Köpüklü kusma

Furtan Kobay

iyikus.com Üyesi
Selamlar, daha önceki konumu hatırlayacaksınızdır. Triflucan sonrası kuşun iyileştiğini yazmıştım ancak sorun yeniden başladı.

Kuşu yeniden veterinere götürdüm. Baytril verdi ve bu ilacı kuşun ağzına damlatmamın ardidan kuş ilacı yuttu ancak sonra yoğun köpüklü şekilde kusmaya başladı.

Şuan kusması bitti ve yem yemeye çalışıp kafes altına indi.

Eğer baytril işe yaramazsa yeniden veterinere götüreceğim ama sormak istediğim şu, bu durum ilaç kullanırken normal mi? Ne yapmam gerekiyor?

Baytril güçlü bir ürün. Dozaj fazla verildiyse eğer bu tip kusmalar görülebilir. Dikkatli kullanmak gerekir. Biraz su ile seyreltilipte ağızdan verilebilir.
Bu durum ilaç kullanırken normal değil maalesef. Kusmalar gözlemlenir fakat köpüklü kusma olmaması lazım :(
Acı bir ilaç olduğundan hoş olmayan hareketlerde bulunması olası ama köpüklü kusma beklenen bir durum değil. Veterinerle görüşünüz.

Oyla 0
Baytril güçlü bir ürün. Dozaj fazla verildiyse eğer bu tip kusmalar görülebilir. Dikkatli kullanmak gerekir. Biraz su ile seyreltilipte ağızdan verilebilir.
Bu durum ilaç kullanırken normal değil maalesef. Kusmalar gözlemlenir fakat köpüklü kusma olmaması lazım :(
Acı bir ilaç olduğundan hoş olmayan hareketlerde bulunması olası ama köpüklü kusma beklenen bir durum değil. Veterinerle görüşünüz.

İlacı vermeden öncede kusmaya çalışıyordu ve ağzının içinde çok az köpürmeler oluyordu. İlacı damlattiğım zaman daha da arttı. Bunu belirtmeyi unutmuşum.

Oyla 0
Sanırım ilerlemiş olan bir vaka ve ilaç sonrası kusması da bu durumda normal karşılanabilir. İlaç kullanımını veterinerin önerdiği süre boyunca kullanınız. Genelde 3 gün yeterli oluyor.

Oyla 0
Bugün veterinere 3. kez yeniden gittim. Veteriner kuşun kursağını eliyle boşalttı. Kuşun kursağından adeta çeşme gibi hafif akışkan ve grimsi bir sıvı çıktı. Eğer kursak yeniden dolarsa kuşu tekrar getirmemi söyledi ve herhangi bir ilaç vermedi.

Bu sıvı ne olabilir diye sorduğumda tam olarak emin bir cevap veremedi sadece tekrarlarsa yeniden gelmemi söyledi.

Son düzenleme:
Oyla 0
Takip edeceğim başlığınızı. Gri sıvımsı durumu pek alışık olmadığım bir tabir. İmkanınız olursa fotoğraf çekerseniz sevinirim.
Hafif kremsi bir renkte oluyor kursak sütü. Tabi yediğine bağlı rengi değişebiliyor. Kafes telleriniz paslı mı acaba?
Paslı tellerden zehirlenme oluyor olabilir.

Oyla 0
Takip edeceğim başlığınızı. Gri sıvımsı durumu pek alışık olmadığım bir tabir. İmkanınız olursa fotoğraf çekerseniz sevinirim.
Hafif kremsi bir renkte oluyor kursak sütü. Tabi yediğine bağlı rengi değişebiliyor. Kafes telleriniz paslı mı acaba?
Paslı tellerden zehirlenme oluyor olabilir.

Aslında grimsi tanımıım biraz yanlış olabilir. Daha çok saydam su renginden ziyade onun daha yoğun halini yazmaya çalıştım. Kafes telleri 3 yıl önce paslıydı ama yine 3 yıl kadar önce boyamıştık. Genelde kafes malzemelerinin temas ettiği tellerde boya dökülmesi var.

