Ilk kuluckamiz

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Bluefish
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Rica ederiz. Kişisel bir program herkesin uyguladığı. Genel anlamda elzem vitamin ve aminoasit grupları var. Bunları haftanın 2 günü kullanmak yetiyor. Diğer türlü çok katkılı bir programda kuşlar çıt kırıldım olabiliyor aksadığında. Bu nedenle çok ürün değil ama etkili bir iki ürünle süreci götürmekte yarar var. İyi bir multi vit- b kompleks ve aminoasit katkısı - d3/kalsiyum takviyesi. Gerisi mama ve yeşilliklerle hallolabilecek ihtiyaçlar. Katkısızda olabilir bazen ancak kuşun yiyecek seçmemesi ve hemen hemen her güne yakın sunumu gerekir.
Iyice kafam karisti Doganay Bey. ?
Ben forumu okumaya devam edeyim. Bu yazdiklarinizin ne oldugunu anlamaya calisayim.

Iyice kafam karisti Doganay Bey. ?
Ben forumu okumaya devam edeyim. Bu yazdiklarinizin ne oldugunu anlamaya calisayim.
Kısacası iyi bir multi vitamin, b vitamini, aminoasit ve d3 vitamini kullanın gerisi mama vs ile hallolur diyor. Ya da bu hazır vitaminler yerine hergün mama, meyve, sebze ile katkı sağlayabilirsiniz ama bunun için kuşlarınızın hiç yiyecek seçmemesi gerekir diyor ? eğer kuşa ihtiyacı olan her şeyi sürekli günü gününe verirsek bağışıklığının güçlenmeyeceğini ve bizim aksatmamız halinde hastalığa daha kolay yakalayabileceğini söylüyor inşallah bende doğru anlamışımdır ? ya da vitamin olarak b vitamini, aminoasit olarakta d3/ kalsiyum alın gerisini yiyeceklerle destekleyin diyor da olabilir. Bende merak ettim doğrusu?

En doğru/etkili takviye şekli; sebze/meyve ile beraber, etkili 1-2 ürünle süreci devam ettirmek. Çok fazla/farklı ürün verince kuşlar çıtkırıldım oluyorlar, aksattığımız zaman hasta oluyorlar demek istemiş ☺️ Elinizde gerwit, b kompleks ve probiyotik (entrobac) olması yeterlidir.

Evet var ancak çoğu kalsiyum ürünü D3 ile kombin olduğu için ayrı söylüyorum. Gervitte ki d3 yeterli gelebilir ancak ayrı bir kalsiyum mutlaka gerekli. Nekton MSA, bir de plus ı var. En memnun olduğum ürünlerden biri.

Kısacası iyi bir multi vitamin, b vitamini, aminoasit ve d3 vitamini kullanın gerisi mama vs ile hallolur diyor. Ya da bu hazır vitaminler yerine hergün mama, meyve, sebze ile katkı sağlayabilirsiniz ama bunun için kuşlarınızın hiç yiyecek seçmemesi gerekir diyor ? eğer kuşa ihtiyacı olan her şeyi sürekli günü gününe verirsek bağışıklığının güçlenmeyeceğini ve bizim aksatmamız halinde hastalığa daha kolay yakalayabileceğini söylüyor inşallah bende doğru anlamışımdır ? ya da vitamin olarak b vitamini, aminoasit olarakta d3/ kalsiyum alın gerisini yiyeceklerle destekleyin diyor da olabilir. Bende merak ettim doğrusu?
Yok bence Doganay bey urunleri icerik olarak soyleyip biraz okuyup arastirmaya tesvik ediyor. Ondan dedim biraz daha okuyum diye.
Amator balik avi icin arkadaslar bana urun takim v.s. sordugunda ben de o sekilde yonlendiriyorum ama isin sonunda genelde beraber av markete gidip oradan veya internetten benim kullandigim ayni takimlari almak ile bitiyor o tavsiye ? os elestiri sabirsiz ve tembeliz bu konularda hazir tek yutumluk tablet seklinde paket olarak istiyoruz bilgiyi ?

Evet var ancak çoğu kalsiyum ürünü D3 ile kombin olduğu için ayrı söylüyorum. Gervitte ki d3 yeterli gelebilir ancak ayrı bir kalsiyum mutlaka gerekli. Nekton MSA, bir de plus ı var. En memnun olduğum ürünlerden biri.
Doganay Bey siz yazinca nekton msa ne icin faydali nedir diye baktim.
Yumurta olusumuna ve yurmutanin saglam olmasindan tutun yavrularin kemik gelisimine annenin kuluckada kaybettigi kalsiyumu tamamlamasina az gunes isigi kaynakli d vitamini destegine kadar ozellille kulucka, kulucka sonrasi anne ve yavru buyume surecinde cok faydali bir urun.
Entrobac
Gervit
Nekton msa
seklinde siparisi verdim. Sizden ricam bu uc urun icin bana bir kullanim recetesi onerirseniz gunluk icinde konuyu baglamak ve kuslara uygulayip yine gozlemlerimi buradan olumlu/olumsuz paylasmak istiyorum.
Desteginizi rica edicem. Tesekkurler.

