Kendi Gaga Taşınızı Yapın

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
6,433
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Kendi Gaga Taşınızı Yapın
Kuşlarımız için kafeste mutlaka olması gereken malzemelerden bir tanesidir gaga taşı. Birçok işe yararlar. Kuşların gagalarını törpülemeye, mineral ve kalsiyum ihtiyacını karşılamaya ve kemirme ihiyaçlarını giderirken stres azaltmalarına sebep olur. Bu nedenle mutlaka bulunması gerekenler listesindedir.
Aslında yapımı kolay ve ucuz olan bu ürünü maalesef kuş malzemeleri aldığımız yerlerde 4-5 lira gibi fiyatlarla görüyoruz. Böyle bir ürün için çok. Bu nedenle neden kendi gaga taşınızı yapmayasınız ki? Aynı maliyete 1'den çok gaga taşı yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:
 • Bildiğimiz hızlı kuruyan beyaz alçı. 1 kg'ı 1 TL gibi bir fiyat.
 • 1 adet sade soda. (gazı alınmış olmalı.)
 • Grit kuş kumu ( yaklaşık 300 gr.)
 • Çöp şişler ya da kafese asabileceğiniz bir malzeme
 • 2 adet kalamar kemiği
 • 2 haşlanmış yumurtanın beyaz dış kabuğu,
 • Kullanacağınız kap ve bardak ya da kalıplar.
Haydi Başlayalım;
 1. Bir yoğurt kabına önce kum karışımınızı hazırlamalıyız. Kalamar kemiklerini ve yumurta kabuklarını toz haline gelene kadar ezin,
 2. Üzerine alçıyı ilave edin. Azar azar soda koyarak spatula ile karıştırın. Topaklanmalar gidene kadar ve karışım lapa kıvamına gelene kadar devam edin.
 3. Karışımı pet bardaklara doldurun ve ortalarına birer çöp şiş koyun ve kurumaya alın.
 4. 10-12 saat sonra kuruma tamamlanacaktır fakat 1,2 gün gün ışığı alan bir yerde dinlendirmenizi öneririm. Durumuna göre pet bardakları maket bıçağı ile keserek çıkarın. Çöp şişleri ittirerek kalıbın ortasındaki deliğin oluşmasını sağlayın. Taşlaşma olduğunda cırt cırt kelepçe ile kafeslerinize takabilirsiniz.
gagatasi1.jpggagatasi2.jpggagatasi3.jpggagatasi4.jpggagatasi5.jpg
 
Üst