Kuş Kafesinde Bit

Maviş Paşa

Forum Sakini
Pazar günü kuşum ölmüştü. Onunla ilgileneceğim diye 2 3 gün diğer kafesleri temizleyemedim. Normalde sürekli süpürür siler yıkarım. Bugün kuşları dışarı çıkaracağım zaman üzerine örttüğüm pembe havluda siyah nokta gibi şeyler gördüm. Kürdanın ucuyla bastığımda kırmızı kan oldu. kuşlar çok aşırı kaşınmıyor. Ama kafalarını sürekli tüneklere sürtüyo. Yem yedikten sonra sürtüyor tünekler tahta birde normal ağaç dalları vardı. Gecen hafta o ağaç dallarında minik böcek görünce hepsini attım.
Normal Tahta tünek var şuan kafese takılan çıkıntı gibi yerinde gündüz değil gece böcek oluyor.
Pazar günü kuşum ölmüştü. Ondan olabilir mi. Bit öldürür mü ?
Bit ilacını kuşlara sıkamam elimde zor duruyorlar. Sirkeli suyla falan püskürtsem olue mu. Yada nasıl yapacağım.
Üzerine örttüğüm çarşaf ve havluları nasıl yıkayayım. Bu bitler sürekli çoğalıyormuş. Evi mi ilaçlatmam gerek. Ki bunu yapamam. Kuşları elden çıkar diye uğraşıyorlar onlara kıyamam.

Foto ekledim. Umarım belli oluyordur.
IMG_20221101_095455_573.jpg

Evet bit maalesef hemen vilmectin damla temin ediniz suluk ve tünekleri atın
Havluları güzelce silkeledikten sonra
Tek başlarına kısa bir programa atın ve diğer çamaşırlar ile tekrardan yıkayın

Kafesin her köşesini detaylıca temizleyin
Virkon-S kullanabilirsiniz
Eğer alamıyorum diyorsanız Domestoslu suyla güzelce yıkayın balkonda kurumaya bırakın
Bunların hepsini yapsanız da fayda etmez kuşların acil bitten arınması gerekiyor
Evet bit öldürür
Kasinmalarina sebep olan şey kan emiyor olmaları

Moderatörün son düzenlenenleri:

Viskon kullanabilirsiniz
Eğer alamıyorum diyorsanız Domestoslu suyla güzelce yıkayın balkonda kurumaya bırakın
Bunların hepsini yapsanız da fayda etmez kuşların acil bitten arınması gerekiyor
Evet bit öldürür
Bit nerden gelmiştir ki. Odayı havalandırırken balkona almıştım hava iyiyken güvercin falan geliyordu ondan Olabilir mi. Bide bit ilacını nasıl yapacam ölen kuşum elimde rahat duruyordu bunlar durmuyor kaçmak için uğraşıyor.

Viskon kullanabilirsiniz
Evet bit öldürür
Silkekemedim havlu vs makineye attım direk 2 3 defa daja çalıştırırım. 😏

Bit nerden gelmiştir ki. Odayı havalandırırken balkona almıştım hava iyiyken güvercin falan geliyordu ondan Olabilir mi. Bide bit ilacını nasıl yapacam ölen kuşum elimde rahat duruyordu bunlar durmuyor kaçmak için uğraşıyor.
Nereden geldiğini bilemem ama bit ve parazit kuşlarda sık görülen bir durumdur
Vilmectin damlayı bir Damla kesinlikle fazlası zararlı enseye damlatmak gerekiyor
Kuşlarınız durmuyor ise bir kişiden daha yardım alabilirsiniz
Damlayı şırınga ile damlata bilirsiniz
Ucuna getirin bir damlayı öyle damlatın öbür türlü fazla kaçabilir

