İshal, anormal dışkı

Yumoş

Forum Sakini
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Ben bu kuşu dün aldım. 45-50 günlük olduğu söylendi. Gayet tatlı ama korkak bi kuş. Sorun şu ki petshoptan alırken de farketmiştim popsuna dışkı yapışmıştı ben bunu göze alarak bu kuşu aldım. Çünkü eğer hastaysa orda ölecekti en azından ben elimden geleni yapabilirim diye düşündüm. Hareketi yerinde ama dışkısı resimde eklediğim gibi. Suyuna probiyotik koydum düne göre daha iyi dışkısı. Acaba geçici bir şey midir yoksa hastalık olabilir mi

Ekli dosyalar

• E5EF1884-2CCD-4B0A-B917-6BA238D9F228.jpeg
    E5EF1884-2CCD-4B0A-B917-6BA238D9F228.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 48
  • 7908407B-2063-4938-A73D-4B1862C58C69.jpeg
    7908407B-2063-4938-A73D-4B1862C58C69.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 49
  • D0587137-093D-4D8E-ADE9-26C00A24448F.jpeg
    D0587137-093D-4D8E-ADE9-26C00A24448F.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 47
  • F34AC596-C88A-40DF-85B4-F5C8895D601E.jpeg
    F34AC596-C88A-40DF-85B4-F5C8895D601E.jpeg
    995.4 KB · Görüntüleme: 50

Gokhan3438

iyikus.com Üyesi
Evet mikostatinle başladım onu unutmuşum
Tesekkur ederim evet kuş toparlamış dıskısı gayet güzel sagliginda herhangi bir problem yok ben kanatlı hastalıklarıyla alakalı araştırma yapıyorum ve üzerinde çalışıyorum mikostatinle başlamanız kuşu biraz sarsmış olsada sonradan uygulamış olduğunuz tedavi sonuç vermiş sizin ve kuşunuz adına sevindim

Oyla 0

Yumoş

Forum Sakini
Tesekkur ederim evet kuş toparlamış dıskısı gayet güzel sagliginda herhangi bir problem yok ben kanatlı hastalıklarıyla alakalı araştırma yapıyorum ve üzerinde çalışıyorum mikostatinle başlamanız kuşu biraz sarsmış olsada sonradan uygulamış olduğunuz tedavi sonuç vermiş sizin ve kuşunuz adına sevindim
Dışkının boyama yapması ve tam kıvamında olmaması beni endişelendiriyor ne yazıkki

Oyla 0

Gokhan3438

iyikus.com Üyesi
Dışkının boyama yapması ve tam kıvamında olmaması beni endişelendiriyor ne yazıkki
En son attığınız dıskı gayet normal sürekli bu sekilde ise yani en son attığınız gibiyse diskilar problem yok fakat dışkı değişkenlik gösteriyorsa ona birsey diyemem ama son attığınız diski gayet normal saglikli bir diski

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Gözle görülür bi kötüleşme yoktu iştahı azalmaya başlamıştı. 4 gün dinlendirdikten sonra başladım

yeni ilaca başlamadan biraz daha bekleseydiniz iyi olurdu.

ilacı ne dozda ve şekilde kullanıyorsunuz? önceki videolardaki ağız hareketleri ve hafif vikleme düzeldi mi?

dışkı çok kötü değil ama tam formunda da değil, bu durum ilaç kaynaklı da olabiliyor. son attığıniz videoda pek sorun göremedim gayet neşeli, oynuyor hatta

Oyla 0

Yumoş

Forum Sakini
yeni ilaca başlamadan biraz daha bekleseydiniz iyi olurdu.

ilacı ne dozda ve şekilde kullanıyorsunuz? önceki videolardaki ağız hareketleri ve hafif vikleme düzeldi mi?

dışkı çok kötü değil ama tam formunda da değil, bu durum ilaç kaynaklı da olabiliyor. son attığıniz videoda pek sorun göremedim gayet neşeli, oynuyor hatta
100 ml suluğa 0.2 ml olarak kullanıyorum. Bazen daha sakin oluyor tabi ama dinlenmeye geçtiği için mi bilmiyorum. Arada yine aynı sesi çıkarıyor. Neşesi yerinde ben de bilmiyorum ilacı bugünde kullanıp 1 hafta aradan sonra tekrar sizlerin önerisiyle ilerlemeyi düşünüyorum

Oyla 0

Yumoş

Forum Sakini
Bu arada evde bir kuşum daha var. 1 aydır hiç yanyana getirmedim farklı odalarda duruyolar ne olur ne olmaz diye ama küçük kuş sıkılıyor. Sizce ikisini bir araya getireyim mi yoksa bu şekilde devam edeyim mi

