Koksidiyoz

roadhouseblues

Veteran
Herkese merhaba.Geçenlerde kuşumu atmıştım ve kursak mantarı olabileceğini söylemiştiniz , gerçekten de kursak mantarı hastalığı çıktı.Ben hasta değilim ancak evde bir kişi korona geçiriyor dolayısıyla hepimiz karantinadayız maalesef veterinere götüremiyorum.Bugün tipik belirti olan kusma gibi kafa sallama hareketi arka arkaya yaptı yani eminim hastalığından.Şu tedaviyi araştırmalarım sonucu buldum size sormak istedim eğer yap derseniz yarın eczaneden bu ilaçları istetip hemen uygulayacağım çünkü bugün ilk defa hiç yemek yemiyor ve uykulu bu da beni çok korkuttu :(

500 ml suya 1 tam dolu damlalık kadar mikostatin ve 1.5 fıs Terbisil koyuyoruz.Bunu 5 gün boyunca veriyoruz. Tedavi bu.Uygulayayım mı ve sizce yarına kadar bir şey olur mu :(

Sulu ama kan yine yok.
Bu güzel bir gelişme.
Bu kadar ciddi bir problem yaşadıktan sonra dışkılar hemen oturmayabilir, ama düzenli beslenme ile oturacak inşallah
-Saat 9 da yatırmaya özen gösterin, yanına gidip bakmayın, tamamen sessiz ve karanlık bir odada ceyeran yapmayacak şekilde pencere açık olacak şekilde uyusun. (yarım açık olabilir)
-Sabah 9 da gidersiniz yanına, gece suyu yemi önünde olsun. Sabah dışkısı farklı olabilir, çok endişelenmeye gerek yok.
-Lapa ve bahsettiğim elma püresi ve muz dışında hiç bir şey vermeyin.
-Allah nasip ederse önümüzdeki pazartesi beslemeyi tek öğüne indirmeyi istiyorum, o şekilde planlıyorum. Yavaş yavaş kendisi yem yemeye başlamalı ama palet yem ile geçiş yapacağız.
-Yarınki mamanın içine Entrobac ve BT Amin (2 damla) eklemeyi unutmayın.
-Bir de iç yulaf alırsanız onu yedirmeyi deneyelim.
-Sabah ilk iş olarak bana dışkı resmi ve video atarsanız sevinirim.(videoyu yandan da çekin size zahmet)
Tamamdır ekran görüntüsü aldım bunları ? elinize emeğinize sağlık

Oyla 0
*Son dışkı
Ekli dosyayı görüntüle 19049
Ne güzel sevdiriyor kendini, kaç aylıkken sahiplenmiştiniz, hastalık psikolojisini azda olsa değiştirmek, kafanızı dağıtmak için yazıyorum tamamen, konuyu sabote etme gibi algılamayın lütfen :)

Oyla 0
Ne güzel sevdiriyor kendini, kaç aylıkken sahiplenmiştiniz, hastalık psikolojisini azda olsa değiştirmek, kafanızı dağıtmak için yazıyorum tamamen, konuyu sabote etme gibi algılamayın lütfen :)
Estağfurullah olur mu öyle şey ? çok teşekkür ederim çok naziksiniz ?? 8 eylülde tam bir yıl olacak biz arkadaş olalı ?

Oyla 0
Nice yıllara o zaman şimdiden ☺️ yem kırmayı yeni mi öğrenmişti, birde nereden aldınız acaba
Aynen tam bir aylıktı geldiğinde.Karataşta Kuşçu Ali amca diye bi yer var :D belki biliyosunuzdur babamın arkadaşı kendisi ordan almıştım.Ama eğer alma niyetiniz varsa Okyanus Petshop var Nil Hotel'in orada.Ordaki abi kuşlarına çok güzel bakıyor bizim forumda önerilen malzemeleri kullanıyor hep ,aklınızda olsun.Ve kuşunuzun bi sıkıntısı olursa da götürebilirsiniz oraya.Maddi çıkar gözetmeyen nadir iyi insanlardan birisi oranın sahibi ,adı da Engin.

