Köpüklü kusma

Furtan Kobay

iyikus.com Üyesi
Selamlar, daha önceki konumu hatırlayacaksınızdır. Triflucan sonrası kuşun iyileştiğini yazmıştım ancak sorun yeniden başladı.

Kuşu yeniden veterinere götürdüm. Baytril verdi ve bu ilacı kuşun ağzına damlatmamın ardidan kuş ilacı yuttu ancak sonra yoğun köpüklü şekilde kusmaya başladı.

Şuan kusması bitti ve yem yemeye çalışıp kafes altına indi.

Eğer baytril işe yaramazsa yeniden veterinere götüreceğim ama sormak istediğim şu, bu durum ilaç kullanırken normal mi? Ne yapmam gerekiyor?

Tamamdır ben hemen yarın ilk iş dediğiniz ilacı alıp kullanacağım. Hatta yeni bir kafes alacağım çünkü dediğiniz gibi bu kafesi bana kuşu sahiplendiğim akrabam vermişti ve epey eski. Demirleri vs. atmış zaten.

Oyla 0
Sulphamezathine'in 2. günündeyim, ağızdan 1 damla veriyorum ve suluğada ekliyorum. Kuş uyku pozisyonunda olmasına rağmen titriyor, acaba yediklerinden faydalanamadığı için açlıktan mı böyle yapıyor? Sizce bir şekilde kolay yiyebileceği bir mama tavsiye eder misiniz? @Doğanay Y. @Ümit T.

Oyla 0
Merhaba, eğer yem mama yeme durumu düşük ise ilacı kesin. Zaten ağızdan 1 damla veriliyorsa suluğa koymayın. Durumu üst derece kritik görünüyor. Bu nedenle ilacı kesmenizi ve veterinere götürmenizi öneririm. Altta ki linkte de veterinere kadarki süreçte yapabileceklerinizi aklıma geldikçe ekledim;
Hasta Kuşları Anlamak

Oyla 0
Merhaba, eğer yem mama yeme durumu düşük ise ilacı kesin. Zaten ağızdan 1 damla veriliyorsa suluğa koymayın. Durumu üst derece kritik görünüyor. Bu nedenle ilacı kesmenizi ve veterinere götürmenizi öneririm. Altta ki linkte de veterinere kadarki süreçte yapabileceklerinizi aklıma geldikçe ekledim;
Hasta Kuşları Anlamak

Haklısınız ama daha önce de belirttiğim gibi veterinerler hep Baytril veriyorlar ve işe yaramadığını söyleyince başka çözümü olmadığını söylüyorlar. Daha önce Baytril'i zaten 2 kez kullandım işe yaramamıştı.

Şuanda kuşu parmağıma aldım ve direkt yem kusmaya başladı. Bunu yaparken kafasını aşağı yukarı oynatarak çıkarıyor. İnşallah bu ilaç yararlı olacak.

Oyla 0
Yani kafes köşesi, aynı bölgede birikmiş dışkılar ve kabarık kanat altı uyuma seyrin iyi gitmediğini gösteriyor. İlaç etki ediyordur mutlaka ama gıda tüketmiyorsa acilen elle besleyiniz. Diğer türlü hem ilaç ağır gelir hemde ilacı kesseniz dahi toparlama oranı düşebilir.

Oyla 0
Yani kafes köşesi, aynı bölgede birikmiş dışkılar ve kabarık kanat altı uyuma seyrin iyi gitmediğini gösteriyor. İlaç etki ediyordur mutlaka ama gıda tüketmiyorsa acilen elle besleyiniz. Diğer türlü hem ilaç ağır gelir hemde ilacı kesseniz dahi toparlama oranı düşebilir.

Aspur yem çıkartıyor yine bu yem yediğini gösteriyor ama sanırım o yemden faydalanamadığı için çok güçsüz. Hocam bu elle beslemeyi nasıl yapacağım? Ne tür bir mama tavsiye edersiniz?

