. Evde triflucan var, acaba nilverm'i kesip triflucan'a mı başlasam? Yoksa mutlaka bactril mi dersiniz? Lütfen, yardımcı olursanız çok sevinirim. @Malkoçoğlu @Doğanay Y. @neanderthalensis

Ekli dosyalar

• 9DF06CAD-C188-4542-B4CF-7CD7B5367084.jpeg
    9DF06CAD-C188-4542-B4CF-7CD7B5367084.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 35
  • BB20E7B5-C8B3-4FB9-8A9D-50BB127105A3.jpeg
    BB20E7B5-C8B3-4FB9-8A9D-50BB127105A3.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 22
  • 41706E98-A037-4188-9C8C-6998388E6EB9.jpeg
    41706E98-A037-4188-9C8C-6998388E6EB9.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 27
Vücudu yağlı değil bu hastalıktan ötürü biraz zayıfladı. Bağırsak düzenleyici olarak ne kullanabilirim?

Ayriyetten versela laganin ürünü var bağırsak duzenliyicisi. Rohnfried in de sedochol diye bır ürünü var alayım mı bu ikisini etki eder mi?
Probiyotik bile tek yeterli olur. Yeni bir ürün almaya gerek yok bence.

@Doğanay Y. felç olan ayaklar için tollyamin forte kullanacağım, başka bir başlıkta dozaj konusu tartışılmış, ben haftada 2, 5-6 damla ekliyorum suluğuna ama az mı değil mi emin değilim.

Dün magnezyum, amino asit, vitamin vermiştim, sabah yine tüneğe çıkmaya başlamıştı. Bugün başka bir veteriner önerisiyle 1 litre suya 1 pirinç tanesi sulfaklor'a başladım bugün. Bactrim'e eşdeğer gibi ama içinde yardımcı madde, aroma yok. Yarım bebe asprini ve 5 damla da tollyamin forte ekledim. Güzel içiyor suyu şimdi, yemesi de düne göre daha iyi.

Tollyamin forte 10-12 damla civarı verilmeli. Haftada 4 gün en fazla verilebilir. 2 gün yeterli gelecektir.
Aspirinli tarif denemediğim için bir yorum yapamam ne yazık ki ancak toparlarsa mutlu olurum.

sulfaklor %75;
625 mg sulfaklorpridazin ve 125 mg trimetoprim içerir.

bactrim şurup ise;
 Etkin madde: Bir ölçek (5 mL) 200 mg sülfametoksazol ve 40 mg trimetoprim içermektedir.
 Yardımcı maddeler: Dispersiyon haline getirilebilir selüloz (mikrokristal selüloz ve sodyum karboksimetil selüloz), metil paraben, propil paraben, sorbitol (%70- kristallenmeyen), polisorbat 80, propilen glikol, muz aroması, vanilya aroması ve saf su.

başka zaman içinde şeker olduğu için eğer sindirim sisteminde mantar varsa, mantarı tetiklediğini yazarsınız.

aynı şeyi elektroliti maden suyu ve limonla hazırladığımda yapmıştınız, halbuki limon da şeker ve enerji için mutlaka direkt glikozun şart olmadını ve yerine başka tür şekerlerin de kullanılabileceğini biliyor olmalısınız. İtirazınız tam olarak neye anlamış değilim... @neanderthalensis

Bireysel farklılıkların olduğu durumlar olabilir @kevserak . Her konunun gidişatına göre yorum yapmaya çalışıyoruz. Ek olarak zaman içinde de önerilenler değişebiliyor. Sizin durumunuzda olanlar için şu aşamada pek seçenek yok ne yazık ki. Bu nedenle az olan yardımcı maddelerin sorun yaratacağını düşünmüyorum ben şahsen (genelde pek önemsemiyorumda açıkçası). Her hâlükârda tedavi süreci sonunda bu yönde de bir çalışma uygulamanız gerekebilir. Gereklilik, olabilirlik söz konusu olduğundan duruma göre hareket etmek lazım. Özellikle bu aylarda sıkça yaşadığımız sorunlardan bir tanesi mantar problemleri. Üzerine ek, kuşunuzun düşük bağışıklıkta olması kursak enfeksiyonlarının gözlemlenme olasılığını arttırmakta. Kullanıp kullanmamak tamamen sizin inisiyatifinizde.

@Doğanay Y. Ben kimsenin önerisine itiraz etmedim veya yanlış olduğunu yazmadım. Ayrıca insanız ve veterinerler dahil yıllarca deneyimli insanlar da yanlış teşhis ya da yanlış öneride bulunabilir. Ancak konuyu aşı karşıtlığına getirip de alakasız, agresif çıkışlara gerek yok. @neanderthalensis başlıkta yazdığını silmeseydi keşke, sulfaklor için tek etken maddeli olduğunu yazarak yanlış bilgi paylaşması doğru değildi nihayetinde. Eğer bana "Bactrim ve Sulfaklor'e benzer diyemezsiniz." derken burada sulfaklorpridazin ile sulfametoksazol arasındaki etken farkını paylaşmış olsaydı, daha faydalı bir iletişim olurdu örneğin.

