Kuş Kafesinde Bit

Maviş Paşa

Forum Sakini
Pazar günü kuşum ölmüştü. Onunla ilgileneceğim diye 2 3 gün diğer kafesleri temizleyemedim. Normalde sürekli süpürür siler yıkarım. Bugün kuşları dışarı çıkaracağım zaman üzerine örttüğüm pembe havluda siyah nokta gibi şeyler gördüm. Kürdanın ucuyla bastığımda kırmızı kan oldu. kuşlar çok aşırı kaşınmıyor. Ama kafalarını sürekli tüneklere sürtüyo. Yem yedikten sonra sürtüyor tünekler tahta birde normal ağaç dalları vardı. Gecen hafta o ağaç dallarında minik böcek görünce hepsini attım.
Normal Tahta tünek var şuan kafese takılan çıkıntı gibi yerinde gündüz değil gece böcek oluyor.
Pazar günü kuşum ölmüştü. Ondan olabilir mi. Bit öldürür mü ?
Bit ilacını kuşlara sıkamam elimde zor duruyorlar. Sirkeli suyla falan püskürtsem olue mu. Yada nasıl yapacağım.
Üzerine örttüğüm çarşaf ve havluları nasıl yıkayayım. Bu bitler sürekli çoğalıyormuş. Evi mi ilaçlatmam gerek. Ki bunu yapamam. Kuşları elden çıkar diye uğraşıyorlar onlara kıyamam.

Foto ekledim. Umarım belli oluyordur.
IMG_20221101_095455_573.jpg

Bak şimdi ben bu konuda şunu yapıyorum. Evde salonda bakıyorum bende ve 3 çift kuş ve bir sultan papağanım var. Kafes taban altına akartox serpiyorum üzerine ise Mısır granüllü koyuyorum. Elimde wilmectinde var ama hala kullanmadım. Lakin enseye damlatacağım derken sadece enseye değil Kuşun suluğunada koyabilirsin. Olmaz diyorlar suluğa wilmectin ama YouTube’da yapan var. bir onlara bak istersen tecrübe maksatlı.

Not: salon sıcak olduğu ve başka Yerim olmadığı için salonda bakıyorum bende ve bit-parazit sorunum yok şükür ama tedbir amaçlı sadece akartox kullandım şahsen sıkıntı yok. Yuvalıklardada mecbur akartox kullandım malum ilk olacağı yer orası olur diye. Söylemek istedim hepsini sadece hepsi bu. İnşAllah eskisi gibi olurda kurtulursunuz çoğundan.
Genel gorus su da is gormedigi yonunde. Veterinerlerde enseye uyguluyor. Bence o urun kullanilacaksa enseden yani dogru yontem. Bu urun icin dogal agzina kacsa bile zarari yok yazildigi icin sormak istemistim. Anladigim siz de bu tarz toz urunden memnunsunuz. Benim dedigim markayi kullanan var mi acaba? Karadeniz pet satiyor baska urun de alicam ikisini de oradan alayim dedim.

Gecmis olsun @Maviş Paşa
@Doğanay Y. Hocam arkadasin da anlattigi gibi bu damla isi enseye zor yani benim gibi acemiler icin cok kacsa sikinti az versen etki etmez v.s. kusu tutmak ayri dert.
Bu acarcid akartox seklinde olan urunleri kullanmak dis parazit bit v.s. icin yeterli olur mu?
Karadeniz pet in sattigi diatomix isimli urun mesela? Bunu belli araliklarla yuvalik veya kafes tepsisinin kenarlarina zeminine surerek uygulasak dis parazit bit v.s. riski ortadan kalkar mi? Yine de illa damla sart mi? Bu damla isinden kurtulmak icin israrla sordum 😀
Unutmadan başta yazayım vilmectin su ile iyi karışmıyor yağlı bir ürün olmasından kaynaklı. Etkisi oldukça düşük olacaktır verilecekse de. Enseye kullanımı hem dış hem de az oranda iç parazit sorunlarına etki edecektir.
Bu akarsid gibi ürünler dış parazitler için yeterli gelebilir ancak güçlü ve uzun süreli bir koruma sağlamıyorlar. Malum öncelikle amacımız sürecin başlamaması yönünde olduğundan ivermectin etken maddeli bir ürün tercihi daha uygun olur.
Diatomix bir işe yaramaz hocam. Bu işi çözebilecek ürünler maalesef doğal olmayanlar. Diğer ürünler geçici çözümler üretir ve bahsedildiği kadar da doğal sayılmazlar aslında. Bu ürünler bir miktar karınca ilaçları olur ya mısır unu gibi sarımsı, hah işte ona benzer bir işlevleri var. Parazitlerin teması önemli bu toza. Koku ile çok azı etkileşime giriyorlar. Ek önlem amaçlı kullanılacaksa eğer bu tip toz ürünler uygun olabilir ama düzenli tozu tazelemek gerek.

