Kuşum 1 buçuk aydır yeşil-sarı sulu ishal. Karnı, poposu şiş ve damarlı.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Kores
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Kores

iyikus.com Üyesi
hemen konuya giriyorum. Kuşum tüye girmişti. Bende bir hafta boyunca suluğuna vitamin ekledim. Normalde vitamini 20 damla koymam gerekiyor ama ben üç damla koyuyordum. Doz aşımı olacağını sanmıyorum.Vitamin dışkısını hep değiştiriyordu ve geçiyordu. Diğer hafta kuş çok su içmeye başladı. Yeşil su yapıyordu. Veteriner bytril verdi. 1 aya kadar kullanacaksın geçene kadar dedi. 2 haftadan sonra kuş çok kötü oldu. Bende bıraktım. Ama ben ilacın dozunu çok vermedim. Günde bir damla kadar. O zamanlar karnında ufak bi şişlik farkettim. Daha sonra başka bir veterinerden diazyme 256 temin ettim. İçinde elektrolit de varmış. Kuşa çok iyi geldi ama hala çok su içiyor. Yem yemesi yerinde.Aşırı derecede zayıfladı. Nefes alırken gıcırtı tarzı ses geliyor.Çok nadir tek gözü kaşınıyor. Açmıyor bir zaman. Sürekli kabarık. En başta yemlikte daha çok uyuyordu. Şimdi full tünekte. Elimi ısıracak hali bile kalmadı normalde kanatırdı. DIŞKISINDA İRMİK TANESİ GÖRÜNÜMÜ VAR. KURUYUNCA BEYAZ TOZ TANESİ GİBİ DURUYOR. Popo tüylerini tamamına yakın yoldu. Arada çok kızarıyor. Bugün biraz kanatlarının seğirdiğini farkettim. Ağzında beyaz oluşum yok kursağı şiş değil.Kuşum ölmek üzere. Durumunu bilebilecek birine çok ihtiyacım var. İlk zamandan bu yana dışkılarını atıyorum.

Merhaba, çok geçmiş olsun. Dışkılar kötü görünüyor. Belli ki yanlış tedavi uygulanmış. Bu tip ciddi ilaçlarin bu kadar uzun kullanimi önerilmez.
Dışkıda koku var mi?

Oyla 0
Merhaba, çok geçmiş olsun. Dışkılar kötü görünüyor. Belli ki yanlış tedavi uygulanmış. Bu tip ciddi ilaçlarin bu kadar uzun kullanimi önerilmez.
Dışkıda koku var mi?
Teşekkürler öncelikle. Dışkıda biraz koku var. Dışkı yapıldıktan bir gün sonra koku belli oluyor

Son düzenleme:
Oyla 0
Birden çok sebepten kaynaklı gibi. Öncelikle iç parazit (sitraks ya da nilverm), hemen ardından sulphamazethine kullanırdım ben.

Oyla 0
Birden çok sebepten kaynaklı gibi. Öncelikle iç parazit (sitraks ya da nilverm), hemen ardından sulphamazethine kullanırdım ben.
Nilverm galiba hayvan bağırsağına daha uyumlu olur. Mantar olduğunu düşünmüyor gibisiniz. Hayvan ne hale geldiyse antibiyotik yüzünden geldi. Açıkçası sulphamezatine kullanmaktan çekiniyorum. Şuan elimde var ama kullanmadım. Karnındaki damarlanmış şişlik parazit kaynaklı mı? Ya da yeşil idara? Karaciğer problemi benim kafama çok takıldı (yeşil idrar,karın şişliği,uzun süre antibiyotik kullanımı)

Oyla 0
anladım. iç parazit, koksidiyoz, mantar, anaerobik bakteri vb bir sürü şey olabilir. doğanay hocanın yazdığı uygulama gayet makul ve hafif.

hatta ben olsam sulphamezathine + mikostatin yaparım (tavsiye değil kişisel uygulama)

Oyla 0
anladım. iç parazit, koksidiyoz, mantar, anaerobik bakteri vb bir sürü şey olabilir. doğanay hocanın yazdığı uygulama gayet makul ve hafif.

hatta ben olsam sulphamezathine + mikostatin yaparım (tavsiye değil kişisel uygulama)
Anladım teşekkür ederim öncelikle.Elimde diafuryl toz hap var mikostatin yerine olur mu? 2 hafta bytril kullanımdan sonra geçmeyen bi bakteriyel enfeksiyon sulphamezatine kullanımıyla geçer mi? Sulphamezatine bytrilden çok daha düşük spekturumlu sonuçta