Ya da şekerli suya alternatif maden suyu ve limonla hazırladığım elektrolite "sebepsiz" itiraz etmesi...doğru değil. Bilgi paylaşıyorsak, eleştiriye gerekçe sunmamız gerekir.

Tedavi esnasında yardımcı maddeler tabii ki göz ardı edilebilir. Ancak eğer daha az zararlı alternatifi varsa ve örneğin beşeri değil veteriner ilacıysa, ben onu tercih ederim. Üstelik tahlil yaptıramadığım için mantar ihtimalini göz önünde bulundurduğumda gayet mantıklı bir tercih, yöntem. İsteyen istediğini tercih edebilir. Örnek olması adına alternatifleri de paylaşmak, itiraz varsa gerekçelendirmek herkesin bilgilenmesi adına olumlu bir davranış bence.

Öneriler için tekrar teşekkür ederim.

@Doğanay Y. merhaba, biyoloji lab'da dışkı analizinde mantar görümüştük, dutchcare'in fungistop nistatin'i verdim, dışkıda hafif iyileşme gözlemledim. (Halbuki Haziran'da ilk verdiğim ilaç Mikostatin'di ama demek ki dozaj yeterli gelmemişti.)

Geçen gün özm lab'a dışkı göndermiştim, oocyst koksidiyoz çıktı. -Kültür sonucu bekliyorum.- Sulfaklor iyileştirmemişti. Ömer Bey 5 gün 5 damla 5 saat netcox önerdi. Bu akşam başladım.

Ayağı için de dışarıdan çok az dolgit krem ve terramycin sürüyorum. Ağızdan da 1 damla melox damlatıyorum.

Toltrazuril için siz iç kanama yapabileceğini ve K vitaminiye verilmesi gerektiğini yazmışsınız, doğal olarak ne verebilirim? farmeim a+k nasıldır?

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çok geçmiş olsun tekrardan. Dozaj ve kuşun tükemini oldukça önemli. Bazen inatçı oluyorlar bu konuda :)
K vitamini yönünden en zengin besinlerden biri brokoli ve hayvansal olarak da iyi haşlanmış yumurta. Bezelye, bazı fasulye türleri marş/soya gibi, ıspanak, pazı vs ürünler verilebilir. Haşlanmış tavuk da verilebilir ancak kuşların et tüketimi çok düşük olduğundan pek önemli bir detay değil. İlginç gelebilir ancak balık ve et ürünleri nadirde olsa kullanımı uygun.
farmeim a+k kullanmadım ancak forumda kullanan arkadaşımız vardı yanlış hatırlamıyorsam @VBZE433
Yine de iş görecektir elbette, önerim röhnfried k+k ürünü olur

@Doğanay Y. Çok teşekkürler. Bir yandan eğer ayağındaki gutsa diye proteinden de korkuyorum ama pek de kaçamıyorum. Felçli ayağı için her gün yumurta verirdim, kestim. Bir de brokolideki protein yumurtadan fazla galiba ama pazı vs. süper seçenekler oldu. :)

Ağırlığı ciddi anlamda düşmüş. İlaç şu aşamada riskli olabilir. İki ayağını kullanamaması da ne yazık ki kötü giden durumun iyiye gitmesini oldukça olumsuz etkileyecektir. Özellikle popo bölgesine dışkıların yapışması, bol sürtünmesinden kaynaklı kelleşme ve ufak yaralar olabilir. Açık konuşmak gerekirse iki ayağını da kullanamayan kuşlar için yaşam süreci oldukça kısalıyor :(
D vitamini elbette gerekli fakat 4 gün üst üste değil de haftada 2 gün e yaymanız yeterli olacaktır. Salmo stop aşırı ilerlememiş vakalarda e coli ve salmonella için yeterli geliyor ancak kimi zaman tek başına yeterli olmuyor. Şu aşamada kullanılması doğru olabilir (ağırlığından dolayı diyorum). Bir de tam tahlil yapılmalı kuşa. Duyarlı / Dirençli olduğu bakterileri bilmek gerekiyor. Belki de önerilen ilaçların etkenine dirençli olabilir.
Salmo stop aşırı ilerlememiş vakalarda e coli ve salmonella için yeterli geliyor ancak kimi zaman tek başına yeterli olmuyor. DEMİŞSİNİZ hocam ilerlermiş salmonella e coli hastalıklarında hangi ilaç kullanılır kendini ispatlamış

Aslında çok fazla ilaç var ve en iyisi budur diyebileceğimiz bir ürün yok. Her ürün her kuşa iyi gelmeyebiliyor. Bu tip bakteriyel sorunlarda genelde bu ürünler işlevsel olarak toparladığını yıllarca gözlemledik, gözlemledim.
Enrocure veya enromis , bactrim, augmentin gibi...

