Kuş Kafesinde Bit

Maviş Paşa

Forum Sakini
Pazar günü kuşum ölmüştü. Onunla ilgileneceğim diye 2 3 gün diğer kafesleri temizleyemedim. Normalde sürekli süpürür siler yıkarım. Bugün kuşları dışarı çıkaracağım zaman üzerine örttüğüm pembe havluda siyah nokta gibi şeyler gördüm. Kürdanın ucuyla bastığımda kırmızı kan oldu. kuşlar çok aşırı kaşınmıyor. Ama kafalarını sürekli tüneklere sürtüyo. Yem yedikten sonra sürtüyor tünekler tahta birde normal ağaç dalları vardı. Gecen hafta o ağaç dallarında minik böcek görünce hepsini attım.
Normal Tahta tünek var şuan kafese takılan çıkıntı gibi yerinde gündüz değil gece böcek oluyor.
Pazar günü kuşum ölmüştü. Ondan olabilir mi. Bit öldürür mü ?
Bit ilacını kuşlara sıkamam elimde zor duruyorlar. Sirkeli suyla falan püskürtsem olue mu. Yada nasıl yapacağım.
Üzerine örttüğüm çarşaf ve havluları nasıl yıkayayım. Bu bitler sürekli çoğalıyormuş. Evi mi ilaçlatmam gerek. Ki bunu yapamam. Kuşları elden çıkar diye uğraşıyorlar onlara kıyamam.

Foto ekledim. Umarım belli oluyordur.
IMG_20221101_095455_573.jpg

IMG-20221109-WA0004.jpeg
Bunu önerdi zirai ilaç satan kişi canhiper yerine. Ama zehirleyebilir dedi faydalı mıdır ? Akarsid yok

Bunu nasıl kulkanacam aynı odada duruyorum bana zararı olur mu kuş yese sıkıntı olurmu.
Kafese mi kanadına mı yapacam
canhiper gibiyse kokusu hafif ekşimsi, çiğ bir kokusu var. Kafes çevresi parkeye, duvara ve azıcık kuşlara sıktım. Kısacası her yere sıktım :D Aynı odada kalmak uygun olmaz maalesef bu ilaç sonrası. Kuşlarda da kanat altına bir iki fıs yeterli olacaktır. 2 günde bir tekrar etmiştim ben.
1 lt suya 1-2 corba kaşığı karıştırsanız yeter diye düşünüyorum.

Bu arada bu ilaç gül, çiçek böceklerine de iyi geliyor

canhiper gibiyse kokusu hafif ekşimsi, çiğ bir kokusu var. Kafes çevresi parkeye, duvara ve azıcık kuşlara sıktım. Kısacası her yere sıktım :D Aynı odada kalmak uygun olmaz maalesef bu ilaç sonrası. Kuşlarda da kanat altına bir iki fıs yeterli olacaktır. 2 günde bir tekrar etmiştim ben.
1 lt suya 1-2 corba kaşığı karıştırsanız yeter diye düşünüyorum.

Bu arada bu ilaç gül, çiçek böceklerine de iyi geliyor
Damlayı aldım Allah razı olsun bi Veteriner sağolsun verdi 10 damla kadar. Hem kafesi hem kuşları yıka sonra damla ve tozu yapsam daha etkili olur mu. Kafesi iyice temizleyip yapacam.

Damlayı aldım Allah razı olsun bi Veteriner sağolsun verdi 10 damla kadar. Hem kafesi hem kuşları yıka sonra damla ve tozu yapsam daha etkili olur mu. Kafesi iyice temizleyip yapacam.
elbette. Kuşları isterseniz az oranda aldığınız toz ilaçlı suya biraz daldırın (su kulak ve buruna kaşmamalı, o hizayı ayarlayın). 4-5 sn sonra çıkartın kendisi hızla kuruyacaktır. Damlayı da ertesi gün ensesine, deriye değecek şekilde 1 damla kullanmalısınız. Bu damlayı 9 gün sonra tekrar 1 kez uygulayıp 5 ay daha yapmayın.

elbette. Kuşları isterseniz az oranda aldığınız toz ilaçlı suya biraz daldırın (su kulak ve buruna kaşmamalı, o hizayı ayarlayın). 4-5 sn sonra çıkartın kendisi hızla kuruyacaktır. Damlayı da ertesi gün ensesine, deriye değecek şekilde 1 damla kullanmalısınız. Bu damlayı 9 gün sonra tekrar 1 kez uygulayıp 5 ay daha yapmayın.

IMG-20221109-WA0016.jpeg

Plastik tünek de toplanmış şekilde buldum. İnşallah başka yerde rastlamam. Hemen attım bulaşabilir diye sirkeli suyla sildim. Toz ilaçtan yaptım.
Birde bit olan kuşu uçurmayın diye okumuştum. Çok nadir arada uçuruyorum.sorun olur mu ?