Oyla 0
@Doğanay Y. hocam kuşu farklı bir veterinere daha götürdüm ama o hiç anlamadı. Yani artık acaba sizin bir tanı konusunda yardım etme şansınız var mı? Veteriner kursağı boşalttıktan sonra kuşun ayak tırnaklarında ve eklem kısmında morarmalar oluştu ama tam olarak emin değilim kursak boşaltmadan önce mi oluştu yoksa boşalttıktan sonra mı tam emin değilim.

Birde 25 haziranda askerim o yüzden o tarihe kadar iyileştirmem gerekiyor. Yoksa kimse ilgilenmez ve hayvan böyle kalır yani :(

Resim-1590740917.jpg

Son düzenleme:
Oyla 0
Kuşun ayakları mutasyonu gereği öyle. Tedavi sonrası oluşan bir durum değil.
Kusma durumunun o kadar çok sebebi var ki.
  • Bakteriyel enfeksiyon
  • bayat yiyecek veya sık sık tazelenmeyen sudan kaynaklanabilir
  • Parazitler - solucanlar,
  • Zehirlenme / toksinler
  • bitkiler,
  • kurşun veya çinko içeren oyuncaklar
  • Bağırsak veya özofagus tıkanıklığı (tıkanma)
  • Maya enfeksiyonu - Candida
  • Virüs Karaciğer veya böbrek hastalığı
  • İlaç yan etkileri
  • Travmalar
  • Alerjiler gibi gibi...
Genel olarak sizin durum bana kalırsa kursak mantarı ya da pamukçukla alakalı. Başta zehirlenme durumundan bahsetmiştim. Değiştirebilirseniz kafesini değiştirin. Yanlış hatırlamıyorsam paslı bir kafese sahipsiniz.
Beslenme düzeni nasıl? kullandığınız ürünler, skt, su biraz detay veriniz lütfen. Ne sıklıkla salyalı köpüklü kusuyor?

Ağızda köpüklenme felç, epilepsi, düşük kan şekeri veya nörolojik sorunun bir işareti olabilir.

Oyla 0
Kuşun ayakları mutasyonu gereği öyle. Tedavi sonrası oluşan bir durum değil.
Kusma durumunun o kadar çok sebebi var ki.
  • Bakteriyel enfeksiyon
  • bayat yiyecek veya sık sık tazelenmeyen sudan kaynaklanabilir
  • Parazitler - solucanlar,
  • Zehirlenme / toksinler
  • bitkiler,
  • kurşun veya çinko içeren oyuncaklar
  • Bağırsak veya özofagus tıkanıklığı (tıkanma)
  • Maya enfeksiyonu - Candida
  • Virüs Karaciğer veya böbrek hastalığı
  • İlaç yan etkileri
  • Travmalar
  • Alerjiler gibi gibi...
Genel olarak sizin durum bana kalırsa kursak mantarı ya da pamukçukla alakalı. Başta zehirlenme durumundan bahsetmiştim. Değiştirebilirseniz kafesini değiştirin. Yanlış hatırlamıyorsam paslı bir kafese sahipsiniz.
Beslenme düzeni nasıl? kullandığınız ürünler, skt, su biraz detay veriniz lütfen. Ne sıklıkla salyalı köpüklü kusuyor?

Ağızda köpüklenme felç, epilepsi, düşük kan şekeri veya nörolojik sorunun bir işareti olabilir.

Hocam öncelikle kuştaki köpüklü kusma kesinlikle sık değil, çok nadiren görüyorum. Şimdi ben size madde madde detaylı bir şekilde yazacağım.
Bu arada veterinere bugün tekrar gittim ve bana söylediği şey ''beni artık aşıyor, kendin araştırman gerekiyor'' oldu.

Öncelikle kuşun ana büyük yemliğine sadece aspur koyuyorum ve bunu 2 yıldan uzun zamandır yapıyorum. Diğer küçük yemliğine ise sadece karışık yem koyuyorum.
Hatta bugün kolay yemesi için küçük yemliğine yeni aldığım kabuksuz yemi koydum. Ayrıca kafeste kum da mevcut ve bu kumu zaten 3 yıldır sürekli kullanıyorum.

Şimdi size kuştaki problemleri ve gözlemlerimi detaylıca yazmaya çalışacağım.

