İlk yumurtamızı aldık ama..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Merhaba. 4-5 aydır Çıtır ve Pıtır’dan yavru almayı bekliyorduk. Sonunda hanımefendi ikna oldu ve ilk yumurtamızı bugün aldık. 3-4 gündür davranışlarından anlamıştım yumurtlayacağını. Fakat çok fazla şişlik yoktu popo kısmında. Normalde 2 gündür asla yuvalıktan çıkmıyordu. Ne olduysa çıkmış, tecrübesiz olduğu için de kafes içine yumurtlamış. Benim de ilk deneyimim. Yumurta maalesef kırılmış, çok üzüldüm. İçi de doluymuş ? Yine yumurtlar mı? Yumurtlar ve yumurtlar boş çıkarsa ne yapmam lazım? Bir de bu süreçte erkek kuşu da kafesten çıkarmamam mı gerekiyor?
Ayrıca dışkı problemi devam ediyor. Yumurta kaynaklı mıdır? Geçen cumadan beri böyle

Ekli dosyalar

• 5D9997F4-BC91-4860-A6A8-70056A755940.jpeg
    5D9997F4-BC91-4860-A6A8-70056A755940.jpeg
    70.8 KB · Görüntüleme: 40
  • C6A38B0B-F8A9-4E3A-9D57-87EABE302994.jpeg
    C6A38B0B-F8A9-4E3A-9D57-87EABE302994.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Daha dur hele :) bir gözler açılsın, adım atmaya başlasınlar gör hareketliliği. Muhteşem sevecen oluyorlar. Tüylenmeye yakın huyları biraz anlaşılabiliyor. Daha doğrusu karakterleri. Saldırgan mı, dinlemeyi seven evcilleştirilebilir yanı olan bir kuş mu, sakin mi gibi gibi. Bu süreçte eğer yoksa yeni bir kafes almanı öneririm. Ayriyeten bir kaç gününü atlatana kadar dal darı, aspur yemini de bulundurmakta fayda var.
Gözleri kapalıyken bile bıcırıklardı. 2-3 gündür ilk yavru yuvalığın içini turluyor resmen. Çok fena bir şey suratını yediğim ya. Kafesim var.. Turşu’nun kafesi ? Bizimkiler sevdiği için evde yarım kiloya yakın daldarımız var. Kuyruk tüyleri çıkmış, annemizin klonu

Ekli dosyalar

• F4F1A15A-2065-48AA-8439-17E017C5F724.jpeg
    F4F1A15A-2065-48AA-8439-17E017C5F724.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Oyla 0
Gözleri kapalıyken bile bıcırıklardı. 2-3 gündür ilk yavru yuvalığın içini turluyor resmen. Çok fena bir şey suratını yediğim ya. Kafesim var.. Turşu’nun kafesi ? Bizimkiler sevdiği için evde yarım kiloya yakın daldarımız var. Kuyruk tüyleri çıkmış, annemizin klonu
Salmonella bulaşıcı diye biliyorum bence yeni kafes temin ediniz

Oyla 0
Ya dün temizlik yaptım talaş çoktu diye mi dikkatimi çekmedi acaba, bayağı çok var çünkü. Boyutları da büyük ya onlardan çıkabileceğine inanmadım sanırım. Korktum kızıma bi şey mi oldu diye.

gerçekten size ne kadar teşekkür etsem az. Her an cevap verip beni rahatlatıyorsunuz. Korktum tekrar yuvalığı temizledim. Renkleri hakkında mavi demiştiniz maviye mi gidiyoruz? ☺️
Masallah ? insallah saglikla buyurler.Musadenizle konu talasa gelmisken onceki mesajlarda okudum ama bisey sorucam;
Benim yuvaligi takarken koydugum talaslari atti disari disi. Yumurta kontrolu yaparken koymak gerekir mi? Yoksa boyle talassiz kalsin mi?

Oyla 0
Salmonella bulaşıcı diye biliyorum bence yeni kafes temin ediniz
Dezenfekte etmeden iyice temizlemeden kullanmam zaten. Ama olmazsa onlara daha uygun bir kafes temin ederim ☺️ Daha 20 gün anne babayla olacaklar nasılsa.

Masallah ? insallah saglikla buyurler.Musadenizle konu talasa gelmisken onceki mesajlarda okudum ama bisey sorucam;
Benim yuvaligi takarken koydugum talaslari atti disari disi. Yumurta kontrolu yaparken koymak gerekir mi? Yoksa boyle talassiz kalsin mi?
Teşekkürler, inşallah ☺️ Şimdilik düzenini değişmeyin, kendi tüyleriyle doldurur bizimki gibi. Tüylerini de atmayın. Yavrular doğduktan sonra yine talaş koyarsınız

Oyla 0
Bazı dişiler yumurta evresinde taban malzemesi istemiyorlar. Bu nedenle atarlar ancak bazı kuşlar için sorun teşkil etmez. Belli ki sizin kuş pek aramıyor. Çok az (bir tutamcık) eklenebilir başta sonrası için bebekler çıktıktan sonra.

