Kullandığımız Yem ve Takviye Ürünleri Paylaşalım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hazal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hazal

Yönetici
Moderatör
-Öncelikle yemle başlamak istiyorum,bu konuda baya bir arayışım oldu çünkü.İlk geldiği günden beri kuşuma Versele Laga veriyordum.Çok sevmesine rağmen içerik olarak yeterli gelmediği ve bazen bayat olduğu söylendiği için Garden Mix’e geçtim.Taze güzel bir yem.Yalnız bana her pakette farklı karışım denk geldi.Ayrıca yulaf oranları çok fazlaydı.Eğer kuşum severek yeseydi bi şekilde devam ederdim.Vivid,Bravo ve Beaks yemlerinden en az Versele kadar sevdiği Beaks oldu.Eski iştahıyla yiyor.Arada içine perilla ve kinoa katıyorum.Şimdilik severek yiyor memnunum.Eğer Vitakraft eskisi gibi ithal olsaydı onu da denerdim.

-Vitamin olarak nekton-s kullanıyordum ama son zamanlarda bulamadım piyasada,o yüzden Sera Vitamin Plus’la devam ediyorum.İlk kuşumda da kullanmıştım genel olarak memnunum.Sera ürünleri de Alman malı ve bana göre kaliteli katkılar.Fakat oldukça baskın bir kokusu olduğu için(kuşum bu konuda sorunlu biraz) bitince Röhnfried ya da Care4birds’ün vitaminini denemek istiyorum.

-Probiyotik diazyme-256 kullandım uzun süre.Ama dışkılara çokta olumlu bir katkı sağladığını düşünmediğim için Röhnfried Entrobac aldım.İçerik olarak salt probiyotik değil,vitamin de katkılı bir ürün.Bu yüzden bunu kullandığım hafta vitamin vermiyorum.Bu da beğendiğim bir premiks oldu.Devam etmeyi düşünüyorum.

-Tüy döneminde Versele Laga muta-vit veriyorum.En beğendiğim ürünlerden biri bu oldu sanırım.Çünkü kısır döngüye giren,sürekli kapsüllerle gezen kuşum bu üründen sonra normale döndü.Şimdi tüy zamanı haftada 2 kez,rutin bakımımız da ay da 1 defa veriyorum.

-Sera Mineral Plus damlayıda tüy sorunumuza çare olur diye almıştım ama en gereksiz ürün benim için bu oldu.Yetersiz beslenen kuşlarda mineral eksikliği için tercih edilebilir ama bizim için çok gerekli bir katkı değil.Bitene kadar verip bir daha almayı düşünmüyorum.

-Mama olarak Versele ve Cede denedim.Tercihi Cede oldu:) onu da taze ve güvenilir olarak bulursam tekrar alırım.

-B vitamini olarakta gene Röhnfried Bt amin-Forte almayı düşünüyorum.Tüy döneminde Muta-vit le dönüşümlü verebilirim.

Benim bakım rutinimde memnun olduğum ve elediğim ürünler şimdilik bunlar.Diğer arkadaşlarda memnun kaldıkları,tavsiye ettikleri,ya da gereksiz gördükleri ürünleri paylaşırsa çok güzel olur.

Ekli dosyalar

• 2A923CEB-A115-4813-A581-47EABE6072AC.jpeg
    2A923CEB-A115-4813-A581-47EABE6072AC.jpeg
    829.2 KB · Görüntüleme: 23
Yem olarak neredeyse piyasadaki bütün yemleri denedim ve içeriklerini inceledim. Şuan için garden mix'e devam. Ama deli nature 51 geldiği zaman onuda deniyeceğim :)

Vitamin olarak aslında çok fazla ürün denemedim hatta bir arayışım dahi olmadı. Zira ben daha çok mamaya özen gösteriyorum. Kuşların bütün vitamin, mineral ve aminoasit ihtiyacını karşılayacak içerikte mamalar hazırlamaya çalışıyorum. Ama yinede kuşların eksik kaldığı birşey vardır belki diyerekten ayda bir kere vitaminde veriyorum. Vitamin olarak polivit kullanıyordum ama son zamanlarda versele laga'nın omni vit ürününü alıp denemeyi düşünüyorum.

