kronik solunum yolu rahatsızlığı

znbjork

Forum Sakini
arkadaşlar merhaba.
uzun süredir muhabbet kuşumun hastalığıyla uğraşıyorum. bu süreçte çok fazla ilaç kullandık. veterinerlerin önerdiği ilaçların hiçbir
etkisi olmadığı gibi, öneriyle kullandığım ilaçların da etkisi olmadı.
bir buçuk ay önce trikomonas hastalığı olduğunu düşünüp iki defa flagyl kullandım. daha sonra veterinere götürdüm ve veteriner
alerjisi olduğunu söyleyerek farklı ilaçlar verdi. verdiği ilaçların etkisi olmadı.
artık hırıltılarını duymaya başladığımda solunum yoluyla alakalı bir rahatsızlığı olduğunu anladım ve hiprodoxi kullandım. 3 güne kadar
etkiliydi ama 4. günde belirtiler yeniden tekrar etmeye, şiddetlenmeye başladı ve beşinci günde bıraktım.
kuşu dinlendirdikten bir süre sonra azeltin+ventolin tedavisini denedim. onların en ufak bir etkisi olmadı ve sonuç olarak pes ettim.
muhabbet kuşum günden güne kötüleşiyor. ne yapacağımı bilmiyorum. veterinerler hiçbir işe yaramıyor.
bana en azından muhabbet kuşumu rahatlatabilmek için önerebileceğiniz bir şeyler var mı?
aşağıya şu anki halinin videosunu bırakacağım birazdan.

Çözüm
Çok geçmiş olsun. Sağlığına kavuşması mutlu etti. Eğer zaman bulabilirseniz ürünlerin tanıtımlarını ve ne oranda kullandığınızı yazarsanız sevinirim.
Çok teşekkür ederim. Ece Ecza Deposuna gittiğimde bana Lavotil, Nilax, ismini hatırlayamadığım bir serumlu su ve Mikostatin verildi. Nilax sanırım parazitler içindi (toz halinde) 2 defa falan kullandım, ölçüsünü maalesef ki hatırlayamıyorum, pirinç tanesi kadar olması lazım.
Serumlu suyun da ölçüsünü tam hatırlayamıyorum (5-6 damla sanırım) ama rahatlatmak için kullandım. Bunları asıl ilaçları vermeden önce kullandım.
Asıl ilacımız Lavotil, solunum yolu için kullandığım ilaç bu. Eski sayfalardaki videolar aktif değil fakat Koko'nun çok...

znbjork

Forum Sakini
Merhabalar...
Öncelikle geçmiş olsun. Bu konu benim için de çok hassas. Çünkü 2 haftadır bende kuşumda solunum yolları rahatsızlığından şüpheleniyorum. Elimden geldiğincede araştırıp öğrenmeye çalışıyorum bu konuları. Size tavsiyem kekik çayı. İçine bir kaç damla limon sıkıp veriyorum. Oldukça rahatlıyor.. Benimde antibiyotik kullanmış ve fayda görememiş bir kuşum var çünkü. Kekik çayı hem doğal hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Rabbim acil şifalar versin inşallah.
merhaba, çayı olduğu gibi mi veriyorsunuz yoksa suyuna mı katıyorsunuz? çok teşekkür ederim, geçmiş olsun

Oyla 0

Didem ergenc

iyikus.com Üyesi
Merhaba, benimde mubisimde kuyruk atimi ve solunum sikintisi var bazen duzeliyor bazen gunduzleri halsizlesiyor sizlerden gelen oncelikli tavsiye veteriner sonrasinda da macrol ilaciydi.bende anadolu yakasinda arastirdim anatolia Ismail beyi onerdiler kusu aldim yarim saat yol yurudum kanter icinde veterinere gittik kusu eline bile almadan uzaktan bakarak zorla kerpetenle agzindan 2 kelime zor aldim.cinsiyetini sizin aksinize erkek olabilir dedi bence yaniliyor.ben o sicakta kusu goturmusum bir film cekmek bir kusta bi sikinti varmi elime aliyim inceliyim tirnagini gagasini kesiyim sifir ilgi..sakin mubisiniz varsa goturmeyinzz..ayrica neoteramicyn verdi bunu kullan genis spectrumlu antibiyotik dedi ben de dogdugundan beri boyle dedim alerjik olabilirmi dedim yok dedi..kekik cayi ben verdigimde kus daha fazla uyuyor o yuzden vermiyorum artik..sonuc param gitti kus hasta ben de kararsizim neoteramycin konusunda☹️☹️