Oyla 0

Yumoş

Forum Sakini
9DEFF730-BF08-440E-B98C-EBAACF8336C4.jpegİyi günler. Kuşumun dışkısı 2 saat önceye kadar diğer günlerde oldugu gibiydi ama 2 saattir bu şekilde dışkılamaya başladı. Hareketli kabarmıyor. Sabah suyuna 1 sene önce açılmış sktsi 2023 olan divitsolu damlattım. Bir de bu belirti mi bilmiyorum ama yem yerken boğazına takılıyor kafasını sallayıp çıkarıyor. Dışkısının formu çok bozuk bile diyemicem formu yok şu an.

Oyla 0

Yumoş

Forum Sakini
Herkese tekrar merhaba arkadaşlar. Kuşumda düzelmeyen dışkı sebebiyle laboratuvar analizi istedim. Sonuç bu şekilde. Enrocure kullanmıştım ama dirençliymiş. Bactrim alayım dedim onada dirençliymiş. Gerisi hakkında bi fikrim yok. Bundan sonra nasıl ilerlemem lazım hangi ilacı kullanmam daha doğru olur. Yardımlarınıza ihtiyacım varE709D290-C32B-4271-B199-D7707F9B1E32.jpegCE46F35B-B5BE-458B-8DCB-222A968410D3.jpeg

Son düzenleme:
Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
bakteri ve mantar çıkmış. önce bakteri tedavisinin yapılması bence daha uygun olur

1- bakteri için penisilin g prokain ya da moksifloksasin etken maddeli antibiyotik kullanılacak, veteriner kliniklerinden ya da eczaneden alınabilir. bu etken maddeleri hiç kullanmadım dozunu bilmiyorum

2- bu tür mantar için amfoterisin-b en etkili ilaç ancak temini biraz zor ve uzun sürebilir, bulamazsanız triflucan şurup kullanılabilir ancak amfoterisin-b kadar güçlü değildir. daha önce kullandığınız mikostatin işe yaramamış

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bakteri ve mantar çıkmış. önce bakteri tedavisinin yapılması bence daha uygun olur

1- bakteri için penisilin g prokain ya da moksifloksasin etken maddeli antibiyotik kullanılacak, veteriner kliniklerinden ya da eczaneden alınabilir. bu etken maddeleri hiç kullanmadım dozunu bilmiyorum

2- bu tür mantar için amfoterisin-b en etkili ilaç ancak temini biraz zor ve uzun sürebilir, bulamazsanız triflucan şurup kullanılabilir ancak amfoterisin-b kadar güçlü değildir. daha önce kullandığınız mikostatin işe yaramamış
Katilmakla birlikte şu siralar sekerpet de amfoterisin b bulunuyor. Sitesinde bulamazsaniz Facebook üzerinden takip ediniz

Oyla 0

Yumoş

Forum Sakini

Mikostatini 3 gün kullanıp bırakmıştım. Triflucan bulmaya çalışıcam çünkü daha önce sordugumda reçetesiz verilmeyeceği söylenmişti.
Katilmakla birlikte şu siralar sekerpet de amfoterisin b bulunuyor. Sitesinde bulamazsaniz Facebook üzerinden takip ediniz
Bu iki erken maddeli ilaçları inşallah bulabilirim

Son düzenleme:
Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Mikostatini 3 gün kullanıp bırakmıştım. Triflucan bulmaya çalışıcam çünkü daha önce sordugumda reçetesiz verilmeyeceği söylenmişti.

Antibiyotik olarak bu etken maddeli ilaçları mı öneriyorsunuz. Bugün almaya çıkıcam çünkü

bakteri için penisilin g ya da moksifloksasin etken maddeli antibiyotik

mantar için amfoterisin-b (doğanay hoca bulabileceğiniz yeri yazmış)

Oyla 0

Yumoş

Forum Sakini
DB4F311A-823A-410D-A340-9FF1F2EE59B8.jpeg20 mg suya 0,1gr dedi veteriner. Bugün başlicam inşallah. Dozajı iyi mi?

Oyla 0

bespokeN

Forum Sakini
İyi ki açmamışım. Siz söylediğinizde farkettim etken maddesi yalnış
Bazı veterinerlere hayret ediyorum. Ezbere iş yapıyorlar. Savunmaları da şu oluyor: Orada az duyarlı veya dirençli yazıyor ama prospektüsünde de yazıyor bakabilirsiniz biz de bu bakteriler için bunu kullanıyoruz. Sanarsınız bu bakteriler tek tip. Binbir türlü çeşidi var.

Oyla 0