ilk defa kuş sahiplendim, fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Yaklaşık 20 gün önce maalesef ki bilgisizliğimden gidip petshoptan ücreti mukabilinde sultan papağanı sahiplendim. Hayatımda ilk defa bir canlıya bakma sorumluluğu hissediyorum. İsmini "mecnun" koyduk. Halen dişi mi erkek mi bilmiyorum, petshop erkek ve 2-3 aylık olduğunu iddia etti. 2-3 aylık olmadığını düşünüyorum, ama cinsiyeti tahmini yaşı konusunda halen kararsızım fotoğraflar ekleyeceğim fikrinizi söylerseniz memnun olurum. Mecnun u aldığım ilk 15 gün çok stresli geçirdi diyebilirim, sürekli yerini değişmek durumunda kalıyordum bayramdaki vs. sokağa çıkma yasakları yüzünden.

Petshoplardan kuş sahiplenen çoğu kişi gibi bende ilk sahibi olmadığımı düşünüyorum çok ürkek bir kuş olmuş. Ailede herkes mecnun a ilgi alaka ve sevgi gösteriyor, bu sevgiyi ilgi alakayı hissettiğini düşünüyorum. Geçtiğimiz 20 gün içerisinde kendisini yumurta mamasına alıştırdım. Üç günde bir olacak şekilde yumurta maması vermekteyim. İlk geldiği zamanlar bağışıklık sistemini toparlaması için suyunu değiştiğimde 1-2 damla limon, diğer değişimde 1-2 damla greyfurt ve diğer değişimde ise 1-2 damla portakal suyu ekledim suluğuna, faydası oldu mu olmadı mı bilmiyorum. Yaklaşık 1 hafta önce sarımsaklı su yapıp verdim. Bu gibi suyuna eklemeler kuş sağlığı için doğru bir uygulama mıdır?

Mecnun ilk geldiğinde uzaktan bile elimi görse tıslıyordu, şuan ise elimden yem yeme aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Lakin cesaret edip elime adım atamıyor, ve bende bu konuda zorlamak istemiyorum çünkü tüy döneminde olduğunu düşünüyorum, ekleyeceğim fotoğraflardan tüy döneminde mi değil mi diye beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Ara ara sarı tüyler görüyorum kafesin altında ve çokca ufak ufak tüyler temizliyorum her gün. Şanlıurfa da bulunduğum semt civarındaki petshoplara bakındığımda en kalitesiz ürünleri sattıklarını gördüm. Kuşumun tüy dönemi için takviye multivitamin vs. internetten sipariş veremiyorum şuan çok geç geliyor en az 15 gün.(İnternetten versele laga paket yem, witte mollen anasonlu kömürlü kuş kumu ve diazyme256 probiyotik siparişi verdim bayramdan önce halen gelmedi ve 1 hafta sonra gelecekmiş) Tüy döneminde ise evcilleştirme yani ele alıştırma eğitimlerine ara vermem mi gerekir? Tüy döneminde hangi besin ve gıdalar ile destekleyebilirim mecnun u? Haşlanmış patatesin tüy döneminde iyi gelir mi? Ayrıca kendi bünyemin B vitamini ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığım Bemiks Film Tablet ilacını kuşumda kullanabilir miyim? İnternette bazı kaynaklar bemiks tabletin havanda ezilerek toz haline getirilip suyuna katılabileceğini söylüyor ama ne kadar katacağım veya bilgi güvenilir midir emin olmak istediğimden sizlere danışmak istedim. Prospektüs içeriği şöyle
BEMİKS ® Film Tablet
FORMÜLÜ
Her film tablette
Vitamin B1.......................................... ....................................10 mg
Vitamin B2.................................................................................2 mg
Vitamin B6.................................................................................2 mg
Vitamin B12..............................................................................3 mcg
Folik asit....................................................................................2.5 mg
Niasinamid...............................................................................20 mg
Ca-pantotenat............................................................................. 5 mg
Boyar madde: Kinolin Sarısı (E104), Sunset yellow FCF(E110), Titanyum dioksit
(E171), Ponso 4R (E124)

Sultan papağanım Mecnun takribi günde 1 defa dışkısını çok büyük ve beyaz kısmı da büyük yapıyor, (resim çekmek aklıma gelmedi keşke çekseydim). bugün kafesin altını temizlerken yine görünce merak edip sormak istedim acaba bu durum bir şeylerin belirtisi olabilir mi?

Hareketsiz ve kabarık duruşunu tüy döneminde olmasına bağlarsak genel olarak keyfinin yerinde olduğunu düşünüyorum, gün içerisinde en az bir defa tek ayak üzerinde durup, gagalarını gıcırdattığına şahit oluyorum. Aklıma gelen her detayı sizlerle paylaşmak istedim çünkü sizin fikir görüş tavsiye ve eleştirilerinize ortak dostumuz Mecnun için ihtiyacım var.

