Kuruma hastalığı ve bağırsak enfeksiyonu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan OsmanGazi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

OsmanGazi

Yeni Üye
Muhabbet kuşu da kuruma hastalığı ve bağırsak enfeksiyonu var durumu ağır 2 gündür sulphamezathine kullanıyorum 2 gün önce dışkılama yapamıyordu zorlanıyordu yapınca poposuna yapışıyordu. Ama şuan dışkılaması gayet iyi iştahı da var ama gücü dermanı yok. Yaklaşık bir haftadır ayakta zor duruyor dengesini sağlayamıyor. Şimdi sulphamethine'ye devam edersem vitaminsizlikten öleceğini düşünüyorum. Sizlere iki sorum olacak
1- sulphamethine ile beraber probiyotik kullansam sıkıntı yaşar mı?
2- sulphamethine'yi bırakıp probiyotik ve vitamin desteği yapsam sıkıntı yaşar mı?

Ha şunuda söyleyim kuşçuya ve veterinere götürdüm durumunu iyi görmüyorlar ümitvari bakmıyorlar. Çabalarsam ben çabalayacağım.

Oyla 0
InShot_20210609_175535628.jpg
İki gün önce dışkısı büyük ve siyahtı rengi şuanda yeşil ve git gide normalleşiyor.

Oyla 0
Benim sevda papğanım kuruma hastalığı geçirdi eğer parmaklarda tırnaklarda yara varsa hemen antibiyotik krem başlayın ve size bir hap önereceğim eczaneden bunları alın acil başlayın

Oyla 0
Arkadaşlar kuruma bir hastalık değil sonuçtur. Bir çok hastalıktan kuş zayıflayabilir hepsine kuruma diyemeyiz...

Oyla 0
Muhabbet kuşu da kuruma hastalığı ve bağırsak enfeksiyonu var durumu ağır 2 gündür sulphamezathine kullanıyorum 2 gün önce dışkılama yapamıyordu zorlanıyordu yapınca poposuna yapışıyordu. Ama şuan dışkılaması gayet iyi iştahı da var ama gücü dermanı yok. Yaklaşık bir haftadır ayakta zor duruyor dengesini sağlayamıyor. Şimdi sulphamethine'ye devam edersem vitaminsizlikten öleceğini düşünüyorum. Sizlere iki sorum olacak
1- sulphamethine ile beraber probiyotik kullansam sıkıntı yaşar mı?
2- sulphamethine'yi bırakıp probiyotik ve vitamin desteği yapsam sıkıntı yaşar mı?
Benim bildiğim antibiyotik ve probiyotik aynı anda verilmiyor fakat vitamin aynı anda verilebilir. İlaç tedavisini kesmeniz iyi olmaz.

Oyla 0
Arkadaşlar kuruma bir hastalık değil sonuçtur. Bir çok hastalıktan kuş zayıflayabilir hepsine kuruma diyemeyiz...
Kuş jilet göğüs ve yağ tabakası tamamen yok cildi kırmızıdan mora çalan bir renkte.

Oyla 0
Kuş jilet göğüs ve yağ tabakası tamamen yok cildi kırmızıdan mora çalan bir renkte.

Üstteki konuyu okudunuzmu?

Kuşun kısa bir videosunu yüklermisiniz..

Anlattıklarınıza göre sulpha uygun bir ilaç. En kötü 3 güne tamamlanıp, ardından supradyn all day gibi sağlam bir vitamin mineral takviyesi yapılması lazım..

Daha sonra gerekirse tekrar sulphaya devam edilir..

Oyla 0
İlaveten kuşunuzda kuruma hastalığı yok! Koksidiyoz hastalığı var muhtemelen..

Hep şu geçenlerde bahsi geçen youtube kanalı yüzünden.. kuruma hastalığı ve bağırsak enfeksiyonu diye diye milletin bilinç altına yerleştirdi bunları:confused:

Oyla 0
@OsmanGazi kardeşim kuşa acil söylediğim vitamini başlayın. Supradyn all day efervesan tableti ezip toz haline getiriceksin ve tam dolu suluğa bir iki pirinç tanesi ekliyeceksin. Vitaminli su 6 saatte bir tazelenicek. İlk aşamada 3 gün üst üste kullan duruma bakalım..

Kuş yemini yiyor dimi? Eğer yemiyorsa sıvı elle besleme maması yapıp çay kaşığı yada şırınga ile yedirmeye çalış..

Bu aşamada bunlardan başka yapıcak birşey yok bence. @Doğanay Y. da müsait olunca bakar. Geçmiş olsun...

Oyla 0
aşırı zayıflama, halsizlik durumu göz önünde tutunca aşırı geç kalındığını anlaşılıyor. Bu aşamada ilaç kullanımı ölümcül olabilmektedir. Kendini biraz toparlaması için fırsat tanınmalı ve olumlu bir tepki görüldüğü an ilaca geçilmelidir. Deneme yanılmalık bir zaman kalmadığından mutlaka kullanılacak ürün veteriner hekim tarafından belirlenmelidir.

Oyla 0