Ekli dosyayı görüntüle 26939

Plastik tünek de toplanmış şekilde buldum. İnşallah başka yerde rastlamam. Hemen attım bulaşabilir diye sirkeli suyla sildim. Toz ilaçtan yaptım.
Birde bit olan kuşu uçurmayın diye okumuştum. Çok nadir arada uçuruyorum.sorun olur mu ?
yaniii şu evrede uçurmamak daha sağlıklı olabilir. O plastik parça ve atılan biti evden uzaklaştırmışsınızdır umarım.

yaniii şu evrede uçurmamak daha sağlıklı olabilir. O plastik parça ve atılan biti evden uzaklaştırmışsınızdır umarım.

Ben Vilmectin aldım ama enjektör ile değil Veterinerin verdiği damlalık ile aldım ucu iğne gibi delik ama kapağı yok. Üzerine peçete örttüm. Nasıl uygulanır diye bakarken zehirlemiş kuşu sanırım.fazla mı kullandı yanlış mı oldu bilmiyorum. Korktum şimdi. Ağzı açık olmasında sorun olur mu. Evde misafir de var Kedi de. Yaparsam da tozu da yapacam mecbur kuşların olduğu odada kalacağım. Bozulur mu ağzı iğne ucu kadar sorun olur mu
20221110_235345.jpg

Merhaba, imkan varsa ağzının kapatılması iyi olacaktır. Bozulmayacaktır diye düşünüyorum ancak önlemde almak lazım tabi.
Enseye, deriye değecek şekilde bir damla kullanmak kafi oluyor. Bir miktar huzursuz ediyor kuşu bu damla. O bölgeyi kaşıma eğilimine giriyor

Merhaba, imkan varsa ağzının kapatılması iyi olacaktır. Bozulmayacaktır diye düşünüyorum ancak önlemde almak lazım tabi.
Enseye, deriye değecek şekilde bir damla kullanmak kafi oluyor. Bir miktar huzursuz ediyor kuşu bu damla. O bölgeyi kaşıma eğilimine giriyor
Bugün kafesleri komple temizledim ama duvarda da vardı. Çamaşır suyu fısfıs yaptım ölmedi bile meret. Bastım üstüne öldü sonra sildim tekrar. Misafir olduğu için akşama kadar havalandı gece aynı odaya koyacağım mecburen. Bit var dersem evde kimse kalmaz😂
Birde elimdeki tozu (Sarcoptox) suyla karıştırıp duvarlara sıksam yerlere sıksam olur mu ?
Canhiper muadili olan tozu almam mı iyi olur. Vilmectin i şimdi mi yapsam yoksa gece mi yapayım.
Birde kuş dışarıda iken dolap arasına düştü bişey yok ama alçak uçuyor korku stres var damlayı ertelesem mi yoksa yapayım mı ?
Kuşlara damlayı ve tozu yapınca eve dağılmaya başlayan böcekler de kaybolur mu

Sarcoptox suyla karıştırmak için değil de doğrudan bitlerin gezineceği bölgeye serpiştirip onların üzerinden geçmesiyle işe yarıyor. Diğer türlü pek işlevsel değil :( Hepsinin gerçi mantığı benzer çalışıyor ancak bu bahsettiğiniz ürünü kullanmadığım için sağlıklı bir yorum yapamayacağım
trendyolda varmış bu arada.

Kuş dolap arasına sıkışmış hemen aldım ama uçarken kısa mesafede uçuyor hemen ya olduğu yere konuyor yada düşüyor. Damla yapsam daha stres olur mu ki. Birde damla tam olarak nereye olacak.
Kafeste şuan sürekli uyuyor korktuğu için midir. Darı yiyor yeme dokunmadı yada aç değildi.

Düşme sebebi bir çok nedenden olabilir. Biti halledelim de uçma kondisyonunu konuşuruz ilerleyen zamanlarda.
Ense kısmı yani
ense.jpg
bu görsele göre 6 numaralı kısım. 6 ile 7 arasında görülen kırmızı noktalı kısıma yakın bir yere uygulamanız gerekiyor. Biri yardımcı olabilirse işiniz kolaylaşır çünkü inanılmaz hareket ediyorlar o bölgeyle oynadığınızda. Tüyleri aralayıp deriye bir damla
Ense-500x5000.jpg

Düşme sebebi bir çok nedenden olabilir. Biti halledelim de uçma kondisyonunu konuşuruz ilerleyen zamanlarda.
Ense kısmı yani
Ekli dosyayı görüntüle 26972
bu görsele göre 6 numaralı kısım. 6 ile 7 arasında görülen kırmızı noktalı kısıma yakın bir yere uygulamanız gerekiyor. Biri yardımcı olabilirse işiniz kolaylaşır çünkü inanılmaz hareket ediyorlar o bölgeyle oynadığınızda. Tüyleri aralayıp deriye bir damla
Ekli dosyayı görüntüle 26974
Yaptım şimdi damlayı. Tam enseye yakın yer oldu. Deriye geldi.