Kuşlar neden ishal olur ?

Gozclk

Forum Sakini
Merhaba duman 4-5 aylık civarı son bir haftadır sabahları ishal oluyor . Ailem mandalina istiyor sürekli üstüne gidip bağrıyor diye üç dört akşam verdi ondan oldu sanmıştım ama üç gündür ekstra sebze meyve herhangi bişey vermiyorum. Ayrıca haftada bir veya iki gün b vitamini bir günde gervit kullanıyorum . Bugün aspur aldım verdim normale döndü gibi. Ayrıca kafeste ve oyun parkında mineral blok gaga taşı kalamar kemiği var. Gece de sarıp peteğe yakın koyuyorum hasta olmasın üşümesin diye.Sizce neden olur? Nasıl bir yol izlemeliym? Ve aldığımdan bir hafta sonrasından beri tüy döneminde yani kasımdan beri bu normal mi diken diken olan yerleri gitmiyor..

Ekli dosyalar

• IMG-20210114-WA0028.jpeg
    IMG-20210114-WA0028.jpeg
    250.9 KB · Görüntüleme: 25

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Gece de sarıp peteğe yakın koyuyorum hasta olmasın üşümesin diye
Bunu yapmanızı tavsiye etmem. Kuşun üşüyeceğini düşünüyorsanız kafesiyle peteğin yanına yaklaştırıp kafesin peteğe bakmayan kısmına havlu geçirebilirsiniz. Aşırı sıvı alınımından dolayı oluşan ishal diye tabir edilen durumlar önemsizdir ve ilgili besin verilmeyince geçer. Sizin dışkınız ciddi manada boyama yapıyor enfeksiyon olabilir.

Oyla 0

Gozclk

Forum Sakini
Bunu yapmanızı tavsiye etmem. Kuşun üşüyeceğini düşünüyorsanız kafesiyle peteğin yanına yaklaştırıp kafesin peteğe bakmayan kısmına havlu geçirebilirsiniz. Aşırı sıvı alınımından dolayı oluşan ishal diye tabir edilen durumlar önemsizdir ve ilgili besin verilmeyince geçer. Sizin dışkınız ciddi manada boyama yapıyor enfeksiyon olabilir.
Ne yapmam lazım peki ?

Oyla 0

Gozclk

Forum Sakini
Bu tip dışkılarda ilk kullanılıcak ilaç sulphamezatindir. Ayrıca kuşun bakım şartlarınıda gözden geçirmek gerekiyor. Yem kötü olabilir yada hijyen problemi olabilir. Suluğun hergün sabunlu suyla yıkanıp taze içme suyu konulması gerekiyor vs. vs..
Bende onu anlamıyorum önerdiğiniz yemi aldım daha önce öksürük oluyordu yemden siz bana yem önermiştiniz o sorun geçti. Çok teşekkür ederim bu arada. Onun haricinde günde üç kere falan su değişiyor içine tüy falan kaçınca öyle bekletmiyorum. Yıkıyorumda yine kafes oyun parkı hergün temizleniyor acaba b vitamini yapar mı bide eğer enfeksiyon varsa hali tavrı kötü olmaz mı bu fazla hareketli enerji dolu maşallah ama baya enerjili yulaf da veriyorum ara sıra aspur verdim şimdi sıvı gelmiyor enfeksiyonsa nasıl anlarım.? Psikopatlık derecesinde temizlik yapıyorum Bu fotoğrafta anlık video izlerken üşümesin diye altına çorap sermiş insanım Allahım yetemiyorum :D

Ekli dosyalar

• 16106565150143539896398164724234.jpg
    16106565150143539896398164724234.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 39
Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Bende onu anlamıyorum önerdiğiniz yemi aldım daha önce öksürük oluyordu yemden siz bana yem önermiştiniz o sorun geçti. Çok teşekkür ederim bu arada. Onun haricinde günde üç kere falan su değişiyor içine tüy falan kaçınca öyle bekletmiyorum. Yıkıyorumda yine kafes oyun parkı hergün temizleniyor acaba b vitamini yapar mı bide eğer enfeksiyon varsa hali tavrı kötü olmaz mı bu fazla hareketli enerji dolu maşallah ama baya enerjili yulaf da veriyorum ara sıra aspur verdim şimdi sıvı gelmiyor enfeksiyonsa nasıl anlarım.? Psikopatlık derecesinde temizlik yapıyorum Bu fotoğrafta anlık video izlerken üşümesin diye altına çorap sermiş insanım Allahım yetemiyorum :D

kuşlar soğukta değil hava akımında ve ani ısı değişimlerinde hasta olur, bırakın kuş alışsın. kaloriferin yanına da koymayın, içinize sinmezse gene de üstünü örtün. günde 3 kez su değiştirip kafesi hergün dezenfekte etmeyin, kuşunuzun o kadarcık bakteriye de ihtiyacı var. bakın bu resimdekiler izmir'de sokakta yaşayan papağanlar, artık koloni kurdular sorunsuz yaşıyorlar :)

IMG-20210113-WA0012.jpgIMG-20210113-WA0011.jpg

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Kendimi gördüm siz de resmen :) sakınan göze çöp mü batıyor anlamıyorum ki.Biz de de durum aynı,dışkı takibi yapmaktan gözlerim ağrıdı on gündür.Çoraptan örtüsüne de bayıldım,kendisi de aşırı tatlı maşallah.