Oyla 0
Tek tip tohum çıkarttığına eminseniz tükketiği yem bayat ya da başka bir durumu olabilir. Genelde bayat yemleri yememe ya da kusma eğiliminde olurlar. Elle besleme için mutlaka internette ek araştırma yapınız. Nutri bird A21 iyi bir elle besleme mamalarından biridir. Kendinizde tarif bularak yapabilirsiniz mama.
Elle Besleme Maması Tarifi

Oyla 0
Sulphamezathine'in 2. günündeyim, ağızdan 1 damla veriyorum ve suluğada ekliyorum. Kuş uyku pozisyonunda olmasına rağmen titriyor, acaba yediklerinden faydalanamadığı için açlıktan mı böyle yapıyor? Sizce bir şekilde kolay yiyebileceği bir mama tavsiye eder misiniz? @Doğanay Y. @Ümit T.

İlacı suluğuna ekle sadece ağır gelmiş olabilir ağızdan damlatma! Bir tane yumurta haşla sarısını sıcak suyla sulandır. Biraz ılıyınca kuşun ağzına damlat azar azar. Elinde kabuksuz yem varsa havanda dövüp toz haline getir ve mamanın içine ekle. Kuşu sıcak tutmaya çalış kafesin sadece ön tarafı açık kalsın diğer taraflarını ört.

Oyla 0
Ben bu konuda uzman değilim fakat benim daha önce benzer bir durum kusumun başına gelmişti. Avian gastric yeast teşhisi konmustu. İlacı hatırlamıyorum ama baytril değildi. Üzgünüm ama çok kritik bir durum. Çok geçmiş olsun.

Oyla 0
Ben bu konuda uzman değilim fakat benim daha önce benzer bir durum kusumun başına gelmişti. Avian gastric yeast teşhisi konmustu. İlacı hatırlamıyorum ama baytril değildi. Üzgünüm ama çok kritik bir durum. Çok geçmiş olsun.

Teşekkürler, Sulphamezatine tedavisi de işe yaramazsa artık sanırım o yönde bir tedaviye başlayacağım. Keşke benimde bulunduğum şehirde böyle tanı koyabilecek veterinerler olsa 1 dakika bile düşünmeden giderdim.

Oyla 0
Teşekkürler, Sulphamezatine tedavisi de işe yaramazsa artık sanırım o yönde bir tedaviye başlayacağım. Keşke benimde bulunduğum şehirde böyle tanı koyabilecek veterinerler olsa 1 dakika bile düşünmeden giderdim.
Ben kanatlı veterinerine gittiğim halde tanı koyamiyorlar. Sonradan arastirdigimda bazı bitki çaylarınin iyi geldiğini öğrenmiştim. Bakabilirsin.

Oyla 0
Ben kanatlı veterinerine gittiğim halde tanı koyamiyorlar. Sonradan arastirdigimda bazı bitki çaylarınin iyi geldiğini öğrenmiştim. Bakabilirsin.

Gerçekten çok kötü bir hastalık. Kuşa bırakın yemi, deneme amaçlı 1 parça ekmek bile uzatsam onu bile yiyemiyor. Yani hadi interneti anlarım canlı gözle göremiyorlar ama veterinerler bile canlı gözle görip, elleyip inceledikleri halde tanı koyamıyor yani.

Oyla 0
Burada izninizle biraz bahsetmek istediğim bir durum var. Sorunları bir şekilde veterinerlere yıkmak yanlış olacaktır. Kuşun ön bakımını yapan bizleriz ve iyi bir gözlemle sonuçlar bu raddelere gelmeden çözülmesi gerekir ya da önlem alınır. Zaten önerdiğimiz ürünler çözüm olmuyorsa büyük nedeni geç kalındığı içindir.
Demek istediğim o ki gözlem eksik yapıyorsunuz. Veterinerlere bu durumda giden bir kuş için ilaç verip göndermek haricinde yapabileceği pek bir şey kalmıyor, zamanla yarışıyor.
İyi veterinerler olduğu gibi kötüleri ya da anlamayanları mevcut. Bunları da deneyimleyerek görüyoruz. Elden bir şey gelmiyor ne yazık ki :(

Oyla 0
Gerçekten çok kötü bir hastalık. Kuşa bırakın yemi, deneme amaçlı 1 parça ekmek bile uzatsam onu bile yiyemiyor. Yani hadi interneti anlarım canlı gözle göremiyorlar ama veterinerler bile canlı gözle görip, elleyip inceledikleri halde tanı koyamıyor yani.
Benim mubis beyaz pudingimsi bir kivamda kusuyorrdu. Yemek yememek ve kafesin tabanında durmak son aşamalardan biri:(