Probiyotik benim multivitaminlerden daha çok önemsediğim birşey. Bu yüzden çok araştırmam oldu. Gerek eczane ürünleri gerekse kuş ürünlerini epey bir inceledim. İçeriklerindeki bakterileri bile tek tek araştırdım. Bu konuda önce tavsiye etmediğim ürünü söyliyim tabiki diazemy 256 :) Benim kullandığım ve çok faydasını gördüğüm ürün ise Gutfeel probiyotik. Bu ürün hem probiyotik hemde prebiyotiktir yani sinbiyotik. Eczane ürünüdür fakat içeriklerini karşılaştırırsanız kuş ürünlerinden bir farkı yok. Son zamanlarda ise probiacti bird'ü çok kullanan olduğu için alıp denedim. Fakat onunda içeriği hoşuma gitmedi zira içeriğinde tuz ve şeker var. Uyanıklar hayvana enerji versin diye içeriğine tuz ve şeker koymuşlar. Yani bu ürün elektrolitli probiyotik. Tabi kuş sahipleride hayvandaki enerjiyi görünce aaa nekadar güzel ürünmüş diyorlar :) Halbuki kuşlara sürekli elektrolit vermek o kadarda iyi birşey değil. Son olarak alıp denemek istediğim ürün ise versele laga probi-zyme. Bu ürünün içeriğinde probiyotik ve sindirim enzimleri var. Sindirim enzimleri çoğu üründe bulunmaz. Hem marka iyi hemde içerik iyi olunca denenmeyi hak ediyor. Hatta bu ürünün faydasını görürsem ayrıntılı bir ürün inceleme konusuda hazırlıyacağım ;)

Mama olarak powermax klasik mamayı kullanıyorum. Gayet memnunum tavsiye ederim :)

Şuan için ekliyeceklerim bunlar....

Çok teşekkür ederim rutininizi bizimle paylaştığın için. Ürünleriniz bence oldukça yeterliler ve belirli bir aralıkla kullanıldığında (programlı) kuşlarınız adapte olacaklardır. Sera ve diğer ek katkı ürünlerini bilindik iyi markalardır.

Benim tüy döneminde vazgeçilmezim Quiko Bio + E'si oldu. Muazzam işe yaradığını showlarda test ettim ve başarılı oldu. Tüyden çıkamıyorlardı bir türlü ve epey toparladılar.

Belçika menşei olan yemleri incelemeni öneririm. Benelux, deli nature gibi. Önemli olan hangisinde keyifle tüketiyorsa onda kalmak.

Garden mix kullanıyordum maalesef dediğiniz gibi yem oranı orantısız, özellikle yulaf. Bir çok kez ayıklamak zorunda kalmıştım. Bu yüzden garden mixi bıraktım, trendyoldan başka bir yem sipariş ettim. 5 kg 32 TL çok hesaplı geldi. Yorumlarının yüzde 95i olumluydu, gelince ilk izlenimlerimi aktarırım :)

Multivitaminlerden Med Tollyamin Forte kullanıyorum, çok memnunum. Tüy dönemini sorunsuz atlattırıyor. Röhnfried Gervit-w sipariş etmeyi düşünüyorum.

Probiyotik olarak Diazyme 256 kullanıyorum. son zamanlarda içeriğini bozduğu söylense de antibiyotik tedavilerinden sonra dışkıyı iyi toparlatıyor. Eski paketi kullandığımdan kaynaklı mıdır bilmem. Ama bu bittiğinde yeni paketini almayı düşünmüyorum. Başka bir probiyotiğe geçeceğim.

Versele Laganın Calci-lux kalsiyum takviyesini aldım ama henüz kullanamadım. Dişim bu aralar yuvalığa yatmaya başladı. Bakalım ilk yumurta gelsin, abartmadan bu takviyeyi yapacağım. Ama şunu söylemekte fayda var fasulye, nohut, mercimek ve susam mükemmel doğal kalsiyum depoları.
Bunların haricinde Sitraks’ı kür olarak uyguluyorum.