Aslında çok fazla ilaç var ve en iyisi budur diyebileceğimiz bir ürün yok. Her ürün her kuşa iyi gelmeyebiliyor. Bu tip bakteriyel sorunlarda genelde bu ürünler işlevsel olarak toparladığını yıllarca gözlemledik, gözlemledim.
Enrocure veya enromis , bactrim, augmentin gibi...
Bende kombi mix var sulphamezite var ve beşeri ilaçlar eczaneden aldıklarım largopen medrotozel etkentli ilaç mikostatin var

Süreç yorucu olmasa kuşlar için aslında tedavisi zor değil ama seviyesi ilerledikçe kuşu epey yıpratıyor. Normal 5-6 günlük ilaç kullanımları yetmeyebiliyor. :(

Süreç yorucu olmasa kuşlar için aslında tedavisi zor değil ama seviyesi ilerledikçe kuşu epey yıpratıyor. Normal 5-6 günlük ilaç kullanımları yetmeyebiliyor. :(
Sabahları largopen medrotozel etkentli ilaç mikostatin karıştırıp veriyorum akşamlarıda kombi mix gecede vitamin vermeyi düşünüyorum ama med toylamin mi versem gervit mi berovit b mi versem kararsızım

Temmuz gibi ne kadar cok ayak tutulmasi felc olmus.
O donem ben de yem degistirmstim. (Benim olen kusumun ayagi da o zaman tutulmustu hziran sonu temmuz basi)
Ic parazit yapmadim o zaman diye hep pismandim ama o da ise yaramamis.

Temmuz gibi ne kadar cok ayak tutulmasi felc olmus.
O donem ben de yem degistirmstim. (Benim olen kusumun ayagi da o zaman tutulmustu hziran sonu temmuz basi)
Ic parazit yapmadim o zaman diye hep pismandim ama o da ise yaramamis.
Gut hastalığı da olmuştu benimkinde sonradan. Önce bir ayak, sonra diğeri. Felç olmuştu ayaklar. Tahlilde de önce mantar çıkmıştı sonra koksidiyoz. Nilverm'i saçma sapan kullandırtmıştı veteriner, buradaki arkadaşlar sağolsun uyarmıştı da kesmiştim. En sonunda net-cox'u kaldırmamıştı bünyesi.

Gut hastalığı da olmuştu benimkinde sonradan. Önce bir ayak, sonra diğeri. Felç olmuştu ayaklar. Tahlilde de önce mantar çıkmıştı sonra koksidiyoz. Nilverm'i saçma sapan kullandırtmıştı veteriner, buradaki arkadaşlar sağolsun uyarmıştı da kesmiştim. En sonunda net-cox'u kaldırmamıştı bünyesi.
Ben iki farkli veterinerene goturdum son gittigim kortizon ve probiyotik verdi. (Beseri) Ilk gittigimiz hic bisey diyememisti anlamadigi icin zaten o oburune yonlendirmisti.
Ama kurtaramadik. Tunekten dusmeye ve donememeye baslamisti.
O donem iki erkek kusum da oldu. Iki disi kusum hic hastalanmadi. Ivermectin etken maddeli ilaci suya katarak vermistim. Etki etmedi bence. Ayni yem ayni su ayni kafesler ayni tunek v.s. iki disi kusumda sadece su farkliydi onlar verdigim cig kabak cekirdegi icini cok cok yemislerdi erkek kuslar ne yapsam yemediler.
O iki disi kusun otusu hateketleri v.s. resmen cildirmisti yedikten sonra. Yani komsu baska kus mu aldin susmuyor bunlar binayi yiktillar diye sormustu o kadar degismisti yani.
Tek etken o mu degildir tabi ama bence gercekten etkili kabak cekirdegi. Ara ara mamalarina az da olsa koyuyorum artik.

Bizlerde olduğu gibi onlarında mevsimsel yakalandıkları hastalıklar olabiliyor. Özellikle kışa geçerken üşütme, ishal, kusma ve kabarma konuları arttığını görebilirsiniz. Ancak temmuz ayı bu tip tutulmaların görülmesi biraz ilginç. Yeni mahsul bir yem alındı ise zirai bir ilaç kalıntısı etkiliyor olabilir. En sağlıklısı o aylarda kuşlara yarı gölge yarı güneşli bir zaman dilimi oluşturmak gerekiyor