Kuş Dışkılarına göre Hastalık Teşhisi

@Hazal Teşekkürler cevabınız için.

Dışkının son halini ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 20210114_231025.jpg
    20210114_231025.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 51
24 saatin 6 saatinde tavsiye edilen şekilde hazırladığım kuru mayalı suyu verdim. bu akşam üstü entrobac ve diğer malzemeler gelince vitamin desteği olsun diye b vitaminli suyu verdim. Bu süreçte su tüketimini takip ediyorum. Kumunu da değiştirdim benelux grit kum aldım. Çok kum tüketen bir kuş öncesinde quik kum kullanıyordum forumu okuduktan sonra onun da zarar verebileceği endişesiyle kumunu bile değiştirdim. kafes temizliği çok dikkat ediyorum zaten. Yem olarak vitakraft kullanıyorum arada ödül olarak dal darı veriyorum.

hekimin size verdiği antibiyotiğin (doksisiklin) sindirim sistemindeki etkinliği zaten sınırlıdır, gün boyu (24 saat) ilaçlı su verin şimdilik. vitamin probiyotik ilaç kullanımı bitince verirsiniz

ilaç verdiğiniz sürece kafesten kum, kalamar, gaga taşı gibi kalsiyum kaynaklarını çıkarın. kalsiyum doksisiklini bağlar, etkisini azaltır

Bu sabah olan dışkı durumu etrafında yeşil bir alan oluşmaya başlamış, bakteri gelişimi olabilir mi? Buradaki veteriner kuşlarla normalde ilgilenmiyorum dedi :(

Pazartesiye dek verilen ilaca devam edeceğim 7 gün kullanmamı belirtmişti. Sonrasında sizce ek bir ürün yada ilaç almalı mıyım?

Ekli dosyalar

• 20210115_155214.jpg
    20210115_155214.jpg
    617.9 KB · Görüntüleme: 39
  • 20210115_155233.jpg
    20210115_155233.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 38
Bu sabah olan dışkı durumu etrafında yeşil bir alan oluşmaya başlamış, bakteri gelişimi olabilir mi? Buradaki veteriner kuşlarla normalde ilgilenmiyorum dedi :(

Pazartesiye dek verilen ilaca devam edeceğim 7 gün kullanmamı belirtmişti. Sonrasında sizce ek bir ürün yada ilaç almalı mıyım?

hem ilaç hem uygulama hem doz dogru olmadığı için ilerlemiş olabilir. ilacı kafeste çok az tutmuşsunuz. uygulama doğru olsaydı sorun düzelmese de en azından bu kadar ilerlemezdi diye düşünüyorum. elinizdeki ilacı ne dozda ve şekilde kullandığinızı tam yazarmısınız

hem ilaç hem uygulama hem doz dogru olmadığı için ilerlemiş olabilir. ilacı kafeste çok az tutmuşsunuz. uygulama doğru olsaydı sorun düzelmese de en azından bu kadar ilerlemezdi diye düşünüyorum. elinizdeki ilacı ne dozda ve şekilde kullandığinızı tam yazarmısınız
500 ml suya 1 kapsül Tetradox 100 mg döküp 5er dakika ara ile 3 defa karıştırıp toplamda 15 dakika bekletip temiz suluğuna koyuyorum.
6 saatte ilaç 6 saat normal su tazeleyip kullanın demişti.
Ben bu süreçte sadece yukarıda anlattığım gibi 2 gün 24 saat içinde sadece 6 saatinde kuru mayalı su 1 günde arada enrobaclı su vermiş oldum. uyarınız ile hemen ilaçlı suyuna geri döndüm. kalsiyum kaynaklarını kafesinden aldım.

500 ml suya 1 kapsül Tetradox 100 mg döküp 5er dakika ara ile 3 defa karıştırıp toplamda 15 dakika bekletip temiz suluğuna koyuyorum.
6 saatte ilaç 6 saat normal su tazeleyip kullanın demişti.
Ben bu süreçte sadece yukarıda anlattığım gibi 2 gün 24 saat içinde sadece 6 saatinde kuru mayalı su 1 günde arada enrobaclı su vermiş oldum. uyarınız ile hemen ilaçlı suyuna geri döndüm. kalsiyum kaynaklarını kafesinden aldım.

kuşun genel durumu kötü değilse bence başlamışken ilaca pazartesiye kadar devam edin. ilacı 12 saatte bir tazeleyin ve arada başka şey vermeyin. bu süreçte kuş ve dışkı kötüye giderse haber verin mutlaka

yine de tecrubeli arkadaşların da dışkıdaki mevcut bozulmaya bakmasında fayda var