LCS-3, biyodust gibi ürünlerde değerlendirilebilir.

Unutmadan başta yazayım vilmectin su ile iyi karışmıyor yağlı bir ürün olmasından kaynaklı. Etkisi oldukça düşük olacaktır verilecekse de. Enseye kullanımı hem dış hem de az oranda iç parazit sorunlarına etki edecektir.
Bu akarsid gibi ürünler dış parazitler için yeterli gelebilir ancak güçlü ve uzun süreli bir koruma sağlamıyorlar. Malum öncelikle amacımız sürecin başlamaması yönünde olduğundan ivermectin etken maddeli bir ürün tercihi daha uygun olur.
Diatomix bir işe yaramaz hocam. Bu işi çözebilecek ürünler maalesef doğal olmayanlar. Diğer ürünler geçici çözümler üretir ve bahsedildiği kadar da doğal sayılmazlar aslında. Bu ürünler bir miktar karınca ilaçları olur ya mısır unu gibi sarımsı, hah işte ona benzer bir işlevleri var. Parazitlerin teması önemli bu toza. Koku ile çok azı etkileşime giriyorlar. Ek önlem amaçlı kullanılacaksa eğer bu tip toz ürünler uygun olabilir ama düzenli tozu tazelemek gerek.

LCS-3, biyodust gibi ürünlerde değerlendirilebilir.
Cok sagolun Hocam baktim simdi lcs 3 de varmis sitelerinde. 👍
Peki arkadaslar Bunu firca ile alt tavaya tuneklere koselere yuvaligin kenarlarina surmek yeterli mi?
Tesekkurler

Cok sagolun Hocam baktim simdi lcs 3 de varmis sitelerinde. 👍
Peki arkadaslar Bunu firca ile alt tavaya tuneklere koselere yuvaligin kenarlarina surmek yeterli mi?
Tesekkurler
Genel anlamda evet yeterli hocam. Özellikle yuva içine ben epey yoğun kullandım. Follukta talaş varsa azıcık ona da dökülebilir, karıştırırsınız.

Genel gorus su da is gormedigi yonunde. Veterinerlerde enseye uyguluyor. Bence o urun kullanilacaksa enseden yani dogru yontem. Bu urun icin dogal agzina kacsa bile zarari yok yazildigi icin sormak istemistim. Anladigim siz de bu tarz toz urunden memnunsunuz. Benim dedigim markayi kullanan var mi acaba? Karadeniz pet satiyor baska urun de alicam ikisini de oradan alayim dedim.
Anladım. Madem öyle wilmectini yada wilmectin tarzı ilaçları nasıl kullanmak istiyorsanız öyle kullanın tabiki saygı duyuyorum. Lakin toz formunda olan bit-pire ilaçları için ise net birşey söyleyemem, çünkü benim kuşlar kış ayında yumurtladığı için ve bende kış ayı olmasına rağmen tedbir için yuvalıklara ve kafes altına Akartox kullandım. Heee şimdilik memnnum ve üstelik organik bir madde zararı yok, üzerinde öyle yazdığı için dedim. İsterseniz küçük 250 grlık bulabilirseniz deneyin derim. Tabi wilmectin ile kullanmanız daha etkili olur 👍. Bunlarıda YouTube’da Manisa’lı üretici makina Mühendisi bir abi var ve oda evinde üretim yapıyor ondan bakarak aldım bu ürünleri. Ki zaten YouTube’da çoğu kuş üretici wilmectin + Akartox dan çok memnun olduğunu ve kesin sonuç aldığını belirtmiştir. Umarım artık kurtulursunuz bu sorundan yada azalmıştır. Birde bilmiyorum kaç kuşunuz var nerede bakıyorsunuz ama. Ben olsam yaz değilde kış aylarında üretim yapardım şahsen. Çünkü kışın bit-pire vs olmayacağı için yaza göre daha rahat olurdu. Şimdi 2 erkek 1 dişi jumbo Kuşum ve 1 adette kırmızı göz albino Kuşum var ve bunları çiftleştirmeye uğraşıyorum nasipse olursa. Amacım Mart sonu ve Nisan ayının ortasına kadar bitirmek istiyorum malum pit-pire olayı ile uğraşmamak için. Yazın ise hepsini ayırıp dinlendirmeye alırım mantık bu yani. Hobici olduğum için dert değil benim için o yüzden. Hee kışın olmaz mı elbette olur ama yaz ayına göre Kış ayında hemen kökünü kurutabiliriz öyle bir imkan var tabiki. Eğer siz üretici biriyseniz benim dediklerimi yapmayın zaten kuş fazlalığı olacağı için mecbur çiftleşecekler yaz-kış farketmez ama hobici iseniz deneyin derim. Size kalmış.