Son düzenleme:
Merhaba, maalesef çok sıkıntılı olan kan bitiyle uğraşıyorsunuz. Vilmectin tek başına yeterli gelmez ama kullanmanız da gerekir. Sadece 1 gün enseye 1 damla önerilir. Ağır ürünlerden (en fazla 2 damla olabilir o da dikkatsiz damlatılırsa korkmayın diye yazıyorum.)
Konularda belirtilen diğer ürünlerden temin etmeniz gereklidir.
Temizlemek kafes değiştirmek de çare olmaz mı yani. Ağaç dalları vardı yıkamıştım sirkeli suyla kuru mu değil mi bakmadan takmıştım ondan olabilir mi bu. Nerden geldi nasıl oldu bilmiyorum. Bize bulaşır mi peki. İlacı almaya gidiyorum. Vilmectin olmazsa herhangi bit ilacı olur mu. Evdekiler bilmiyo. Bilse kuşları çıkar ver der. 😔

Temizlemek kafes değiştirmek de çare olmaz mı yani. Ağaç dalları vardı yıkamıştım sirkeli suyla kuru mu değil mi bakmadan takmıştım ondan olabilir mi bu. Nerden geldi nasıl oldu bilmiyorum. Bize bulaşır mi peki. İlacı almaya gidiyorum. Vilmectin olmazsa herhangi bit ilacı olur mu. Evdekiler bilmiyo. Bilse kuşları çıkar ver der. 😔
Kan bitleri bize bulaşmıyor ancak çok hızlı ürediklerinden kaşıntı yapıyor bizde. Belki huylanmadan ancak akşam özellikle gezme derdindeler :)
Bilinen en küçük, en hızlı canlılar kan bitleridir. Bulaşma durumunun bir çok yolu var ama genelde ya dışarıdan taşınıyor ya da taşıyoruz. Ortama yeni bir ürün, kuş gelmişse de geçebiliyor.
En az 1 aylık bir süreç olarak düşünmelisiniz. Gördüklerinizi temizleyebiliyorsunuz ancak gece karanlıkta devriye gezmeye başlıyorlar. Ana kaynakları bulmak lazım çünkü öbekleşerek yaşam sürüyorlar. Kafesin altı, varsa tül, tüneklerin sıkıştırıldığı aralar, yuva varsa yuva içi köşeler. Akşam ışığı kapatıp 15-20 dk sonra el feneri ya da telefon ışığıyla kontrole gidin. Gezinen minikleri görmeniz muhtemel :(
Konularsa bahsedilen ürünlerden birini almak şart

Kan bitleri bize bulaşmıyor ancak çok hızlı ürediklerinden kaşıntı yapıyor bizde. Belki huylanmadan ancak akşam özellikle gezme derdindeler :)
Bilinen en küçük, en hızlı canlılar kan bitleridir. Bulaşma durumunun bir çok yolu var ama genelde ya dışarıdan taşınıyor ya da taşıyoruz. Ortama yeni bir ürün, kuş gelmişse de geçebiliyor.
En az 1 aylık bir süreç olarak düşünmelisiniz. Gördüklerinizi temizleyebiliyorsunuz ancak gece karanlıkta devriye gezmeye başlıyorlar. Ana kaynakları bulmak lazım çünkü öbekleşerek yaşam sürüyorlar. Kafesin altı, varsa tül, tüneklerin sıkıştırıldığı aralar, yuva varsa yuva içi köşeler. Akşam ışığı kapatıp 15-20 dk sonra el feneri ya da telefon ışığıyla kontrole gidin. Gezinen minikleri görmeniz muhtemel :(
Konularsa bahsedilen ürünlerden birini almak şart
Kuşları ilaç yapınca gecer ev de çoğalacak bu kez 😐

İlaçlanacak kısım kuşlar ve kuş çevresi olması lazım. Genelde ana kaynağa yakın kalıyorlar. O kadar çok gezmiyorlar ev içinde.

Vilmectin veterinerler ya da zirai ilaç satan yerlerde bulunuyor. Çevrenizde kuş üretenler varsa mutlaka vardır. Bir kaç damla talep edebilirsiniz.
ivermectin etken maddeli her damla olur bu arada.
Normal bit pire ilacının üzerinde kan biti ya da tavuk biti ibaresi varsa işe yarıyor.

