Kuşum çok hasta ölmek üzere

Tarçınşeytan

iyikus.com Üyesi
Merhaba 1.5 yaşlarındaki erkek kuşum aldığımda çok hastaydı neredeyse ölüyordu ama iyi bir bakım ve ilaçla toparlandı ama hasta olmaya çok meyili bir kuş üşütmemesine çok dikkat ediyorum yine de hasta oluyor.
1) Şimdi ki sorunu da dışkısını popusuna yapışması ama sıvı değil daha çok normal dışkının yumuşağı gibi sürekli uyuyor ve ötmüyor eskisine göre az yem yiyor popunda da yumusak bir şişlik var sanki içi su ile dolu petshopta c vitamini verdiler bağışıklığını güçlendirmesi için ve sirkeli su ver dedi bunları daha önce de yapmama rağmen bir gelişme olmadı

2) Aylar önce bir ayağını tüle sıkıştırdı ve birkaç gün kullanamadı ayağını sonra iyileşti şimdi ise 3 haftaya yakın bir süredir tekrar başladı bu sorun ilk başta ayağını hiç kullanamıyordu şimdi iki parmağını açıp kapıyor ama diğer iki parmağı felç gibi hareket ettiremiyor sizce bir vitamin eksikliğinden mi yoksa başka bir sorun mu var sebze ve meyvelerini düzenli olarak veriyorum

Bugün kafesin tabanında uyuyordu hemen tünege koydum ama çok halsiz ve sürekli kum yiyor ayaklarıda koyu pembe olmuş

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20210608_212243.jpg
    IMG_20210608_212243.jpg
    738.8 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20210609_134251.jpg
    IMG_20210609_134251.jpg
    461.3 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_20210608_212225.jpg
    IMG_20210608_212225.jpg
    665.4 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20210608_212203.jpg
    IMG_20210608_212203.jpg
    422.4 KB · Görüntüleme: 37
  • 16232366779754514147264103247422.jpg
    16232366779754514147264103247422.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 40
süreç bağışıklıklarının kuvvetine göre değişkenlik gösterebiliyor. Dışkı analizi yaptırıp ona göre ilaç başlamak gereklidir. Forum içerisinde megabakteri ya da kuruma başlıklı araştırmalar yapmanız mümkün mü? Benzer belirtiler gösteriyorsa eğer kuşunuzda orada öneride bulunduğumuz ürünler değerlendirilebilir.

Oyla 0
süreç bağışıklıklarının kuvvetine göre değişkenlik gösterebiliyor. Dışkı analizi yaptırıp ona göre ilaç başlamak gereklidir. Forum içerisinde megabakteri ya da kuruma başlıklı araştırmalar yapmanız mümkün mü? Benzer belirtiler gösteriyorsa eğer kuşunuzda orada öneride bulunduğumuz ürünler değerlendirilebilir.
Daha önce bakmıştım şimdi tekrar bakıyorum çok teşekkürler.

Oyla 0
Benim size tavsiyem acilen veteriner kliniğine götürün, bu şekilde fazla dayanmaz.
En azından veteriner kursağına yavru maması ile birlikte hem su hem ilaç basar.

Oyla 0
Benim size tavsiyem acilen veteriner kliniğine götürün, bu şekilde fazla dayanmaz.
En azından veteriner kursağına yavru maması ile birlikte hem su hem ilaç basar.
Evime en yakın veteriner tam 40 dk uzaklıkta ve iki otobüs kuşu o şekilde yola çıkarırsam asıl o zaman ölecek ve o veteriner kendi ağzıyla kuşlardan çok anlamıyoruz çok ürkek hayvanlar olduğundan dokunmuyoruz dedi dokunduklari zaman genelde eve giden kuşlar stres veya başka bir sebepten ölmüş sayfaları bir sürü kötü yorum dolu kendi ağzıyla en fazla küçük ve daha basit durumlar için ilaç verebilirim dedi riske girmek bile istemiyor.

Oyla 0
Evime en yakın veteriner tam 40 dk uzaklıkta ve iki otobüs kuşu o şekilde yola çıkarırsam asıl o zaman ölecek ve o veteriner kendi ağzıyla kuşlardan çok anlamıyoruz çok ürkek hayvanlar olduğundan dokunmuyoruz dedi dokunduklari zaman genelde eve giden kuşlar stres veya başka bir sebepten ölmüş sayfaları bir sürü kötü yorum dolu kendi ağzıyla en fazla küçük ve daha basit durumlar için ilaç verebilirim dedi riske girmek bile istemiyor.

İstanbul'da kanatlı veterinerleri var, onlarla görüştünüz mü?
Evet Florya,Kadıköy,Pendik,maltepe,kartal gerçekten yirmiden fazla veteriner ile konuştum doğal olarak getirin bakalım diyorlar ama yirmi veterinerden en fazla üç,dört tanesi biliyor işini en iyisi tam iki buçuk saat uzaklıkta ve otobüsle onlarda kendileri getiremeyin diyorlar kuş yolda ölür diye

Oyla 0
Evet Florya,Kadıköy,Pendik,maltepe,kartal gerçekten yirmiden fazla veteriner ile konuştum doğal olarak getirin bakalım diyorlar ama yirmi veterinerden en fazla üç,dört tanesi biliyor işini en iyisi tam iki buçuk saat uzaklıkta ve otobüsle onlarda kendileri getiremeyin diyorlar kuş yolda ölür diye
Araba ile götürme imkanınız varsa ölmez kuş yolda. Güzelce sararsınız kafes, götürüsünüz. Ama eğer su içmiyorsa ve hareketsiz ise şu an çok riskli grupta. Doğru teşhis olmadan yapacağınız her uygulama ilave sıkıntı ekler üzerine. Tabi ulaşım şartlarınızı siz kendiniz daha iyi biliyorsunuz.

