ilk defa kuş sahiplendim, fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Yaklaşık 20 gün önce maalesef ki bilgisizliğimden gidip petshoptan ücreti mukabilinde sultan papağanı sahiplendim. Hayatımda ilk defa bir canlıya bakma sorumluluğu hissediyorum. İsmini "mecnun" koyduk. Halen dişi mi erkek mi bilmiyorum, petshop erkek ve 2-3 aylık olduğunu iddia etti. 2-3 aylık olmadığını düşünüyorum, ama cinsiyeti tahmini yaşı konusunda halen kararsızım fotoğraflar ekleyeceğim fikrinizi söylerseniz memnun olurum. Mecnun u aldığım ilk 15 gün çok stresli geçirdi diyebilirim, sürekli yerini değişmek durumunda kalıyordum bayramdaki vs. sokağa çıkma yasakları yüzünden.

Petshoplardan kuş sahiplenen çoğu kişi gibi bende ilk sahibi olmadığımı düşünüyorum çok ürkek bir kuş olmuş. Ailede herkes mecnun a ilgi alaka ve sevgi gösteriyor, bu sevgiyi ilgi alakayı hissettiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz 20 gün içerisinde kendisini yumurta mamasına alıştırdım. Üç günde bir olacak şekilde yumurta maması vermekteyim. İlk geldiği zamanlar bağışıklık sistemini toparlaması için suyunu değiştiğimde 1-2 damla limon, diğer değişimde 1-2 damla greyfurt ve diğer değişimde ise 1-2 damla portakal suyu ekledim suluğuna, faydası oldu mu olmadı mı bilmiyorum. Yaklaşık 1 hafta önce sarımsaklı su yapıp verdim. Bu gibi suyuna eklemeler kuş sağlığı için doğru bir uygulama mıdır?

Mecnun ilk geldiğinde uzaktan bile elimi görse tıslıyordu, şuan ise elimden yem yeme aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Lakin cesaret edip elime adım atamıyor, ve bende bu konuda zorlamak istemiyorum çünkü tüy döneminde olduğunu düşünüyorum, ekleyeceğim fotoğraflardan tüy döneminde mi değil mi diye beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Ara ara sarı tüyler görüyorum kafesin altında ve çokca ufak ufak tüyler temizliyorum her gün. Şanlıurfa da bulunduğum semt civarındaki petshoplara bakındığımda en kalitesiz ürünleri sattıklarını gördüm. Kuşumun tüy dönemi için takviye multivitamin vs. internetten sipariş veremiyorum şuan çok geç geliyor en az 15 gün.(İnternetten versele laga paket yem, witte mollen anasonlu kömürlü kuş kumu ve diazyme256 probiyotik siparişi verdim bayramdan önce halen gelmedi ve 1 hafta sonra gelecekmiş) Tüy döneminde ise evcilleştirme yani ele alıştırma eğitimlerine ara vermem mi gerekir? Tüy döneminde hangi besin ve gıdalar ile destekleyebilirim mecnun u? Haşlanmış patatesin tüy döneminde iyi gelir mi? Ayrıca kendi bünyemin B vitamini ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığım Bemiks Film Tablet ilacını kuşumda kullanabilir miyim? İnternette bazı kaynaklar bemiks tabletin havanda ezilerek toz haline getirilip suyuna katılabileceğini söylüyor ama ne kadar katacağım veya bilgi güvenilir midir emin olmak istediğimden sizlere danışmak istedim. Prospektüs içeriği şöyle
BEMİKS ® Film Tablet
FORMÜLÜ
Her film tablette
Vitamin B1.......................................... ....................................10 mg
Vitamin B2.................................................................................2 mg
Vitamin B6.................................................................................2 mg
Vitamin B12..............................................................................3 mcg
Folik asit....................................................................................2.5 mg
Niasinamid...............................................................................20 mg
Ca-pantotenat............................................................................. 5 mg
Boyar madde: Kinolin Sarısı (E104), Sunset yellow FCF(E110), Titanyum dioksit
(E171), Ponso 4R (E124)

Sultan papağanım Mecnun takribi günde 1 defa dışkısını çok büyük ve beyaz kısmı da büyük yapıyor, (resim çekmek aklıma gelmedi keşke çekseydim). bugün kafesin altını temizlerken yine görünce merak edip sormak istedim acaba bu durum bir şeylerin belirtisi olabilir mi?