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
merhaba, çayı olduğu gibi mi veriyorsunuz yoksa suyuna mı katıyorsunuz? çok teşekkür ederim, geçmiş olsun

Merhaba,
Ben bilye kekik-rezene ve melisa otunun her birinden birer çay kaşığı bir bardağa (200 ml) koyuyorum. Üzerine de kaynamış su ekliyorum. Soğuyana kadar 20-25 dk demleyip sonra süzüyorum. Çay pek yoğun olmadığı için seyreltme yapmadan üzerine 6-7 damla limon sıkıp kuşuma veriyorum.( limon sıkmayınca içmiyor benim kuş) Bu ölçüyle iki suluk rahat rahat doluyor ve 12 saatte bir, çay karışımını tazeliyorum. Kekik otunu solunum yolları ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanıyorum. Rezeneyi de bağışıklık sistemini güçlendirmek için ve sindirim sorunları olduğu için kullanıyorum. Melisa otunu ise benimki biraz stresli bir kuş, pek uyumuyor. Geceleri rahat uyuması için veriyorum. Siz isterseniz melisa koymayabilirsiniz... Bu karışımın faydasını bariz gördüğüm için yazıyorum. Acil şifalar dilerim.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba, benimde mubisimde kuyruk atimi ve solunum sikintisi var bazen duzeliyor bazen gunduzleri halsizlesiyor sizlerden gelen oncelikli tavsiye veteriner sonrasinda da macrol ilaciydi.bende anadolu yakasinda arastirdim anatolia Ismail beyi onerdiler kusu aldim yarim saat yol yurudum kanter icinde veterinere gittik kusu eline bile almadan uzaktan bakarak zorla kerpetenle agzindan 2 kelime zor aldim.cinsiyetini sizin aksinize erkek olabilir dedi bence yaniliyor.ben o sicakta kusu goturmusum bir film cekmek bir kusta bi sikinti varmi elime aliyim inceliyim tirnagini gagasini kesiyim sifir ilgi..sakin mubisiniz varsa goturmeyinzz..ayrica neoteramicyn verdi bunu kullan genis spectrumlu antibiyotik dedi ben de dogdugundan beri boyle dedim alerjik olabilirmi dedim yok dedi..kekik cayi ben verdigimde kus daha fazla uyuyor o yuzden vermiyorum artik..sonuc param gitti kus hasta ben de kararsizim neoteramycin konusunda☹☹

Neoteramycin kesinlikle önermediğim bir ilaç. Oksitetrasiklin+neomisin sülfat içerikli hiç bir ilacı önermiyorum. Kuşlarda ağır yan etkileri oluyor. Yinede siz bilirsiniz.

Oyla 0

Didem ergenc

iyikus.com Üyesi
Dün neoteramycn başladım ancak kuş kendinden geçti tüm gün uyudu gözünü açamıyor ishalde oldu üstelik..napıcamı bilemiyorum veterinerde kuşu tartmak için tartı bile yoktu ısrarla bu ilacı içsin dedi kessem ilacı birşey olur mu? Kuyruk atması durdu ama gözünü açamıyor ve ishalbu kuşun başına gelenler

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Dün neoteramycn başladım ancak kuş kendinden geçti tüm gün uyudu gözünü açamıyor ishalde oldu üstelik..napıcamı bilemiyorum veterinerde kuşu tartmak için tartı bile yoktu ısrarla bu ilacı içsin dedi kessem ilacı birşey olur mu? Kuyruk atması durdu ama gözünü açamıyor ve ishalbu kuşun başına gelenler

Başladıysanız ve iyi geliyorsa devam edin ama dozunu düşürün isterseniz.

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini

Ben artık güvenemiyorum hiçbir veterinere. İmkanım olmadığı için Florya’daki veterinere götüremedim ama sizin imkanınız varsa orayı deneyin.