Sizin yer neresi bu arada. Kaç kuşunuz var ve nerede bakıyorsunuz acaba. Son olarak bit-pire olduğu günden bu yana hiç mi azalma olmadı ve kurtulamadınız mı hala bu sorundan.

Ben Akartox dan memnunum ve malum kış ayında olduğumuz için birde artı avantaj şahsen. Karadeniz pet için ise şunu söyleyebilirim şahsen ben alışveriş yapıyorum o siteden ki daimi müşterisiyim ama ben Utku beyin sitesinden bit-pire ilacı hiç almadım. Sorunum olmadığı için ki İnşAllah gerekte duymam malum sıkıntılı süreç genel anlamda o yüzden ama tabiki Utku beyin sitesi Karadeniz petteki diğer ürünler çok iyi onuda belirtmek isterim. Orjinal ürün sattığı için tavsiye ederim şahsen.

Ben Akartox dan memnunum ve malum kış ayında olduğumuz için birde artı avantaj şahsen. Karadeniz pet için ise şunu söyleyebilirim şahsen ben alışveriş yapıyorum o siteden ki daimi müşterisiyim ama ben Utku beyin sitesinden bit-pire ilacı hiç almadım. Sorunum olmadığı için ki İnşAllah gerekte duymam malum sıkıntılı süreç genel anlamda o yüzden ama tabiki Utku beyin sitesi Karadeniz petteki diğer ürünler çok iyi onuda belirtmek isterim. Orjinal ürün sattığı için tavsiye ederim şahsen.
Bende hic bit sorunu olmadi cok sukur. Onlem amacli aldim hem lcs 3 hem worm stop. Karadenizden aldim bende bu sefer. Hemserimden 😀 gr pet uzerinden de aliyorum onlar da iyi bu urunler konusunda.
4 kusum var 2 cift benim. Kuluckada olanlara Doganay in hocanin dedigi gibi firca ile yuvalik kenarlarina follugun icine altina ve tepsinin koselerine zeminine guzelce surdum abartmadan.
Duzenli temizlik ve alt kagidin degisimi ile umarim diz parazite engel olur benim derdim sirt damlasina bulasmamak yukarida da belirttigim gibi.
Cok kabiliyetli degilim kusu tutup biseyler surmek damlatmak v.s. konusunda.

15 gün arayla 2 defa Vilmectin yaptım kafesleri sabah çamaşır suyuna basıp akşama kadar hava aldırdım. Suluk yemlik tünek oyuncak ne varsa çamaşır suyuna attım. Plastik tünekte doluydu hemen sıcak suya attım gitmesi için sonra hemen attım onları. Yeni tünek aldım. Akarsid bulamadım ben Sarcoptox kullandım kuşların kanatlarna ayaklarına sırtına her yere serptim. Kafes altına yaptım. Fazla gelenini üfledim.
Bide iç parazit için Nilverm aldım onu da 2 kere olacak şekilde 10 gün arayla verdim. Şuan yok gibi inşallah. Olmasın da .