Oyla 0
Burada izninizle biraz bahsetmek istediğim bir durum var. Sorunları bir şekilde veterinerlere yıkmak yanlış olacaktır. Kuşun ön bakımını yapan bizleriz ve iyi bir gözlemle sonuçlar bu raddelere gelmeden çözülmesi gerekir ya da önlem alınır. Zaten önerdiğimiz ürünler çözüm olmuyorsa büyük nedeni geç kalındığı içindir.
Demek istediğim o ki gözlem eksik yapıyorsunuz. Veterinerlere bu durumda giden bir kuş için ilaç verip göndermek haricinde yapabileceği pek bir şey kalmıyor, zamanla yarışıyor.
İyi veterinerler olduğu gibi kötüleri ya da anlamayanları mevcut. Bunları da deneyimleyerek görüyoruz. Elden bir şey gelmiyor ne yazık ki :(
Belli durumlarda gerçekten geç kalınmış olunuyor ve kuşun bağışıklık durumuna göre değişiyor . Bu durumlarda veterinerlerin yapabileceği bir şey yok elbette fakat çoğu da yanlış teşhis koyup ve otomatik ilaclar verip gönderiyor. Çoğumuz tecrübeleri bir kuşun ölümünden sonra ediniyoruz. 29 yaşına kadar yaşayan muhabbet kuşu varmış ama mubisler 5 - 10 yaş arası kaybediliyor.

Oyla 0

Haklısınız, ilk aşamalarda ben özellikle facebook gruplarında her söylenileni yaparak biraz yanlış yaptım. Özellikle Triflucan ve Mikostatin kullanmam bence hataydı ama iyileşeceğine çok emindim çünkü ilk aşamalarda belirtiler mantar kaynaklı bir rahatsızlık gibiydi ve ilk aşamada veterinere gitmedim. İnternetteki bilgiler yetersiz kalınca veterinere gittim ama dediğiniz gibi geç kalmış gibi görünüyorum. @Beatrice 'in konusundaki kuşu tartma mesajını görünce ben de kuşu tarttım ve 24 gram geldi. Yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl kadar önce sağlıklıyken tarttığımda 35 gram gibi bir rakam vardı.

Oyla 0
Temel olarak 3 durumu da değerlendirmek gerekiyor.
Öncelikle belirtileri gözlemleyip, rahatsızlığı araştırmamız gerekiyor,
Basit görünmeyen komplike bir durumsa zaten aradığınız bilgiyi nette bulmanız zorlaşacaktır. Sağlıklı bilgi ve testler için veteriner öncelik olmalı ve ardından gerek duyan olursa burada tartışabiliriz süreci. Bu yolun sırası bazen değişebiliyor ama sağlıklı olmuyor kanımca. Biz yinede yapabileceğimiz desteği sunalım. Bizlerde her yeni olayla neler öğreniyoruz. 0'dan kurulan ve 3. yılında olan bir siteyiz nihayetinde. Doğrusuyla yanlışıyla çaba gösterdiğiniz için tebrik edebilirim en fazla sizleri çünkü bunu bile yapamayan acizler çok. Kuru yem ve suyla ölüme terk ediyorlar kuşları ve sonra neden öldü diye konu açıyorlar.

Oyla 0
Haklısınız, ilk aşamalarda ben özellikle facebook gruplarında her söylenileni yaparak biraz yanlış yaptım. Özellikle Triflucan ve Mikostatin kullanmam bence hataydı ama iyileşeceğine çok emindim çünkü ilk aşamalarda belirtiler mantar kaynaklı bir rahatsızlık gibiydi ve ilk aşamada veterinere gitmedim. İnternetteki bilgiler yetersiz kalınca veterinere gittim ama dediğiniz gibi geç kalmış gibi görünüyorum. @Beatrice 'in konusundaki kuşu tartma mesajını görünce ben de kuşu tarttım ve 24 gram geldi. Yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl kadar önce sağlıklıyken tarttığımda 35 gram gibi bir rakam vardı.
24 gram çok az:( sıcak tut ve yanında dur. Elinin içinde dursun, o şimdi çok usuyordur. Öyle insandan sıcaklık ve enerji alabiliyorlar. Ben daha çok alternatif tedavilerle ilgiliyim ama bazen yetmiyor işte.

Oyla 0