Kuşta Karaciğer Yağlanması

yesilkus

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar bundan birkaç ay önce dişi muhabbet kuşumda solunum güçlüğü fark ettim ve veterinere götürdüm. Kimisi ben anlamam dedi kimisi de çözümü yok dedi. Kuşta karaciğer yağlanması olduğunu söyledi en son gittiğim. Film falan çekildi orada da nefes keseleri tıkanmış görünüyordu. Peki buna bir çözüm var mı dediğimde olmadığını söyledi. Her gün okaliptus buharı solumasını tavsiye etti uyguladım, bir de sözde içerisinde bitki özleri olan birebir su ile aynı görüntüye sahip kokusuz küçük bir şişeyi 80 tlden sattı. Onu da her gün söylediği şekilde şırınga ile verdim. Kuşa her gün egzersiz yaptırdım yemi azalttım fakat karnında şişlik büyüdü. Şuan sürekli uyku halinde ve 2 gündür sürekli kusuyor. Vitamin vermemin zararlı olacağını antibiyotik verilmesinin de iyice karaciğer böbreği yoracağını söyleyip ne kadar ömrü vsrsa yaşar dedi resmen veteriner. Gerçekten bir çözümü yok mu? Lütfen yardımcı olun tecrübesi olanlar beni bilgilendirsin.

ilerlemiş ya da kronikleşmiş solunum problemi, astım gibi görünüyor. Birde üst göz kapakçığında video aldatmıyorsa dış mantar gözlemledim.
Hipradoxi türevi güçlü bir ürün gerekiyor kuşunuza.

Oyla 0
Solunumda ciddi sıkıntı var. Acilen ilaç tedavisine başlamak gerekiyor. Yarın eczaneden sitraks şurup, monodoks 100 mg kapsül ve polivit vitamin şurubu alın. Önce sitraksı kullanıcaz ve sadece bir gün kullanıcaz. Olası hava kesesi parazitlerine karşı.. Ardından asıl tedaviye geçicez; tam dolu suluğa monodoks kapsülün iç tozundan bir pirinç tanesi kadar ekliyeceksiniz ve aynı suya 2 damlada vitamin damlatıcaksınız. İlaçlı su hergün taze olarak hazırlanıcak ve yine gün ortasında tazelenicek. Bu tedaviye duruma göre 7-8 gün devam edicez...

Sorun şu ki; solunum sorunlarının bir çok farklı sebebi olabiliyor. Yani bu uygulayacağımız monodoks tedavisi sorunu çözmeyebilir ve başka etken maddeli bir ilaca geçmek gerekebilir. Ancak her ne olursa olsun bu ilaç birazda olsa fayda sağlıyacaktır. Ben en azından kusmanın geçiceğini düşünüyorum... Eğer solunum sorunu tam manasıyla düzelmez ise başka tavsiyelerimde olucak...

Bunların dışında şuanda elinizde kuru kekik var ise hemen kekik çayı demleyin. Bir bardak sıcak suya bir silme çay kaşığı kuru kekiği ekleyin ve 10 dakika demleyin. Ardından suluğa 5'te 1 oranında ekleyin. Bu akşam en azından bu suyu içsin biraz faydası olur...

Yarında dediğim ilaçları temin etmeye çalışın. Gerekirse aile hekiminden rica edip yazdırmaya çalışın...

Son olarak dediğim gibi kuşun durumu acil yani biran önce tedaviye başlamanız gerekiyor.....
Çok teşekkür ederim ben yarın ilaçları alacağım şimdi de kekik çayı yapıyorum. Bana veterinerde hiçbir ilaç kullanmasın daha kötü olur dendi ve kendi haline bırakıldı başka götürdüğüm yerler bunu bile söylemedi açıkçası. Bir umut elbette deneyeceğim dediklerinizi. Şimdi de Veterinerin önerdiği “geçici çözümleri” uyguladım diye kendimde vicdan azabı hissediyorum. Benim yüzümden ilerledi belki de. İnternette bu karaciğer yağlanmasına dair hiçbir bilgi bulamamıştım ve umudu kesmiştim. Keşke daha erken görseydim burayı ve yazsaydım. Çok üzgünüm. Yarın hemen başlayacağım. Sitraks şurubu ne şekilde vermeliyim? Şırınga ile ise ne miktarda? Bir de sitraks ardından aynı gün mü başlamalıyım suyuna kapsül karıştırmaya yoksa 1 gün sonra mı?