Yem olarak şuan vivid kullanıyorum ve memnunum. Garden mix kullanıyordum önceden ama belli başlı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldım.

Vitamin olarak polivit ve röhnfried gervit-w kullandım. Gervit-w den çok memnunum, ama farklı markalar denemek amacıyla care4birds ün ürünü olan multivit mix ürününe geçtim ve gerçekten çok memnunum, bu Vitamin hakkında belki Bi yazı hazırlayabilirim.

Probiyotik olarak diazyme 256 kullandım ancak, Dışkılarda bariz bir bozukluk gördüğümden dolayı bıraktım ve başka bir marka olan "kanatlı oil Prozim" e geçtim. Ve gerçekten iyi bir ürün,Dışkılarda düzelme görülüyor,tek kötü yanı çok çok kötü kokuyor. Bazı kuşlar ağır kokan ya da kötü kokan bu tür ürünleri içmeyebiliyorlar..

Tüy döneminde kullandığım b vitamini beforvel. Uzun zamandır kullanıyorum. Kaliteli bir ürün ve memnunum. Mama olarak evde kendim hazırlıyorum mamayı.

Kür olarak verdiğim ürünler ise yine care4birds ün ürünü olan "wormix" i kullanıyorum. Şu ana kadar kullandığım, hatta bence piyasanın en iyi, en kaliteli iç parazit ilaçlarından birisi.

Garden mixi çok öven var. O internetten içeriğine baktım. Ürün açıklaması yanlış değilse bana çok zengin bir ürün gibi gelmedi. Ve içinde aspur yok sanırım.

Garden mixi çok öven var. O internetten içeriğine baktım. Ürün açıklaması yanlış değilse bana çok zengin bir ürün gibi gelmedi. Ve içinde aspur yok sanırım.
Ürünün üstünde içinde aspur olduğu yazıyor ancak yemin paketini açtığında aspuru göremiyorsun. Aspur yok yani.

Garden mix üreticiler olarak en uzak durduğumuz karışımı yapan, klasik paketlenmiş bir yem bu nedenle ben katiyen öneremem. Karışım yanlış, fiyatı 15-20 tl arası değişiyor kg. Bunun yerine daha prestijli iyi karışım yemler alınabilir.

Garden mix üreticiler olarak en uzak durduğumuz karışımı yapan, klasik paketlenmiş bir yem bu nedenle ben katiyen öneremem. Karışım yanlış, fiyatı 15-20 tl arası değişiyor kg. Bunun yerine daha prestijli iyi karışım yemler alınabilir.
Hiç denemedim bu markayı ama herkes aynı düşünüyormuş zaten

Garden Mix çok taze yem şu anda kullanıyorum. Aşırı aşırı taze. Kuşum afiyetle yiyor. Ama içinde aspur yok. Şöyle %30 aspur falan olsa bence muhteşem bir yem olacak ama aspur yok. İçeriğinde ak darı, kızıl darı, sarı darı, aspir çekirdeği, yulaf, Nijer tohumu, keten tohumu var. 7 tane tohum var içeriğinde. Bana göre tohum çeşitliliği güzel. Ama aspur yok. :cry: Birazcık aspur olsa bence dört dörtlük bir yem olur. Ayrıca bir sorum olacak. Garden Mix’in içinde çokça aspir çekirdeği var ve benimki bu çekirdekleri kıramıyor. Acaba benimkinde mi sorun var yoksa muhabbet kuşları aspir çekirdeğini kırabilir mi? Bana göre gagalarına göre büyük bir tohum.

