Köpüklü kusma

Furtan Kobay

iyikus.com Üyesi
Selamlar, daha önceki konumu hatırlayacaksınızdır. Triflucan sonrası kuşun iyileştiğini yazmıştım ancak sorun yeniden başladı.

Kuşu yeniden veterinere götürdüm. Baytril verdi ve bu ilacı kuşun ağzına damlatmamın ardidan kuş ilacı yuttu ancak sonra yoğun köpüklü şekilde kusmaya başladı.

Şuan kusması bitti ve yem yemeye çalışıp kafes altına indi.

Eğer baytril işe yaramazsa yeniden veterinere götüreceğim ama sormak istediğim şu, bu durum ilaç kullanırken normal mi? Ne yapmam gerekiyor?

Kuşu bu sabah dışarı çıkarttığımda ilk defa uçamadı. Hemen yere düşüp kanatlarını iki yana açıyor.

Oyla 0
Kuşunuz maalesef canlı ağırlığının sınırlarına gelmiş acilen besleyin

Oyla 0
Bugün tekrar 3 farklı kuşçuya gittim. 3 kuşçuda kuşta kuruma var dedi. İkisi tedavisi yok dedi. Birisi biteral hapı 6'ya bölüp hergün 1 parçasını suyuna karıştırıp ver dedi. Ekstra olarak marketten bebek maması alıp onu şırıngayla yedir veya kursağa bas dedi.

Oyla 0
Bugün tekrar 3 farklı kuşçuya gittim. 3 kuşçuda kuşta kuruma var dedi. İkisi tedavisi yok dedi. Birisi biteral hapı 6'ya bölüp hergün 1 parçasını suyuna karıştırıp ver dedi. Ekstra olarak marketten bebek maması alıp onu şırıngayla yedir veya kursağa bas dedi.
Kuşçular bu konuda fazla bilgili değil kuruma diye hastalıkta yok hayvanın zayıflamasına verilen isim kurumadır. Kuruma bir çok hastalık etkeni sonucunda olabilmekte... Eğer canlı canlı ağırlığını altına inerse , canlı besinsizlikten ölür .

Oyla 0
Kuşçular bu konuda fazla bilgili değil kuruma diye hastalıkta yok hayvanın zayıflamasına verilen isim kurumadır. Kuruma bir çok hastalık etkeni sonucunda olabilmekte... Eğer canlı canlı ağırlığını altına inerse , canlı besinsizlikten ölür .

Evet hocam işte onun önüne geçebilmek için bebek maması alıp suyla hafif sulandırıp gagadan şırıngayla verdim. Şimdi bu şekilde devam edeceğim bakalım zayıflamasını durdurabilecek miyim ileride göreceğiz.

Kafesin bir köşesine sıcak su torbası koydum ve kafesin sadece önü aralık olacak şekilde örtüyle örttüm.

Açık söylemek gerekirse kuşta ne hastalığı olduğunu bende merak ediyorum ama bir türlü kuşa test yapabilecek donanıma sahip veteriner bulamadım. Hepsi göz ucuyla bakıp Baytril veriyorlar.

Son düzenleme:
Oyla 0
Evet hocam işte onun önüne geçebilmek için bebek maması alıp suyla hafif sulandırıp gagadan şırıngayla verdim. Şimdi bu şekilde devam edeceğim bakalım zayıflamasını durdurabilecek miyim ileride göreceğiz.
bebek maması zararlı internette bolca kuşlar için mama yöntemi var .En basiti youtube da " muhabbet kuşu elle besleme maması " yazıp bulabilirsiniz...

Oyla 0
bebek maması zararlı internette bolca kuşlar için mama yöntemi var .En basiti youtube da " muhabbet kuşu elle besleme maması " yazıp bulabilirsiniz...

Bir kaç videoya baktım içine illaki bebe bisküvisi katıyorlar. Bebe bisküvisinin içeriğiyle toz bebek mamasının içeriği zaten neredeyse aynı. Bu zararlıysa insanların kullandıklarıda zararlıdır diye düşünüyorum.

Oyla 0
Bir kaç videoya baktım içine illaki bebe bisküvisi katıyorlar. Bebe bisküvisinin içeriğiyle toz bebek mamasının içeriği zaten neredeyse aynı. Bu zararlıysa insanların kullandıklarıda zararlıdır diye düşünüyorum.
Link atmak yasak olduğu için doğrudan atamıyorum ama var.

Oyla 0
Link atmak yasak olduğu için doğrudan atamıyorum ama var.
Ürün ismi belirtebilirsiniz @Eyunal hocam. Bebek bisk. kullanımı önerilmez. Bu kadar zayıf bir kuşta zaten deri kemik görüntüsünden fazlasını görmek imkansız olur. İlaç kaldırabilecek bir bünyede değil şuan. Bebek bisk. yerine rusk ya da etimek ekleyebilirsiniz.

Oyla 0
Kuş bu sabah öldü.

Konuyu sonradan okuyacaklar için lütfen kuşunuz hasta olduğunda dikkate alın ve erken teşhis çok çok önemli. Ben erken teşhis yapılmasında biraz şanssızlık yaşadım ve genel ilaçlarla iyileştirmeye çalışarak kuşu yordum. Lütfen siz bu hataya düşmeyin.

Oyla 0
Kuştaki kurumanın nedenini biraz internette araştırdım. Kuşun Kasım 2019'dan Haziran 2020'ye kadar olan süreçteki düşüşü mantar enfeksiyonuna bağlı kuruma olduğu düşüncesi aklıma yer edindi. Kuştaki zayıflamayı ilk aşamada fark edebilseydim bu yönde tedavi uygulayabilirdim ama artık çok geç.

Oyla 0
Kuştaki kurumanın nedenini biraz internette araştırdım. Kuşun Kasım 2019'dan Haziran 2020'ye kadar olan süreçteki düşüşü mantar enfeksiyonuna bağlı kuruma olduğu düşüncesi aklıma yer edindi. Kuştaki zayıflamayı ilk aşamada fark edebilseydim bu yönde tedavi uygulayabilirdim ama artık çok geç.
Bu kadar uzun süreliyse megabakteri de olabilir... yine mantarsal bir hastalık ama ulaşılabilir ilaçlar ile çözümü güç

Oyla 0