Oyla 0
ilerlemiş ya da kronikleşmiş solunum problemi, astım gibi görünüyor. Birde üst göz kapakçığında video aldatmıyorsa dış mantar gözlemledim.
Hipradoxi türevi güçlü bir ürün gerekiyor kuşunuza.
Veterinerde bana karaciğer yağlanması dendi hava keseleri yağ ile tamamen kapanmış söylenene göre. Filme göre de gerçekten öyle gözüküyor. Ama bir çözümü olmalı diye düşünüyorum Ümit beyin dediklerini deneyeceğim çok çok teşekkürler. Göz kapakçığına dikkatle bakacağım hiç fark etmedim video kaynaklı olabilir belkide

Oyla 0
Çok teşekkür ederim ben yarın ilaçları alacağım şimdi de kekik çayı yapıyorum. Bana veterinerde hiçbir ilaç kullanmasın daha kötü olur dendi ve kendi haline bırakıldı başka götürdüğüm yerler bunu bile söylemedi açıkçası. Bir umut elbette deneyeceğim dediklerinizi. Şimdi de Veterinerin önerdiği “geçici çözümleri” uyguladım diye kendimde vicdan azabı hissediyorum. Benim yüzümden ilerledi belki de. İnternette bu karaciğer yağlanmasına dair hiçbir bilgi bulamamıştım ve umudu kesmiştim. Keşke daha erken görseydim burayı ve yazsaydım. Çok üzgünüm. Yarın hemen başlayacağım. Sitraks şurubu ne şekilde vermeliyim? Şırınga ile ise ne miktarda? Bir de sitraks ardından aynı gün mü başlamalıyım suyuna kapsül karıştırmaya yoksa 1 gün sonra mı?
Sitraks 1 gün, suya 5-6 damla kullanılacak büyük ihtimalle.Ertesi günde monodoks tedavisine başlanacak.Umarım iyileşir en kısa sürede, çok üzüldüm durumuna kıyamam.

Oyla 0
Sitraks 1 gün, suya 5-6 damla kullanılacak büyük ihtimalle.Ertesi günde monodoks tedavisine başlanacak.Umarım iyileşir en kısa sürede, çok üzüldüm durumuna kıyamam.
Teşekkür ederim. Bu zamana kadar burayı görmemenin danışmamanın pişmanlığını yaşıyorum. 1-2 aydır veterinerin dediklerini uyguluyorum hiç yoktan iyidir diyerek. Ama meğerse kötülük ediyormuşum :(
bir veteriner hekimin bu videodaki kuşa yağlanma deyip kestirip atması inanılmaz. Tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilirler ancak kuşun solunum sistemine bakteri, parazit, protozoa veya mantar yerleşmiş gibi duruyor. Olasılık sırasına göre:

1- bakteriyel enfeksiyon tedavisi (doksisiklin, tylosin gibi etken maddeler)
2- iç parazit tedavisi (ör: sitrax şurup)
3- protozoa tedavisi ( ör : flagyl şurup)
4 - mantar tedavisi ( ör: triflucan , mikostatin )
Ben de mutlaka bir çözümü olmalı diye dolaşıp durdum ama bilgimiz yok dendi genel olarak. Sonra da en son gittiğimiz veteriner yağlanma var çözümü yok dedi okaliptus önerdi bir de suya benzeyen bir karışım sattı 30 ml. İçinde ne var dedim bitki özleri kendimiz yaptık dedi. Veterinerden daha iyi bilemem diye düşündüm ve internette de başka bilgi göremeyince 1-2 aydır bu denilenleri uyguladım. Kendimi aşırı sorumsuz ve kötü hissediyorum burayı görüpte danışmadığom için. Teşekkür ederim Ümit beyin yazdıklarını uygulayacağım inşallah faydasını gösterir