Oyla 0

Mine girginer

iyikus.com Üyesi
Anladım. Bu şekilde ağır crd hastası bir kuşta Türker Öden'in karma ilaç tedavisini uygulamıştık ve düzelmişti kuş. Tabi bu kürden önce yine benzer şekilde bir çok ilaç kullanılmış ve faydası olmamış bir kuştu. Size son çare olarak bu kürü tavsiye ediyorum. Ama kesin iyileşir diye birşey diyemem. Deneyip denemek size kalmış.

Uyguladığımız kür şu şekildeydi;
Tam dolu suluğa; bir pirinç tanesi kadar monodoks, bir pirinç tanesi kadar macrol, bir pirinç tanesi kadar flagyl, bir pirinç tanesi kadar fungostatin ve 3-4 damla polivit vitamin şurubu. İlaçlı su günde 2 defa tazeleniyor. Ve bu tedavi 10 gün boyunca uygulanıyor. Ne eksik ne fazla.

Eğer bu kürü uygularsanız flagyl yerine biteral kullanın. Daha önce flagyl kullanmışsınız çünkü. Etken maddeleri farklıdır ama aynı amaç için kullanılır. Birde bu küre başlamadan önce kuşa 2 gün multivitamin ve 2 günde probiyotik takviyesi yapın. Aynı şekilde ilaç kullanımı bittikten sonrada vitamin ve probiyotik takviyesi yapın.

Normalde bu kürü güvercinlerde kullanıyorlar ve orjinal tarifi aşağıdaki görseldeki gibidir;
SxUc2M.jpg
Ümit bey. Bu türker öden bursada mi? Bursa bu isimde biriyle konuştum, bu solunum yollarına verdiği kür ile ilgili ama bi gariplik var hiç güven vermedi. Aynı ismi kullanan başka biri mi acaba

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
Merhaba, uzun zamandır siteye girmedim. Bugün mailimi kontrol ederken bir bildirim gördüm ve muhabbet kuşumun şu anki durumu ve ne yaptığımla alakalı açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Önceki postlarda görmüşsünüzdür, astıma benzer bir hastalığı vardı. 4-5 veterinere götürmüştüm, verebileceğim her ilacı vermiştim ve bir türlü iyileştiremiyordum. Sonra evimin civarındaki petshoplardan Pendik'teki Ece Ecza Deposunda çalışan birisinin bu konuda bana yardım edebileceğini öğrendim. Onun verdiği "Lavotil" isimli ilacın yanında "Mikostatin" kullandık. Koko şu an eski sağlığında. Hırıltı, tıksırık, eski videolarda attığım tuhaf hareketlerin hiçbirisi kalmadı. Teşekkür ederim :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, uzun zamandır siteye girmedim. Bugün mailimi kontrol ederken bir bildirim gördüm ve muhabbet kuşumun şu anki durumu ve ne yaptığımla alakalı açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Önceki postlarda görmüşsünüzdür, astıma benzer bir hastalığı vardı. 4-5 veterinere götürmüştüm, verebileceğim her ilacı vermiştim ve bir türlü iyileştiremiyordum. Sonra evimin civarındaki petshoplardan Pendik'teki Ece Ecza Deposunda çalışan birisinin bu konuda bana yardım edebileceğini öğrendim. Onun verdiği "Lavotil" isimli ilacın yanında "Mikostatin" kullandık. Koko şu an eski sağlığında. Hırıltı, tıksırık, eski videolarda attığım tuhaf hareketlerin hiçbirisi kalmadı. Teşekkür ederim :)
Çok geçmiş olsun. Sağlığına kavuşması mutlu etti. Eğer zaman bulabilirseniz ürünlerin tanıtımlarını ve ne oranda kullandığınızı yazarsanız sevinirim.