Oyla 0
@Doğanay Y. Ya bu Çıtır’ın kafasında hiç tüy kalmadı. Sadece gözlerinin etrafında biraz var bir de burnunun. Fransız tüy dökme hastalığı doğuştan oluyor değil mi? Sonradan olmuyor yani. Kaçmaya çalıştığı için çok net çekemedim. Kulakları falan ortada hep

Ekli dosyalar

• F1067923-782E-45F0-9669-91DEAF0B0A09.jpeg
    F1067923-782E-45F0-9669-91DEAF0B0A09.jpeg
    92.5 KB · Görüntüleme: 11
  • 76B6CF25-BE83-4B90-A9E1-21781A8E8B5D.jpeg
    76B6CF25-BE83-4B90-A9E1-21781A8E8B5D.jpeg
    132.8 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0
çok ilginç. Yolma durumu tamamen. Tüy hastalığı değil düşündüğün gibi. Bebeklerin bakımı biter bitmez dış ve iç parazit uygulaması geçmeni öneririm. Şu aşamada tek dişide gözlemlendiği için acil değil ancak tez zamanda inceleme yapmak lazım. Erkek yoluyorsa ayrılabilir :( Kıskanma durumu olabilir

Oyla 0
çok ilginç. Yolma durumu tamamen. Tüy hastalığı değil düşündüğün gibi. Bebeklerin bakımı biter bitmez dış ve iç parazit uygulaması geçmeni öneririm. Şu aşamada tek dişide gözlemlendiği için acil değil ancak tez zamanda inceleme yapmak lazım. Erkek yoluyorsa ayrılabilir :( Kıskanma durumu olabilir
Ya bilmiyorum gerçekten sürekli yanlarındayım. Kavga etmiyorlar, zaten Pıtır diklendiğinde Çıtır kanat çırparak uzaklaştırıyor kendinden. Bir kez yuvalıkta yolduğuna şahit oldum onda da Çıtır bağırdı sesine gittim. Genelde birlikte yuvalıkta yatıyorlar yavrularla. Diğer taraflarının tüylerinde de azalma var ama kafası gibi kel değil. 20 gün daha dayansın da dediğiniz gibi parazit ilacı kullanayım bari ??‍♀️ az önce tekrar bit kontrolü yaptım hiçbir şey yok

Oyla 0
Başka aklima gelen bir açıklaması yok maalesef. Görüntü olarakta yolunma gibi
Yok ya büyük ihtimalle zaten Pıtır yoluyor. Kendinin ulaşabileceği yerler değil. Bit gibi bir durumda yok çünkü. Zarar verme amaçlı yaptığını anlarsam hemen ayıracağım. Yavrular büyüdüler tek başına bakabilir Çıtır. Çok teşekkür ederim ??

Bu arada ikinci yavrunun da tüy renkleri aynı ☺️ kuyruk tüyleri çıkmış. İkiside annenin genlerini aldı ? Tek farkları ilk yavrunun annesi gibi ayakları koyu renk, ikinci yavrunun pembe ☺️

Son düzenleme:
Oyla 0
Bugün Pıtır’ın iki kez zarar verme amaçlı ısırdığını gördüm. Hayvanın yuvalıktan çıkmasına izin vermiyor. Yavruları, Çıtır’ı besliyor ama zarar da veriyor. Kafesleri ayıracağım yarın sabah. Çıtır tek başına besleme yapabilir değil mi? Biri 14 günlük oldu biri 12. Karın kısmında da kelleşme başlamış hayvanın, oraları da yoldu belli. Yavrulara da zamanla zarar verir diye korkuyorum. Gerçi derdi sanırım Çıtır’ın yuvadan çıkıyor olması. İlla kendisi besleyecek

Son düzenleme:
Oyla 0
Kötü bir alışkanlık :( Ayırıp gözlem yapman lazım. Dişi tek başına huzurlu görünürse tek bakabilir ancak kötüleşirse erkek yanına gelmeli.

Oyla 0
Kötü bir alışkanlık :( Ayırıp gözlem yapman lazım. Dişi tek başına huzurlu görünürse tek bakabilir ancak kötüleşirse erkek yanına gelmeli.
Yarın ayırıp deneyeyim. Stres yapmasından korkuyorum çok düşkün eşine çünkü. Allahtan kanatacak yaralayacak derecede bir şey yapmıyor. Az önce gittim birbirlerine kur yapıp birbirlerini besliyorlar. Ne senle ne de sensiz şarkısını armağan ediyorum ?