Oyla 0
Teşekkür ederim. Bu zamana kadar burayı görmemenin danışmamanın pişmanlığını yaşıyorum. 1-2 aydır veterinerin dediklerini uyguluyorum hiç yoktan iyidir diyerek. Ama meğerse kötülük ediyormuşum :(

Ben de mutlaka bir çözümü olmalı diye dolaşıp durdum ama bilgimiz yok dendi genel olarak. Sonra da en son gittiğimiz veteriner yağlanma var çözümü yok dedi okaliptus önerdi bir de suya benzeyen bir karışım sattı 30 ml. İçinde ne var dedim bitki özleri kendimiz yaptık dedi. Veterinerden daha iyi bilemem diye düşündüm ve internette de başka bilgi göremeyince 1-2 aydır bu denilenleri uyguladım. Kendimi aşırı sorumsuz ve kötü hissediyorum burayı görüpte danışmadığom için. Teşekkür ederim Ümit beyin yazdıklarını uygulayacağım inşallah faydasını gösterir
Kendinizi suçlamayın,insan sözlerine güvenmek zorunda kalıyor içine sinmesede bazen.Uzman olan onlar diye düşünüyoruz.Zaten kuşlardan anlayan veteriner bulmak imkansız gibi bir şey.En azından yaşadığım yerde.Benim de yumurta sıkışmasından ölmek üzere olan kuşuma ishal deyip ilaç satmaya kalkmıştı bir tanesi.Başka veteriner durumu anladı o da müdahale etmeye çekinmişti,ben çıkardım da hayvan yürümeye başlamıştı tekrar :(

Elinizden geleni yapmışsınız,durumunu önemseyip çare aramışsınız.En kısa zamanda iyileşir umarım.Güzel haberlerinizi almak dileğiyle.Çok geçmiş olsun tekrar.

Oyla 0
Sitraks etkisini anında gösteren bir iç parazit ürünü olduğu için sabah erken saatte ağızdan bir damla uygulanırsa gün içinde gerekli olanı atacaktır. Böyle durumlarda su içmeme ya da az tüketme riskine girilmez ne yazık ki. Gerekirse bir miktar çözeltip ağızdan sunmayı deneyebilirsiniz. Ağızdan verilmez seslerini duyuyorum evet doğru ama sitraks için olması gereken yöntem o şekildedir.

Sitraksı erteleyedebilirsiniz.
Bu tıbbi ürün içeriğinde bulunan sodyum bisülfit nedeniyle nadir olarak şiddetli aşırı duyarlılık reaksiyonları ve ani gelişen nefes darlığı (bronkospazma) neden olabilir.
Önce Ümit hocanın dediği ürünü ya da benim bahsettiğimi kullanabilirsiniz.
Hemen ardından iç mantar için mikostatin türevi bir ürün kullanıp elerdim.

Son düzenleme:
Oyla 0
Sitraks etkisini anında gösteren bir iç parazit ürünü olduğu için sabah erken saatte ağızdan bir damla uygulanırsa gün içinde gerekli olanı atacaktır. Böyle durumlarda su içmeme ya da az tüketme riskine girilmez ne yazık ki. Gerekirse bir miktar çözeltip ağızdan sunmayı deneyebilirsiniz. Ağızdan verilmez seslerini duyuyorum evet doğru ama sitraks için olması gereken yöntem o şekildedir.

Sitraksı erteleyedebilirsiniz.
Bu tıbbi ürün içeriğinde bulunan sodyum bisülfit nedeniyle nadir olarak şiddetli aşırı duyarlılık reaksiyonları ve ani gelişen nefes darlığı (bronkospazma) neden olabilir.
Önce Ümit hocanın dediği ürünü ya da benim bahsettiğimi kullanabilirsiniz.
Hemen ardından iç mantar için mikostatin türevi bir ürün kullanıp elerdim.
Ağızdan vermek istersem nasıl bir oranlama yapmalıyım peki? Suluğuna koymak mı daha iyi olur yoksa ağızdan mı gerçekten emin olamadım şimdi. Ertelesem mi daha iyi olur? Kafamda çok endişe var. Umarım herşeyin en iyisi olur ve iyileşir kuşum. Kusma durumu devam ediyor halen.