Hareketsiz ve kabarık duruşunu tüy döneminde olmasına bağlarsak genel olarak keyfinin yerinde olduğunu düşünüyorum, gün içerisinde en az bir defa tek ayak üzerinde durup, gagalarını gıcırdattığına şahit oluyorum. Aklıma gelen her detayı sizlerle paylaşmak istedim çünkü sizin fikir görüş tavsiye ve eleştirilerinize ortak dostumuz Mecnun için ihtiyacım var.

5840
mecnun2.JPGmecnun3.JPG

Ekli dosyalar

• mecnun1.JPG
    mecnun1.JPG
    615.4 KB · Görüntüleme: 2
Bugün kekik çayı demledim ve suluğuna 50/50 oranında hazır su ile karıştırıp servis ettim ve işten gelince gördüğüm kadarıyla kuşum her zamankinden daha haraketli, tüylerini kabartmamış ve meraklı. ( 1 bardak kaynamış suya bir çay kaşığı kuru kekik ekledim ve su soğuyunca verdim)
Yine bugün veterinere gittim ve kanatlılara bakmadıklarını, Sulphamazethine olmadığını söylediler. Bulabileceğimi söyledikleri veterinerin adresi biraz bana ters ama 3-4 güne kadar o tarafa yolum düşünce alacağım inşallah. İyi forumlar
Hocam her gün meyve veya sebze vermek yerine püre karışım hazırlayarak her türlü vitamini almasını sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu için püre yiyecek hazırlama şeklinde aratırsanız konusunu bulursunuz. Program olarak ben şu şekilde yapıyorum:
Pazartesi bitki çayı
Perşembe püre, suyuna vitamin
Pazar mama+mamaya probiyotik ve bazı kuruyemişler, suyuna bir şeyler damlatma(limon, elma sirkesi gibi) şeklinde programım var. Belki size de faydası olur.

Oyla 0
Bende yapacam şu kekik çayını :)
Abi kekik çayından sonra kuşun gözle görülür şekilde rahatladığını gördüm diyebilirim, başka etkenlerde olabilir tam emin değilim. Araştırma yaparken şöyle bir bilgiye denk geldim abi, kuşumda bağırsak problemi olduğunu söylediğiniz için direk kullandım.

Kekik: Bağırsak sıkıntılarında bir numaralı dostunuzdur kekik. Ayrıca kuşların solunum sistemlerini de korur. Çayını verebilirsiniz yada kuru/taze kekiği lapa mamasına katabilirsiniz, tazesini direk yiyebilir de. Dışkısı, yediği besinler yada bağırsaklardaki bir enfeksiyon nedeniyle cıvıyan kuşlara “pirinç suyuyla yapılmış kekik çayı” yapıp içirirseniz büyük faydasını görürsünüz. Bilhassa hastalığı daha başta yakalanan, durumu ağır olmayan kuşlar için ilaçsız ve faydalı bir toparlama yöntemi bu.

Oyla 0
Hocam her gün meyve veya sebze vermek yerine püre karışım hazırlayarak her türlü vitamini almasını sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu için püre yiyecek hazırlama şeklinde aratırsanız konusunu bulursunuz. Program olarak ben şu şekilde yapıyorum:
Pazartesi bitki çayı
Perşembe püre, suyuna vitamin
Pazar mama+mamaya probiyotik ve bazı kuruyemişler, suyuna bir şeyler damlatma(limon, elma sirkesi gibi) şeklinde programım var. Belki size de faydası olur.
Evet bende kuşum için beslenme ve suluk programları yaptım, %90 olarak programlara uyuyorum. Püre karışımı deneyeceğim hocam, teşekkür ederim.