5840
mecnun2.JPGmecnun3.JPG

Ekli dosyalar

• mecnun1.JPG
    mecnun1.JPG
    615.4 KB · Görüntüleme: 2

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Anladım abi çok teşekkür ederim, internetten sipariş edebiliyorum caremycin'i internetten almamda sakınca var mıdır? , eğer sorun yok derseniz sipariş vereceğim. abi ayrıca internette kuşun ağız içi pembe/kırmızımsı ise antibakteriyel veya ağız içi mavi/morumsu ise antifungal(mantar) tedavisi gerektiğine dair bir yazı okudum, bu bilginin doğruluk payı nedir? benim kuşumun ağız için mavi/morumsu.

Ağız içi rengiyle alakası yok benim bildiğim. Bende o tarz yorumlar gördüm ama pek itibar etmiyorum. Birde @Doğanay Y. 'a sormak lazım. Caremycin'i facebooktan bazı güvenilir kişiler satıyordu belki @Doğanay Y. bu konuda bir öneri yapar onun yorumunu bekle ondan sonra sipariş verirsin..

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ağız içi olayı biraz karışık. Ben maalesef bu tip bir ayrımı doğru bulmuyorum çünkü biraz mutasyon ve deri renkleriyle doğru orantılı gözlemleniyor. Okuduğunuz kaynağı bütün incelemem lazım. Özel mesajla link atabilirseniz müsait bir zamanımda okuyup dönüş sağlarım. İnternet üzerinden alınabilecek bir üründür. Facebook üzerinden de çok satan var lakin kullanmadığım bir ürün olduğundan facebooktan almadım birinden. Biraz kullanıcı profilleri incelerseniz güvenilir çok fazla kişi mevcut.

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Ağız içi rengiyle alakası yok benim bildiğim. Bende o tarz yorumlar gördüm ama pek itibar etmiyorum. Birde @Doğanay Y. 'a sormak lazım. Caremycin'i facebooktan bazı güvenilir kişiler satıyordu belki @Doğanay Y. bu konuda bir öneri yapar onun yorumunu bekle ondan sonra sipariş verirsin..
Ağız içi olayı biraz karışık. Ben maalesef bu tip bir ayrımı doğru bulmuyorum çünkü biraz mutasyon ve deri renkleriyle doğru orantılı gözlemleniyor. Okuduğunuz kaynağı bütün incelemem lazım. Özel mesajla link atabilirseniz müsait bir zamanımda okuyup dönüş sağlarım. İnternet üzerinden alınabilecek bir üründür. Facebook üzerinden de çok satan var lakin kullanmadığım bir ürün olduğundan facebooktan almadım birinden. Biraz kullanıcı profilleri incelerseniz güvenilir çok fazla kişi mevcut.
Teşekkür ederim abi sipariş veriyorum o zaman, iyi forumlar.

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Değerli üstat @Ümit T. abi bugün itibariyle caremycin elime ulaştı. dün kafesi tünekleri her şeyi genel bir temizlikten geçirdim. Son 3 gündür multivitamin takviyesi yaptım. Tedavi süresince kuşu hep kafeste mi tutmalıyım? Örneğin sabah 8 de hazırladığım ilaçlı suyu akşam 6-8 de kuşun önünden aldığımda tekrar ilaçlı su mu vermeliyim?, sabah 8 e kadar hiç su vermemeli miyim?, yahut akşamdan sabaha kadar kafeste temiz su olması mı gerekir? Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Caremycin kullanılırken kuşa normal şekilde yaklaşabilirsiniz. Kuşun modu yerinde ise sorun olmayacaktır. Ama genelde tedavi sürecinde kuşlar kafesten pek çıkarılması önerilmez. İlaçlı su 8 saatin sonunda temiz su ile tazelenmelidir. Kimisi ilacı devam ettiriyor ama gerek yoktur. Günlük alması gereken dozajı bir kaç yudumla almaktadır. Yinede tercihinize bağlı bu. İlaçlı su devamlı tazelenerek sunulabilir.

Caremycin Kullanımı

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Değerli üstat @Ümit T. abi bugün itibariyle caremycin elime ulaştı. dün kafesi tünekleri her şeyi genel bir temizlikten geçirdim. Son 3 gündür multivitamin takviyesi yaptım. Tedavi süresince kuşu hep kafeste mi tutmalıyım? Örneğin sabah 8 de hazırladığım ilaçlı suyu akşam 6-8 de kuşun önünden aldığımda tekrar ilaçlı su mu vermeliyim?, sabah 8 e kadar hiç su vermemeli miyim?, yahut akşamdan sabaha kadar kafeste temiz su olması mı gerekir? Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Kuşu hep kafeste tutmana gerek yok. Normal rutini neyse aynı şekil devam et. İlaç kullanırken kafeste kalamar kemiği, kuş kumu, mineral blok gibi şeyler olmasın onları çıkar. İlacı tam dolu suluğa 2 pirinç tanesi kadar (sultan papağanı olduğu için) ekle iyice karıştır. İlaçlı su günde 2-3 sefer tazelenicek ve bir hafta kullanılıcak. İlaçlı suyu sabah erkenden ver (7-8 gibi) öğlende tazele, akşama doğru yine tazele ve akşam 10 gibi ilaçlı suyu alıp normal sade su ver. Sabah yine aynı şekilde devam ;)

3. ve 5. gün kuşun dışkılarını ekle ve gelişmeleri yaz mutlaka...