Oyla 0

znbjork

Forum Sakini
Çok teşekkür ederim. Ece Ecza Deposuna gittiğimde bana Lavotil, Nilax, ismini hatırlayamadığım bir serumlu su ve Mikostatin verildi. Nilax sanırım parazitler içindi (toz halinde) 2 defa falan kullandım, ölçüsünü maalesef ki hatırlayamıyorum, pirinç tanesi kadar olması lazım.
Serumlu suyun da ölçüsünü tam hatırlayamıyorum (5-6 damla sanırım) ama rahatlatmak için kullandım. Bunları asıl ilaçları vermeden önce kullandım.
Asıl ilacımız Lavotil, solunum yolu için kullandığım ilaç bu. Eski sayfalardaki videolar aktif değil fakat Koko'nun çok tuhaf bir hareketi vardı, sanki boğazına bir şey takılıyormuşçasına. Anladığımız kadarıyla bunun da mantarla alakası vardı (çünkü çok fazla ilaç kullanmıştım bunlardan önce: ventolin, azeltin, flagyl, hiprodoksi, alerji ilacı vs...). Bu sebeple mikostatin de kullandım Lavotil ile birlikte. O zaman Koko çok fenalaştığı için bunların arasına birkaç damla da Ventolin eklemiştim.
Hastalık sürecinde sanırım suya 3-4 damla Lavotil, 4-5 damla mikostatin, birkaç damla ventolin eklemiştim. Bu ilaçları üç gün verdim, bu süreçte çok yorgun düştü ve öleceğini sandım. Üç günden sonra ilaçları kestim ve birkaç gün çok yorgundu. Sürekli uyuyordu. O günleri atlattıktan sonra toparlamaya başladı :)
Şu an bana önerildiği üzere, 6 ay boyunca ayda üç gün 3 damla mikostatin ve 3 damla lavotil kullanıyorum çünkü astım geçmesi zor bir hastalık bildiğiniz üzere.
Lavotil'in fotoğrafını bu yazının altına ekleyeceğim.
Eğer Anadolu Yakası'nda oturuyorsanız ve kuşunuzu götürecek düzgün veteriner bulamıyorsanız mutlaka Pendik'teki Ece Ecza Deposunu arayıp Niran Hanım ile iletişim kurmaya çalışın. Kendisi bu konuda çok bilgili (uzmanlığı kuşlar üzerine) ve çok yardımsever bir insan. Şu an Koko yaşıyorsa bu onun sayesinde.

Oyla 0
Çözüm

znbjork

Forum Sakini
Maşallah keyfi yerinde görünüyor.
Doğanay Bey, bazen aklıma gönderiyi ilk yazdığımda söylediğiniz şey geliyor. Son günlerini yaşıyor olabilir demiştiniz. Aylarca ben de böyle düşündüm, bir noktada hastalıkla savaşmaya gücü kalmayacak diye. Ama tuhaf bir şekilde çok güçlü çıktı bu kuş :D Gurur duyuyorum onunla :D Ayrıca, o zamandan bu zamana ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Asıl ilacımız Lavotil, solunum yolu için kullandığım ilaç bu. Eski sayfalardaki videolar aktif değil fakat Koko'nun çok tuhaf bir hareketi vardı, sanki boğazına bir şey takılıyormuşçasına. Anladığımız kadarıyla bunun da mantarla alakası vardı (çünkü çok fazla ilaç kullanmıştım bunlardan önce: ventolin, azeltin, flagyl, hiprodoksi, alerji ilacı vs...). Bu sebeple mikostatin de kullandım Lavotil ile birlikte. O zaman Koko çok fenalaştığı için bunların arasına birkaç damla da Ventolin eklemiştim.
Hastalık sürecinde sanırım suya 3-4 damla Lavotil, 4-5 damla mikostatin, birkaç damla ventolin eklemiştim. Bu ilaçları üç gün verdim, bu süreçte çok yorgun düştü ve öleceğini sandım. Üç günden sonra ilaçları kestim ve birkaç gün çok yorgundu. Sürekli uyuyordu. O günleri atlattıktan sonra toparlamaya başladı :)
Şu an bana önerildiği üzere, 6 ay boyunca ayda üç gün 3 damla mikostatin ve 3 damla lavotil kullanıyorum çünkü astım geçmesi zor bir hastalık bildiğiniz üzere.
Lavotil'in fotoğrafını bu yazının altına ekleyeceğim.
Eğer Anadolu Yakası'nda oturuyorsanız ve kuşunuzu götürecek düzgün veteriner bulamıyorsanız mutlaka Pendik'teki Ece Ecza Deposunu arayıp Niran Hanım ile iletişim kurmaya çalışın. Kendisi bu konuda çok bilgili (uzmanlığı kuşlar üzerine) ve çok yardımsever bir insan. Şu an Koko yaşıyorsa bu onun sayesinde.

Lavotil'e baktım makrolit grubu bir antibiyotikmiş. Makrolitler bence tetrasiklinlerden çok daha faydalı oluyor... Geçmiş olsun bu arada sevindim :)

Oyla 0