Oyla 0
Anladım teşekkür ederim öncelikle.Elimde diafuryl toz hap var mikostatin yerine olur mu? 2 hafta bytril kullanımdan sonra geçmeyen bi bakteriyel enfeksiyon sulphamezatine kullanımıyla geçer mi? Sulphamezatine bytrilden çok daha düşük spekturumlu sonuçta

diafuryl basit bağırsak antiseptiğidir, ishal dışında semptom göstermeyen ve vücuda yayılmamış bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır.

mikostatin mantar için kullanılır, diafuryl ile alakaları yok

siz zaten bakteri için baytril kullanmışsınız. sulphamezatine burada öncelikle koksidiyoz için kullanır

Oyla 0
diafuryl basit bağırsak antiseptiğidir, ishal dışında semptom göstermeyen ve vücuda yayılmamış bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır.

mikostatin mantar için kullanılır, diafuryl ile alakaları yok

siz zaten bakteri için baytril kullanmışsınız. sulphamezatine burada öncelikle koksidiyoz için kullanır
Yani doğanay beye göre parazit ağırlıklı tedavi uygulanmalı,siz de mantar ilacı öneriyorsunuz. Mantar ağırlıkta diye düşünüyorsunuz yanlış mıyım? Ayrıca bu kadar ilacı kuş kaldırabilir mi bilmiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Zaten gün boyunca uyuyor. İki saat anca aktiftir.

Oyla 0
hayır tam okumuyorsunuz

doğanay bey öncelikle 1 gün iç parazit , ardından sulphamezatine kullanırım diyor, öneriden öte kendi uyguladığı yöntemini yaziyor. ben de esasen aynısını söylüyorum .

bu kadar ilacı kuş kaldırır mı diye sorarsanız , ben de veterinere danışmanızı öneririm. öyle garanti kaldırır diye bir durum hiç bir ilaçta olmaz. benim yorumum bu kadar

Oyla 0
hayır tam okumuyorsunuz

doğanay bey öncelikle 1 gün iç parazit , ardından sulphamezatine kullanırım diyor, öneriden öte kendi uyguladığı yöntemini yaziyor. ben de esasen aynısını söylüyorum .

bu kadar ilacı kuş kaldırır mı diye sorarsanız , ben de veterinere danışmanızı öneririm. öyle garanti kaldırır diye bir durum hiç bir ilaçta olmaz. benim yorumum bu kadar
Tamamdır teşekkür ederim

Oyla 0
Kusura bakmayın tekrar sormak zorunda kaldım. Tam kapanmadan dolayı kaç gündür çıkamıyorum. Kuş bir buçuk aydır kusma hareketi yapmamıştı. Bugün baya bir kustu. Açıkçası diken üzerindeyim. Dışarı çıkamadığım için nilvermi temin edemedim. Daha fazla geç kalmamak adına nilverm yerine flagyl haptan parazit tedavisi için kullansam olur mu?

Oyla 0
Kusura bakmayın tekrar sormak zorunda kaldım. Tam kapanmadan dolayı kaç gündür çıkamıyorum. Kuş bir buçuk aydır kusma hareketi yapmamıştı. Bugün baya bir kustu. Açıkçası diken üzerindeyim. Dışarı çıkamadığım için nilvermi temin edemedim. Daha fazla geç kalmamak adına nilverm yerine flagyl haptan parazit tedavisi için kullansam olur mu?
hangi ildesiniz?

Oyla 0
Hayır maalesef olmaz. Yakın eczanelere sitraks sorun
Bugün klinikle görüştüm.Nilvermi kuşun kaldırmama ihtimali var dendi. Olabildiğince doğal yollarla kuşu desteklemekten başka çarem yok. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun elim kolum bağlandı resmen. İnternette limon, sirke vs parazit temizliği için kullanılıyormuş. Sizin tavsiye edebileceğiniz bir yöntem var mı

Oyla 0
Bugün klinikle görüştüm.Nilvermi kuşun kaldırmama ihtimali var dendi. Olabildiğince doğal yollarla kuşu desteklemekten başka çarem yok. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun elim kolum bağlandı resmen. İnternette limon, sirke vs parazit temizliği için kullanılıyormuş. Sizin tavsiye edebileceğiniz bir yöntem var mı

levamizol (nirverm, sitrax vb) muhabbet kuşlarında rutin olarak kullanılan bir etken maddedir. bu ilaç kullanılıp iç parazit ihtimali elendikten sonra asıl ilacın (ör: sulphamezathine) kullanımına geçilecek, bence fazlasıyla geç kalıyorsunuz. her ilacın riski tabi ki vardır bu risk ve sorumluluk size aittir dolayısıyla takdir sizin. asıl risk 2-4 hafta aralıksız baytril kullanmaktır

Oyla 0