Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Bu durumda video çekmeyin.
Kuşta eğer kursak mantarı varsa yer gözükür, yemi ufalar ama yemez, kursağı dolduramaz.
Bu yüzden mantar tedavisine başlayana kadar ve belki de mantar tedavisi süresince besleme yapmaya devam edeceğiz.
Sonra yavaş yavaş normal düzenine çekeceğiz.
Vücut dirençsiz, kursak boş, suyu da verince boş kursaktan kusmuş, aynı insanlar gibi. Biz nasıl boş mideye fazla su,çay içtiğimizde rahatsız oluruz, o şekilde düşünün.
O yüzden kursak devamlı dolu olmalı, besleme yapmaya devam etmelisiniz.
Takibini yapacağız ve normal düzenine geçeceğiz.
Sizin gibi ben de hemen iyileşsin isterim ama kuş pat diye hemen tamamen iyileşmez, bunun bir süreci var.
Sabah erkenden beslemeye devam, ilacı keselim, dışkıyı inceleyelim birkaç gün, gerekirse ilaca tekrar başlarız.

Oyla 0
Bu durumda video çekmeyin.
Kuşta eğer kursak mantarı varsa yer gözükür, yemi ufalar ama yemez, kursağı dolduramaz.
Bu yüzden mantar tedavisine başlayana kadar ve belki de mantar tedavisi süresince besleme yapmaya devam edeceğiz.
Sonra yavaş yavaş normal düzenine çekeceğiz.
Vücut dirençsiz, kursak boş, suyu da verince boş kursaktan kusmuş, aynı insanlar gibi. Biz nasıl boş mideye fazla su,çay içtiğimizde rahatsız oluruz, o şekilde düşünün.
O yüzden kursak devamlı dolu olmalı, besleme yapmaya devam etmelisiniz.
Takibini yapacağız ve normal düzenine geçeceğiz.
Sizin gibi ben de hemen iyileşsin isterim ama kuş pat diye hemen tamamen iyileşmez, bunun bir süreci var.
Sabah erkenden beslemeye devam, ilacı keselim, dışkıyı inceleyelim birkaç gün, gerekirse ilaca tekrar başlarız.
Özür dilerim ... :( Ben de iyi görünce sevindim, umutlandım..düzeldi sandım :(

Oyla 0
Est.Özür dileyecek bir durum yok, sadece biraz daha dikkat ve sabır.
Kuşların metabolizması hızlı olduğu için birden çöker, ilacı yiyince ve ilaç yarayınca birden ayağa kalkar ama bu tam anlamıyla düzeldiğini göstermez.
o yüzden günde 3 defa fotoğraf video istedim sizden.
Sabırla beslemeye, bakıma devam edeceğiz.
Not:
Benim 1 tane kuşum koksidiyoz+kursak mantarı olmuştu. Düzeltene kadar 1.5 ay kadar elden besledim. Oradan pay biçin..

Son düzenleme:
Oyla 0
Günaydın, nasıl vaziyet?
İlaç vermiyoruz bugün.
Ben saat 13.30 a kadar forumda olmayacağım.
Siz erkenden mama bastırmaya gidin. Gitmeden önce ve geldikten sonraki videoları yüklemeyi unutmayın.
Kolay gelsin.

Oyla 0
IMG_20210726_091736.jpgIMG_20210726_091752.jpgIMG_20210726_091819.jpgIMG_20210726_091832.jpgIMG_20210726_091847.jpg Günaydınlar.Bunlar dışkı resimleri ;flaşlı/flaşsız yükledim net anlaşılsın diye.Şu anda uyuyo uyanınca video yükleyeceğim.

*Beslemeden sonraki dışkısı
IMG_20210726_120244.jpg
beslemedeb sonra
*Kuşçu abi sağolsun yine bana sormadan mamayla birlikte kil/kaya neyse ondan vermiş, verdikten sonra söyledi...hatta yanıma da 2 tane verdi bunları yumurta maması yaparsan içine koy dedi.
IMG_20210726_120814.jpg siz ne düşünüyorsunuz? Yumurta maması vereyim mi? Cede kuru yumurta maması var elimde

Son düzenleme:
Oyla 0
Bazen çok sabır istiyor iyileşmeleri. tatilde olduğum için bakamadım ama epey bir merhale atlatmışsınız. Çok geçmiş olsun.
Sindirim sistemi de etkilenmiş doğal olarak. Kombine bir bakım ve tedavi iyi olur. Sabırla ve adım adım. Arada da kuşu dinlendirerek.

Oyla 0
İlk başlarda sadece mama ve ilaç vererek gittiğimiz besleme yaparken ki dışkıları gayet iyiydi..
Kuşun hastalığına ek petshopçu arkadaşın katkılarına da kafa yormaya başladık sağ olsun..:)
Beslenme girdilerini kontrol etmemiz lazım ki dışkı çıktılarını sağlıklı değerlendirelim..
Şu an nasıl dışkısı ve hareketliliği?
Haşlanmış patates ve pirinç ile tekrar mama yapıp önüne koyar mısınız?
Varsa muz da olabilir bugün için.
Bir de elma rendeleyip önüne koyalım.
Bir yandan bakteri bir yandan da verdiğimiz ilaçlar bağırsağı yoruyor, bağırsak mukozasını tamir etmemiz gerekiyor.
Bir de kuş kömürü ne baktınız mı?
Yumurta mamasını bir deneyin, önüne koyun bakalım ne yapacak ama en fazla 3 saat sonra alın önünden.