Oyla 0
İç parazitlerden kaynaklı değil durum bence ama kullanmak gerekir yine de. Sırayı kaydırın şimdilik. Damlalık yardımıyla 1 damla ağzını açıp tüketene kadar bekledikten sonra kuşu bırakabilirsiniz. Biraz huysuzlanabilir.
Kusma durumuna iyi gelmez sitraks. Bu nedenle ya mantar ya da bakteriyel probleme iyi gelebilecek ürün kullanmak gerekir öncelikle (bence). Kuşta gözlemlenen birden fazla sorun olduğundan en belirgin olanları eleyerek gitmelisiniz.
Kendi kuşum olmadığından ve tam gözlem yapamadığım için bunu size bırakıyorum ama ben olsam önce kursak mantarı için bir ürünü 3-4 gün kullanıp, ardından solunum sorununa girişirdim. Kursak mantarları genelde oksijene erişmek isteyen canlılar olduğundan soluk borusunu zorlarlar ve orada öbekleşirler. Belki film sonuçlarında görünen o olabilir.

Son düzenleme:
Oyla 0
İç parazitlerden kaynaklı değil durum bence ama kullanmak gerekir yine de. Sırayı kaydırın şimdilik. Damlalık yardımıyla 1 damla ağzını açıp tüketene kadar bekledikten sonra kuşu bırakabilirsiniz. Biraz huysuzlanabilir.
Kusma durumuna iyi gelmez sitraks. Bu nedenle ya mantar ya da bakteriyel probleme iyi gelebilecek ürün kullanmak gerekir. Kuşta gözlemlenen birden fazla sorun olduğundan en belirgin olanları eleyerek gitmelisiniz.
Kendi kuşum olmadığından ve tam gözlem yapamadığım için bunu size bırakıyorum ama ben olsam önce kursak mantarı için bir ürünü 3-4 gün kullanıp, ardından solunum sorununa girişirdim. Kursak mantarları genelde oksijene erişmek isteyen canlılar olduğundan soluk borusunu zorlarlar ve orada öbekleşirler. Belki film sonuçlarında görünen o olabilir.
Kuşumdaki en büyük sorun solunum güçlüğü. Kusma 2 gündür var ve çok daha kötüleştiriyor bu yüzden panikliyorum. Elbette önceliğim solunumu düzelmesi rahatlaması rahat bir nefes almasını çok isterim. Peki en önce ne yapmalıyım? Yazdıysanız bile ney tam olarak ne için bilmediğimden tekrar soruyorum kusuruma bakmayın lütfen. Kursak mantarı için en önce kullan dediğiniz ürün nedir? Ve ne şekil kullanılır zahmet olmaz ise bilgilendirebilir misiniz? Seyreltilmeli mi ağızdan mı? suluğa mı? Bir de monodoks kapsül ne için kullanılır tam olarak? Çok teşekkür ederim bu saatte ilgilenip yazıyorsunuz.

Oyla 0
bir veteriner hekimin bu videodaki kuşa yağlanma deyip kestirip atması inanılmaz. Tecrübeli arkadaşlar daha iyi bilirler ancak kuşun solunum sistemine bakteri, parazit, protozoa veya mantar yerleşmiş gibi duruyor. Olasılık sırasına göre:

1- bakteriyel enfeksiyon tedavisi (doksisiklin, tylosin gibi etken maddeler)
2- iç parazit tedavisi (ör: sitrax şurup)
3- protozoa tedavisi ( ör : flagyl şurup)
4 - mantar tedavisi ( ör: triflucan , mikostatin )
Bu belirtiler ürünleri bir şekilde temin edebilirseniz gerekli olabilir.

