Köpürcük çıkarıyor

bulutalmi

iyikus.com Üyesi
Merhaba, kuşum üç gündür gaga kısmından beyaz sümüksü köpürcük ve akıntı çıkartıyor. Bu sorun olur olmaz veterinere gittik. Kursak iltihabı olmuş dendi, iki antibiyotik verdi birini suyuna damlatıyoruz, birini ağızdan içiriyoruz. Yem yemiyor, sebze-meyvelerden ya çok az yiyiyor ya hiç yemiyor. Gün içinde ara ara köpürmeleri oluyordu temizliyordum ama akşam kırmızı akıntılar da oluştu, veteriner oksijen takviyesi yaptı ama elim kolum bağlandı ne yapmalıyım bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şuanki fotoğrafını iletiyorum.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 20
Koksidiyoz kursak mantarından daha acil tedavi edilmesi gereken bir hastalık, ilacı da Bactrim değil.
Netcox-Baycox-Coxmed.Bu ilaçlardan birisini kullanmanız gerekiyor.
Veterineriniz ile görüşün bence bu konuyu.

Oyla 0
İlaçları öğrendim. Bayrtil süspansiyon ve flagyl şurup kullanmışız. Mantar tedavisine ara verdik, kusmalar durduğu için. Koksidiyoz için sabah akşam 12 saat arayla Bacrtim'e başlıyoruz. İnşallah iyi olacak minik bulut

baytril + flagyl kusmayı durdurduysa kuşunuzda yüksek ihtimalle bakteri ya da protozoal bir hastalık var demektir. bilgi amaçlı yazıyorum, siz mantar için ilaç kullanmamışsınız

bactrim koksidiyoz için kullanılabilir ve iş görür. 5 gün ilaç + 5 gun ara + 5 gün ilaç şeklinde kullanılır. ilaveten, koksidiyoz için kesin teşhis koyulduysa bactrim yerine toltrazuril etken maddeli ilaçlar daha etkilidir

Oyla 0
Baktrim koksidiyoz için kullanılmaz. Baktrim koksidiyozda iş görmez.
Baktirim'in prospektüsünde koksidiyoz için en ufak bir şey yazmaz.

1)Amprolyum içeren ilaçlar
2)Sulfanamid grubu ilaçlar
3)Toltrazuril içeren ilaçlar etki eder koksidiyoza.
Bu aşamada ise kullanılması gerkeken ilaç Toltrazuril içeren ilaçlardır,diğerleri fayda vermez.

Ayrıca devamlı söylüyorum kursaktan besleme yapılması gerekiyor diye ama yapılmadı anladığım kadarı ile..

Son düzenleme:
Oyla 0
bactrim güçlendirilmiş sülfanomid'dir koksidiyoz için kullanılabilir.

yukarıda yazdığım gibi, kesin teşhis alan koksidiyoz vakalarında toltrazuril daha iyidir. ben yorum yapmadan hekimin verdiği ilaç hakkında bilgi yazıyorum sadece

Oyla 0
Dediğiniz gibi ''Güçlendirilmiş Sulfanomid'' de olsa, bu aşamada kan kusan ve kanlı dışkılayan koksidiyoz hastasına fayda vermez.
Koksidiyoz ile birlikte seyreden 2.cil bir hastalığı varsa, dışkıda onun farkını yaratır ama koksidiyozu bitirmez.
Bu arada;
Maalesef ki hekim tedavi diye ''bebek maması ve sirke tedavisi'' (!) vermiş...
Şimdi verdiği tedavi de uygun değil, çok üzülüyorum kuşa...

Son düzenleme:
Oyla 0
Dediğiniz gibi ''Güçlendirilmiş Sulfanomid'' de olsa, bu aşamada kan kusan ve kanlı dışkılayan koksidiyoz hastasına fayda vermez.
Koksidiyoz ile birlikte seyreden 2.cil bir hastalığı varsa, dışkıda onun farkını yaratır ama koksidiyozu bitirmez.
Bu arada;
Maalesef ki hekim tedavi diye ''bebek maması ve sirke tedavisi'' (!) vermiş...
Şimdi verdiği tedavi de uygun değil, çok üzülüyorum kuşa...
Akşama kadar antibiyotik vermeyelim bactrime başlayalım dedi ama siz şunu alın eczaneden verin iyi olur derseniz yapayım ben. Ne yapmamı önerirsiniz? Ben veterinerime söylediklerinizi sordum, yapabileceğimizi yaptık daha yüklenemeyiz dediler ne dersiniz?

Oyla 0
Ben tekrar sorayım;
-Kursaktan el besleme şırıngası ile yavru kuş maması ile el beslemesi yaptı mı veteriner??

Oyla 0
Neden yapmıyor ısrarla,neden kursağına direk 4-5 cc mama basmıyor?
Kursağını neden tam olarak doldurmuyor?
Elinde aparat mı yok?
Sorarmısınız

Oyla 0
A21 Mama var mı elinde bir sorun lütfen.
Yoksa bu mamadan edinin,yarın kursağına bu mamayı basın.
Bir de sorun veterinere Baycox-netcox-coxmed ve elektrolit var mı elinde.

Oyla 0
Oyla 0
El beslemesi riskli olabilir. Deneyiminiz yoksa kursak yerine başka bir bölgeye gıdaları yönlendirmiş olursunuz ve kuşun ani ölümüne sebep verirsiniz. Mutlaka elle besleme videoları izleyiniz. Doğrudan değil de sağdan girilmesi gerekiyor.

Oyla 0
Evet söyledim akşamüstü besleyecek, ben kendim besliyorum şimdi biraz daha iç tarafa doğru beslesem olur dimi
siz normal şekilde sışınga ile damla damla besleyin,kuşun gagasının içine girmeyin..
Kuşu sol elinize alıp kuşun yüzüne baktığınızda yemek borusu solda nefes borusu sağda,yanlışıkla nefes borusuna kaçırırsınız.
Sizin yapacağınız damlalık veya şırınga ile damlatarak beslelemek, şırınganın ucunu sokmayın gaganın içine.

Oyla 0