Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Su koyun önüne.Sıcak mı ortam? Kaç derece?
Suyu var ama sabahtan beri bir damla içmedi.Ben de pirinç suyundan 2 damla damlattım ağzına dikkatlice,kusmadı şükür.Burası Gaziantep ,sıcak olmama ihtimali yok :) Su içmediği için zorla vereyim diyorum ama onda da dünkü risk var.Beslemeye 6,5-7 gibi adam dükkanı kapamadan götüreyim dedim ne kadar geç o kadar iyi diye i.

Oyla 0
Siz besleme yaptırın hemen,kapanmadan.Sıcaklamıştır kuş,sebebi budur büyük ihtimal.
Haketliliği yerinde olunca, susayınca kendi suyunu içer.
kursağı da dolu olduğu için zormalaya hiç gerek yok, kustururuz.
Yarınki durumuna göre ufak bir banyo yaptırırız,serinler.

Oyla 0
Suyu var ama sabahtan beri bir damla içmedi.Ben de pirinç suyundan 2 damla damlattım ağzına dikkatlice,kusmadı şükür.Burası Gaziantep ,sıcak olmama ihtimali yok :) Su içmediği için zorla vereyim diyorum ama onda da dünkü risk var.Beslemeye 6,5-7 gibi adam dükkanı kapamadan götüreyim dedim ne kadar geç o kadar iyi diye i.
Merhabalar, Gaziantepte PanVet diye bir klinik açılmış belki i görmüşsünüzdür, geçen gün sayfalarına bakarken kedi köpek kuş diyordu, sanırım kanatlı uzmanı var @Atilla Algansoy hocamda çok yardımcı gördüğüm kadarıyla ama isterseniz orayada götürebilirsiniz arayıp, pati veteriner kliniği ve vetpetide önerebilirim, ilgililer fakat daha önce kuş için gitmedim köpek için gittim o yüzden bilemiyorum

Oyla 0
Şu an veterinere gidilecek bir durum kalmadı şükür ama kuştan anlayan veterinerler ise eğer, gidip görmek, tanışmak, gerçekten kuşa bakıyorlar mı anlıyorlar mı öğrenilmesi iyi olur.
Ama maalesef zannetmem ki kuştan anlasınlar, keşke anlayan veterinerle çoğalsa. Yok denecek kadar az memlekette.

Oyla 0
Şu an veterinere gidilecek bir durum kalmadı şükür ama kuştan anlayan veterinerler ise eğer, gidip görmek, tanışmak, gerçekten kuşa bakıyorlar mı anlıyorlar mı öğrenilmesi iyi olur.
Ama maalesef zannetmem ki kuştan anlasınlar, keşke anlayan veterinerle çoğalsa. Yok denecek kadar az memlekette.
Aynen öyle, fakat sitelerinde iddialı konuşmuşlar o yüzden bilgi vermek istedim, zaten sizin sayenizde baya toparlanmış kuş Allah razı olsun, kanatlıdan anlayan veteriner geçin, sizin gibi iyi kalpli insanları bulmak bile çok zor artık

Oyla 0
Merhabalar, Gaziantepte PanVet diye bir klinik açılmış belki i görmüşsünüzdür, geçen gün sayfalarına bakarken kedi köpek kuş diyordu, sanırım kanatlı uzmanı var @Atilla Algansoy hocamda çok yardımcı gördüğüm kadarıyla ama isterseniz orayada götürebilirsiniz arayıp, pati veteriner kliniği ve vetpetide önerebilirim, ilgililer fakat daha önce kuş için gitmedim köpek için gittim o yüzden bilemiyorum
Merhaba çok teşekkür ederim.2sini de biliyorum hatta evim vetpet'e çok yakın ama kanatlılara bakmıyorlar maalesef.Panvet'de sanayinin orada arabam da olmadığı için oraya gitmem imkansız maalesef. Teşekkür ederim ama ?

Oyla 0
Tavsiye;
-Önümüzdeki pazartesiye kadar günde 2 defa mama basmaya devam.
-2 günde bir mamanın için Entrobac'a ilave olarak sadece 2 damla BT Amin katın, o şekilde mamayı basın.
-Kuşun suluğuna pirinç suyunu koymaya devam edin ama şırınga ile içirmeye çalışmayın, mamayı kusmasını asla istemeyiz.,
-Haşlanmış patatesin üzerine çok hafif bal sürün ve balın bir parçasını da gagasına sürün. Bal sebebi ile haşlanmış patatese yönelmesi büyük ihtimal ve bal sebebi ile susayacağı için pirinç suyunu da içmesi lazım. Ama bu operasyonu mama bastıktan 4-5 saat sonra yapın ki uğraşırken kusmasın.
-Önüne muz parçası ve elma püresi koymaya devam edin.
-Kuşun olduğu odaya varsa bir vantilatör koyun, ama asla kuşun üzerine doğru tutmayın, sadece ferahlık versin kenardan, düşük devirde.
-Yarın öğlenki duruma göre ufak bir banyo yaptırabiliriz.

Ayrıca son videosunu gönderirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Oyla 0
Tavsiye;
-Önümüzdeki pazartesiye kadar günde 2 defa mama basmaya devam.
-2 günde bir mamanın için Entrobac'a ilave olarak sadece 2 damla BT Amin katın, o şekilde mamayı basın.
-Kuşun suluğuna pirinç suyunu koymaya devam edin ama şırınga ile içirmeye çalışmayın, mamayı kusmasını asla istemeyiz.,
-Haşlanmış patatesin üzerine çok hafif bal sürün ve balın bir parçasını da gagasına sürün. Bal sebebi ile haşlanmış patatese yönelmesi büyük ihtimal ve bal sebebi ile susayacağı için pirinç suyunu da içmesi lazım. Ama bu operasyonu mama bastıktan 4-5 saat sonra yapın ki uğraşırken kusmasın.
-Önüne muz parçası ve elma püresi koymaya devam edin.
-Kuşun olduğu odaya varsa bir vantilatör koyun, ama asla kuşun üzerine doğru tutmayın, sadece ferahlık versin kenardan, düşük devirde.
-Yarın öğlenki duruma göre ufak bir banyo yaptırabiliriz.

Ayrıca son videosunu gönderirseniz sevinirim.
*Son dışkı
IMG_20210726_200531.jpg

Oyla 0
Sulu ama kan yine yok.
Bu güzel bir gelişme.
Bu kadar ciddi bir problem yaşadıktan sonra dışkılar hemen oturmayabilir, ama düzenli beslenme ile oturacak inşallah
-Saat 9 da yatırmaya özen gösterin, yanına gidip bakmayın, tamamen sessiz ve karanlık bir odada ceyeran yapmayacak şekilde pencere açık olacak şekilde uyusun. (yarım açık olabilir)
-Sabah 9 da gidersiniz yanına, gece suyu yemi önünde olsun. Sabah dışkısı farklı olabilir, çok endişelenmeye gerek yok.
-Lapa ve bahsettiğim elma püresi ve muz dışında hiç bir şey vermeyin.
-Allah nasip ederse önümüzdeki pazartesi beslemeyi tek öğüne indirmeyi istiyorum, o şekilde planlıyorum. Yavaş yavaş kendisi yem yemeye başlamalı ama palet yem ile geçiş yapacağız.
-Yarınki mamanın içine Entrobac ve BT Amin (2 damla) eklemeyi unutmayın.
-Bir de iç yulaf alırsanız onu yedirmeyi deneyelim.
-Sabah ilk iş olarak bana dışkı resmi ve video atarsanız sevinirim.(videoyu yandan da çekin size zahmet)

Oyla 0