Son düzenleme:
Garden Mix çok taze yem şu anda kullanıyorum. Aşırı aşırı taze. Kuşum afiyetle yiyor. Ama içinde aspur yok. Şöyle %30 aspur falan olsa bence muhteşem bir yem olacak ama aspur yok. İçeriğinde ak darı, kızıl darı, sarı darı, aspir çekirdeği, yulaf, Nijer tohumu, keten tohumu var. 7 tane tohum var içeriğinde. Bana göre tohum çeşitliliği güzel. Ama aspur yok. :cry: Birazcık aspur olsa bence dört dörtlük bir yem olur.
Şey yapılabilir ozaman o yemden alıp içerisine petshopta taze aspur varsa bir miktar aspur varsa birazda perilla Nijer falan karıştırarak güzel bir karışım yapılabilir. Ama iyi kalitede daha uygun fiyatlı yemlerde var vivid gibi

Şey yapılabilir ozaman o yemden alıp içerisine petshopta taze aspur varsa bir miktar aspur varsa birazda perilla Nijer falan karıştırarak güzel bir karışım yapılabilir. Ama iyi kalitede daha uygun fiyatlı yemlerde var vivid gibi
İçine aspur eklenirse muhteşem bir yem olur. Dediğine katılıyorum.

Bir dahakine G1 Experience almayı düşünüyorum. Her aldığımda farklı almaya çalışıyorum, yemleri teker teker deniyorum. Benim haydut ne bulursa yiyor nasıl olsa.

Bir dahakine G1 Experience almayı düşünüyorum. Her aldığımda farklı almaya çalışıyorum, yemleri teker teker deniyorum. Benim haydut ne bulursa yiyor nasıl olsa.
Bende G1 in usta üretim yemini kullanmayı düşünüyorum ama içeriğinde 100de 30 Japon darısı var perilla falan fazla değil mi bu oran

Garden Mix çok taze yem şu anda kullanıyorum. Aşırı aşırı taze. Kuşum afiyetle yiyor. Ama içinde aspur yok. Şöyle %30 aspur falan olsa bence muhteşem bir yem olacak ama aspur yok. İçeriğinde ak darı, kızıl darı, sarı darı, aspir çekirdeği, yulaf, Nijer tohumu, keten tohumu var. 7 tane tohum var içeriğinde. Bana göre tohum çeşitliliği güzel. Ama aspur yok. :cry: Birazcık aspur olsa bence dört dörtlük bir yem olur. Ayrıca bir sorum olacak. Garden Mix’in içinde çokça aspir çekirdeği var ve benimki bu çekirdekleri kıramıyor. Acaba benimkinde mi sorun var yoksa muhabbet kuşları aspir çekirdeğini kırabilir mi? Bana göre gagalarına göre büyük bir tohum.
Garden mix zaten taze bir Yem gerçekten. Benim kuşlarım da afiyetle yiyordu. Ancak dozajlamada sıkıntılar var. Bazen yulaf çok geliyor Du bazen sarı sarı.

Aspiri daha çok ispinoz, kanarya ve muhabbet kuşu hariç papağanlar daha sık tüketiyorlar. Bu nedenle aspir pek göremezsiniz paketlemelerde.

Sanki içinde zehirli tohumlar var :D Bazı üreticiler aspur oranını fazla tutuyor, bu yemde de aspur oranı az o kadar :) Kaldıki bir çok üretici aspur bile vermiyor kuşlarına, sadece ak darıyla besliyor. Böyle kesinlikle uzak durulması gereken bir yem değilki. Piyasada o kadar çok uzak durulması gereken yem varki, garden mix onların yanında kral yem ;) Ayrıca aspir çekirdeği o çok övülen versele laga'da da var :)

Garden mix karışımı;
  • %40 sarı darı
  • %30 ak darı
  • %7,5 kızıl darı
  • %2,5 siyah darı
  • %7,5 aspur
  • %5 yulaf
  • %2,5 keten tohumu
  • %2,5 nijer
  • %2,5 aspir çekirdeği
İsteğe göre içine aspur eklenebilir evet, ama bana sorarsanız bu yem karışımı idealdir. Son zamanlarda paketlerde orantısızlık olduğu söyleniyor, oda şundan kaynaklı artık firmaların ellerindeki stokların bitme zamanı ve yeni hasat yemlerin alım zamanı. Ben içerik orantısızlıklarını buna yoruyorum.

