Kuşlarımın çiftleşmesini sağlamalı mıyım ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mangoo
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mangoo

iyikus.com Üyesi
Herkese merhabalar;

Daha önce sarı renkli (mango isminde) bir sevda papağanım vardı. @Doğanay Y. ve @Umit. hocalarım bilir. Çok yardımcı oldular. Sürekli bize kur yaptığından ve bizi de yavaş yavaş ısırmaya başladığından. En önemli sebepde eşim işe girdiği ve mangoyla fazla ilgilenemeyeceği için yetişkin bir dişi aldık. 3-4 gündür ayrı kafesteler ama kafesler Yanyana duruyor. Birisi çıkarken diğerini içeriye kafese sokuyoruz. O şekilde dönüşümlü olarak devam ediyoruz. İlk getirdiğimiz gün mango yeni gelenin ağzına kustu. Bizde eşleştiler diye dün birlikte çıkardık. Mango diğerinin kafasını kaşıyor üstüne çıkmaya çalışıyor. Ama diğeri mangonun ayağını falan ısırmaya çalışıyor. Çiftleşme belirtisi olduğunu düşünüyorum. Bugün akşam ikisini aynı kafese koyacağım. Ama yuvalık takmaya gerek varmı ? Sizler ne dersiniz. İlk defa çiftleştireceğim için biraz tecrübesizim.

Ekli dosyalar

• 5d6946c0-80a1-4785-bc48-80617d49daef.jpeg
    5d6946c0-80a1-4785-bc48-80617d49daef.jpeg
    318.1 KB · Görüntüleme: 3
  • 65b4e35f-0dd6-4b65-a6ca-a5edf494db71.jpeg
    65b4e35f-0dd6-4b65-a6ca-a5edf494db71.jpeg
    307.5 KB · Görüntüleme: 3
  • 860afa4b-aac8-4c97-9c16-2a567fb993f9.jpeg
    860afa4b-aac8-4c97-9c16-2a567fb993f9.jpeg
    269.5 KB · Görüntüleme: 3
Şimdilik yuvalığa gerek yok. İlk etapta birbirlerine alışsınlar iyice.. Çiftleşmeler başlayınca takarsınız yuvalığı(y)

Şimdilik yuvalığa gerek yok. İlk etapta birbirlerine alışsınlar iyice.. Çiftleşmeler başlayınca takarsınız yuvalığı(y)
Tamamdır hocam daha aynı kafese koymadım zaten 1-2 gün daha geçsin diye bekliyorum. Yuvalık nasıl olmalı peki ve içerisinde neler olmalı bizim mi koymamız lazım kendilerimi yapacak yuvayı

Eğer amaç eşleşme yönünde ise ve şuan iyi gidiyorlarsa bence yuvalık takılmalıdır. Yuva hazırlığı uzun sürüyor sevdaların

Eğer amaç eşleşme yönünde ise ve şuan iyi gidiyorlarsa bence yuvalık takılmalıdır. Yuva hazırlığı uzun sürüyor sevdaların
Dediğim gibi işte hocam benim oğlan geldiği gün dişiye kustu Şuan ayrı kafesteler ama çıkınca arada gidiyor dişinin kafesine kusmaya çalışıyor. 1-2 kere de dişi benim oğlanın ayağını ıssırmaya çalıştı. Aynı kafese 1 hafta dolunca alayım diyorum. Ama nasıl bir yuvalık almalıyım. Yuvalığın içerisine herhangi birşey koymam gerekir mi ? O konuda hiçbir bilgim yok. Bi kaç yerde sevdalar hurma yaprağı sever yuvayı onunla yapar falan diye gördüm ama hurma yaprağını nerden bulacam 😊

Teşekkür ederim hocam

Teşekkür ederim hocam
Hocalarım tekrardan merhaba kuşlar 1 hafta ayrı kafeslerde kaldıktan sonra aynı kafese koydum. Ama dişi bizim oğlanın kafasına boynuna falan saldırıyor. Rahat vermiyor hayvana yuvalığı söküp kafesleri tekrar ayırdım. Dün yumurta maması yapıp verdim. Geri alırken dişi benimde parmağımı kanatacak şekilde saldırdı. Sanırım anlaşamıyorlar. Videoyu aşağıya yüklüyorum bu görünenden daha fazlasını yapıyor kafeste. Siz ne yapmamı önerirsiniz bir fikriniz var mı ?

Ben olsam eşini değiştiririm hiç uğraşmam..
Bende öyle yapmayı düşünüyorum hocam zaten dişi çok hırçın aldığım yer tanıdık oraya bıraktım şimdilik. Artık onun sahiplendirilme durumuna göre bakacam. İsteyen olursa buradan birisine de sahiplendirebilirim 😊

Geri