Kuşlarda Tuz Kullanımı ve Tuz İhtiyacı

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
havası değişiyor derken nemdir, kokudur kalkıyor ortadan. bir çok faydası var. sizde neden etki göstermedi acaba.. şeyden olabilir ya m² sine göre boyutları var. ona göre aldınız dimi?
Senin de sorduğun soru. Hava güzel oluyordur da Ümit abimiz beğenmez hiçbir şeyi. Beğendiremezsin bir ürünü ona.

Liebe55

Veteran
Merhaba. Tuz lambası kullanmaya başlayalı 3 gün oldu. Kendim için aldım. Şöyle bi araştırayım dedim bu konuyu gördüm. Bu konu hakkında araştırma yaptınız mı? Endişelendim biraz açıkçası kuşlarımı odamda tutuyorum. Bir zararı olur mu bilmek isterim.
Ben bizzat kullanıyorum odamda yukarıda açıklamam mevcut. Odanızda kuşlar var isede zararı yok içiniz rahat olsun.

MerveYilmaz

iyikus.com Üyesi
@Doğanay Y. hocam bugün petmarketburada'dan himalaya tuzu bloğu diye bir ürün aldım. Resimlerini ekliyicem alta. Yalnız bunu nasıl kullanıcağımı bilmiyorum :D Şampiyon üretici dedik bi bildiği vardır dedik aldık :) fakat acaba kafeste ne kadar süre kalması lazım? Sürekli kalsa fazla kemirirmi kuşlar acaba? Sence nasıl kullanayım?

878720200601_201000.jpg

814620200601_201250.jpg

Sitesinde şöyle kısa bir açıklama var ürünle ilgili;

G1 Experience Himalaya Tuzu Bloğu 84 Farklı Zengin Mineral Karışımı

Vücut için gerekli olan yaklaşık 84 tane minerali içinde barındırır,
Dolaşım sistemi rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişen rahatsızlıkları önler,
Antioksidan etkisi vardır, toksinlerin yanı sıra vücutta biriken ağır metallerin de atılmasına katkı sağlamaktadır.
Kan basıncını düşürür,
Vücutta birikmiş elektrik yükünün azalmasına yardımcı olur.

Birde şöyle bir video buldum;

Merhaba,
Himalaya tuzu ve Tğrkiyenin tuz depısu Çankırı kristal formundaki kaya tuzu arasındaki tek fark rengidir. Himalaya tuzu içinde demir oksit oranı fazla olduğunsan rengi pembemsidir. Bu ürünler sadece kandırmaca bukundupunuz bölgede illaki kaya tuzu satanbyerler vardır. Şeffaf kristal formundaki bir parça ceviz büyüklüğündeki tuzu 1 liraya hatta parasız verirler. Ben alıyorum ince uçlu matkap kalemini takıp iki adet delik açıyorum. Sonra tel takıp kafese bağlıyorum. Kuşkarım ihtiyacı kadarını tüketiyor. Gidip yalıyorlar.

Ekli dosyalar

• IMG_20201203_123832.jpg
    IMG_20201203_123832.jpg
    955.1 KB · Görüntüleme: 10

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba,
Himalaya tuzu ve Tğrkiyenin tuz depısu Çankırı kristal formundaki kaya tuzu arasındaki tek fark rengidir. Himalaya tuzu içinde demir oksit oranı fazla olduğunsan rengi pembemsidir. Bu ürünler sadece kandırmaca bukundupunuz bölgede illaki kaya tuzu satanbyerler vardır. Şeffaf kristal formundaki bir parça ceviz büyüklüğündeki tuzu 1 liraya hatta parasız verirler. Ben alıyorum ince uçlu matkap kalemini takıp iki adet delik açıyorum. Sonra tel takıp kafese bağlıyorum. Kuşkarım ihtiyacı kadarını tüketiyor. Gidip yalıyorlar.

Evet çankırı kaya tuzunu sonradan öğrendim bende. Ancak kuşların ihtiyacı kadar tüketiyorlar cümlesine hiç bir konuda hiç bir zman katılmadım şimdide katılmıyorum. Kuşlar sadece tadını sevdiği için bile fazla fazla tüketebilirler yada ihtiyacı olsada tdaını yada kokusunu sevmezse tüketmeyebilirler.. Bu tuz konusunda ise ben bu şekilde kafese tuz bloğu asılması yerine, ara sıra ve az miktarlarda suyuna katılmasını tavsiye ediyorum..

Bu konuda daha önce tecrübbelerimi yazmıştım;
Slm arkadaşlar bu ürünü kullandım ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum; Şöyle gireyim konuya kuşlarıma yeni birşey verdiğim zaman iyi gözlemlerim. Enerjilerini, hal ve hareketlerini, dışkılarını vs. gözlemlerim. Bu ürünü kafese ilk koyduğumda deli gibi yalamaya başladılar. Dedim herhalde gerçekten ihtiyaçları var böyle birşeye. Fakat sonradan düşüncem değişti. 2. 3. günden sonra enerjilerinde bariz düşüş gözlemledim. Dışkılarda ishal gözlemledim. Gün içinde uyuklama istekleri arttı. Beni gördüklerinde kafesten çıkmak için deli olan kuşlar tepki vermez hale geldiler. Ben tüm bu olumsuzlukları bu tuz taşına bağlıyorum çünkü bakımlarında herhangi bir değişiklik yapmadım. Evet belki tuzada ihtiyaçları olabilir ancak ya bu tuz taşını çok fazla yalıyorlar yani aşırı doz aldıkları için olumsuz etkilendiler. Yada içeriğindeki mineraller yaramadı. Ben ilk ihtimal üzerinde duruyorum yani aşırı yaladıklarını düşünüyorum. Sonuç olarak bu tuz taşını kafesten çıkardım.