Oyla 0
Belli ki dişiden ilgi istiyor. Kıskanç bir oğluş :)
Yine de yolması çok kötü bir alışkanlık. Dişi ve bebekler için yorucu olacaktır. Allahtan bebekleri yolmuyor

Oyla 0
Belli ki dişiden ilgi istiyor. Kıskanç bir oğluş :)
Yine de yolması çok kötü bir alışkanlık. Dişi ve bebekler için yorucu olacaktır. Allahtan bebekleri yolmuyor
Yok onlara bir şey yapmıyor çok şükür, yanlarında uyuyor sıkıldıkça. Dişide yuvalığı paylaşıyor bir sorunu yok o konuda. İlgi isteğinden yapıyor dediğiniz gibi büyük ihtimalle. Kuluçka zamanına kadar Çıtır baskındı o günlerin acısını çıkarıyor sanırım ? Hayvanı rahat bıraksın diye kafes kapısını kapatmıyorum bugünden beri, istediğinde girip çıkıyor. Biraz nefes alsın Çıtır da, garibimin ahı gitmiş vahı kalmış

Oyla 0
Bizimkilerin yemleri azalmıştı, diğer ihtiyaçlarla beraber yem sipariş edeyim dedim. Bu kez beaks denemek istedim, normalde garden mix meyveli kullanıyorduk ama meyveleri yemiyor bizimkiler. Değişmişken markasını da değişeyim dedim. Forumda beaks hakkında inceleme göremedim ama iyi bir yem dendiği için aldım. İnternette içerik oranlarını bulamadım. Ek olarak yulaf, akdarı ve aspur sipariş ettim. Yavrular içinde gardenmix aldım, 2 haftaya yeme düşerler ☺️ Bir süre sonra pelete alıştırmayı düşünüyorum yavruları. Tercihlerim doğru olmuş mu?

Ekli dosyalar

• 11F6CEAC-22A1-4582-A331-FBF3284A808B.jpeg
    11F6CEAC-22A1-4582-A331-FBF3284A808B.jpeg
    981.9 KB · Görüntüleme: 5
  • E764E388-820C-4695-8628-FC696940E88F.jpeg
    E764E388-820C-4695-8628-FC696940E88F.jpeg
    695.3 KB · Görüntüleme: 6
  • ED3649B9-7994-402C-8580-D24F18227EC6.jpeg
    ED3649B9-7994-402C-8580-D24F18227EC6.jpeg
    844.9 KB · Görüntüleme: 4
  • 41BBE26C-82AF-41E0-B68B-7FC2E2C5FD6C.jpeg
    41BBE26C-82AF-41E0-B68B-7FC2E2C5FD6C.jpeg
    262.6 KB · Görüntüleme: 5
Oyla 0
Bizimkilerin yemleri azalmıştı, diğer ihtiyaçlarla beraber yem sipariş edeyim dedim. Bu kez beaks denemek istedim, normalde garden mix meyveli kullanıyorduk ama meyveleri yemiyor bizimkiler. Değişmişken markasını da değişeyim dedim. Forumda beaks hakkında inceleme göremedim ama iyi bir yem dendiği için aldım. İnternette içerik oranlarını bulamadım. Ek olarak yulaf, akdarı ve aspur sipariş ettim. Yavrular içinde gardenmix aldım, 2 haftaya yeme düşerler ☺️ Bir süre sonra pelete alıştırmayı düşünüyorum yavruları. Tercihlerim doğru olmuş mu?
Sizin konuyu takip etmek benim icinde iyi tecrube oluyor. Bizden uc hafta ondesiniz ?
(Tabi yumurtalardan yavru cikarsa)
Bakalim ne diyecekler yemler icin.
Dun @Taha Aktaş Bey versele laga yem icin aspur ve ak dari ilave edilmeli demisti. Ilk firsat bende icine aspur&dari ilave edicem.

Oyla 0
Sizin konuyu takip etmek benim icinde iyi tecrube oluyor. Bizden uc hafta ondesiniz ?
(Tabi yumurtalardan yavru cikarsa)
Bakalim ne diyecekler yemler icin.
Dun @Taha Aktaş Bey versele laga yem icin aspur ve ak dari ilave edilmeli demisti. Ilk firsat bende icine aspur&dari ilave edicem.
Valla tüm cevapları bulabilirsiniz, her şeyi tek tek sordum bu süreçte. Sağolsun @Doğanay Y. Bey sıkılmadan cevap verdi hepsine ??
VL yem bizim kuşlarda dışkı problemine yol açıyor ve sürekli tüye sokuyordu. O yüzden kullanmıyorum ☺️

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...