Ayrıyetten bu yem öncelikle çok taze bir yem, ikincisi sindirimi çok kolay kuşları yormaz (ben bunu; darıların ve tohumların ufak taneli olmasına yoruyorum, diğer aklıma gelen ise organik tarım olabilir, çünkü cidden sindirimi çok kolay bunu net gözlemledim), üçüncüsüde piyasadaki versele lagasından tutunda, vitakrafına, gold vingsine, Quikine, o kadar çöp yem varki. Garden mix bu yemlerin içinde net en iyisi. Diğer çöp yemleri saymıyorum bile (jungle, eurogold, nature plan, şampiyon vs.vs.)

Niye çöp diyorsun diye sorarsanız, bunların bazılarında tatlandırıcı aroma vardır, bazıları ise bayattır yıllanmış yemleri satarlar, bazılarında da boyalı ekmek parçaları vardır, bazılarının karışımı yetersizdir, bazılarının ise sindirimi zordur kuşlar sindiremez...

Sanki içinde zehirli tohumlar var :D Bazı üreticiler aspur oranını fazla tutuyor, bu yemde de aspur oranı az o kadar :) Kaldıki bir çok üretici aspur bile vermiyor kuşlarına, sadece ak darıyla besliyor. Böyle kesinlikle uzak durulması gereken bir yem değilki. Piyasada o kadar çok uzak durulması gereken yem varki, garden mix onların yanında kral yem ;) Ayrıca aspir çekirdeği o çok övülen versele laga'da da var :)

Garden mix karışımı;
  • %40 sarı darı
  • %30 ak darı
  • %7,5 kızıl darı
  • %2,5 siyah darı
  • %7,5 aspur
  • %5 yulaf
  • %2,5 keten tohumu
  • %2,5 nijer
  • %2,5 aspir çekirdeği
İsteğe göre içine aspur eklenebilir evet, ama bana sorarsanız bu yem karışımı idealdir. Son zamanlarda paketlerde orantısızlık olduğu söyleniyor, oda şundan kaynaklı artık firmaların ellerindeki stokların bitme zamanı ve yeni hasat yemlerin alım zamanı. Ben içerik orantısızlıklarını buna yoruyorum.

Ayrıyetten bu yem öncelikle çok taze bir yem, ikincisi sindirimi çok kolay kuşları yormaz (ben bunu; darıların ve tohumların ufak taneli olmasına yoruyorum, diğer aklıma gelen ise organik tarım olabilir, çünkü cidden sindirimi çok kolay bunu net gözlemledim), üçüncüsüde piyasadaki versele lagasından tutunda, vitakrafına, gold vingsine, Quikine, o kadar çöp yem varki. Garden mix bu yemlerin içinde net en iyisi. Diğer çöp yemleri saymıyorum bile (jungle, eurogold, nature plan, şampiyon vs.vs.)

Niye çöp diyorsun diye sorarsanız, bunların bazılarında tatlandırıcı aroma vardır, bazıları ise bayattır yıllanmış yemleri satarlar, bazılarında da boyalı ekmek parçaları vardır, bazılarının karışımı yetersizdir, bazılarının ise sindirimi zordur kuşlar sindiremez...
Tamamen katılıyorum. Çok güzel açıklamışsın. Bir de “muhabbetkuşuforumu“ diye bir site vardır abi sen çok iyi bilirsin. Yaklaşık 1 ay önce oraya da üye olmuştum ve buradan öğrendiğim bilgileri orada satıyordum. Yem tavsiyelerini de alıyordum ve herkes “Vitakraft” öneriyordu. Orada da bir Vitakraft seviciliği vardır anlatamam. Bu aromalı, boyalı parçalı yemleri nasıl öneriyorlar bilmiyorum valla. Bu yemleri öneren de sitenin yöneticileri yani. Artık sen düşün. Ben bu konuda seni destekliyorum. Garden Mix çok güzel bir yem.