@Doğanay Y.
@Ümit T.
@Muratsani

kuşun genel durumu kötü değilse bence başlamışken ilaca pazartesiye kadar devam edin. ilacı 12 saatte bir tazeleyin ve arada başka şey vermeyin. bu süreçte kuş ve dışkı kötüye giderse haber verin mutlaka

yine de tecrubeli arkadaşların da dışkıdaki mevcut bozulmaya bakmasında fayda var

@Doğanay Y.
@Ümit T.
@Muratsani
İlginiz için teşekkürler, kuşun dışkı dışında genel durumunda bir sorunu yok, aynı haraketli oyuncu durumunda. Kavanozda hazırladığım ilaçlı suyu 6 saatte 1 suluguna tazeliyorum. 24 saatte 1de kavanozda hazırladığım İlaçlı suyu yeniliyorum.

Bugün tedavi bitti fakat ishali devam ediyor :( yardımınızı bekliyorum. Genel durumu iyi, yem yeme miktarı iyi, çok hafif bir tüy dökümü var.

Ekli dosyalar

• 20210118_115059.jpg
    20210118_115059.jpg
    827.7 KB · Görüntüleme: 40
Probiyotik başlar mısınız?
2 gün sonra da elektrolit veriniz. Dışkı toparlamış biraz sanki

Probiyotiğe başladım, " Röhnfried Bt-Amin B vitamini,Amino Asit ve Elektrolit Karışımı 100 ml" almıştım elektrolit olarak kullanmam uygun mu?

Probiyotik başlar mısınız?
2 gün sonra da elektrolit veriniz. Dışkı toparlamış biraz sanki
Probiyotiğe başladım, " Röhnfried Bt-Amin B vitamini,Amino Asit ve Elektrolit Karışımı 100 ml" almıştım elektrolit olarak kullanmam uygun mu?

Probiyotiği 6 yada 8 saatte bir yenileyip 24 saat mi tutmalıyım yoksa belli bir saat probiyotik kalan sürede normal su olarak mı?

evet. Probiyotikten sonra o ürünü mutlaka kullanın.
Probiyotiği 8 saat tutun ve ardından temiz su verin. Ertesi günde aynı şekilde uygulayınız.

evet. Probiyotikten sonra o ürünü mutlaka kullanın.
Probiyotiği 8 saat tutun ve ardından temiz su verin. Ertesi günde aynı şekilde uygulayınız.
Durumu bir hayli iyiye gidiyor, bir miktar tüy dökümü var ama başında tüy kesecikleri belirmedi. Kanatlardan ve göğüs tuylerinde değişim var gibi görünüyor.
B vitamini ve elektrolit içeren ürünü günde 8 saat mi vereceğim? Ve bu vitamini kaç gün vereyim? Teşekkürler desteğiniz için.

Önerilen o yönde. Yaz aylarında daha kısa olması uygun olur. Elektroliti çok sık vermeyin aman ha. 10 günde 1 yeterli olur.
B vitamini tüy durumundan dolayı haftada 2 kez verilebilir, 1-2 kez de mutlaka yumurta maması verin. Ortam ısınız yüksek ise -20 üstü- ılık bir banyo suyu koyabilirsiniz kafese. Yıkanmasına olanak tanıyın.

Önerilen o yönde. Yaz aylarında daha kısa olması uygun olur. Elektroliti çok sık vermeyin aman ha. 10 günde 1 yeterli olur.
B vitamini tüy durumundan dolayı haftada 2 kez verilebilir, 1-2 kez de mutlaka yumurta maması verin. Ortam ısınız yüksek ise -20 üstü- ılık bir banyo suyu koyabilirsiniz kafese. Yıkanmasına olanak tanıyın.
yumurta maması yaptım yemedi, cede yumurtalı ıslak kuş maması aldım tatmadı bile :( yemi ve dal darı dışında meyve yada yeşillikte yemiyor :) çok ama çok nadiren annem yumurta sarısı vermiş onu yemiş toplasanız 1 yılda 6 yada 7 defadır.

yıkanması için çok defa olanak tanıdım, farklı banyolar hazırladım yanına bile yaklaşmadı. havalar biraz daha ısınsın 5 litrelik pet şişeden kendin yap duşu deneyeceğim bir tek onu denemedim :)