Oyla 0
IMG_20210727_084609.jpgIMG_20210727_084557.jpg

Oyla 0
İyi maşallah.Kendini tımar edecek forma gelmiş.
Dün sabahki dışkı ile, bağırsak mukozasında bir önceki günkü kanamadan kalmış olan pisliği attığını düşünüyorum.
Şu anki dışkılarda kan yok, koksidiyoz tedavisinde yol alınmış gözüküyor.
Bugün ilk beslemeyi A21 ile yaptıktan sonra, bağırsakları sakinleştirmek için akşam beslemesinde kuşun kursağına basacağınız mamanın tarifi;
-Patatesi ve pirinci ayrı kaplarda haşlayın, pirincin nişastası yukarı çıksın (beyaz olan)
-Haşlanmış patatesi rendeleyin
-Haşlanmış pirincin suyu ile haşlanmış patatesi seyreltin (A21 kıvamına gelsin)
-İçine 1/3 çay kaşığı Entrobac ekleyin,hepisini iyice karıştırıp el beslemesi A21 maması akışkanlığına getirin ve kuşa akşam beslemesinde basın.
-Ne çok sıvı ne de katı olsun. Şırıngadan akacak kadar sıvı olsun (A21 gibi)
-Karışımı evde yapın, içine başka bir şey katılmasına izin vermeyin,ılık olarak kuşun kursağına el besleme aparatı ile basın.

Son düzenleme:
Oyla 0
İyi maşallah.Kendini tımar edecek forma gelmiş.
Dünkü sabahki dışkı ile bağırsak mukozasında bir önceki günkü kanamadan kalmış olan pisliği attığını düşünüyorum.
Şu anki dışkılarda kan yok, koksidiyoz tedavisinde yol alınmış gözüküyor.
Bugün ilk beslemeyi A21 ile yaptıktan sonra, bağırsakları sakinleştirmek için akşam beslemesinde kuşun kursağına basacağınız mamanın tarifi;
-Patatesi ve pirinci ayrı kaplarda haşlayın, pirincin nişastası yukarı çıksın (beyaz olan)
-Haşlanmış patatesi rendeleyin
-Haşlanmış pirincin suyu ile haşlanmış patatesi seyreltin (A21 kıvamına gelsin)
-İçine 1/3 çay kaşığı Entrobac ekleyin,hepisini iyice karıştırıp el beslemesi A21 maması akışkanlığına getirin ve kuşa akşam beslemesinde basın.
-Ne çok sıvı ne de katı olsun. Şırıngadan akacak kadar sıvı olsun (A21 gibi)
-Karışımı evde yapın, içine başka bir şey katılmasına izin vermeyin,ılık olarak kuşun kursağına el besleme aparatı ile basın.
Tamamdır hocam ,bu sabahki beslemede de dediğiniz gibi azıcık entrobac ve 2 damla amin forte koyucam.O kadar ishale su içmiyor da içsin diye zorlamalı mıyım?

Oyla 0
Aynen tam bir aylıktı geldiğinde.Karataşta Kuşçu Ali amca diye bi yer var :D belki biliyosunuzdur babamın arkadaşı kendisi ordan almıştım.Ama eğer alma niyetiniz varsa Okyanus Petshop var Nil Hotel'in orada.Ordaki abi kuşlarına çok güzel bakıyor bizim forumda önerilen malzemeleri kullanıyor hep ,aklınızda olsun.Ve kuşunuzun bi sıkıntısı olursa da götürebilirsiniz oraya.Maddi çıkar gözetmeyen nadir iyi insanlardan birisi oranın sahibi ,adı da Engin.
Evet ikisinide biliyorum almaya niyetim yok çünkü zaten 2 tane tatlı baş belası var, erkek kuşumu okyanustan alacaktım fakat oraya giderken bir Pet Shopa uğradım ve karar verdim gidip o ortamı görmek nasip olmadı, dıştan gördüm. Allah kısmet ederse çiftimin erkek çocuklarından birini besleyip sıkı bir eğitim vermek var aklımda :)

Oyla 0
Evet ikisinide biliyorum almaya niyetim yok çünkü zaten 2 tane tatlı baş belası var, erkek kuşumu okyanustan alacaktım fakat oraya giderken bir Pet Shopa uğradım ve karar verdim gidip o ortamı görmek nasip olmadı, dıştan gördüm. Allah kısmet ederse çiftimin erkek çocuklarından birini besleyip sıkı bir eğitim vermek var aklımda :)
İnşallah ,tüyü kadar ömrü olsunn ?

Oyla 0