Tamamen katılıyorum. Çok güzel açıklamışsın. Bir de “muhabbetkuşuforumu“ diye bir site vardır abi sen çok iyi bilirsin. Yaklaşık 1 ay önce oraya da üye olmuştum ve buradan öğrendiğim bilgileri orada satıyordum. Yem tavsiyelerini de alıyordum ve herkes “Vitakraft” öneriyordu. Orada da bir Vitakraft seviciliği vardır anlatamam. Bu aromalı, boyalı parçalı yemleri nasıl öneriyorlar bilmiyorum valla. Bu yemleri öneren de sitenin yöneticileri yani. Artık sen düşün. Ben bu konuda seni destekliyorum. Garden Mix çok güzel bir yem.
Ben hiç vitakraft önerdiklerini görmedim. Belki 30 tane yem konusu gördüm hepsinde Garden Mix sade meyvesiz yemi önerdiklerine şahit oldum. Belki gözümden kaçmıştır 1-2 konuda. Ama fazlası olamaz...

Ben hiç vitakraft önerdiklerini görmedim. Belki 30 tane yem konusu gördüm hepsinde Garden Mix sade meyvesiz yemi önerdiklerine şahit oldum. Belki gözümden kaçmıştır 1-2 konuda. Ama fazlası olamaz...

Demekki iyi aşılamışım garden mix yemi :) O forum garden mix'in g'sini bilmezdi. Varsa yoksa versele laga yemi öneriyorlardı. Şöyle güzel böyle kaliteli vs. vs. Bende aldım denedim tabi. Baktımki yem bayat. Başka yerden bir paket daha aldım. Baktım oda bayat. Ayrıyetten yemde %70 sarı darı var, diğer darılardan çok az koymuşlar ve aspur yulaf falan klasik yem karışımı. Neyse dedim bi dakka bu yemi niye bu kadar övüyorsunuz, yem bayat, içerik zayıf, ayrıyetten darılar çok iri sindirimi zor. Diğer yemlere göre kuşlar daha az özümsüyor, dışkılarda sorunlar oluyor. Sonra tabi garden mix yemin daha güzel olduğunu falan yazdım bol bol. O forumun müdavimleri falan aldı denedi herkeste beğendi, sonrada diğer kişilere önermeye başladılar. Hatta versele lagadan garden mixe geçen çok kişi olmuştu. Velhasıl garden mix'i Garden mix yapan benimdir :cool: Kulaktan duya duya o yem güzel bu yem kötü algısını bırakmak lazım, alıp denemek lazım içeriklerini incelemek lazım. Birde kendilerini okadar inandırmışlarki versela laga yemin güzel olduğuna bazıları kabul bile etmemişti kötü olduğunu :)

Birde şöyle birşey var, mesela Doğanay benelux, deline nature falan demiş, İyide bu yemleri kaç petshop satıyor? Bırakın petshopu internette bile satan bulamıyorsun. Bir kere alsan ikinciye alamazsın. Petshopların %99'u versele laga, vitakraft, gold vings, quik, jungle, eurogold, bonnie, garden mix, beaks satıyor. Birde böyle bir gerçek var. Bir yem öneriliyorsa buna kaç kişi ulaşabilir, kaç kişi kullanabilir bunu düşünmek lazım. Bende bu seçenekler arasında en kalitelisi, en iyi karışımlısı, en tazesi, en en en hangisi ise o yemleri öneriyorum. Bu saydığım markaların hepsinide aldım, denedim, inceledim. Ve içlerinden sırasıyla garden mix, beaks, bonnie yemlerini öneriyorum. Bu yemler petshopların %99'unda olan yemlerin içlerinde en iyileri olduğu için öneriyorum. Tabiki eksikleri vardır elbet. Ama seçenekler arasında en iyiler bunlar ;)

Mesela ilk mesajımda deli nature yemin ithalatı olduğu zaman, alıp deniyeceğim inceliyeceğim demiştim. Eğer gerçekten içime sinerse bir senelik stok yapıcam. Neden? çünkü piyasada bulunmuyor. Yılda bir kere geliyor bitene kadar satıyorlar işte :) Natural yemde keza öyle. Yoksa bunlara kötü demiyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...