Eğer kuşların böyle bir ihtiyaçları var ise yani tuz ihtiyacı var ise benim önerim ayda veya 2-3 ayda bir kere suluklarına çok minik bir parça (toplu iğne başı kadar) kaya tuzu parçası atıp eritmek. Bu şekilde yeterli olucağını düşünüyorum. Birde tuzları araştırırken en sağlıklı tuzun doğal kristal kaya tuzu olduğunu öğrendim. Doğal kaya tuzu ülkemizde çankırı ilinde çıkmaktadır ve meşhurdur. Himalaya tuzu ile aynı mineral içeriğine sahiptir yani 84 mineral vardır ondada. Hatta analizlerde himalaya tuzundan daha kaliteli olduğu çıkmıştır. Yani kuşların suluğuna ekliyeceğiniz tuzun çankırı kristal kaya tuzu olmasını tavsiye ediyorum. İşlenmemiş ve doğaldır. Himalaya tuzuda aynı şekilde işlenmemiş ve doğaldır oda kullanılabilir tabi. Himalaya tuzunun pembe rengi içeriğindeki demir oranın fazla olmasından kaynaklıdır. Aralarındaki tek fark budur.

Bu konudaki tecrübemi paylaşmak istedim. İyi forumlar...

Afatsumi

Forum Sakini
Yeni konu açmamak adına bu posta yazmak istedim, Hocam sizinle paylaşmadim ama iki üç gün önce yuvalikta aşırı ses gelmesi nedeniyle kontrol ettiğimde dişi kuşun yavruların beyaz yavru tüylerini koparıp yediğini gördüm. İki gün önce de kafese kaya tuzu astim, yemdeki yulaf oranı azdı artirdim. Dün akşam dişi kuşun bu tuzun zaman zaman tadina baktığını gördüm (iki yavru kuştan küçük olanin beyaz tüylü bölgesi kalmamıştı büyük olan daha iyi durumdaydı, renkli tüylerine dokunmuyordu)
Dün akşam ve bugün yuvalik sakin tüy yolma durumu kalmadı. Artırdığım yulaf miktarının mı yoksa kaya tuzunun mu faydası oldu bilmiyorum ama bu gece bağlantıda görüldüğü gibi erkek kuşun deli gibi bu tuzdan yaliyor su içiyor tekrar tekrar belki 10 dk boyunca devam ettirdiğini gördüm tuzu kafesten aldım. Yazdıklarınızı da okudum, erkek kuşum kendine engel mi olamıyor yoksa gerçekten ihtiyacı olduğu için mi bilemedim (ilk kuluçkada iki yavru büyüttüler ikinci kuluckalari bu, haftada iki kez yumurta mamasi veriyorum)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yeni konu açmamak adına bu posta yazmak istedim, Hocam sizinle paylaşmadim ama iki üç gün önce yuvalikta aşırı ses gelmesi nedeniyle kontrol ettiğimde dişi kuşun yavruların beyaz yavru tüylerini koparıp yediğini gördüm. İki gün önce de kafese kaya tuzu astim, yemdeki yulaf oranı azdı artirdim. Dün akşam dişi kuşun bu tuzun zaman zaman tadina baktığını gördüm (iki yavru kuştan küçük olanin beyaz tüylü bölgesi kalmamıştı büyük olan daha iyi durumdaydı, renkli tüylerine dokunmuyordu)
Dün akşam ve bugün yuvalik sakin tüy yolma durumu kalmadı. Artırdığım yulaf miktarının mı yoksa kaya tuzunun mu faydası oldu bilmiyorum ama bu gece bağlantıda görüldüğü gibi erkek kuşun deli gibi bu tuzdan yaliyor su içiyor tekrar tekrar belki 10 dk boyunca devam ettirdiğini gördüm tuzu kafesten aldım. Yazdıklarınızı da okudum, erkek kuşum kendine engel mi olamıyor yoksa gerçekten ihtiyacı olduğu için mi bilemedim (ilk kuluçkada iki yavru büyüttüler ikinci kuluckalari bu, haftada iki kez yumurta mamasi veriyorum)

Tuz ihtiyacından fazlasını genelde tuketmiyorlar hocam. Mineral eksikliği olduğunda taşa yumuluyorlar. Tüy yolma sebeplerinden biri taşın yoksunluğu. Ben en az 4 yıldır kullanırım. Başta böyle oluyorlar, sonra toparliyorlar

Afatsumi

Forum Sakini
Tuz ihtiyacından fazlasını genelde tuketmiyorlar hocam. Mineral eksikliği olduğunda taşa yumuluyorlar. Tüy yolma sebeplerinden biri taşın yoksunluğu. Ben en az 4 yıldır kullanırım. Başta böyle oluyorlar, sonra toparliyorlar
Çok teşekkür ederim Doğanay hocam yeniden kafese asıp takip edeyim öyleyse🙏

Hobici

Forum Sakini
Güncelleme gibi olacak ama uzun zamandır Himalaya Kaya Tuzu var kuşlar çok kullanıyorlar.D Faydasını da gözlemliyorum. Ekstra minarel takviyesi kullanmıyorum artık. Değerli bir konu teşekkürler tekrar abi.