Aldığınız probiyotik içerisinde vitamin barındırdığından haftada 2 ya da 3 gün kullanımı uygundur. Mama ile daha uygun olur kullanımı ancak suya yaklaşık 0.4 g kullanmak gerekir.
Gervit, 8 saat süreyle kafeste kalmalı diğer takviyeler gibi. Mama ya da su da verilebilir. 7-10 damla civarı uygun kullanımı. Mama tüketimi ya da sebze meyve yiyorsa haftada 1 kez yeterli olur.
Nekton MSA ise ben haftada 1 kez kullanmanızı öneririm. En azından kuluçka döneminde. Diğer dönemler 10 günde 1 uygun olacaktır.

Aldığınız probiyotik içerisinde vitamin barındırdığından haftada 2 ya da 3 gün kullanımı uygundur. Mama ile daha uygun olur kullanımı ancak suya yaklaşık 0.4 g kullanmak gerekir.
Gervit, 8 saat süreyle kafeste kalmalı diğer takviyeler gibi. Mama ya da su da verilebilir. 7-10 damla civarı uygun kullanımı. Mama tüketimi ya da sebze meyve yiyorsa haftada 1 kez yeterli olur.
Nekton MSA ise ben haftada 1 kez kullanmanızı öneririm. En azından kuluçka döneminde. Diğer dönemler 10 günde 1 uygun olacaktır.
Cok sagolun Doganay Bey.
Insallah bu yumurtalardan kus cikarsa (insallah diyorum cunku daha bizimkilerin ciftlestigini gormedim ?) kuslardan birine sizin adinizi vericem :))
Isterseniz sizde isim verip kirveleri olabilirsiniz? emeginiz cok.

Cok sagolun Doganay Bey.
Insallah bu yumurtalardan kus cikarsa (insallah diyorum cunku daha bizimkilerin ciftlestigini gormedim ?) kuslardan birine sizin adinizi vericem :))
Isterseniz sizde isim verip kirveleri olabilirsiniz? emeginiz cok.
sağlıcakla büyüsünler de:)

Insallah. Ben hala yavru cikip cikmayacagi konusunda dusunceliyim gerci ama ?
5. Yumurtamiz gelmis.
Fakat kakalari biraz sulu ve rengi acik oldugunu fark ettim. Dun yoktu. Belki gece ve bugun olmus olabilir. Normal midir?
Yemi degistirmistim. Babam yanlislikla yine eski yeminden vermis. Dal dari verip gozlemlemek yeterli olur mu? Bilgi sahibi arkadaslardan yardim rica edecegim.

Ekli dosyalar

• 20211124_172552.jpg
    20211124_172552.jpg
    780.9 KB · Görüntüleme: 15
  • 20211124_173521.jpg
    20211124_173521.jpg
    902.1 KB · Görüntüleme: 15
Dışkısının rengi kötü bozmuş. Verilen gıdalardan olabilir diye yorum yapayım şimdilik. Beslenme düzenini dengeleyiniz bu evrede mutlaka. Kuluçka sorunlarının en önemli bir nedeni de eksik ve yetersiz beslenme sorunlarıdır. 2 gün mama sunmayın kuşlara. 1 gün elektrolit verilebilir kafeste 8 saat kalması şartıyla. Sonrası taze suyla mutlaka değiştirilmeli.

Dışkısının rengi kötü bozmuş. Verilen gıdalardan olabilir diye yorum yapayım şimdilik. Beslenme düzenini dengeleyiniz bu evrede mutlaka. Kuluçka sorunlarının en önemli bir nedeni de eksik ve yetersiz beslenme sorunlarıdır. 2 gün mama sunmayın kuşlara. 1 gün elektrolit verilebilir kafeste 8 saat kalması şartıyla. Sonrası taze suyla mutlaka değiştirilmeli.
Kuşlarda "ELEKTROLİT" kullanımı:
Sıcak havalarda, su ve mineral kaybeden kuşlarda, ishal olan kuşlarda elektrolit kullanmak şattır. Kuşum ishal oldu diye hemen ilaçlara sarılmayın ! Evde 4 ana malzeme ile elektrolit hazırlayıp ishal kuşunuza verdiğiniz taktirde aynı gün ishali geçecektir.
Elektrolit sadece ishal olan kuşa verilmez. Yukarıda yazdığım gibi; sıcak havalarda da verilir, vücudundan su kaybeden kuşa da verilir.
Sıcak havalarda haftada 2 defa (3 gün arayla) vermek de fayda vardır.
Eğer kuşunuz ishal olursa aşağıda vereceğim tarifi 2 litre suyun içine koyup iyice karıştırdıktan sonra suluklara dağıtabilirsiniz.
Elektrolitler ishale karşı su kaybını ve madeni tuzların azalmasını önler, iyileşmeyi hızlandırır. Sulu ishallerde tedavi amacıyla da kullanılabilirler. Ayrıca serum etkisi de vardır.