Oyla 0

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
kuşlar soğukta değil hava akımında ve ani ısı değişimlerinde hasta olur, bırakın kuş alışsın. kaloriferin yanına da koymayın, içinize sinmezse gene de üstünü örtün. günde 3 kez su değiştirip kafesi hergün dezenfekte etmeyin, kuşunuzun o kadarcık bakteriye de ihtiyacı var. bakın bu resimdekiler izmir'de sokakta yaşayan papağanlar, artık koloni kurdular sorunsuz yaşıyorlar :)

Ekli dosyayı görüntüle 11716Ekli dosyayı görüntüle 11717
Pakistan mı onlar:LOL:

Oyla 0

Gozclk

Forum Sakini

Ekli dosyayı görüntüle 11716

Ekli dosyayı görüntüle 11716Ekli dosyayı görüntüle 11717
Ya bakıyorum ayakları soğumuş ben donuyorum çocuk nasıl üşümesin :D ilk defa sokak papağanı gördüm çok tatlılar :) bide ilk aldığımda duman uçamıyordu kanadını toplayamjyordu kusar gibi hareketler yapıyordu o geçti . Sonra ben yıkadım sabahlara kadar inlemeye başladı. Veteriner bilmem ne derken tüy dökümü vs şimdide ishal maalesef süekli gözlem altındayım kaç saat uyudu ne kadar yem yedi vitaminli su içti mi hiç kafeste durmuyor sadece uyurken giriyor bir birey evin en küçüğü gibi ben asıl rahat davrananları anlayamıyorum eğlensin mutlu olsun diye yapmadığım kalmadı. Kimse bana demesin çocuğu rahat bırak asla :D

Oyla 0

Gozclk

Forum Sakini
Kuşu hassas tartıya koymak için ustune yem koyup alistirabilirsiniz. Veya odayı karartıp kuşu tartınin ustune koyun ve biri ışığı yaksın anlık olarak agirligi görürsünüz.

Kendimi gördüm siz de resmen :) sakınan göze çöp mü batıyor anlamıyorum ki.Biz de de durum aynı,dışkı takibi yapmaktan gözlerim ağrıdı on gündür.Çoraptan örtüsüne de bayıldım,kendisi de aşırı tatlı maşallah.
Teşekkür ederim. :) Annenin hali anne anlar işte. :D öyle ya bence bir hayvan sahipleniyorsan sonuna kadar hakkı verilmeli çevremde gördükçe öyle üzülüyorum sadece kafeste dursun diye alınmışlar o kadsr çok varki o yüzden biraz da böyleyim bilmiyorum bu benim huyum da olabilir :)

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Ya bakıyorum ayakları soğumuş ben donuyorum çocuk nasıl üşümesin :D ilk defa sokak papağanı gördüm çok tatlılar :) bide ilk aldığımda duman uçamıyordu kanadını toplayamjyordu kusar gibi hareketler yapıyordu o geçti . Sonra ben yıkadım sabahlara kadar inlemeye başladı. Veteriner bilmem ne derken tüy dökümü vs şimdide ishal maalesef süekli gözlem altındayım kaç saat uyudu ne kadar yem yedi vitaminli su içti mi hiç kafeste durmuyor sadece uyurken giriyor bir birey evin en küçüğü gibi ben asıl rahat davrananları anlayamıyorum eğlensin mutlu olsun diye yapmadığım kalmadı. Kimse bana demesin çocuğu rahat bırak asla :D

bence şu an ümit beyin söyledigi ilacı kullanın ve kuş düzelene kadar günlük dezenfeksiyonu yapın. daha sonrasında kuşun bu kadar üzerine düşmeyin

Oyla 0

Gozclk

Forum Sakini
bence şu an ümit beyin söyledigi ilacı kullanın ve kuş düzelene kadar günlük dezenfeksiyonu yapın. daha sonrasında kuşun bu kadar üzerine düşmeyin
Kuşu kutuya koyup korkutup tartmaktansa ben uğraşarak korkutmadan yapıyorum mesela üstüne düşmek buysa sağlığını gözlemliyorum bu öyle bişe değil teşekkür ederim tavsiyeniz için

Oyla 0