- Kuş yemi veya kumu ağzına aldığı zaman ara sıra sindirilmemiş yem kusuyor ancak salyalı değil. Çıkarttığı yemlerin tamamen aspur olduğunu belirteyim.
- Farklı kusması da mevcut, olduğu yerde kabarık şekilde dururken bir anda silkelenerek sıvı benzeri birşey kusuyor. Ancak bunu yaparken yem değil sadece sıvı kusuyor.
-Kuşun kursağından arada sırada sanki içinde birşey eziliyormuş gibi vıcık vıcık bir ses geliyor ancak bunu tarif edebilmem çok zor. Genelde bu sesi kuş uyku pozisyonundayken duyuyorum.
- Yemi yemlikten aldığında kabuğu soyup içini düşürdüğünü sık sık gördüm. Hatta düşürmediği zaman ise yemi gagasının içinde adeta geviş getiriyormuş gibi çiğnediğinide gördüm.
- Dışkıyı kime gösterdiysem hepsi dışkıda problem olmadığını söyledi ancak eğer isterseniz dışkıyı yeniden size atabilirim.
- Sadece sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde kuş kafesten çıkmak için tüneğinde git gel yapıyor. Yani kuşu sadece sabah ve akşam hareketli görebiliyorum. O da genellikle beni birşey yerken gördüğünde ondan yemek istiyor ama ben vermiyorum.
- Kuş bir odadan başka odaya uçabiliyor burada ben herhangi bir sorun gözlemlemedim.
- Kesinlikle eskisi gibi ötmüyor, konuşmuyor ve hareket etmiyor. Çok uyuşuk, durgun ve sabahtan akşama kadar top gibi kabarıp uyuyor veya öylece duruyor.
- Kuşu petshopa götürüp diğer kuşlarına arasına saldık ancak kuş hiç bir şekilde tepki vermedi direkt kafesin altına inip durdu.
- Kuş yem yemek için tüneğine çıktığında önce aspurdan 1 tane alıyor sonra karışık yemden 1 tane alıyor daha sonra kuş kumuna gidiyor. Bu şekilde sürekli yemlikler arasında mekik dokuyor.

Ek olarak bugün gittiğim farklı bir petshopçu bana kuşta üst solunum ve alt solunum enfeksiyonu var dedi. Sanırım vilfox diye bir ilaç alıp kullanmamı söyledi.
Ben bu ilacı veterinere söylediğimde veteriner bana bu ilacın Baytril ile aynı etken maddeye sahip olduğunu ve hatta Baytril'in daha etkili ilaç olduğunu söyleyip Baytril verdi(Ücret istemedi ama ben yinede verdim)

Açıkçası gittiğim veterinerlere soruyorum, şehirde kuşa test yapabilecek bir labaratuar yok mu diyorum hepsi yok diyorlar. Elim kolum bağlı.

5 aydır kullandığım tüm ilaçları size yazayım;

- 8 gün kadar suluktan Mikostatin kullandım çünkü kuş ilk zamanlar hareketliydi yakalayamıyordum.
- 11 gün kadar Triflucan kullandım ancak bu ilacı kullanırken kuşun ağız kenarlarında kötü bir koku oluşmuştu fakat ilacı bitirdikten sonra düzelme olmadı ve o koku gitti.
- 3-4 gün kadar ağızdan Flagyl kullandım ama onu da etki göremediğim için bıraktım.
- 1 hafta arayla toplamda 8 güne yakın suluktan Baytril kullandım (veteriner tavsiyesiydi)

Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama artık internette hayvana çare aramaktan başka imkanım kalmadı.

Son düzenleme:
Oyla 0
Genel olarak sindirim sorunu ve kursak mantarı problemi gibi gözlemledim anlattıklarınızdan. Vil-floks iyi bir ilaçtır. Baytril de kullanılabilir doğrudur.
Ssorun şurda bir çok ürün kullanıp geçememiş olması bu düşündüğüm rahatsızlıklar yok mu dedirtiyor ama genel anlamda kursak enfeksiyonları, sindirim sorunlarında sıkça olur. Arkadaşların da ne düşündüklerini bilmek istiyorum @Farukk @Ümit T.

Oyla 0
Genel olarak sindirim sorunu ve kursak mantarı problemi gibi gözlemledim anlattıklarınızdan. Vil-floks iyi bir ilaçtır. Baytril de kullanılabilir doğrudur.
Ssorun şurda bir çok ürün kullanıp geçememiş olması bu düşündüğüm rahatsızlıklar yok mu dedirtiyor ama genel anlamda kursak enfeksiyonları, sindirim sorunlarında sıkça olur. Arkadaşların da ne düşündüklerini bilmek istiyorum @Farukk @Ümit T.