Ekli dosyayı görüntüle 207
Ev yapımı elektrolit tarifi:
  • 1 yemek kaşığı şeker (10 gr )
  • 1 çay kaşığı tuz ( 2,5 gr )
  • 1 çay kaşığı karbonat ( 2,5 gr )
  • Yarım limon suyu
Bu 4'lü karışımı 2 litre suya koyup iyice karıştırdıktan sonra suluklara dağıtabilirsiniz.
NOT:
Şeker olarak "üzüm şekeri",
Tuz olarak "himalaya tuzu" (bulamazsanız "salçalık tuz", onu da bulamazsınız en son çare sofra tuzu) kullanabilirsiniz. Karbonat, bildiğimiz karbonat, bakkallardan alabilirsiniz.
Doganay Bey tesekkur ederim.
Mamayi kesicem.
Daha once paylastiginiz bu tarife gore uzum sekeri nedir? Uzum suyunu cikarip 2 litre karisima onu mu eklemek gerekiyor 1 yemek kasigi?

üzüm şekeri bazen süpermarketlerde oluyor. Elinizde yoksa pekmez ya da iyi bir balla değerlendirilebilir.

Pek gerekli değil probiyotik bugün için. Yarın katkı vermeyin ertesi gün probiyotik verilebilir.

Pek gerekli değil probiyotik bugün için. Yarın katkı vermeyin ertesi gün probiyotik verilebilir.
6. Yumurtamiz geldi. Dun kafese cok hizlica (alt izgara ve tava, tepsi) temizlik yaptik.
Ne bu 6 yumurta boyunca ne yumurtalar baslamadan once henuz ciftlesirken gormedim benim kuslari ? bu normal bir durum mu merak ediyorum acikcasi.
Disi kus diger seferkilerden daha halsiz ve durgundu yumurtayi yapmadan once. Yaptiktan sonra biraz daha normale dondu.
Doganay Bey dun elektroliti verdim. Erkek kus deli gibi icti. Ben ilk kez bu kadar su icerken gordum. Fakat elektroliti kafeste tuttugum 7-8 saat boyunca gozlemledigim kadariyla disiyi hic icerken gormedim. Daha sonra suyu degistirip temiz su verdim.
Diski bu sekilde. Bir miktar yulaf verdim. Erkek eminonu guvercini gibi yumulunca biraz yemesine izin verip aldim geriye. ?

Yarin entrobac ile beraber vitamin gerwit verilebilir mi? (Disinin durumu icin sordum)

Ekli dosyalar

• 20211126_200501.jpg
    20211126_200501.jpg
    661.7 KB · Görüntüleme: 8
dışkılar aşırı kötü sayılmaz ancak vitamin verilebilir. Dışkıya farklı bir katkısı olmaz ama.

6. Yumurtadan sonra 2. Gunumuz. Su ana kadar baska y7murta yok. Disimiz biraz daha rahatlamis durumda.
@Doğanay Y. Bey elektrolit ve bir gun sonra entrobac, bugun de gerwit w verdim.Mama pazartesiden sonra bu hafta hic vermedim.
Diski bu sekilde. Bir tavsiyeniz olur mu?

Ekli dosyalar

• 20211128_235039.jpg
    20211128_235039.jpg
    574.2 KB · Görüntüleme: 3
  • 20211128_235034.jpg
    20211128_235034.jpg
    615.4 KB · Görüntüleme: 3
  • 20211128_235025.jpg
    20211128_235025.jpg
    608.6 KB · Görüntüleme: 4
Kuluçka döneminde dışkıları anlamak çok güç. Kuluçkasının bitmesini beklemek gerekiyor. Bir süre temiz suyla devam. Ara ara mama verilebilir.

Haftada 1 probiyotik, gerwit w ve yumurta mamasi (nekton msa ilaveli) beslenmemiz ile kuluckamiz stabil bir sekilde devam ediyor. 2-3 gunde 1 dal dari veriyorum. Yine yemin icerisine haftada 1 bir cay kasigi (her kristal yemlik icin 1 kasik) yulaf ekliyorum.
Ilk kez bu hafta bugday filizlendirip verdim. Severek yediler. Kuslardan cok ben yedim gerci ??
Ilk yumurtamizin uzerinden 18, kulucka denen seyi dogru anladiysam burada yazilanlardan
( 3. Yumurtadan sonra tam olarak yatmaya basladi disi) 14. Gunumuz. Eger yumurtalar doluysa sali gunu civari mi cikar yavrular?
Bilgili arkadaslar o sureci nasil gozlemlemeliyiz yardimci olurlarsa sevinirim. Ben bos olduklarini saniyorum ama dolu olma ihtimaline karsi hazirlik anlaminda ogrenmek isterim. Elimiz ayagimiz dolasmasin diye.