Oyla 0
Ben taze kekik veriyorum. Kafese asıyorum ya da yemine ekliyorum. İnanılmaz tüketiyorlar ve çok faydalı. Çay yerine tazesini de öneririm :) (bahçede kendim yetiştiriyorum)

Oyla 0
Ben taze kekik veriyorum. Kafese asıyorum ya da yemine ekliyorum. İnanılmaz tüketiyorlar ve çok faydalı. Çay yerine tazesini de öneririm :) (bahçede kendim yetiştiriyorum)
Abi tazesine denk gelirsem kesin kullanacağım. Evde kurutulmuş hali var onu toz haline getirip mamaya ekleyeceğim, yarım çay kaşığı yeterli midir abi dozu nasıl olmalıdır?

Oyla 0
Ben hazır mama kullanıyorum. Kekik yoğun kullanıyorlar bu nedenle yarım çay kaşığı kullanılabilir. Kendim toz olarak eklemedim hiç.

Oyla 0
yw6cxR.jpg

Merhabalar bugün işten gelince kuşumu kafesten çıkardım, çıkarırken fotoğrafta görünen tüydeki lekeyi görmedim, büyük ihtimalle yoktu. Evde ilk defa uzun metrajlı uçuşunu yaptı, odadan koridora çıkınca kapıya tosladı. Toslamanın akabinde hiç acı çeker gibi hali yoktu hemen elime aldım, ve o sırada bu lekeyi farkettim. Ardından kanatlarından tutun hemen hemen her yerini taradım ama bu lekeye dair kan veya başka bir şey göremedim. Kafama takıldı acaba bu nasıl olmuş olabilir, kafesine baktım ama konuyla ilgili olabilecek bir şey bulamadım. Bugün kırmızı biber verdim yemiş hatta, biberi doğrarken kırmızılığı benim elime bile bulaşmıştı acaba ondan dolayı mı oldu... Herhangi bir yaradan dolayı olsa illaki yarayla uğraşır diye düşünüyorum ama hiç bir şey yok gibi davranıyor, rahatsızlıklarını gizlemede uzman olduklarını biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? ( Sanırım lekenin sebebini buldum, dış kapıya tosladığı sırada babamın kapı gıcırdamasın diye sürdüğü gres yağına kanadını değdirmiş olması kuvvetle muhtemel)

Ve bugün sanki hırçın mecnun gitmiş yerine oyun oynayan, kendini kaşıttıran , ağız dolusu öptüren uysal bir kuş geldi. en son kuşumu kafesine bırakmak istediğim sırada ilginç bir şekilde kafes için can atan kuş gitmek istemedi 15-20 dk daha benimle takıldı. Ailecek sofrada yemek yerken kendisi omuzumda takılırken uzattığım maydanoz saplarını didikliyordu. Sanırım eğitim ve her şeyin sırrı sevgi.

Grit kum aldığımdan beri sürekli kum yediğini görüyorum, sanki canı sıkıldıkça ağzına bir taş parçası atıyor. Fazla taş-kum tüketmesi zararlı mıdır? Ayrıca kumu koyduğum yemliğin üstünde uyuyor sürekli, ben görmeden kuma dışkısını yapıp sonra kumdan yerken dışkıdan dolayı rahatsızlanabileceği beni tedirgin ediyor, bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz? Şuan kumun olduğu uyku yeri haline getirdiği yemliği boş olarak orada bırakıp ayrı bir yemliğe mi kum ekleyeyim? Tecrübe ve deneyimlerini esirgemeyen herkesten Allah razı olsun, iyi forumlar.