Oyla 0
Araba ile götürme imkanınız varsa ölmez kuş yolda. Güzelce sararsınız kafes, götürüsünüz. Ama eğer su içmiyorsa ve hareketsiz ise şu an çok riskli grupta. Doğru teşhis olmadan yapacağınız her uygulama ilave sıkıntı ekler üzerine. Tabi ulaşım şartlarınızı siz kendiniz daha iyi biliyorsunuz.
Arabamız yok işte sorun da o ilk basta değinmiştim zaten çok gelişmiş bir yer değil ücra genel olarak günlerdir bende onunla beraber harap oldum

Oyla 0
O zaman elbirliği ile buradan yardımcı olmaya çalışacağız.
Son durumu şu an nasıl?
Az önce parmağımı ıslatıp ağzına sürdüm öyle öyle biraz içirdim yemini kendisi yiyor çok olmasa da genel olarak uyukluyor tünekte hep belli bir yerde duruyor dışkısı sabahları toplu ve çok az cıvık oluyor ve poposuna yapışıyor ama gün içinde sulu yeşil bir dışkı bırakıyor ishal gibi hem kabız hemde ishal sanki anlayamadım veteriner kabızlık varsa k vitamini filan ver dedi yeşillik verince dışkısı sulu oluyor sabahları ama bu seferde ishalden korkuyorum su içmediğinden elektrolit veremiyorum şimdi peçete koydum altına yeni dışkı yapınca paylaşırım ama çok az dışkı yapıyor gün içinde

Ekli dosyalar

• IMG_20210616_221627.jpg
    IMG_20210616_221627.jpg
    658.9 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20210616_221542.jpg
    IMG_20210616_221542.jpg
    918.3 KB · Görüntüleme: 11
Oyla 0
Elektrolitli suyu şırınganın plastik ocu ile acele etmeden yavaş yavaş içirin.
Gagasını açmaya direnebilri, siz sabırla içirin. gün içinde 15-20 cc elektrolitli su içirmeye çalışın 2 saatte bir su vermeye çalışın.
Elektroliti alınca kendine gelecektir. Şu an en önemli konu, ishalde kaybettiği su ve minerali bir an önce geri alması.

Oyla 0
@Doğanay Y. Megabakteri için tekrar baktım ama bugüne kadar hiç dışkıda yem veya kokulu dışkı olmadı daha önce kusmadı da ve kuşumda kuruma olduğuna eminim göğsü çok sivri elime batıyor

Oyla 0
Elektrolitli suyu şırınganın plastik ocu ile acele etmeden yavaş yavaş içirin.
Gagasını açmaya direnebilri, siz sabırla içirin. gün içinde 15-20 cc elektrolitli su içirmeye çalışın 2 saatte bir su vermeye çalışın.
Elektroliti alınca kendine gelecektir. Şu an en önemli konu, ishalde kaybettiği su ve minerali bir an önce geri alması.
Boğazına kaçmaz değil mi? Evde şuan şırınga yok ama damlalıkla deneyebilirim.

Oyla 0
Damlalıkla da olur tabi.Kolay kolay kaçmaz,acele etmeden,paniklemeden soğukkanlı şekilde vermeye başlayın.
Şırınga arada fazla atıyor,sizin için damlalık daha güvenli.

Oyla 0
Damlalıkla da olur tabi.Kolay kolay kaçmaz,acele etmeden,paniklemeden soğukkanlı şekilde vermeye başlayın.
Şırınga arada fazla atıyor,sizin için damlalık daha güvenli.
Suyu verdim ilk basta çok zorladı ama sonra kendisi içmek istedi damlalıkla iki kez verdim dışkısı da bu şekilde peçeteye alttaki dışkı geçmiş o yüzden ıslak görünüyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20210616_224224.jpg
    IMG_20210616_224224.jpg
    286.6 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20210616_225218.jpg
    IMG_20210616_225218.jpg
    303.8 KB · Görüntüleme: 10
Oyla 0
Evet. Dışkısının siyah olması aç olduğunu mu gösteriyor?
Hayır.Siz elektrolite devam edin.1-2 defa daha verin,bırakın uyusun 8-10 saat.
Sabah kalkınca devam.
Bu arada uyuyacğı yer sıcak ve karanlık olsun,uykusunu bölmeyin bakmak için.Direnç kazanmak için uyuması şart.
Suda eriyen multivitamin-efervesan tablet var mı?

Oyla 0
Hayır.Siz elektrolite devam edin.1-2 defa daha verin,bırakın uyusun 8-10 saat.
Sabah kalkınca devam.
Bu arada uyuyacğı yer sıcak ve karanlık olsun,uykusunu bölmeyin bakmak için.Direnç kazanmak için uyuması şart.
Su da eriyen multivitamin-efervesan tablet var mı?
Onları ve probiyotik filan sipariş ettim 2 güne gelir diye düşünüyorum. Sulphamezathine kullanmaya başlamıştım o bittince de efervesana başlayacaktım.Sizce kullanmamalı mıyım artık ?

Oyla 0