Ishal

Curcu

iyikus.com Üyesi
Kusum galiba ishal oldu.dun biraz ceviz biraz yumurta beyazi yedi bu yuzden olabilir mi poposuna baktim temizdi ama diskisi her zamankinden daha acik renkli biraz daha sıvı. kendi kendine duzelir mi. Ne yapmam gerekiyor

Ekli dosyalar

• 15136130421462062828021.jpg
    15136130421462062828021.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 6

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, yediklerinden dolayı olabiliyor. Kuş ishal değil fakat gözlemlenmesi gereken bir dışkı. Böyle devam ederse 2-3 gün daha bu durumu birşeylere yormak gerekir. Devam ederse yazacağım. Şimdilik varsa yemlerine aspur katın.

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Gecti cok sukur. Ama hala kafesten cikmiyoruz. Kafesin tepesini cikarinca parmagima geliyo cikariyorum hemen kafese kaciyo. Onun disinda kendiliginden hic cikmadi 21 gun oldu geleli cok uzun surdu alismasi. Kanatlarinin kesilmesinden dolayi olabilir mi. Kafesten cikacak gibide durmuyo parmagima rahat geliyo ama hemen tunege iniyo cok uzuluyorum

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Kanatlarını keserken çok ürkmüş olmalı.Bu nedenle insanlara karşı güvenini yitirmiştir.İshal de yorduğu için kafesinden çıkmak istemiyordur. Vitamin ve probiyotik takviyesi gücünü toplamasına yardımcı olacaktır. Sizin sabırlı bir şekilde bıkmadan güvenini kazanmaya çalışmanız gerek. O tüneğe insin siz tekrar alın parmağınıza. Ona zarar vermeyeceğinizi korkması gereken bir durum olmadığını söyleyin. Konuşun küçük bir çocukla konuşuyormuş gibi. O sizi değil siz onu pes ettirin. Fazladan bir tünek alın. Kafesinde dışında kullanmak için. Onunla kafes dışına çıkarın ve oradan parmağınıza alın.O kaçtıkça siz kovalayın. Zarar vermeyeceğinizi size güvenebileceğini ve pes etmeyeceğinizi anladığında size kendini bırakacaktır. Ve her şey daha kolay ilerleyecektir emin olun.

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Cok ilgileniyorum parmagimdan yem yiyor konusunca pur dikkat dinliyo. Ama o kadar. Kafesinn icindede pek gezmiyo ara sira iki tunek arasinda gidip geliyo pek otmuyo bazen dusuk volumle sesler cikariyo soyleniyomus gibi ardindan sesi yukseliyo sonra susuyo. Cok ilgileniyorum parmagimdan yem yiyor parmagada geliyo yavas yavas disari cikarmaya calisinca anliyo hemen tunege iniyo. Ama dediginizi yapcam daha fazla ilgilencem bi tunek daha alcam kafesin dışı icin ve tahtadan odanin ortasina bi tunek yapcam insallah nirmale doner.

Kesilen kanatlari uzamiyo ustundeki veya altindaki kisa tuyler uzuyo

Oyla 0

Merve B.

Veteran
kafesinde size olan ilgisini azaltan ayna oyuncak vb şeyler var mı onları çıkarın tamamen normale döndüğünde tekrar asarsınız
uçabiliyor mu peki

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Kafesinde hic bisey yok gaga tasi disinda. Alcaktan 1 1.5 metreye kadar gidebiliyo. Kanatlarindan dolayi uçuşu iyi degil.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
kanatları içinde B E ve Se vitamini takviyesi ve probiyotik verin gaga taşı haricinde de kalamar takın kafesine kalamarı takip edin eğer yemiyorsa ezerek yemine ekleyin eğer bir sorun yoksa zamanla uzayacaktır. Belki de uçamadığı için bunalıma girip çıkmak istemiyor olabilir

Oyla 0

Merve B.

Veteran
aspur ve yulafı çok severler onlar sayesinde de parmağınız da veya elinizde daha uzun kalmasını sağlayabilirsiniz belki

Oyla 0

Merve B.

Veteran
10-15 günde bir probiyotik verin diğer vitaminler tüy gelişimi için iyi gelir onları da bir sıraya koyup verin inşallah biran önce düzelir

Oyla 0

Merve B.

Veteran
aspur ve yulaf yağ yapan besinlerdir dikkatli vermeniz gerekir çok fazla verildiğinde yağlanmaya neden kuşunuz da henüz uçamadığı için yağlanmayı atamaz bu nedenle az azar verin ya da ödül yemi olarak kullanmanızı tavsiye ederim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merve hanım güzel önerilerde bulunmuş. Aslında bu vitamin, mama ve probiotik düzenini siz belirliyorsunuz. Eğer kafese asılan sebze ve meyvelere ilgiliyse vitamini haftada 1 kez vermeniz yeterli olur. Fakat ilgisi azsa haftada 2 gün vitamin, 2 gün mama, 10 günde 1 suyuna probiyotik verebilirsiniz. Kuşunuz size güveniyor ama tam olarak cesur değil kafes dışına çıkmaya. Büyük ihtimalle uçmayı iyi bilmediği için çekiniyor. Biraz daha uğraşırsanız güzel sonuçlar alacağınıza adım gibi eminim. Bunun bir sebebide yemin yeterli enerji vermiyor olmasından olabilir.

Birde kuşlar aspuru ve dal darıyı çok sever. Eğitim amaçlı onları da kullanabilirsiniz. Avucunuza birazcık aspur döküp tatmasını sağlayın. Ardından elinizdeken çok yavaş hareketlerle kafes dışına çıkartın. Yem yerken yavaş hareketlerle yanağını okşamayı deneyin.

Oyla 0