Son düzenleme:
Oyla 0
yw6cxR.jpg

Merhabalar bugün işten gelince kuşumu kafesten çıkardım, çıkarırken fotoğrafta görünen tüydeki lekeyi görmedim, büyük ihtimalle yoktu. Evde ilk defa uzun metrajlı uçuşunu yaptı, odadan koridora çıkınca kapıya tosladı. Toslamanın akabinde hiç acı çeker gibi hali yoktu hemen elime aldım, ve o sırada bu lekeyi farkettim. Ardından kanatlarından tutun hemen hemen her yerini taradım ama bu lekeye dair kan veya başka bir şey göremedim. Kafama takıldı acaba bu nasıl olmuş olabilir, kafesine baktım ama konuyla ilgili olabilecek bir şey bulamadım. Bugün kırmızı biber verdim yemiş hatta, biberi doğrarken kırmızılığı benim elime bile bulaşmıştı acaba ondan dolayı mı oldu... Herhangi bir yaradan dolayı olsa illaki yarayla uğraşır diye düşünüyorum ama hiç bir şey yok gibi davranıyor, rahatsızlıklarını gizlemede uzman olduklarını biliyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? ( Sanırım lekenin sebebini buldum, dış kapıya tosladığı sırada babamın kapı gıcırdamasın diye sürdüğü gres yağına kanadını değdirmiş olması kuvvetle muhtemel)

Ve bugün sanki hırçın mecnun gitmiş yerine oyun oynayan, kendini kaşıttıran , ağız dolusu öptüren uysal bir kuş geldi. en son kuşumu kafesine bırakmak istediğim sırada ilginç bir şekilde kafes için can atan kuş gitmek istemedi 15-20 dk daha benimle takıldı. Ailecek sofrada yemek yerken kendisi omuzumda takılırken uzattığım maydanoz saplarını didikliyordu. Sanırım eğitim ve her şeyin sırrı sevgi.

Grit kum aldığımdan beri sürekli kum yediğini görüyorum, sanki canı sıkıldıkça ağzına bir taş parçası atıyor. Fazla taş-kum tüketmesi zararlı mıdır? Ayrıca kumu koyduğum yemliğin üstünde uyuyor sürekli, ben görmeden kuma dışkısını yapıp sonra kumdan yerken dışkıdan dolayı rahatsızlanabileceği beni tedirgin ediyor, bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz? Şuan kumun olduğu uyku yeri haline getirdiği yemliği boş olarak orada bırakıp ayrı bir yemliğe mi kum ekleyeyim? Tecrübe ve deneyimlerini esirgemeyen herkesten Allah razı olsun, iyi forumlar.
Dışkısını yemez, yerse de zararı olacağını sanmıyorum. Benim kuşum da tatmak için alıyor dışarıda kurumuş dışkısını bulursa, sonra parçalayıp atıyor. Onun dışında fazla kum zararlı diye biliyorum, çok kum yiyorsa bir sıkıntısı olabilir.

Oyla 0
Dışkısını yemez, yerse de zararı olacağını sanmıyorum. Benim kuşum da tatmak için alıyor dışarıda kurumuş dışkısını bulursa, sonra parçalayıp atıyor. Onun dışında fazla kum zararlı diye biliyorum, çok kum yiyorsa bir sıkıntısı olabilir.
Hocam muhtemelen mineral vb. ihtiyaçları için yiyor. Ne yapacağımı bilmiyorum açıkcası

Oyla 0
Kuşlar genel anlamda kum yoğun tüketiyormuş gibi görünse de tüketmezler. Ağızlarında ufalamayı ve oynamayı seviyorlar. Fazla tüketen oburlar da maalesef sıkıntı yaratıyor. Kursak, taşlık gibi bölgelerde zedelenmeler yaratabiliyor. Tedbir amaçlı dediğiniz gibi bir durum söz konusu ise ve kum git gide azalıyorsa hızla bir süre az oranda veriniz.
Kanadı kan gibi değil. Dışkıdan ya da evde bahsettiğiniz yağdan bulaşmış olmalı. Size alışmasına sevindim. Kısa zamanda büyük yol katedeceksiniz. :)

Oyla 0
Kuşlar genel anlamda kum yoğun tüketiyormuş gibi görünse de tüketmezler. Ağızlarında ufalamayı ve oynamayı seviyorlar. Fazla tüketen oburlar da maalesef sıkıntı yaratıyor. Kursak, taşlık gibi bölgelerde zedelenmeler yaratabiliyor. Tedbir amaçlı dediğiniz gibi bir durum söz konusu ise ve kum git gide azalıyorsa hızla bir süre az oranda veriniz.
Kanadı kan gibi değil. Dışkıdan ya da evde bahsettiğiniz yağdan bulaşmış olmalı. Size alışmasına sevindim. Kısa zamanda büyük yol katedeceksiniz. :)
Abi çok teşekkür ederim dediğiniz gibi kum miktarını takip edeceğim.
Izgara tarzı bir şey ayarlayabilirsiniz kendiniz kafese.
Hocam kafesi ızgaralı teşekkür ediyorum

