Kuşum 1 buçuk aydır yeşil-sarı sulu ishal. Karnı, poposu şiş ve damarlı.

Kores

iyikus.com Üyesi
hemen konuya giriyorum. Kuşum tüye girmişti. Bende bir hafta boyunca suluğuna vitamin ekledim. Normalde vitamini 20 damla koymam gerekiyor ama ben üç damla koyuyordum. Doz aşımı olacağını sanmıyorum.Vitamin dışkısını hep değiştiriyordu ve geçiyordu. Diğer hafta kuş çok su içmeye başladı. Yeşil su yapıyordu. Veteriner bytril verdi. 1 aya kadar kullanacaksın geçene kadar dedi. 2 haftadan sonra kuş çok kötü oldu. Bende bıraktım. Ama ben ilacın dozunu çok vermedim. Günde bir damla kadar. O zamanlar karnında ufak bi şişlik farkettim. Daha sonra başka bir veterinerden diazyme 256 temin ettim. İçinde elektrolit de varmış. Kuşa çok iyi geldi ama hala çok su içiyor. Yem yemesi yerinde.Aşırı derecede zayıfladı. Nefes alırken gıcırtı tarzı ses geliyor.Çok nadir tek gözü kaşınıyor. Açmıyor bir zaman. Sürekli kabarık. En başta yemlikte daha çok uyuyordu. Şimdi full tünekte. Elimi ısıracak hali bile kalmadı normalde kanatırdı. DIŞKISINDA İRMİK TANESİ GÖRÜNÜMÜ VAR. KURUYUNCA BEYAZ TOZ TANESİ GİBİ DURUYOR. Popo tüylerini tamamına yakın yoldu. Arada çok kızarıyor. Bugün biraz kanatlarının seğirdiğini farkettim. Ağzında beyaz oluşum yok kursağı şiş değil.Kuşum ölmek üzere. Durumunu bilebilecek birine çok ihtiyacım var. İlk zamandan bu yana dışkılarını atıyorum.

Kores

iyikus.com Üyesi
levamizol (nirverm, sitrax vb) muhabbet kuşlarında rutin olarak kullanılan bir etken maddedir. bu ilaç kullanılıp iç parazit ihtimali elendikten sonra asıl ilacın (ör: sulphamezathine) kullanımına geçilecek, bence fazlasıyla geç kalıyorsunuz. her ilacın riski tabi ki vardır bu risk ve sorumluluk size aittir dolayısıyla takdir sizin. asıl risk 2-4 hafta aralıksız baytril kullanmaktır
Bytril kullanımının veteriner hekimin tedavisi adı altında 1 aya kadar kullanın dendiğini belirtmiştim. Hatta hastalıklar hakkında hiçbir bilgisi olmayan ben iki haftanın sonunda kendi irademle ilacı vermeyi bıraktım ve başka bir veterinere gittim. Bir veterinerin yanlış tedavisi yüzünden kuş mahvolmuş durumda, bende en az kuş kadar bitmiş durumdayım. Rutin olarak belirttiğiniz ilaç büyük ihtimalle benim kuşum kadar hasta olmayan kuşlar için rutindir. İnanın bana herkesten daha çok ben vermek istiyorum ilacı. Ama bytril kuşun bağırsağında yararlı bakteri falan bırakmadı. Üstüne levamizol verirsem bu güne kadar probiyotikle elde ettiğimiz yararlı bakterileri de öldürücez. Tüm bu aşamalardan bugünkü konuştuğum klinik haberdar. Sizin “veterinerize kuşun ilacı kaldırıp kaldıramayacağını sorun” tavsiyenize uydum. Onlar da bu şekilde dönüt verdiler.Kuşun ilk hasta olduğu günde veterinere gitmiş biri olarak elimi fazlasıyla çabuk tuttum. Ama bu ilacı verip kuşun kalan ömrünü kısaltacaksam en azından bir bilene danışmak zorundaydım o yüzden forumdayım

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Bytril kullanımının veteriner hekimin tedavisi adı altında 1 aya kadar kullanın dendiğini belirtmiştim. Hatta hastalıklar hakkında hiçbir bilgisi olmayan ben iki haftanın sonunda kendi irademle ilacı vermeyi bıraktım ve başka bir veterinere gittim. Bir veterinerin yanlış tedavisi yüzünden kuş mahvolmuş durumda, bende en az kuş kadar bitmiş durumdayım. Rutin olarak belirttiğiniz ilaç büyük ihtimalle benim kuşum kadar hasta olmayan kuşlar için rutindir. İnanın bana herkesten daha çok ben vermek istiyorum ilacı. Ama bytril kuşun bağırsağında yararlı bakteri falan bırakmadı. Üstüne levamizol verirsem bu güne kadar probiyotikle elde ettiğimiz yararlı bakterileri de öldürücez. Tüm bu aşamalardan bugünkü konuştuğum klinik haberdar. Sizin “veterinerize kuşun ilacı kaldırıp kaldıramayacağını sorun” tavsiyenize uydum. Onlar da bu şekilde dönüt verdiler.Kuşun ilk hasta olduğu günde veterinere gitmiş biri olarak elimi fazlasıyla çabuk tuttum. Ama bu ilacı verip kuşun kalan ömrünü kısaltacaksam en azından bir bilene danışmak zorundaydım o yüzden forumdayım