Oyla 0
İlk başlarda sadece mama ve ilaç vererek gittiğimiz besleme yaparken ki dışkıları gayet iyiydi..
Kuşun hastalığına ek petshopçu arkadaşın katkılarına da kafa yormaya başladık sağ olsun..:)
Beslenme girdilerini kontrol etmemiz lazım ki dışkı çıktılarını sağlıklı değerlendirelim..
Şu an nasıl dışkısı ve hareketliliği?
Haşlanmış patates ve pirinç ile tekrar mama yapıp önüne koyar mısınız?
Varsa muz da olabilir bugün için.
Bir de elma rendeleyip önüne koyalım.
Bir yandan bakteri bir yandan da verdiğimiz ilaçlar bağırsağı yoruyor, bağırsak mukozasını tamir etmemiz gerekiyor.
Bir de kuş kömürü ne baktınız mı?
Kömürü sipariş verdim birkaç güne elimde olur.
Mamayı bugün yapmadım ,yapayım şu anda uyuyor geldik geleli gözü açık ama halsiz.Kendini kaşıttı biraz :)
Elma verdim bi tadına baktı ama bıraktı sonra.
Bu kil doğal çözümmüş , doğadaki kuşlar bu yüzden hasta olmazmış ,bu bir sırmış kimse bilmezmiş..... ?
*Yeni yaptı
IMG_20210726_123824.jpg

Son düzenleme:
Oyla 0
Kömürü sipariş verdim birkaç güne elimde olur.
Mamayı bugün yapmadım ,yapayım şu anda uyuyor geldik geleli gözü açık ama halsiz.Kendini kaşıttı biraz :)
Elma verdim bi tadına baktı ama bıraktı sonra.
Bu kil doğal çözümmüş , doğadaki kuşlar bu yüzden hasta olmazmış ,bu bir sırmış kimse bilmezmiş..... ?
Malzemelerin çoğu gerçekten işe yarasa da, bir çoğu hasta olduktan sonra bir işe yaramıyor.
Bizim şimdi içeriğini bilmediğimiz, sonuçlarını kontrol edemediğimiz şeyleri araya sokmaya ve risk almaya vaktimiz yok.
Ama mesela tamamen faydalı olduğunu bildiğimiz kekik çayını yapıp önüne koyabilirsiniz, bağırsak paraztlerini ve bakterileri mantarlar ile sav aştığı kanıtlamış olan bir uygulama, ama tek başına şu aşamada yeter mi, yetmez.
Tavsiye;
Haşlanmış patates+ haşlanmış pirinç ile lapa yapıp önüne koyun, ürerine entrobac serpin.
-Haşlanmış patatesi ayrıca bir dilim sade olarak koyun
-Pirinç suyunu suluğuna ekleyin.
Bu dışkıyı tekrar toparlamamız lazım.

Oyla 0
Malzemelerin çoğu gerçekten işe yarasa da, bir çoğu hasta olduktan sonra bir işe yaramıyor.
Bizim şimdi içeriğini bilmediğimiz, sonuçlarını kontrol edemediğimiz şeyleri araya sokmaya ve risk almaya vaktimiz yok.
Ama mesela tamamen faydalı olduğunu bildiğimiz kekik çayını yapıp önüne koyabilirsiniz, bağırsak paraztlerini ve bakterileri mantarlar ile sav aştığı kanıtlamış olan bir uygulama, ama tek başına şu aşamada yeter mi, yetmez.
Tavsiye;
Haşlanmış patates+ haşlanmış pirinç ile lapa yapıp önüne koyun, ürerine entrobac serpin.
-Haşlanmış patatesi ayrıca bir dilim sade olarak koyun
-Pirinç suyunu suluğuna ekleyin.
Bu dışkıyı tekrar toparlamamız lazım.
Tamam yaparım yeter ki iyi olsun.Cede mamayı vereyim mi ek olarak?

Oyla 0
İstediğim dışkı en son dışkının daha kurusu. Buna yoğunlaşacağız.
Her önümüze gelen şeyi kuşa verirsek süreci yönetemeyiz, kontrolü kaybederiz.
Petshop'çudan rica edin ek katkı koymasın artık. Sadece azıcık entrobac.

Oyla 0
tm,şükür, iyiye doğru gidiyor yine.(beslenme düzenli olunca dışkı da düzenli oluyor, toparlıyor)
Bugün ilaç vermediniz değil mi?
Çünkü dediğim gibi 1 hafta düzenli beslenmeyle gözlem yapacağız.
Neler yedi ne içti kendi başına?

Oyla 0
tm,şükür, iyiye doğru gidiyor yine.(beslenme düzenli olunca dışkı da düzenli oluyor, toparlıyor)
Bugün ilaç vermediniz değil mi?
Çünkü dediğim gibi 1 hafta düzenli beslenmeyle gözlem yapacağız.
Neler yedi ne içti kendi başına?
Yok vermedim ilaç.Şimdilik çok bir şey yemedi.Gözlemliyorum hala mamayı da yaptım önüne koydum,pirinç suyunu da.
*Tam size yazdıktan sonra hem elmadan hem yemden yemeye başladı

Oyla 0
Sadece gözlem yapalım.
Akşam üstü beslenmesini mutlaka yapalım.
Mama kursağı ve bağırsağı doldurarak geçtiği için probiyotikleri ve diğer faydalı besinler bağırsakta uzun süre kalıyor,bağırsak tamir oluyor.
Boş bırakmaya gelmez iyileşene kadar.
Koksidiyoz bağırsak duvarının içine yerleşiyor, içeride kuluçkaya yatıp çıkarken bağırsak yüzeyini patlatarak çıkıyor.Kanama bu yüzden oluyor.Bağırsaklar yara şu an, içinde taş toprak gibi set çisimler girdiğinde çizerek devam eder ve zarar verir.En güzeli bu şekilde beslenmesi,bağırsak tamir olana kadar.

Oyla 0
Hocam bu şekilde ağzını açıp kapıyor

Oyla 0