Oyla 0
D1NREZ.jpg
QhvyBS.jpg
bf1sH7.jpg
Kafes düzeni hakkında yorumlarınızı almak istiyorum, eskiden iki adet tahta tüneğim vardı. İkisini de uzun kenara paralel yerleştirmiştim, karşıdan karşıya yetişmediği için iki taraftan destek alamadığından teller yavaş yavaş eğilip tünekler eğiri duruyordu. Petshop da fotoğrafta gördüğünüz tarz bir tünek görünce aldım, hem geniş olmasının sayesinde tırnaklarını doğal olarak törpüleyebilir diye düşündüm. Yerleşim olarak böyle yaptım sizce nasıl? sol üstteki yemliğe kum koyuyorum mineral blok un yanındakine daha önce hep onun üstünde uyuyordu. Orda uyumasını istemiyorum plastiğin üstünde uyuması hoşuma gitmiyor. Mineral blok ve kum koyduğum yemliği nereye koyabilirim acaba? Veya yeni yaptığım düzen iyi değil mi?

Oyla 0
Merhaba, kafesiniz bence yetersiz kuşunuz için. Biliyorum tek başına şuan ama kuşlar genel anlamda atlamayı sevdiklerinden, bir tünekten diğerine atlayabileceği yatay bir genişlik ve ayrıca sultan papağanı gibi orta büyük papağanlar için birde yükselti gerekiyor. Tünek şu şekilde kafese uyumlu görünse de aslında çok kullanışlı durmuyor.

Tünek iyi bir tercih. Ek olarak bir de düz normal ahşap tünek eklenebilir. Kum koyduğunuz kapta uyuma sebebi tamamen iç güdüsel. En yüksek onlar için hep en güvenli alan. Bu nedenle oraya tünekte koysanız orada uyumayı tercih eder :)
Mineral blok sol kısımda ki kapıya asılabilir. Kolay erişecektir. Önemli olan yemlik. Yemlik tünek arası boşluğa sıkışmış gibi. Daha yüksek bir yerde konumlandırılabilir yemliğiniz. Birde papağanlar için olan daha geniş yemlikler ideal olacaktır.
Anlatmaya çalıştığım gibi bir örnek bulamasam da, bu görsellerde ki gibi bir konumlandırma daha uygun olur.

6043
6044
6045

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba, kafesiniz bence yetersiz kuşunuz için. Biliyorum tek başına şuan ama kuşlar genel anlamda atlamayı sevdiklerinden, bir tünekten diğerine atlayabileceği yatay bir genişlik ve ayrıca sultan papağanı gibi orta büyük papağanlar için birde yükselti gerekiyor. Tünek şu şekilde kafese uyumlu görünse de aslında çok kullanışlı durmuyor.

Tünek iyi bir tercih. Ek olarak bir de düz normal ahşap tünek eklenebilir. Kum koyduğunuz kapta uyuma sebebi tamamen iç güdüsel. En yüksek onlar için hep en güvenli alan. Bu nedenle oraya tünekte koysanız orada uyumayı tercih eder :)
Mineral blok sol kısımda ki kapıya asılabilir. Kolay erişecektir. Önemli olan yemlik. Yemlik tünek arası boşluğa sıkışmış gibi. Daha yüksek bir yerde konumlandırılabilir yemliğiniz. Birde papağanlar için olan daha geniş yemlikler ideal olacaktır.
Anlatmaya çalıştığım gibi bir örnek bulamasam da, bu görsellerde ki gibi bir konumlandırma daha uygun olur.