Bu arada ben size veterinerin kursaktan bir sıvı çıkarttığını söylemiştim. O sıvıyı farklı bir facebook grubunda sorduğumda mukoza olduğunu söylemişlerdi ancak tabi benim anlatmama göre bunu söylemişlerdi kesin olmayabilir.

Oyla 0
Kuşun hastalığıyla ilgili tahminim var ancak dışkılarada bakmam lazım. Kafese beyaz havlu kağıt serin 3-4 tane dışkı yapsın yakından resimlerini çekip ekleyin buraya. Daha sonra tekrar yazıcam...

Oyla 0
Kuşun hastalığıyla ilgili tahminim var ancak dışkılarada bakmam lazım. Kafese beyaz havlu kağıt serin 3-4 tane dışkı yapsın yakından resimlerini çekip ekleyin buraya. Daha sonra tekrar yazıcam...

Hocam sağolun buyrun fotoğraflar,

Bu arada size ipucu olması adına kuştaki durumun 5 aydır mevcut olduğunu belirteyim.

Oyla 0
Benim tahminim kuşta koksidiyoz var kusmasıda bu yüzden. Öncelikle kafesini su bazlı bir boya ile boya yada yenisini al. Videodan gördüğüm kadarıyla kafesinin kaplaması atmış ve alttan demir çıkmış. Demir paslı olmasa dahi kuşlar bu demirlere ağzıyla temas ettiklerinde koksidiyoz olmaları yüksek ihtimal. Dışkılarda koksidiyoz tahminimi güçlendiriyor. Tabiki en doğru teşhis dışkı tahlili ve kursak sıvısı tahlili yapılınca ortaya çıkar. Ancak ben koksidiyoz olduğunu düşünüyorum ve sulphamezatine kullanmanı öneriyorum. Tam dolu suluğa 5-6 damla damlat ve bir hafta kullan. İlaçlı su günlük tazelenicek. Tedavi sonrası kuşun güncel durumunu yaz ve güncel dışkıları ekle. Geçmiş olsun...

Oyla 0
Benim tahminim kuşta koksidiyoz var kusmasıda bu yüzden. Öncelikle kafesini su bazlı bir boya ile boya yada yenisini al. Videodan gördüğüm kadarıyla kafesinin kaplaması atmış ve alttan demir çıkmış. Demir paslı olmasa dahi kuşlar bu demirlere ağzıyla temas ettiklerinde koksidiyoz olmaları yüksek ihtimal. Dışkılarda koksidiyoz tahminimi güçlendiriyor. Tabiki en doğru teşhis dışkı tahlili ve kursak sıvısı tahlili yapılınca ortaya çıkar. Ancak ben koksidiyoz olduğunu düşünüyorum ve sulphamezatine kullanmanı öneriyorum. Tam dolu suluğa 5-6 damla damlat ve bir hafta kullan. İlaçlı su günlük tazelenicek. Tedavi sonrası kuşun güncel durumunu yaz ve güncel dışkıları ekle. Geçmiş olsun...

Hocam çok sağol ama bir sorum olacaktı. Koksidiyoz olan bir kuş 5 ay ve daha fazla yaşayabilir değil mi? Dışkı ilk yaptığında yeşil kuruyunca siyah oluyor.

Oyla 0
Hocam çok sağol ama bir sorum olacaktı. Koksidiyoz olan bir kuş 5 ay ve daha fazla yaşayabilir değil mi? Dışkı ilk yaptığında yeşil kuruyunca siyah oluyor.

Anladım taze dışkılarada baktım. Sen önce bu ilacı kullan. Eğerki bu ilaç fayda etmezse geriye bir tek megabakter kalıyor. Megabakteride kuşun durumunun uzun süreli olduğu için söylüyorum. Mikostatin ve triflucan kullanıpta geçmiyorsa bu mantar türü megabakterdir. Tabi sorun mantarsa. 5 ay sürermi bilmem ancak bende koksidiyoz ağır basıyor şuanda ve sulphamezatine'i denemeni tavsiye ediyorum.

Oyla 0