Vilmectin veterinerler ya da zirai ilaç satan yerlerde bulunuyor. Çevrenizde kuş üretenler varsa mutlaka vardır. Bir kaç damla talep edebilirsiniz.
ivermectin etken maddeli her damla olur bu arada.
Normal bit pire ilacının üzerinde kan biti ya da tavuk biti ibaresi varsa işe yarıyor.
biyoteknik-avisencid-deri-ve-tuy-bakim-urunu-20cc-1nNdpy_799x974.jpeg
Bunu verdiler. Vilmectin kuşlara çok az yapılır onu da işin uzmanı yapabilir. Öldürebilir kuşu dedi. Israrla üstüne basınca siyah kan çıkan minik böcek dedim. Örtüyü de gösterdim. Sprey var kafese sık buda damla haftada 1 enseye yap dedi.
Yanlış mı ürün acaba öyle ise kullanmadan değiştireceğim.

Bu tip esansiyel yağların etki ettiği söylense de çözüm olduğunu pek görmedim. Vilmectin dış parazit olsun/olmasın fark etmez, kullanılması gereken ürünlerden. Bahsedildiği kadar ürkütücü bir ürün değil. 6 yıldır kullanıyorum kendi adıma konuşacak olursam ve 100 ü aşkın kuşta da kullandım. Vilmectin kaynaklı bir kayıp yaşamadım.

Bu tip esansiyel yağların etki ettiği söylense de çözüm olduğunu pek görmedim. Vilmectin dış parazit olsun/olmasın fark etmez, kullanılması gereken ürünlerden. Bahsedildiği kadar ürkütücü bir ürün değil. 6 yıldır kullanıyorum kendi adıma konuşacak olursam ve 100 ü aşkın kuşta da kullandım. Vilmectin kaynaklı bir kayıp yaşamadım.
Bana çok nadir bulursun dedi. Bu zararlı değil onu uzman kuşçuluk yapanlar kullanıyor dedi.bunu şimdi kullanayım mı yoksa Yarın gideyim değiştireyim. her Veterinerde vardır sanırım. Ölen kuşumun yanındaki erkek çok kaşınıyor. Damla fayda etmezse bugünlük sirkeli suyla fısfıs yapsam olur mu.

Kuşların kendi yıkanması sağlayabilirsiniz. Ilık su ile olursa sorun olmaz. Neredeyse çoğu veterinerde bulunur. Gerekirse gitmeden yakın veterinerleri arayınız. 40-100 TL arası gibi bir fiyatı var. Bu aldığınız ürünü bence iade ediniz. Ek bir ürün daha gerekecek yalnız. Akarsid gibi

Kuşların kendi yıkanması sağlayabilirsiniz. Ilık su ile olursa sorun olmaz. Neredeyse çoğu veterinerde bulunur. Gerekirse gitmeden yakın veterinerleri arayınız. 40-100 TL arası gibi bir fiyatı var. Bu aldığınız ürünü bence iade ediniz. Ek bir ürün daha gerekecek yalnız. Akarsid gibi
Küçük şişeye 4 5 damla kadar rica etsem verirler mi ki.
Akarsid ne için oda mı damla ? Yarın bakacağım her ikisine de. Umarım bulurum kuşlarımı kaşıntıdan kurtarırım

Küçük şişeye 4 5 damla kadar rica etsem verirler mi ki.
Akarsid ne için oda mı damla ? Yarın bakacağım her ikisine de. Umarım bulurum kuşlarımı kaşıntıdan kurtarırım
Akarsid toz. Kuşun kanat altına, kafes çevresine ve kafes tabanına uygulamanız gerekiyor. Hatta akarsid daha öncelikli tercihiniz olmalı. Vilmectin 4-5 damla için para isterlerse almayın. Mutlaka tedavisiz veteriner ilacı satan yerler oluyor. Özellikle veteriner fakültesi civarında. Oralardan temin ediniz.

Akarsid toz. Kuşun kanat altına, kafes çevresine ve kafes tabanına uygulamanız gerekiyor. Hatta akarsid daha öncelikli tercihiniz olmalı. Vilmectin 4-5 damla için para isterlerse almayın. Mutlaka tedavisiz veteriner ilacı satan yerler oluyor. Özellikle veteriner fakültesi civarında. Oralardan temin ediniz.
Kafes tabanında ızgara yok. Yemezler mi onu. Zarar olmaz mı 😐 fakülte uzak bana ama bulmaya almaya çalışacağım.