Ekli dosyayı görüntüle 6043
Ekli dosyayı görüntüle 6044
Ekli dosyayı görüntüle 6045
Abi hepsini dikkate alacağım kafes dediğiniz gibi yetersiz, çok teşekkür ediyorum

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0
Tam 10 gün oldu konuyu güncelleyemedim, @Ümit T. abinin önerdiği sulphamezathine adlı ilacı 3 ayrı veterinerde bulamadım, ilacı bulamayıp çaresiz bekleyişten ötürü kendimi kötü hissediyorum. geçen süre içerisinde kuşum bize biraz daha alıştı, ama halen çok meraksız ilgisiz lakin bu meraksız ve ilgisizliğin sebebi olarak dişi olduğunu düşünmeye başladım. aldığımdan beri sadece 2 defa farklı melodi duyduk onlarda yarım yamalak diyebilirim gerisi hep tek tip, acaba yaşı mı küçük. hiç bilemiyorum. dışkı durumunu sürekli takip ediyorum çok absürt bir durum yok aşırı büyük veya koyu renkli dışkılamayı mama yedikten sonra yapıyor. onun haricinde biraz beyaz kısmı fazla gibime geliyor. meyve ve sebzeyi küçük parçalar halinde mamasına eklediğim zaman afiyetle yiyor, onun haricinde pek umursamıyor. iyi forumlar dilerim.

Oyla 0
Tam 10 gün oldu konuyu güncelleyemedim, @Ümit T. abinin önerdiği sulphamezathine adlı ilacı 3 ayrı veterinerde bulamadım, ilacı bulamayıp çaresiz bekleyişten ötürü kendimi kötü hissediyorum. geçen süre içerisinde kuşum bize biraz daha alıştı, ama halen çok meraksız ilgisiz lakin bu meraksız ve ilgisizliğin sebebi olarak dişi olduğunu düşünmeye başladım. aldığımdan beri sadece 2 defa farklı melodi duyduk onlarda yarım yamalak diyebilirim gerisi hep tek tip, acaba yaşı mı küçük. hiç bilemiyorum. dışkı durumunu sürekli takip ediyorum çok absürt bir durum yok aşırı büyük veya koyu renkli dışkılamayı mama yedikten sonra yapıyor. onun haricinde biraz beyaz kısmı fazla gibime geliyor. meyve ve sebzeyi küçük parçalar halinde mamasına eklediğim zaman afiyetle yiyor, onun haricinde pek umursamıyor. iyi forumlar dilerim.

Aradan zaman geçince bende unuttum tabi :) sulphamezatine mi önermiştim? Sana sulphamezatine'den daha iyi bir ilaç önereyeyim o halde ilacın adı caremycin; 3 etken maddeli bir ilaç birinci etken madde ecoli salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonlarda etkili, ikinci etken madde solunum enfeksiyonlarında etkili, üçüncü ve son etken maddede koksidiyozda etkilidir. Özellikle koksdiyozda çok etkili bir ilaçtır ve tavsiye ederim. Yani suphamezatine'nin alternatifi ;)

Oyla 0
Aradan zaman geçince bende unuttum tabi :) sulphamezatine mi önermiştim? Sana sulphamezatine'den daha iyi bir ilaç önereyeyim o halde ilacın adı caremycin; 3 etken maddeli bir ilaç birinci etken madde ecoli salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonlarda etkili, ikinci etken madde solunum enfeksiyonlarında etkili, üçüncü ve son etken maddede koksidiyozda etkilidir. Özellikle koksdiyozda çok etkili bir ilaçtır ve tavsiye ederim. Yani suphamezatine'nin alternatifi ;)
Anladım abi çok teşekkür ederim, internetten sipariş edebiliyorum caremycin'i internetten almamda sakınca var mıdır? , eğer sorun yok derseniz sipariş vereceğim. abi ayrıca internette kuşun ağız içi pembe/kırmızımsı ise antibakteriyel veya ağız içi mavi/morumsu ise antifungal(mantar) tedavisi gerektiğine dair bir yazı okudum, bu bilginin doğruluk payı nedir? benim kuşumun ağız için mavi/morumsu.

Oyla 0