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Kuşu hep kafeste tutmana gerek yok. Normal rutini neyse aynı şekil devam et. İlaç kullanırken kafeste kalamar kemiği, kuş kumu, mineral blok gibi şeyler olmasın onları çıkar. İlacı tam dolu suluğa 2 pirinç tanesi kadar (sultan papağanı olduğu için) ekle iyice karıştır. İlaçlı su günde 2-3 sefer tazelenicek ve bir hafta kullanılıcak. İlaçlı suyu sabah erkenden ver (7-8 gibi) öğlende tazele, akşama doğru yine tazele ve akşam 10 gibi ilaçlı suyu alıp normal sade su ver. Sabah yine aynı şekilde devam ;)

3. ve 5. gün kuşun dışkılarını ekle ve gelişmeleri yaz mutlaka...
Caremycin kullanılırken kuşa normal şekilde yaklaşabilirsiniz. Kuşun modu yerinde ise sorun olmayacaktır. Ama genelde tedavi sürecinde kuşlar kafesten pek çıkarılması önerilmez. İlaçlı su 8 saatin sonunda temiz su ile tazelenmelidir. Kimisi ilacı devam ettiriyor ama gerek yoktur. Günlük alması gereken dozajı bir kaç yudumla almaktadır. Yinede tercihinize bağlı bu. İlaçlı su devamlı tazelenerek sunulabilir.

Caremycin Kullanımı

Abi değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum harfi harfine uygulayacağım, dışkı fotoğraflarını ve gelişmeleri ekleyeceğim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İlaç kullanımıyla beraber başladı ise biraz ağır geliyor olabilir. İyi beslendiğinden emin olunuz.
Birde kafamda canlanan sıcaktan kaynaklı bir yayılma durumu. Bunun içinde banyoluk gerekli.

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Abi ilaç kullanımından önce başladı serinlemekten ziyade tıslayarak yapıyor bu hareketi video çekmeye çalışacağım

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Caremycin ile alakası var mı bilmiyorum bugün ilaçlı 2. Gün ve kesili olan bir kanat tüyü ve sanırsam bir tanede orta boylarda kuyruk tüyünü çekti

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Abi ilaç kullanımından önce başladı serinlemekten ziyade tıslayarak yapıyor bu hareketi video çekmeye çalışacağım

Doğanay'ın dediği gibi sıcaktan bunalıyor olabilir. Bir tane fıs fıs şişesi bulup içine ılık su doldur, bir kaç damlada elma sirkesi damlat. Öğlen saatlerinde kuşa püskürt biraz serinlesin ;)

Caremycin ile alakası var mı bilmiyorum bugün ilaçlı 2. Gün ve kesili olan bir kanat tüyü ve sanırsam bir tanede orta boylarda kuyruk tüyünü çekti

İyi yapmış :) kesik tüyün yerine yenisi çıkıcaktır. İlaçla alakası yok...

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Doğanay'ın dediği gibi sıcaktan bunalıyor olabilir. Bir tane fıs fıs şişesi bulup içine ılık su doldur, bir kaç damlada elma sirkesi damlat. Öğlen saatlerinde kuşa püskürt biraz serinlesin ;)

İyi yapmış :) kesik tüyün yerine yenisi çıkıcaktır. İlaçla alakası yok...
Abi zaten bana bırakmadan hepsini çekecek inşaallah 2. Oldu bu sanırım 6 tane kaldı:)

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Abi bugün ilaç kullanımı 4. Gün, ilaçla beraber uzun süredir bir türlü giremediği tüye girdi sanırım. Dışkılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Saygılar. @Ümit T. @Doğanay Y.

ocsDYz.jpg

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Abi bugün ilaç kullanımı 4. Gün, ilaçla beraber uzun süredir bir türlü giremediği tüye girdi sanırım. Dışkılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Saygılar. @Ümit T. @Doğanay Y.

ocsDYz.jpg

Dışkılarda pek bir gelişme yok ilaca devam et mutlaka. Ama tüye girmesi iyiye işaret. Yavaş yavaş ilacın etki ettiğini gösteriyor.

Oyla 0

perdecimecnun

iyikus.com Üyesi
Dışkılarda pek bir gelişme yok ilaca devam et mutlaka. Ama tüye girmesi iyiye işaret. Yavaş yavaş ilacın etki ettiğini gösteriyor.
Abi ek olarak ilaç kullanımından önce çok düzensiz birbirine benzemeyen renkleri boyamaları irili ufaklı dışkılar yapıyordu son 2 gündür takip ettiğim kadarıyla dışkılar tekdüze oldu ama dediğiniz gibi bozuk.

Oyla 0