15 gün arayla 2 defa Vilmectin yaptım kafesleri sabah çamaşır suyuna basıp akşama kadar hava aldırdım. Suluk yemlik tünek oyuncak ne varsa çamaşır suyuna attım. Plastik tünekte doluydu hemen sıcak suya attım gitmesi için sonra hemen attım onları. Yeni tünek aldım. Akarsid bulamadım ben Sarcoptox kullandım kuşların kanatlarna ayaklarına sırtına her yere serptim. Kafes altına yaptım. Fazla gelenini üfledim.
Bide iç parazit için Nilverm aldım onu da 2 kere olacak şekilde 10 gün arayla verdim. Şuan yok gibi inşallah. Olmasın da .
umarım çözülmüştür ya. Çok korkunç bir süreç :( Hobiden soğutuyor insanı

umarım çözülmüştür ya. Çok korkunç bir süreç :( Hobiden soğutuyor insanı

Kasım sonu yapmıştım 1 ay olacak neredeyse çok şükür yok şimdilik. Olması sorun evdekilerin bilmesi sorun evde olan kuşları da verirler falan filan derken çok şükür hallettim gibi. Haftada 1 tüm herşeyi çamaşır suyuyla yıkıyorum.

Abimler yazin kirmizi bit sorunu yasadi.
Banyo havalandirma bosluguna tam camin onune kumru yuva yapiyor. Oradan eve iceriye her yere.
Yengem sinir krizleri geciriyordu. Tasininca yapilan gibi bastan asagi ne varsa yikadilar eve ilaclama cagirdilar.
Evlerden uzak yani tekrar gecmis olsun hic bir hobici kus sever hayvan sever yasamasin bunu.
Ben ayrica bi sey sormak istiyorum;
Simdi her gun kafesin oldugu sehpanin ustu beyaz un dokmus gibi bu toz surdugum ilac ile kapli. Kuslar ucup hareket ettikce bu havalanan toz parcaciklari masanin ustune cokuyor. Tabi kuslarin ustune kanatlarina da cokuyor.
Bu normal mi? Yani urun boyle mi calisiyor? O toz kanatlarinin arasina v.s. temas edecek?
Bir zarari olmaz degil mi?

Son düzenleme:
Abimler yazin kirmizi bit sorunu yasadi.
Banyo havalandirma bosluguna tam camin onune kumru yuva yapiyor. Oradan eve iceriye her yere.
Yengem sinir krizleri geciriyordu. Tasininca yapilan gibi bastan asagi ne varsa yikadilar eve ilaclama cagirdilar.
Evlerden uzak yani tekrar gecmis olsun hic bir hobici kus sever hayvan sever yasamasin bunu.
Ben ayrica bi sey sormak istiyorum;
Simdi her gun kafesin oldugu sehpanin ustu beyaz un dokmus gibi bu toz surdugum ilac ile kapli. Kuslar ucup hareket ettikce bu havalanan toz parcaciklari masanin ustune cokuyor. Tabi kuslarin ustune kanatlarina da cokuyor.
Bu normal mi? Yani urun boyle mi calisiyor? O toz kanatlarinin arasina v.s. temas edecek?
Bir zarari olmaz degil mi?
Etrafta yabani kuş çok dolaşıyorsa eve uğrayabiliyorlar. Sadece o değil dışarıdan yeni koparılmış çiçeklerden de gelebiliyor.
Bazı ürünlerin üzerinde kuşa temas etmemesi yazıyor ancak bir çok ürün için sorun olmuyor. Yemini ve suyunu koruduğunuz sürece sorun yok. Kanatlarının altına serpilebilir.

Etrafta yabani kuş çok dolaşıyorsa eve uğrayabiliyorlar. Sadece o değil dışarıdan yeni koparılmış çiçeklerden de gelebiliyor.
Bazı ürünlerin üzerinde kuşa temas etmemesi yazıyor ancak bir çok ürün için sorun olmuyor. Yemini ve suyunu koruduğunuz sürece sorun yok. Kanatlarının altına serpilebilir.
Bunun uzerinde %100 dogal yaziyor ama tabi yemi ve suyu koruma sansi olmaz ustad sanki cunku o toz parcaciklari mutlaka eser miktarda da olsa havadan cokerken girer suya ve yeme.
Daha da az uygulamak lazim demek. Bi de bunu yemlerin icine de katiyorlarmis. Oyle yaziyor.

Bunun uzerinde %100 dogal yaziyor ama tabi yemi ve suyu koruma sansi olmaz ustad sanki cunku o toz parcaciklari mutlaka eser miktarda da olsa havadan cokerken girer suya ve yeme.
Daha da az uygulamak lazim demek. Bi de bunu yemlerin icine de katiyorlarmis. Oyle yaziyor.
hocam uygulanıyor o tip şeyler ama ben doğru bulmuyorum. Elimden gelse yemi güzelce yıkayıp kurutacağım.