Mantar için triflucan (nadir gelir yoksa flucan) ve ya mikostatin alabilirsiniz.
Solunum içinse ben hipradoxi öneririm ama eczane ürünü değildir. Monodoks 100 mg alabilirseniz oda yeterli olabilir ilk aşama için.
Eğer derseniz ki sitraks ile başlayım, oda olur. Zaten 1 gün kullandırıyorsunuz.

Oyla 0
Hava kesesi paraziti olmasina karşın vilmectin alin vetten. Enseye 1 damla 9,10 gün sonra tekrar 1 damla. Ümit abinin verdigi tedaviyi se uygulayin.
Geçmiş olsun..

Oyla 0
Hava kesesi paraziti olmasina karşın vilmectin alin vetten. Enseye 1 damla 9,10 gün sonra tekrar 1 damla. Ümit abinin verdigi tedaviyi se uygulayin.
Geçmiş olsun..
Vilmectin 3 gün sonra tekrar uygulanmalıdır Recai. Parazit kuluçka süresi maximum 3 gündür. Bu ortam ısısına ve neme göre 2 gün bile olabilir.

Oyla 0
10 kasımda sitraks şurubu kullandım. 1 gün boş bıraktım bugün monodoks ve vitaminli suyu verdim. Sürekli uyku halinde. 2 aydır videoda çektiğim şekildeydi. Bu yoğun kusma olayı ilk defa oluyor ve bu şekilde sanki o tıkanıklığı yok. Şuan nefes alış-verişi sorunsuz gibi görünüyor bu neden bilmiyorum. Kusma hali devam ediyor. Güncel durumu bu şekilde arkadaşlar

Oyla 0
10 kasımda sitraks şurubu kullandım. 1 gün boş bıraktım bugün monodoks ve vitaminli suyu verdim. Sürekli uyku halinde. 2 aydır videoda çektiğim şekildeydi. Bu yoğun kusma olayı ilk defa oluyor ve bu şekilde sanki o tıkanıklığı yok. Şuan nefes alış-verişi sorunsuz gibi görünüyor bu neden bilmiyorum. Kusma hali devam ediyor. Güncel durumu bu şekilde arkadaşlar

Halsizlik normal, tedaviye devam edin...

3. 4. gün tekrar yazın kusma geçmesi lazım....

Oyla 0
Merhaba arkadaşlar bundan birkaç ay önce dişi muhabbet kuşumda solunum güçlüğü fark ettim ve veterinere götürdüm. Kimisi ben anlamam dedi kimisi de çözümü yok dedi. Kuşta karaciğer yağlanması olduğunu söyledi en son gittiğim. Film falan çekildi orada da nefes keseleri tıkanmış görünüyordu. Peki buna bir çözüm var mı dediğimde olmadığını söyledi. Her gün okaliptus buharı solumasını tavsiye etti uyguladım, bir de sözde içerisinde bitki özleri olan birebir su ile aynı görüntüye sahip kokusuz küçük bir şişeyi 80 tlden sattı. Onu da her gün söylediği şekilde şırınga ile verdim. Kuşa her gün egzersiz yaptırdım yemi azalttım fakat karnında şişlik büyüdü. Şuan sürekli uyku halinde ve 2 gündür sürekli kusuyor. Vitamin vermemin zararlı olacağını antibiyotik verilmesinin de iyice karaciğer böbreği yoracağını söyleyip ne kadar ömrü vsrsa yaşar dedi resmen veteriner. Gerçekten bir çözümü yok mu? Lütfen yardımcı olun tecrübesi olanlar beni bilgilendirsin.
Aynı durumu şu an bende yaşıyorum aynı şeyler bana da söylendi okaliptüs ve çeşitli bitkisel karışımlar da aldım. Dört ay oldu

Oyla 0
Aynı durumu şu an bende yaşıyorum aynı şeyler bana da söylendi okaliptüs ve çeşitli bitkisel karışımlar da aldım. Dört ay oldu

Yeni konu açıp kuşun videosunu yüklerseniz yardımcı olmaya çalışalım...

Ve kuştaki hastalık belirtilerini, hangi ürünleri hangi ilaçaları kullandığınızı da detaylı şekilde yazın...

Oyla 0