ilaç tavsiyesi içinize sinmediyse dışkı analizi yapabilen kanatlı uzmanı bir veterinere gitmeniz en doğrusu olur bence. kuşta iç parazit, koksidiyoz veya mantar olabilir. bunların hepsi ilaç kullanımı gerektirir ve tedavi maalesef gecikiyor. geçmiş olsun

Oyla 0

Kores

iyikus.com Üyesi
ilaç tavsiyesi içinize sinmediyse dışkı analizi yapabilen kanatlı uzmanı bir veterinere gitmeniz en doğrusu olur bence. kuşta iç parazit, koksidiyoz veya mantar olabilir. bunların hepsi ilaç kullanımı gerektirir ve tedavi maalesef gecikiyor. geçmiş olsun
Hayır aksine bende iç parazit ve bakteriyel enfeksiyona baya yoğunlaşmıştım. Tam da ihtiyacım olan tedaviye denk geldim ama sonuçlarının ağır olabileceği yanıtını alınca durup düşünmek zorunda kaldım. sonuçta buna karar vermek benim gücümün yetebileceği bir şey değil. O kadar bilgi birikimim yok. Test için klinikle görüştüm ama böyle bir imkanları olmadığını söyledi. Bulunduğum ilçede test yapan bir yer yok. En kısa zamanda tedaviye başlamayı düşünüyorum. Zaten durumu her geçen gün kötüleşiyor. Sonucu değiştirmek için tek şansım bu ilaçlar olabilir. Ayrıca çok hasta dememe rağmen nilverm kullanmayın demediniz. En azından bu bile ilacı kullanmam için yeterli bir sebep. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ayrıca nilverm ve sulphamezatine’i hangi günlerde ne kadar vermeliyim bunu da öğrenebilir miyim

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Nilverm bugün verirseniz(sadece 1 gün) 9,10 gün sonra tekrarlamaniz gereken ürünlerden. Bunu 1 seferlik yapacaksınız ama. Sulphamazethine ise 5 gün kullanılmalı.

Oyla 0

Kores

iyikus.com Üyesi
Nilverm bugün verirseniz(sadece 1 gün) 9,10 gün sonra tekrarlamaniz gereken ürünlerden. Bunu 1 seferlik yapacaksınız ama. Sulphamazethine ise 5 gün kullanılmalı.
Peki yapmam gereken ek takviye var mı? Nilverm ve sulphamezatine’i suya ne kadar ölçekle koymalıyım. Suluk kaç saat kafeste kalacak

Son düzenleme:
Oyla 0

Kores

iyikus.com Üyesi
Veteriner nilzan verdi. Galiba elinde o var diye. İçinde levamizol HCl ve oksiklozanid var. Kullanıyorum, bir sıkıntı yok değil mi ? Ayrıca K vitamini parazit tedavisinden sonra verilmeli diyor ama K vitamini bulamadım. Havuç bol K vitamini ihtiva ediyor. Sizce parazit ilacından sonra vermeli miyim?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, verdiği ürünü kullanabilirsiniz. Hayvansal öncelikli k vitaminini sunmak önemli. Sebzeden de sağlanabilir.

Oyla 0

Kores

iyikus.com Üyesi
Merhaba, verdiği ürünü kullanabilirsiniz. Hayvansal öncelikli k vitaminini sunmak önemli. Sebzeden de sağlanabilir.
Kuşa ilacı verdim. 100 ml lik suluğa mercimek tanesinin yarısı kadar anca koydum. Sadece bir kez sudan içti.Yarım saat içinde tünekte sallanmaya başladı. Daha sonra civcivlerin yürürken kafasını sallaması gibi hareketler yapmaya başladı. Bayılacak gibi ölecek gibi. Elime asla gelmeyen bir kuş. Elime aldım ve çay kaşığıyla probiyotik+ elektrolit verdim. Bir saat boyunca buna devam ettim. Yarım çay kaşığı havuç suyu verdim. İlk başta önüne uzattığım yeme kafa atıyordu. Gözlerini bile açamıyordu. Bu takviyeleri yaptıktan sonra yem yemeye başladı. Bir iki bir iki derken yem yedi. Akşam üzeri olunca da kaşıntıları tekrar başladı. Kafasını tüneğe sürtüyor sürekli. Galiba benden bu kadar. Kuşa bir gram dahi ilaç veremiyeceğim. Emekleriniz için minnettarım hepinize

Oyla 0